Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Xenie NG
PříspěvekNapsal: sob 02.04.2022 9:14 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Miro_V píše:
... Nechysta stavebnicu ? ...

Ta se nejspíš objeví tady - https://www.ptmodel.cz/cs/stavebnice.html

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Xenie NG
PříspěvekNapsal: sob 02.04.2022 9:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
A kdo od koho opisoval?
https://jivaro-models.org/xelio/page_xelio.html

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Xenie NG
PříspěvekNapsal: sob 02.04.2022 9:17 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
REX píše:

No jo, no :lol: :lol: :lol:
Obojí začíná na Xe... :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Xenie NG
PříspěvekNapsal: sob 02.04.2022 9:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
jyrry píše:
Ta se nejspíš objeví tady - https://www.ptmodel.cz/cs/stavebnice.html

Vdaka , asi najprv vyskusam tu Arabelu ako mi bolo radene (na leto budem potrebovat nieco na motorku - do batohu) ale urcite na to neskor kuknem , ta nova Xenia sa mi paci ze ma vrtulu vpredu , pri vrtuli vzadu sa bojim o prsty :) a hadzat vtaka za kridlo som si nezvykol :lol:

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Xenie NG
PříspěvekNapsal: sob 02.04.2022 15:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jyrry píše:
No jo, no :lol: :lol: :lol:
Obojí začíná na Xe... :mrgreen:

Jasně, ta původní malá s deskovým křídlem je opsaná ale je trochu zvětšená. A bylo zjištěno, že potah transparentní fólií je ukrutná blbost, nad 100-150 m vzdálenosti není téměř vidět orientace za letu. Malá Xenie letí na 3S1P minimálně dvojnásobnou rychlostí než osmdesátkou jedoucí auto na silnici souběžný s letištěm. To je nejmíň 43m/s. Stačí mrknout a nebo zaváhat a je to v ... :mrgreen:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Xenie NG
PříspěvekNapsal: sob 02.04.2022 15:22 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Celeron píše:
... nad 100-150 m vzdálenosti není téměř vidět orientace za letu...

To mi povídej. A já tam navíc nemám směrovky, i na 50m se z toho občas udělá čárka a když to je na pozadí tmavýho lesa, to je pak adrenalínek, kde se to zase vynoří :lol:
Ale obě Xenie jsou fakt pěkné, vypadají líp než to prkýnkový Xelio :)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Xenie NG
PříspěvekNapsal: ned 17.04.2022 11:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Hlásím, že Xenie NG má za sebou první let. Nastavení těžiště a výchylek elevonů jsem měl podle doporučení autora. Nějak jsem měl obavu z doporučený startovací konfigurace a tak jsem ji nedával. Dal jsem 3/4 plynu a kámoš Zdenda ji vrhnul. Šla nahoru pod úhlem cca 40 stupňů, směrově naprosto bez problémů. Ustálil jsem ji ve vodorovným letu na půl plynu a vytrimoval na potlačeno a to celkem dost. Pak jsem zkusil plnej a je to šílený, při lítání báze se od jedný otočky napočítá do tří až čtyř a musí se točit, jinak by byl problém s viditelností. Určitě nejrychlejší letadlo co mám, odhaduju to na podobnou rychlost jako měly F3D v druhý půlce osmdesátek, když jsem to ještě lítal.
Křidýlka snesou trochu větší výchylky, výškovka je docela tupá, budu muset o cca 1/3 zvětšit výchylky. Ale na Xenii NG je nějakej problém, na zádech padá v úhlu skoro 45 st dolů a musí se tlačit a tlačit. Divný, asi budu muset začít laborovat s těžištěm a dát ho víc dozadu. Proč je moje a autorova seřízením tak rozdílná je mi záhadou. Možná že je autorova fóliovaná, moje Vlies stříkanej Celoxem, takže relativně "drsnej" povrch. No uvidíme příště.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Xenie NG
PříspěvekNapsal: ned 17.04.2022 12:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Celeron píše:
... na zádech padá v úhlu skoro 45 st dolů a musí se tlačit a tlačit...

Takhle to mám na všech.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Xenie NG
PříspěvekNapsal: ned 17.04.2022 18:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Divný, tu deskovou menší Xenii jsem posuvem těžiště dozadu naladil tak, že musím tlačit jen naprosto minimálně. Pokud netlačím, na zádech padá jen cca 10-15 st jak s motorem, tak bez něj. Myslím si, že oboustranej profil by se měl chovat líp než rovná deska u Xenie NG. :roll:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Xenie NG
PříspěvekNapsal: pon 18.04.2022 17:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Posunul jsem baterky Parkside 18650 4S2P o 6 mm dozadu. Do zářezů v trupu, který označují vypočtený těžiště, jsem dal závěs. Původně v něm zavěšenej trup byl vodorovně, nyní je čumák nahoru o cca 35-40 st.
Za letu stále elevony v nule ale výkrut a na zádech výrazný zlepšení, stačí tlačit jen trošku. Zvětšil jsem o cca 1/4 výchylky "výškovky", je to lepší ale budu muset laborovat s velikostma výchylek, protože se Xenie NG v přemetu trochu stáčí. Prý to je bolest většiny samobrk.
A vyštěnil se ještě jeden problém, když dám plnej, tak asi po 2 sekundách rázem klesnou otáčky a od poloviny rozsahu páky k maximu se vůbec nemění. Po restartu reglu a testu otáček na zemi to udělalo taky. Že by 60A Maytech nestačil? Kouknu na vypínací napětí a zkusím osadit místo napěťovýho MULI-6 proudovej MUI-75, kolik to vůbec žere a zda regl nevypíná na nadproud.
Dnes na letiště přijeli kluci se smradlavejma turbínama a musím konstatovat, že Rafal lítá výrazně pomalejc. :lol:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Xenie NG
PříspěvekNapsal: pon 18.04.2022 17:54 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Jo, cestuju s těžištěm o dost dozadu oproti záletu, ale pak se to celkem shoduje s výsledky z https://rcplanes.online/cg_wing.htm a https://rcplanes.online/cg2_wing.htm

Při přemetu mi to neuhýbá (alespoň ta křídla, se kterýma to zkouším), ale během přemetu musím výchylku "utahovat" - když dojde ke zpomalení ve fázi čumákem nahoru, mají tendenci pokračovat nahoru, ne dotočit přemet.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Xenie NG
PříspěvekNapsal: pon 18.04.2022 18:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Celeron píše:
...
A vyštěnil se ještě jeden problém, když dám plnej, tak asi po 2 sekundách rázem klesnou otáčky a od poloviny rozsahu páky k maximu se vůbec nemění.
....

Tipoval by som to na slabe baterky (LiIon ? ) aj ked su 2p , tak klesne napetie a regulator zacne obmedzovat prud. Skus postelovat to vypinacie napetie na regulatore ako si pisal , na LiIon musi ist o dost nizsie , kludne pod 3V/clanok.
Zmerat max.prud pri zatazi aby nepresiahol prud regulatoru a postrazit si na nom teplotu ak je horsie chladeny.
A pripadne to skus (staci na zemi) s tvrdou LiPol bateriou a uvidis...

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Xenie NG
PříspěvekNapsal: pon 18.04.2022 22:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jyrry píše:
Při přemetu mi to neuhýbá (alespoň ta křídla, se kterýma to zkouším), ale během přemetu musím výchylku "utahovat" - když dojde ke zpomalení ve fázi čumákem nahoru, mají tendenci pokračovat nahoru, ne dotočit přemet.

Toho jsem si zatím nevšiml, příště se na to budu víc soustředit. To uhýbání bude asi nepřesný seřízení výchylek obou elevonů, za toho šílenýho fofru co Xenie NG lítá bude asi nepřesnost při přitažení dost znát. A propo, nebudou se obě Xenie, což jsou vlastně delty chovat trochu jinak než ty Tvý Northropy a moje Arabela s celekem úzkým lichoběžníkovým, i když třeba šípovitým křídlem?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Xenie NG
PříspěvekNapsal: pon 18.04.2022 23:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Miro_V píše:
Tipoval by som to na slabe baterky (LiIon ? ) aj ked su 2p , tak klesne napetie a regulator zacne obmedzovat prud. Skus postelovat to vypinacie napetie na regulatore ako si pisal , na LiIon musi ist o dost nizsie , kludne pod 3V/clanok.
Zmerat max.prud pri zatazi aby nepresiahol prud regulatoru a postrazit si na nom teplotu ak je horsie chladeny.
A pripadne to skus (staci na zemi) s tvrdou LiPol bateriou a uvidis...

Zkusil jsem dát Maytecha na programovací kartu a projet nastavení. Vypínací napětí bylo 3,4V, snížil jsem ho na 3,1V, míň nastavit nejde. Blbý je, že to hlídání nejde vypnout. Počet článků byl Automat. Tak jsem nastavil natvrdo 4 články. Možná by šlo zkusit nastavit 3 článků a vypínací napětí 3,8V, pokud to regl po zapnutí zkousne, tak by se skutečný vypínací napětí posunulo pod 3V.
Zkusil jsem pohon prohnat přes 100A Wattmetr. Na plný otáčky žere 43-45A při plně nabitých baterkách. Takže 60A regl asi proudově přetíženej nebude. Napětí při plným zatížení podle telemetrie nekleslo pod 3,6V, zobrazen nejslabší článek. Ale třeba je reakce na pulsní odběr u telemetrie tupější než reakce reglu. Teplotní pojistka je na 130 st.C. takže přehřátí to taky nebude.
Když to nepomůže, dám místo Aeronauta 11/7" listy 10/7". LiPolky tam asi dát nepůjde, trup je dělaný na čtyři 18650 do čtverce dvě za sebou. Problém bude hlavně v těžišti, hmotnost baterek a jejich tvar. LiPol 4S1P 2,6Ah se vejde, ale je o hodně lehčí a víc dozadu dát nejdou. 3,7Ah je stále moc lehká a 4Ah už se nevejde. A kupovat předražený 18650 2,6Ah od Jeti, když vím, že mají menší reálnou kapacitu než 2Ah Parkside se mi tedy vůbec nechce.
Ještě je možnost dát jinej regl u kterýho se dá hlídání vypnout.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz