Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 25.01.2012 13:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2010
Příspěvky: 730
Bydliště: Praha 10
Zdravím,
pokouším se o FW-190, rozpětí 2m, váha <10kg, materiál XPS. Bohužel jsem ani po cca 2h hledání nikde nenašel odpověď na dotaz jaká táhla použít pro tak velké letadlo a hlavně jak je dimenzovat. Na směrovku bych dal lanka, to si tak ještě dovedu představit (mám u 1/6 Pipera), ale co na výškovku, křidélka, klapky a motor? Když už jsem v tom, tak by mne také zajímalo jak výkonná serva by tam měla být.
Díky za vaše zkušenosti.
Pat


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 25.01.2012 17:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
PatMat píše:
Zdravím,
pokouším se o FW-190, rozpětí 2m, váha <10kg, materiál XPS. Bohužel jsem ani po cca 2h hledání nikde nenašel odpověď na dotaz jaká táhla použít pro tak velké letadlo a hlavně jak je dimenzovat. Na směrovku bych dal lanka, to si tak ještě dovedu představit (mám u 1/6 Pipera), ale co na výškovku, křidélka, klapky a motor? Když už jsem v tom, tak by mne také zajímalo jak výkonná serva by tam měla být.
Díky za vaše zkušenosti.
Pat

FW 190/2m a 10kg je dosť....
Všetky servá s kovovými prevodmi a ťahom minimálne rovnajúcim sa hmotnosti modelu.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.01.2012 18:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
PatMat píše:
Zdravím,
pokouším se o FW-190, rozpětí 2m, váha <10kg, materiál XPS. Bohužel jsem ani po cca 2h hledání nikde nenašel odpověď na dotaz jaká táhla použít pro tak velké letadlo a hlavně jak je dimenzovat. Na směrovku bych dal lanka, to si tak ještě dovedu představit (mám u 1/6 Pipera), ale co na výškovku, křidélka, klapky a motor? Když už jsem v tom, tak by mne také zajímalo jak výkonná serva by tam měla být.
Díky za vaše zkušenosti.
Pat


10kg je na tohle dost, i když je to stíhačka a ne akrobat.
Lanka stačí 0,6mm, táhla z 3mm ocel. drátu (u těch táhel nejde vůbec o pevnost, ale o průhyb), serva standartní velikosti. Na výškovku, křidélka, směrovku bych dal všude stejná, i když na směrovku by tady stačilo o něco slabší a pomalejší. Kovové převody jsou samozřejmostí, moment kolem 15kg a já osobně bych zvolil digitály JR.
Není to 3D akrobat, takže tam nemusíš tak šetřit gramy, ale 10kg je dost a bude to mít odpovídající vlastnosti. Hlavně dost švuňk na přistání.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.01.2012 19:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2003
Příspěvky: 2064
Bydliště: Bratislava, SK
Tie tiahla sú samozrejme myslené čo najkratšie, teda servá čo najbližšie pri ovládaných plochách. Potom stačí trebárs závitová tyč M3 z Baumaxu atď. a patrične dimenzovaná bižutéria.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.01.2012 20:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
maroslong píše:
Potom stačí trebárs závitová tyč M3 z Baumaxu atď.

Myslíš tú z olovenej ocele? :lol:

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.01.2012 21:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
Když spočítáš hmotnost všech těch ocelových tyčí, tak je to skutečně dost. Sám používám uhlíková táhla z plné kulatiny, nebo trubiček, ale nebudu to tady doporučovat, protože to vyžaduje dost pčesně to dimenzovat a v provozu normálně nepoznáš kdy se to porušilo po lehké rance.
Takže sem ty ocelové dráty, serva co nejblíž závěsům kormidel, ne závitové tyčky z OBI, Baumaxu.......

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.01.2012 23:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2003
Příspěvky: 2064
Bydliště: Bratislava, SK
Hej, myslím tú sračkovú valcovanú závitovú tyč. Pri dĺžke tiahla okolo 10 cm je to podľa mňa úplne v pohode, aj teoreticky aj z nejakej pätnásťročnej praxe. A aj tých 10 či 20 gramov navyše oproti uhlíku pri štyroch tiahlach a 10 kg poletovadle. Ale zjavne som len začiatočník a niečo mi ušlo vážení páni, takže berem späť, akoby som nič nepovedal a vrátim sa k Easy Gliderovi...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.01.2012 23:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
maroslong píše:
Hej, myslím tú sračkovú valcovanú závitovú tyč. Pri dĺžke tiahla okolo 10 cm je to podľa mňa úplne v pohode, aj teoreticky aj z praxe. A aj tých 10 či 20 gramov navyše oproti uhlíku pri 10 kg celkovo. Ale zjavne som len začiatočník a niečo mi ušlo, takže berem späť, akoby som nič nepovedal a vrátim sa k Easy Gliderovi...


I ta sračkoidní závitová tyč by to vydržela. Mě na tom vadí jenom to, že někde ve výtahu, v autě.... drcneš kormidlem o stěnu, vůbec nic se tomu nestane, ale tohle bláto se ohne.
Nechce se mi takové věci kontrolovat, tak jsem napsal, ať tam dá ocel. Závit do toho vyřezat jde. Sám na to používám antikorovou kulatinu, uhlík..... Dá se koupit i antikorová závitová tyč (běžně od M3 nahoru).
(Když na závitovou tyč navlékneš černou smrťovací bužírku, tak to vypadá měně hnusně)

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.01.2012 9:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2010
Příspěvky: 730
Bydliště: Praha 10
Původně jsem uvažoval, že serva výškovky a směrovky budou v trupu v těžišti kvůli vyvážení, ale pokud doporučujete je dát do ocasní části tak to zase vyřeší problém s dlouhým vedením. Pořád mě ale láká dát směrovku na lanka a servo dát do těžiště.
Váhu zatím odhaduju. Vzhledem k tomu, že jsem zvětšoval výkres FW 1/7 nemám ekvivalent pro porovnání.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.01.2012 10:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
PatMat píše:
Původně jsem uvažoval, že serva výškovky a směrovky budou v trupu v těžišti kvůli vyvážení, ale pokud doporučujete je dát do ocasní části tak to zase vyřeší problém s dlouhým vedením. Pořád mě ale láká dát směrovku na lanka a servo dát do těžiště.
Váhu zatím odhaduju. Vzhledem k tomu, že jsem zvětšoval výkres FW 1/7 nemám ekvivalent pro porovnání.

Servo smerovky určite na lanká a servá výškovky najlepšie do výškovky...

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.01.2012 10:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
maroslong píše:
Hej, myslím tú sračkovú valcovanú závitovú tyč. Pri dĺžke tiahla okolo 10 cm je to podľa mňa úplne v pohode, aj teoreticky aj z nejakej pätnásťročnej praxe. A aj tých 10 či 20 gramov navyše oproti uhlíku pri štyroch tiahlach a 10 kg poletovadle. Ale zjavne som len začiatočník a niečo mi ušlo vážení páni, takže berem späť, akoby som nič nepovedal a vrátim sa k Easy Gliderovi...

No nechcem aby si sa vracal k EG aj keď ja si občas skočím s bratovým. :D
Ja som mal závitovky 4mm z bau na Tabloide na krídelkách a po cca 4 letoch som dve narovnával. Stačilo tvrdšie pristátie a hmotnosť krídelka urobila svoje. Vymenil som to za tyč zo skrutkopredajne ktorá ma na sebe nalepenú normu a odvtedy je pokoj. Mimochodom stála tretinu čo tá bau :wink:
Takže z bau používam veci na "dekoráciu" a z klasických predajní na funkčné veci...
Mimochodom som kúpil pred mesiacom v bau mosadznú závitovú tyč M3 na Musgera (viac menej dekorácia) a mala vonkajší priemer závitu 2,75mm. Pri doťahovaní matice s citom vždy preskočil závit. Na druhý deň som investíciu opakoval v skrutkopredajni :twisted:

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.01.2012 10:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2003
Příspěvky: 2064
Bydliště: Bratislava, SK
Fíha, tak to dík za upozornenie. Ja to zasa až tak často neriešim. Takže pred dvoma či troma rokmi som nič netušiac urobil tiahla na Katane z tej Baublatotyče, našťastie mala správny priemer, takže vidličky sú poistené matkami aj farbou a stále to drží a neohýba sa. Takže pri stavbe niečoho dalšieho sa poobzerám po matroši radšej inde.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.01.2012 10:53 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Přesně to jsem chtěl napsat. Levné závitové tyče NEJSOU M3. Viděl jsem jak se vytáhla plastová vidlička.
myslím, že to za to nestojí.

Osobně bych dal také serva do VOP. Rovnoběžné osy otáčení serva a kormidla jsou nejvhodnější (počítal a modeloval jsem si to pro F3Ačko).


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.01.2012 13:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
PatMat píše:
Původně jsem uvažoval, že serva výškovky a směrovky budou v trupu v těžišti kvůli vyvážení, ale pokud doporučujete je dát do ocasní části tak to zase vyřeší problém s dlouhým vedením. Pořád mě ale láká dát směrovku na lanka a servo dát do těžiště.
Váhu zatím odhaduju. Vzhledem k tomu, že jsem zvětšoval výkres FW 1/7 nemám ekvivalent pro porovnání.


Za sebe Ti v žádném případě nedoporučuji dávat servo výškovky dozadu, dokud to celé nezvážíš a neposoudíš jak to celkově dostat na těžiště.
Když dáš teď to servo dozadu, tak je to velmi výhodné z hlediska náhonu na kormidlo, ale taky by se mohlo stát, že to budeš předělávat na lanka a strkat servo dopředu, protože by jinak byl v čumáku neúměrný kus olova.
V akrobatu mám sevo směrovky i výškovky v těžišti, na směrovku jdou dvě lanka, na výškovku čtyři a jde to vyřešit. Takže skutečně to napřed spočítej na těžiště.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.01.2012 14:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2010
Příspěvky: 730
Bydliště: Praha 10
Aha, to jsem nevěděl, že se dají udělat i lanka na výškovku. Vedeš je přes kladky?
Možná by mi pomohly někajé fotky.
Pat


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz