Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Vypocet modelu...
PříspěvekNapsal: čtv 25.06.2015 8:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2010
Příspěvky: 730
Bydliště: Praha 10
239672 píše:
Ahoj...je to tento, to meritko bol preklep, ospravedlnujem sa...
http://www.peckamodel.sk/produkt/rc-mod ... ipped-wing

A ako som pisal, ziak-ucitel kolko bude treba...ale este nie je postaveny. Konstruovat a snivat mozme kolko chceme, nie :-) ?

Zdravím,
tento model jsem postavil jako svůj první z rozsypu a mám ho cca 3 roky. Mám tam 4takt 8,5 ASP.
http://pkuta.rajce.idnes.cz/SIG_Piper_1-6

Létá skvěle a mám ho rád, ale starty jsem se musel dost učit přes to, že jsem před tím celou sezónu rozbíjel houby abych se naučil létat. Model má při startu tendenci vybočovat a po odpoutání se musí držet při zemi než nabere rychlost. Přistání s bočním větrem je také náročnější a dále musíš držet rychlost v zatáčkách. Při ztrátě rychlosti nebo nepovedeném akrobatickém obratu se celkem rychle sype k zemi.

Rozhodně to není model pro člověka, který s létáním začíná. Ale je to dobrý první dřevěný model se spalovákem. Troufám si tvrdit, že pokud přeskočíš jako nováček fázi učení a padání s levnými modely, tak budeš zklamaný jak rychle si rozbiješ letadlo, které jsi dlouho stavěl. Na kabelu se létat nenaučíš. To je tak na to aby ti někdo pomohl zalétnout nový model.
Pat

_________________
Futaba T14SG
Velox II, Piper clipped w., Bücker 133 Jungmeister, Slow Poke


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Vypocet modelu...
PříspěvekNapsal: čtv 25.06.2015 10:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.10.2007
Příspěvky: 1222
Bydliště: Zápy - Brandýs nad Labem
presne ty starty jsou s temito modely otresne. Ja pokud nedrzim pri rozjezdu smerovku doprava tak automaticky se otoci temer na miste smerem v levo. A to mam ostruhu fakt rovne a i kdyz jej tlacim po plose tak jede rovne. No a pokud se to utrhne ze zeme tak automaticky pad po kridle na levou stranu. Takto jsem uz letel nekolikrat. Musim zaklepat ze pouze jednou jsem si lizl levim kridlem ozem a letadlo slo do hvezdy. Jak pise PatMat. S timto letadlem to chce umet odstartovat a nesmi se trhat. Chce to pekne pomalu rozjet po plose a jak ma rychlost tak pomalinku zvedat jinak delas hvezdu. Pristani je s nim jiz jednodussi. Dale pokud stratis v zatacce rychlost tak jdes automaticky k zemi po kridle. Jako prvni drevena stavebnice super, ale chce to nejake zkusenosti napriklad s alfou nebo betou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vypocet modelu...
PříspěvekNapsal: čtv 25.06.2015 10:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
239672 píše:
...momentalne staviam model Piper J3Cub 1/4 1440mm rozpatie, motor cca.8-10 ccm zo stavebnice. Malo by to byt user friendly lietadlo...hornoplosnik, nezaludny na nejaky tzv zakladny vycvik....

V prvom rade do tohoto motor 6,5 až 7,5 2-takt alebo 8,5 4-takt. Možno desina 4-takt, ale to už by bolo dosť premotorované. Štvortakty sú cca 2x drahšie a prevádzkovo náročnejšie. Preto si myslím, že lepšie bude ak si tam kúpiš na začiatok napr. ASP S45, ktorý zoženieš aj za 60-70€. Okrem ceny majú 2-takty výhodu aj v tom, že používajú menšie vrtule - nebude tak hroziť, že s nimi budeš ryť zem, ako pri 4-taktoch.

Inak vybral si si toho akrobatického Pipera, čo má zmenšené rozpätie a iný profil. Nuž neviem, či by na začiatok nebo lepší ten normálny.

Lietanie na sime a potom na kábli schvaľujem. Ale ten EPP by som nevynechal. Stále platí moja rada, aby si ešte pred tým Piperom lietal s nejakým EPP motorizovaným vetroňom (už som písal typu EasyStar či Beta, najlepšie verziu s krídelkami).

A s tými štartami - majú pravdu. Mnohé modely s dvojkolesovým podvozkom s ostrohou, ktoré sú v kľudovom stave veľmi vyklonené dohora akonáhle zdvihnú pri štarte chvost tak začínajú kľučkovať a niekedy spravia doslova hodiny. Na tráve je to ešte problematickejšie. :cry:
V takom prípade pomáha nastavenie predného podvozku do výraznej zbiehavosti kolies. Neboj sa, kľudne aj takých 3 až 5°. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vypocet modelu...
PříspěvekNapsal: čtv 25.06.2015 10:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
hates píše:
presne ty starty jsou s temito modely otresne...

Daj tam veľkú zbiehavosť kolies a uvidíš ako to pomôže!

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vypocet modelu...
PříspěvekNapsal: čtv 25.06.2015 12:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.10.2007
Příspěvky: 1222
Bydliště: Zápy - Brandýs nad Labem
tu uz mam, ale i tak je to svine na N-tou. Ale uz jsem si zvykam a proste tlacit tou smerovkou se to musi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vypocet modelu...
PříspěvekNapsal: čtv 25.06.2015 12:34 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 58
No s piperom sa musi opatrne pri starte. Mne tiez hned tocil do lava a par krat som ho aj rozbil. Mam blackhorse 1,8m. Pomohlo len pozvolne pridavanie plynu pri starte a... nahodil som na smerovku lacne gyro z Hobbykingu.
Potom sa tie starty a bocny vietor stali zabavou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vypocet modelu...
PříspěvekNapsal: čtv 25.06.2015 13:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2010
Příspěvky: 861
Bydliště: Praha 4
Dost bylo řečeno, jen bych upozornil ještě na jeden rozšířený omyl.
Pilot letadla si myslí, že je automaticky i pilotem modelu. Není. Pravděpodobně neumí ani model (či skutečné letadlo) vidět. Asi nestrávil desítky či stovky hodin koukáním na ně zvenku. Nebude schopen bleskově a bezchybně na první mrknutí vyhodnotit - letí ke mně, ode mne, levý náklon, pravý náklon, případně si pomoci malým zásahem do řízení.
A při řízení se bude pokoušet o projekci sebe sama do modelu a podle toho řídit. Jenže to nebude stíhat.
Na tenhle základní modelářský výcvik je opravdu nejlepší nějaká EPP obluda. Je potřeba létat, létat a létat. A ne sbírat, opravovat, sbírat, opravovat a sbírat a opravovat.

A ještě bych doplnil, že velký model vyžaduje dát dobrý pozor na pevnost. Nejlépe důležité uzly počítat.


Naposledy upravil OrDa dne pát 26.06.2015 11:19, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vypocet modelu...
PříspěvekNapsal: čtv 25.06.2015 14:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
PatMat píše:
...Troufám si tvrdit, že pokud přeskočíš jako nováček fázi učení a padání s levnými modely, tak budeš zklamaný jak rychle si rozbiješ letadlo, které jsi dlouho stavěl...

Presne, súhlasím, toto by si mal každý nováčik uvedomiť, aj napriek tomu, že vie pilotovať veľké lietadlo. Ale v pilotovaní modelov je nováčikom.

Moje začiatky by som vedel opísať podobne ako hates, ale je to neporovnateľné, lebo v polovici 70. rokov, keď som ja začínal, nebolo pre väčšinu z nás dostupné začínať rovno s RC modelmi.
Takže ja som najprv prešiel cez malé vetrone (jednoduchá Vosa, ale potom aj A1, ako napr. zo stavebníc Igra: Seagull, Tom, Saper) a gumáčiky (jednoduchý Komár a stavebnicový Pelikán).
Potom prišla kúpa prvých detonačných motorov (najprv som mal ruskú jedenapolku MK-16 a dvaapolku MK-12V, ktorú som však ale zničil už pri zábehu).
Rovnako ako iní začiatočníci som si vyhliadol model svojich snov a chcel ho stavať. A nie hocičo, v Modelári vyšiel plánik upútanej makety dvojplošníka Dragon Rapide poháňanej dvoma jednapolkami MVVS :lol: . Ja som mal dve MK-16, už to bol omyl, lebo by tam nepasovali ani za cenu značných úprav. Ale začal som stavať, postavil dolné krídlo, kde som pri konštrukcii gondol narazil na značné problémy. S balzou som vedel pracovať, ale nevedel som ešte tmeliť, poťahovať a pod. Našťastie som sa dostal do kontaktu so skúseným modelárom, ktorý ma usmernil. Vyhovoril mi pokračovanie v stavbe tej makety a doporučil aby som si na MK-16 som postavil upútanca Galaxie, s ktorou som potom pomerne veľa lietal.
Môj prvý let však trval asi 3/4 kruhu, lebo som najprv príliš pritiahol, čím som dostal model takmer nad hlavu, potom som sa toho samozrejme zľakol, prudko potlačil, ale na zemou stihol podrovnať, takže som s ním plesol naplocho o trávu a odniesla to iba vrtuľa a rozčapený podvozok. Ale poučil som sa z toho a ďalšie lety už som normálne lietal, ale žiadnu veľkú akrobaciu, pretože Galaxia bola pôvodne na 2,5ku a s tou 1,5kou MK-16 rozhodne nebola premotorovaná.

Potom som sa zmohol na prvú RC súpravu - jednokanál MARS-II. Na ten som si postavil motoráka, taký hornoplošník s rozpätím 1200mm , s riadnymi negatívmi, do krotého som osadil už novú MK-17 (žiaden známy typ, navrhol a nakreslil mi ho na mieru jeden skúsený kamarát-modelár). S tým som dosť lietal aj viackrát mierne havaroval. Lenže keď to nemalo výškovku, tak to vlastne muselo vedieť lietať samo. Na ten jednokanál som si potom postavil na 2m zväčšeného LIONa, s ktorým som aj celkom úspešne súťažil na okresnej a krajsekej úrovni v kategórii RC-V1. A postavil som ešte 2 jednokanálové motoráčiky a niekoľko upútancov, s ktorými som veľa lietal a niektoré porozbíjal, iné predal aj s motormi.

Na prelome 70./80. rokov prišiel čas, keď som realizoval prechod z jednokanála na viackanálové proporcionálne ovládanie. Komerčné súpravy boli pre mňa cenovo nedostupné, takže som si postavil amatérsku podľa vtedy vychádzajúcich návodov v časopisoch Amatérske Rádio a Modelář. Fakticky to bola WP-23, ale rozšírená na 4-kanál, pričom som si na to urobil vlastné návrhy plošákov a vlastnoručne vyrobil aj 2 krížové ovládače. Vtedy sa začali ku nám dovážať servá Futaba FP-S12, ktoré stáli 500Kčs, takže po rozpredaní všetkých modelov, motorov a 1-kanálovej súpravy Mars som sa horko-ťažko zmohol na 2 kusy (neskôr pribudol tretí). Môžete sa pokochať fotkami:
Příloha:
P4200524.JPG
P4200524.JPG
[ 122.37 KiB | Zobrazeno 1995 krát ]

Příloha:
P4200518.JPG
P4200518.JPG
[ 164.67 KiB | Zobrazeno 1995 krát ]

Příloha:
P4200528.JPG
P4200528.JPG
[ 158.63 KiB | Zobrazeno 1995 krát ]

Příloha:
P4200530.JPG
P4200530.JPG
[ 129.25 KiB | Zobrazeno 1995 krát ]


Je to stále plne funkčné, ale do vzduchu by som stým už dnes nešiel.

Na prvé pokusy lietania s ovládaním smerovy a výškovky som si postavil zo stavebnice Modela polystyrénový vetroň Junior, ktorý bol síce pôvodne koncipovaný ako jednokanál, ale ja som si ho upravil o plávajúcu výškovku. Tak s ním som sa dlho učil a bol som spočiatku dosť smutný, ako mi to nejde, keďže v jednokanáloch som sa už vtedy cítil ako preborník. Ale naučil som sa, lietal s ním aj s prídavným motorom na pylone (jedenapolka Stryž) a dokonca s kamarátom trénoval úlohy F3B a s týmto polystyreňákom sa dokonca aj zúčastnil regulérnej súťaže F3B, kde som ho ale v úlohe C (rýchlosť) v otočke rozbil (krídla nevdržali preťaženie príliš ostrej otočky). Potom prišli ďalšie vetrone a cvičné motoráky (napr. Pony s krídelkami - mám ho celý dodnes, nejaký 2-plošník a pod).

Potom som mal asi 20-ročnú pauzu (vojna, byt, rodina, deti, dom, prestavba a pod. ...) v ktorej mi postupne ušiel vlak skoro vo všetkom, hlavne v RC aparatúre, kedy som sa so svojou amatérskou AM27 už neodvážil čokoľvek lietajúce riadiť. Takže som sporadicky lietal len s jedným malým daapolkovým upútancom.

V roku 2010 som si povedal dosť a vrátil sa na modelárske nebo. Vysielačku Futaba FC-16 staršiu ale dobrú FM 40MHz som dostal od kamaráta aj prijímače, kúpil som si model Fox1800 od Pelikána a s tým som sa znova naučil lietať, lebo riadenie RC modelu nie je bicyklovania ani plávanie - trocha sa to zabúda. :(
No a potom prišli ďalšie a ďalšie modely a za posledných 5 rokov mám odlietané niekoľkonásobne viac než pred tou pauzou. Len s tým Foxom cca 700 letov (mám tam už 3. motor a okrem postupne ako odchádzali vymenené aj všetky servá, niektoré aj 2-krát) a s Diablotinom-mini už cca 520 letov + s inými modelmi trochu pomenej.

No a práve ten EPP Fox1800 mi dal veľmi, veľmi veľa. :D
Pritom aj ja som najprv na EPP houbolety hľadel so značným dešpektom. Na učenie nemôže byť nič lepšie. Aj po pomerne vážnych haváriách, kde balzový model by skončil ako hromada triesok sa da urobiť oprava do pol hodiny a znova letieť. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vypocet modelu...
PříspěvekNapsal: čtv 25.06.2015 14:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
239672 píše:
Konstruovat a snivat mozme kolko chceme, nie :-) ?

To iste. :)
Ale mal by si v svojom profile vyplniť miesto bydliska. :!:
Možno sa nájde niekto z okolia, kto Ti na mieste poradí. To je oveľa účinnejšie než debata na fóre. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vypocet modelu...
PříspěvekNapsal: čtv 25.06.2015 17:03 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.5.2015
Příspěvky: 9
Zdravim,

Takze to nie je az taky pohodovy aparat ako som si myslel ? Nie je nahodou pricinou toho stranoveho bocenia reakcny moment vrtule, vyosenie motora alebo smer otacania motora ? To je dost bezny problem aj u dospelych lietadiel ktory sa bezne konstrukcne odstranuje. Tak isto je uplne bezne ze po odlepeni sa bezneho lietadla je faza podrovnania za ucelom nabratia rychlosti a az potom sa stupa. Chcel by som skor benzinovy motor kvoli lepsej dostupnosti paliva...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vypocet modelu...
PříspěvekNapsal: čtv 25.06.2015 17:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Áno príčiny toho chovania sú Tebe aj nám všetkým jasné :D , ale vysporiadať sa s nimi pri štarte musíš sám, alebo za pomoci nejakého gyra ako tu už bolo spomenuté. :lol:

For je však v tom, že aj keď Ty ako pilot dospelého lietadla síce vieš čím to je a na tom veľkom lietadle tomu aj dokážeš inštinktívne čeliť, tak pri modeli Ti to aj tak nepomôže, lebo tvoje znalosti sa neprenesú do automatických korekčných pohybov Tvojich prstov na kniploch vysielačky. Musíš získať nové inštinkty pilota modelu. A práve to musíš mať dostatočne desiatkami až stovkami hodín natrénované na simulátore a nerozbitných EPP - hovorí sa tomu páčkovanie - potom nebudeš mať problém s ničím. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz