Switch to full style
Modelářství má stejně jako každý složitější obor lidské činnost i teoretickou rovinu. Nemyslí se tím kecání "co vše postavím", ale spíše pokusy využít matematiku, učebnice místo intuice při vlastním návrhu modelu.
Odeslat odpověď

Flutter plovoucí výškovky

sob 13.04.2019 21:46

Krátce: potřebuju zjistit, co je důvodem flutteru mé plovoucí výškovky.

Podrobněji:
Stavím elektrovětroň Kaze s plovoucí výškovkou zhruba následujícího tvaru (čtvereček je 5x5 mm, zobrazena je i osa otáčení):
kaze-hstab.jpg

Náhon je pull-pull rybářským "vlascem" (opletené vlákno Dyneema, pevnost v tahu 5 kg), na výškovce je kladka přes kterou je 1 a půl otáčky vlákna, a v té půlotáčce je vlákno přilepeno ke kladce, servo je umístěno poblíž těžiště letadla (asi 50 cm od výškovky, takže celkově tak metr vlákna). Trup letadla je karbonová trubka, takže jistou pružnost má.

I vyvezl jsem v dnešních cca 5 m/s ještě nehotové letadlo na louku, že udělám pokus o zálet, spíš na ověření technologií než cokoli jiného. Samozřejmě jsem vybral louku, kde kilometry proti větru nic nebylo, takže proudění bylo sice rychlé, ale víceméně laminární. Byl jsem připravený že po dvaceti metrech rovného letu přistanu, a budu pokračovat se stavbou/vývojem. To se vlastně splnilo, nicméně hned po odhození letadla jsem si všiml, že výškovka se třepe nahoru a dolů. Dělalo to pfffrrrrrr, jako když člově vystrčí z okna jedoucího auta fáborek nebo stuhu. Přesto letadlo letělo spořádaně vpřed, mírně stoupalo, a asi by i na servo výškovky reagovalo. Ze strachu že se flutterem něco utrhne a bude škoda větší, jsem to poslal k zemi možná o trochu razantněji než jsem původně zamýšlel, nicméně do té doby to letělo docela spořádaně. Pokud bych ten flutter neviděl, řekl bych že to byl bezproblémový let v délce několik desítek metrů.

Takže teď je otázka, co je příčinou flutteru, a jak se ho zbavit.

  • je osa otáčení ještě málo vpředu?
  • je třeba vyvážit výškovku závažím v přední části?
  • hraje významnou roli pružnost systému? To by byl průšvih, pružnost trupu ve formě karbonové trubky asi nijak nezměním; můžu tak leda použít jiné vlákno pro náhon nebo v krajním případě dát serva až k ocasu, což by zase zhoršilo další vlastnosti letadla.
  • něco jiného?

Jak poznat, co bylo hlavní příčinou flutteru?

Re: Flutter plovoucí výškovky

sob 13.04.2019 22:24

Flutter je v první řadě výsledek toho, že plocha má těžiště moc vzadu, podpořený vůlemi a malou tuhostí.

https://mlz.frystacko.cz/?p=15563

Re: Flutter plovoucí výškovky

sob 13.04.2019 22:41

Díky. Co je "moc vzadu"? Musí být těžiště plochy před osou otáčení? Asi tam můžu zalaminovat olůvko nebo něco. Ale zase běžné neplovoucí ovládací plochy mých letadel mají těžiště za osou otáčení, a k flutteru nedochází. A teda - osa otáčení jako taková je v pořádku?

Re: Flutter plovoucí výškovky

ned 14.04.2019 0:50

Ta kladka má jaký průměr?

Re: Flutter plovoucí výškovky

ned 14.04.2019 8:21

Pozor, je třeba rozlišovat těžiště a těžiště aerodynamické. Se závěsem by ses dle mě měl dostat blíže k AS VOP, tj. Víc dozadu, ale chce to přiměřeně tuhou soustavu. Já mám na 5m vetroňi vůli která se mi nelíbí, ale flutter nemám. A jaké tam máš servo?

Re: Flutter plovoucí výškovky

ned 14.04.2019 10:05

Kladka je eliptická, myslím jedna osa 15 mm a druhá 9 mm. Vůle tam pokud jsem dobře zkoumal nejsou, ale pružnosti toho celého je až dost. Servo výškovky je Emax ES08 MDII.

Re: Flutter plovoucí výškovky

ned 14.04.2019 10:28

Nějak mi tam nesedí a nechápu tu eliptickou kladku?

Re: Flutter plovoucí výškovky

ned 14.04.2019 10:36

Ty "délky ramen" páky (kladky) mi připadají hodně malé, a na nich se pak jakékoli pružení, nebo vůle projevují podstatně víc, než na dlohých ramenech. Plovoučka přece nepotřebuje velké výchlky, ale právě naopak, a proto to ovládání musí být přesné a bez pružení.
Přílohy
Výstřižek.PNG

Re: Flutter plovoucí výškovky

ned 14.04.2019 11:45

Eliptická klapka je jako mechanické expo, aby byl větší pohyb serva u výchylky o pár stupňů okolo středu, a pak k těm +/- 90° to dojelo na malý pohyb serva rychleji. ALE: prosím toto berte jako fakt - nechci v tomto vlákně debatu o tom, jestli mít výchylku +/- 90° je smysluplné nebo ne - podívejte se na Le Fish nebo Hacker Vagabond. Chci se tady bavit o tom, jak vyřešit flutter.

Ještě mě napadlo, jestli by tomu naopak nepomohlo dát tam malinkatou vůli - takto jak jsem to měl byla obě vlákna napnutá (jakože na ně jde brnkat jako na strunu), takže při změně tahu nebo co se energie umoří jen do pružnosti trupové trubky a pak se zase vrátí zpět. Dát tam nelinearitu v podobě vůle by mohlo mít tlumící efekt.

blesk píše:Se závěsem by ses dle mě měl dostat blíže k AS VOP, tj. Víc dozadu,


Já jsem si to zkusil nakreslit, protože toto se mi nezdá - je následující představa správná?

Podle mě chci, aby když vychýlím VOP nějakým směrem od neutrálu, tak aby pořád táhnulo to vlákno, kterým jsem to vychýlení provedl. čili že by těžiště VOP mělo být před aerodynamickým středem VOP (tak třeba v 1/4 hloubky, což snad mám?). Akorát nevím, jak se do toho míchá osa otáčení. Skoro si myslím, že v případě ideálně tuhého trupu by se místo těžiště VOP dala počítat osa otáčení (protože zbytek letadla je mnohonásobně těžší). Protože ale nemám ideálně pevný systém (kdo má?), je v roli těžiště něco mezi osou otáčení a skutečným těžištěm. Každopádně obojí by mělo být dostatečně _před_ AS. Takže mám za to, že posunovat osu otáčení dozadu není to co chci. Co jsem nepochopil?

Re: Flutter plovoucí výškovky

ned 14.04.2019 12:09

Vytěsnit a zvýšit tuhost táhel. Místo lanek dát bovden.

Re: Flutter plovoucí výškovky

ned 14.04.2019 12:40

Zkusil bych vyměnit pružnou Dyneemu za rybářskou wolframovou šňůru ( používá se i na F3K), přidat závaží do náběžný hrany a zkontrolovat torzní tuhost výškovky. Pak bych přilepil na trup malou minikamerku a zkusil natočit co to vlastně při letu dělá.

Re: Flutter plovoucí výškovky

ned 14.04.2019 13:17

dudaj píše:Vytěsnit a zvýšit tuhost táhel. Místo lanek dát bovden.


Táhla žádná nejsou. No a všelijaké EPP akrobaty lítají s lankovým náhonem ocasních ploch bez problémů, takže bych tipoval, že sice kompletně předělat způsob náhonu je možné, ale mělo by to jít i bez toho.

Já tam mám "něco jako" bowden . cca 10 com od serv jsou obě vlákna přichycena takovou objímkou k trupové trubce, pak celou dobu jdou podél té trubky, a další objímka je až tak 10 cm před ovládanou plochou. Takže to není tak že by ta vlákna dělala tětivu luku, tvořeného trupovou trubkou.

Re: Flutter plovoucí výškovky

ned 14.04.2019 13:34

Základem je správna adromechanika. Teda jak už bylo psánovzájemná poloha geometrického tĕžiště a polohy žávésu (osy otáčení), kde tato nesmí být příliš vpředu. To je nutná podmínka stability. Samozřejmĕ mĕkkost náhonu tomu taky neprospívá a pak jedno s druhym a je ztoho ...
Múj otec kdysi napsal a bhájil na toto téma kandidátskou dizertační práci, jenže bohuźel už nenímezi nama, určitĕ by poradil.
Jinak to s rým geometrickým těžištĕm je podobný problém jako u stability raket.

Re: Flutter plovoucí výškovky

ned 14.04.2019 15:13

YenyaKas píše:
Táhla žádná nejsou. No a všelijaké EPP akrobaty lítají s lankovým náhonem ocasních ploch bez problémů...

Typnem si. Akrobaty lietaju desatinovou rychlostou pod velkym uhlom nabehu?

Re: Flutter plovoucí výškovky

ned 14.04.2019 15:59

No, mrknul jsem na obrázek - a ono je to celé ze Starlonu. A tak mám dotaz - jak a z čeho je postavená samotná výškovka?
Odeslat odpověď