Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 109 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 21:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Přední trubka je bod otáčení a zadní s tím pohybuje, je tam úhlová páka s převodem cca 1:5 a klidně bych dal i víc, ale nebylo místo. (jinak, tady má VOP rozpětí skoro přesně metr) ani s drobnou vůlí se nic neklepe. Ale má profil.

Problém u rovné desky je, že průběh "vztlaku" s úhlem náběhu je silně nevhodný. Pokud se vychýlí o malý úhel, řekněme 2° vzniká velmi malá síla, ale jak se dostaneš přes nějakou kritickou hodnotu, např 3°, tak najednou zabere. No a tady je problém pokud se s vůlí trefíš přímo do té kritické hranice a najednou VOP zaflutruje (začne se srovnávat do roviny až po určité výchylce => začne kmitat). Pokud má profil, tak se rovná hned od minimální odchylky (desetiny stupně).

V příloze výkres VOP z 5m větroně.


Přílohy:
VOP.png
VOP.png
[ 176.39 KiB | Zobrazeno 1906 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 21:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Lark píše:
Tak si namaluj páku serva a toho eliptického bubínku v neutrálu, a pak si to namaluj při plné výchylce a změř si délky lanek. Nebo si to nasimuluj v nějakém CADu. :wink:


A k čemu mám dospět? Já jsem si to samozřejmě zkoušel na stole, jak se to chová. Možná je v extrémních výchylkách napnutí vláken menší. Vtip je v tom, že by to nemělo vadit. Pokud bude výškovka taková, že bude mít tendenci vracet se do neutrální polohy, mělo by stačit mít obě strany napnuté jen okolo toho neutrálu. Mimo okolí neutrální polohy bude výškovka výrazně vracená směrem k neutrálu, a tedy celou zátěž potáhne servo a jen jedno ze dvou vláken.

EDIT: blbost. Obvod poloviny elipsy zůstává stejný bez ohledu na to, od kterého bodu toho obvodu začneš počítat. A na straně serva totéž - když máš středově symetrickou páku, tak přesně to o co na jedné straně potáhneš vlákno náhonu, o to ti druhá strana vlákno uvolní. Takže pokud z té eliptické kladky a z páky serva vystupuje ta dvojice vláken dostatečně rovnoběžně, nic se tam nikde neprodlužuje a nezkracuje.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Naposledy upravil YenyaKas dne pon 15.04.2019 7:53, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 22:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
blesk píše:
Přední trubka je bod otáčení a zadní s tím pohybuje, je tam úhlová páka s převodem cca 1:5 a klidně bych dal i víc, ale nebylo místo. (jinak, tady má VOP rozpětí skoro přesně metr) ani s drobnou vůlí se nic neklepe. Ale má profil.

Problém u rovné desky je, že průběh "vztlaku" s úhlem náběhu je silně nevhodný. Pokud se vychýlí o malý úhel, řekněme 2° vzniká velmi malá síla, ale jak se dostaneš přes nějakou kritickou hodnotu, např 3°, tak najednou zabere. No a tady je problém pokud se s vůlí trefíš přímo do té kritické hranice a najednou VOP zaflutruje (začne se srovnávat do roviny až po určité výchylce => začne kmitat). Pokud má profil, tak se rovná hned od minimální odchylky (desetiny stupně).

V příloze výkres VOP z 5m větroně.


Pěkné, díky. Tady je ovšem jedna věc: Le Fish lítá. Vagabond taky lítá. Fusion DLG taky lítá. A všechny mají plovoucí VOP s profilem desky a výchylkama okolo +/- 90°. A já se (zatím) pohybuju v oblasti, kdy jen potřebuju, aby VOP jen vyrovnala klopivý moment křídla. Zatím jsem nezkoušel nic než vodorovný let, a přesto jsem v podstatě od začátku do konce viděl flutter. To jsem možná ještě mimo tu hranici těch 2-3 °. Ale každopádně je to zajímavé zjištění. U dalšího zkoumání chování mého letadla při větších vylomeninách než je jen vodorovný let na to budu myslet.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2019 5:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Myslim, ze je to marne.
Odstran vôle a odstranis flutter.
A vychilka 90° na VOP vetroni je ina bomba. To budes pouzivat ako brzdu? Cim budes ofukovat tu vyskovku aby pri vychilkach nad 45°robila to, co od toho ocakavas?

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2019 7:24 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
YenyaKas píše:

A teda (@dudaj) furt se mi nechce zdát, že absolutně tuhá konstrukce by měla být nutnost. Podívej se na tohle video Libora Kolmana:


Mluvím o tuhosti táhel , ne trupu jestli si rozumíme.
A srovnávat plovoucí aerodynamickou výškovku s tímhle od Kolmana nelze.
Tam to proudění je jinak. Ty máš čelně ofouknutou celou pohyblivou plochu. On u výškovky nic a směrovky 1/3. Navíc tupé rovné čelo. A porovnávat chování výškovky a směrovky je taky blbost.
Zase stále dokola. Místo toho, abys to upravil , budeš zde diskutovat. Čekáš, že ti někdo dá aerodynamický pravidlo, ale spočítat tyhle věci - rychlost, hmotnost výškovky, tvar profilu, těžiště hmotnostní, těžiště plochy - všechno bude mít vliv a spíš to najdeš náhodně, než spočítáš. Osobně si myslím, že je spíš klika, že ses do toho místa pro fluttrování trefil :lol: .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2019 7:31 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Tady ve zpomalení je krásně vidět taky. A jednoznačně je to pouze o tuhosti náhonu.


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2019 7:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
LV píše:
A vychilka 90° na VOP vetroni je ina bomba. To budes pouzivat ako brzdu? Cim budes ofukovat tu vyskovku aby pri vychilkach nad 45°robila to, co od toho ocakavas?


Jak jsem psal výše - tohle bych tady nechtěl probírat. Ale podívej se na nějaké video s některými letadly, které to tak mají:

Fusion (třeba okolo 0:24): https://www.youtube.com/watch?v=vKo0tBDLzko
(EDIT: Andrew Newton tady v tom Fusion má dokonce pull-spring místo pull-pull - do směru potlačeno je výškovka vracena torzní pružinou - tam o žádné tuhostí náhonů nemůže být řeč)
Le Fish (okolo 1:18): https://www.youtube.com/watch?v=_oBuqhEg0xU

Výchylka 90° je k tomu, aby výškovka po uvedení letadla do rotace okolo příčné osy nebrzdila.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Naposledy upravil YenyaKas dne pon 15.04.2019 8:09, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2019 7:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
dudaj píše:
Navíc tupé rovné čelo.

No, v rámci možností to čelo mám zakulacené.

A jak asi sám víš, stavba letadla je o kompromisech. Nejde si vymyslet absolutně tuhé náhony a myslet si, že to jde udělat jen tak zadarmo, například bez dopadu do letové hmotnosti. Každopádně Le Fish i další lítají s lankovými náhony a s daleko měkčím polystyrenovým trupem, tak si myslím, že to může mít jiné řešení než odlít absolutně tuhý trup z předpjatého betonu :-)

dudaj píše:
Čekáš, že ti někdo dá aerodynamický pravidlo, ale spočítat tyhle věci - rychlost, hmotnost výškovky, tvar profilu, těžiště hmotnostní, těžiště plochy - všechno bude mít vliv a spíš to najdeš náhodně, než spočítáš. Osobně si myslím, že je spíš klika, že ses do toho místa pro fluttrování trefil :lol: .


Na tomhle něco bude, možná je to fakt haluz, že jsem se do tohoto trefil. No ale - je doufám jasné, že já neočekávám pravidlo ve smyslu dát přesné vstupy úplně o všem, a z toho vypadne jednoznačný a vždy platný výsledek bude flutter/nebude flutter? I jen pokud by někdo řekl i třeba nějaká přibližná pravidla ve stylu "u ploché desky je aerodynamický střed třeba v 1/3 až 1/4 hloubky profilu, pokud uděláš osu otáčení tam nebo dál, bude to s velkou pravděpodobností flutterovat", byl bych rád.

Zatím jsem se dozvěděl, že za flutter můžou vůle nebo pružnost v náhonech (super, ale s tím bez nárůstu hmotnosti nic neudělám), a že mám posunout osu otáčení dozadu (to mi fakt nesedí, proč by to takto mělo být, chtěl bych nějaké zdůvodnění). A pak nesměle něco o těžišti výškovky (jo, viděl jsem Le Fish, kde někdo do přední části plovoucí výškovky zalaminoval dvě mince pro vyvážení; jak moc je to kargokult a jak moc to fakt pomáhá, nedovedu říct).

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2019 8:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Už jsem ti psal, že ty rádiusy kladky 9 až 15mm (ramena ovládací páky na výškovce) jsou na takovou hloubku výškovky strašně málo, a proto se to pružení náhonu projevuje podstatně víc, ale ty se pořád snažíš hledat problémy někde jinde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2019 8:10 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Jen tak výstřel do tmy,neodchlipuje nepodfoukavá se ti někde malinko ta fólie? stačí kousek.
Na větroni se mi odchlipoval kousek ozdobného proužku sca 4*0.4 cm a vrnělo to jako vzteklý s přepadáváním po křídle.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2019 8:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Lark píše:
Už jsem ti psal, že ty rádiusy kladky 9 až 15mm (ramena ovládací páky na výškovce) jsou na takovou hloubku výškovky strašně málo, a proto se to pružení náhonu projevuje podstatně víc, ale ty se pořád snažíš hledat problémy někde jinde.


Takže doporučuješ zvětšit kladku a adekvátně i páku na servu? To bych koneckonců mohl zkusit.

Mimochodem, tady je článek a v něm video, kde je vidět ta plovoucí výškovka vyvážená mincema. Má tam eliptickou kladku na servu a kruhovou na VOP, průměrem bych řekl že těch 15 mm moc nepřesahuje. https://lefish.fandom.com/wiki/Pulleys

kornutek píše:
Jen tak výstřel do tmy,neodchlipuje nepodfoukavá se ti někde malinko ta fólie? stačí kousek.
Na větroni se mi odchlipoval kousek ozdobného proužku sca 4*0.4 cm a vrnělo to jako vzteklý s přepadáváním po křídle.


Díky za tip, ale ne - já mám fólii přehnutou přes všechny hrany tak o 1-2 cm a přežehlenou na opačnou stranu. V místě kulatých hran samozřejmě nastříhanou tak po 1 cm, naopak odtokovka je zabroušená "do ztracena" a má horní a spodní fólii slepenou k sobě ještě tak 4 mm za koncem polystyrenu. Zepředu se to nemůže podfouknout, je tam ohyb.

Tady je to celé vidět, plus odtokovka SOP (VOP to má dělané stejně):
Příloha:
kaze-kladka-vop.jpg
kaze-kladka-vop.jpg
[ 171.35 KiB | Zobrazeno 1681 krát ]


_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2019 9:30 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
YenyaKas píše:
A pak nesměle něco o těžišti výškovky (jo, viděl jsem Le Fish, kde někdo do přední části plovoucí výškovky zalaminoval dvě mince pro vyvážení; jak moc je to kargokult a jak moc to fakt pomáhá, nedovedu říct).


Přiznávám, že s těžištěm co nejvíce ve předu jsem tě na začátku vlákna lehce mystifikoval. Nedocvaklo mi, že jde o plovoucí výškovku.

Jednoznačně to ale platí u ploch s kormidly. Pokud není plocha dostatečně tuhá, tak ji kormidlo torzně kroutí v opačném směru. Kormidlo dolů = odtokovka nahoru = krut náběžkou dolů. Plocha jde dolů místo nahoru. Kormidlo s těžištěm vzadu přeletí setrvačností nahoru a už to jede naopak. A plácáme.

Pomáhá posun těžiště kormidla vpřed - buď závažím na pákách vystrčených vpřed, nebo závažím v ploše kormidla před osou otáčení na konci plochy.

Toto se mi stalo u Aircore gumoidního modelu na křidélkách. kus drátu s olůvkem na konci vetknutý zepředu do křidélka flutter s přehledem odstranil.

U plovoučky to bude asi trochu jinak, tam je poloha těžiště hlavně o sílách v řízení. Asi by mělo být něco za závěsem, ale ne zase moc.

V každém případě hraje roli nejen tuhost náhonu, ale i tuhost plochy. s tím jsi na tom jak?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2019 9:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Proč zkusit osu otáčení dozadějc: možná to bylo myšleno tak, že takhle se ta výškovka stabilizuje až moc (rychle se vrátí na druhou stranu a správnou polohu "přejede"...a pak zas zpátky). Dlouho sem váhal, jestli to napsat, flutter je složitější a tohle je možná trochu mimo :-). Ale třeba bys to mohl taky zkusit, třeba jen provizorně zvětšit výškovku směrem dopředu (kus materiálu a přižehlit tou fólií, jestli by to ovšem udržela v rovině...to nevím).

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2019 9:35 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
YenyaKas píše:

A jak asi sám víš, stavba letadla je o kompromisech. Nejde si vymyslet absolutně tuhé náhony a myslet si, že to jde udělat jen tak zadarmo, například bez dopadu do letové hmotnosti.



Promiň ale vážně jseš přesvědčen o tom, že ten tvůj kladkostroj je lehčí než bovden z 0,5 ocelového drátu a silonové trubičky ?
To snad ne :) .
Můžeš použít i 0,8 uhlík.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2019 9:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Zober si tvoju vyskovku ako L paku. Os otacania tiahla od bodu otacania VOP je podla fotky par mm. Pomer voci hlbke VOP (os otacania - odtokovka) je viac ako 1:10. To ti iba znasobuje vsetky vole co tam mas. Predlz paky aspon na 30mm a to iste na serve aby si zachoval prevodovy pomer.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 109 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz