Pravidla fóra


Než položíte dotaz, jaký vysílač koupit, tak pročtěte zde již napsané, ať se témata neopakují.
Do názvu tématu uveďte, které vysílače zvažujete.
Myslete na to, že výběr vysílače je otázkou osobních preferencí!!!Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 105 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 21.04.2020 16:42 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 26.7.2018
Příspěvky: 15
Rozhoduji se jaký typ vysílače, příp. soupravy koupit a zbytečně neutrácet za drahé a vymakané soupravy. Myslím, že bych měl problémy se složitým programováním. Řadím se již mezi pamětníky a nepatřím mezi špičkové piloty. Dosud používám starou osvědčenou 4 kanálovou Futabu na 35 Mhz. Nelétám nikde na rušných letištích, ale nad loukami a poli v plenéru, takže nemám problémy s rušením, pokud nejsem v blízkosti VVN vedení. Chtěl bych ale ještě na stará kolena vyzkoušet něco s klapkami, na co mi už tento 4 kanál nestačí.
Můj výběr začal u vysílače Cadet 6 Pro, kde pro mě byl přijatelný deklarovaný dosah. Ale jelikož nemám jen jeden model, poohlížím se i po nějakém jednoduchém vysílači, který má paměti i pro víc modelů. Jako cenově přijatelný se mi zamlouvají dva. A to FlySky FS-I6, nebo Radiolink T8FB. Spíš ale bych volil tu FS-I6. Pro mě je důležitým faktorem hlavně dostatečný dosah, neboť většinou a s oblibou lítám větroně a elektrovětroně, u kterých se nepředpokládá, že bych s nimi poletoval jen kolem sebe, ale občas je to až na hranici viditelnosti.
Obracím se hlavně na ty co tyto soupravy provozují a jaké s nimi mají zkušenosti. Nechci tu rozpoutat slovní bitvu o vymoženostech a o Číňanech a nečíňanech, ani o všemožných vymoženostech mixů atd., jelikož jsem ze staré školy a vše jsem doposud řešil spíš mechanicky přímo na modelech úpravou táhel a pák. Ale ještě snad nejsem do starého železa a trochu třeba časem bych si na ty SV úpravy taky zykl, třeba i za pomoci syna.
Budu rád za jakýkoliv názor.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 21.04.2020 18:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1521
Bydliště: Vysočina, ČR
marina píše:
Rozhoduji se jaký typ vysílače, příp. soupravy koupit a zbytečně neutrácet ...
Je to už dost roků, co jsem řešil stejný problém. Vidím, že preferuješ nízkou cenu, chci tě ale upozornit třeba na pořizovací cenu a možnosti telemetrie. Koupil jsem soupravu, kterou jsem po několika rocích vyměnil. Je to hezký, když znáš výšku, napětí baterie...
Prostě s jídlem roste chuť. :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 21.04.2020 18:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.5.2005
Příspěvky: 741
Bydliště: Žatec
Zdravím, přesně tak, jak jsem zkusil výšku, odběr proudu, z baterie vyčerpáno nebo souřadnice, kde je letadlo, tak Horus 10x.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 21.04.2020 18:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1232
Bydliště: Brno
Joker píše:
Zdravím, přesně tak, jak jsem zkusil výšku, odběr proudu, z baterie vyčerpáno nebo souřadnice, kde je letadlo, tak Horus 10x.


Jako já vím že každý doporučuje to svoje, ale pokud si přečteme co tazatel shora píše že by se mu líbilo, tak Horus je cenově tak desetinásobně mimo jeho zamýšlenou investici.

No ale jinak, výše uvedené umí i FlySky i6 za necelou tisícovku, jen dát na druhou stranu ty senzory.

Se signálem problém nemám, ale slabinou FS-i6 jsou jen tři mixy pro jeden model. Což u složitějších konfigurací (čtyřservové křídlo s ovládáním celé odtokovky jako křidélka, ale při přistání samostatně jako klapky, například) může být nedostatečné. Pak má i6 ještě některé další nectnosti, ale ty jsem schopen překousnout - jedna z nich je třeba to, že trim se aplikuje před expem, takže po přepnutí dual-rate se letadlo roztrimuje. Navíc aplikací trimu před expem se při vyšším nastavení expa sníží už tak malý rozsah trimu. Řeším to tak, že po záletu buďto pošteluju délky táhel tak, abych mohl vrátit trim do neutrálu, nebo teda přesunu hodnoty trimu do subtrimu, a trim vrátím zase do nuly.

A obligátní rada ohledně FlySky: kupovat i6, nikoliv i6X, byť ta je "papírově" lepší. Pro i6 totiž existuje komunitní firmware FlyPlus, který má oproti tovární konfiguraci spoustu vychytávek navíc (časovač, uživatelské alarmy, 14 kanálů, 4-bajtové senzory, zvukovou zpětnou vazbu výškoměru/vario, atd.).

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Naposledy upravil YenyaKas dne úte 21.04.2020 19:02, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 21.04.2020 18:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 1702
Bydliště: Brno
Obrázky: 0
Stručně:
za mě je FlySky i6 dobrá volba.

Podrobněji: (doufám, že to nebude moc zmatené - jak něčeho popiju, tak jsem sdílný :) )
Pokud si dneska kupuju rádio, tak se s ním "upisuju" k provozování určitého komunikačního protokolu. Existují výjimky, ale ty bych pro jednoduchost vynechal. Dneska "to všechno" komunikuje digitálně a vzájemně "si rozumí" akorát stejné značky. Takže už nelze koupit rádio od Futaby a přijímač od Graupnera. Nerozumí si.
Dosah všech rozumných souprav je vesměs min 1,5km přímé viditelnosti, což by mohlo stačit i na hodně velkého větroně. Vzhledem k normám limitujícím vysílače je rozhodující článek dosahu přijímač. Takže je potřeba se dívat na to, jaký dosah má přijímač - rozhoduje typ antén, počet antén (kvůli směrovosti), citlivost vstupního obvodu. V konečném důsledku je u přijímače napsaný dosah. Hezká ukázka dosahu "mrňavého" vysílače je na videu od p. Mrázka.

Tím se dostávám k přijímačům. Jak jsem psal, tak s koupí rádia se upisuju k jednomu protokolu (resp. rodině protokolů). Pokud se tedy rozhoduji pro vysílač, rozhoduji se i pro pro mě použitelné přijímače. A pokud chci provozovat více modelů a nemám neomezený/velkorysý rozpočet, může to být rozhodující faktor pro výběr vysílače/protokolu.

Ještě je možná dobré zmínit, že s příchodem digitální komunikace přišla i možnost posílat informace nejen od vysílače k přijímači, ale i obráceně a předávat mnohdy cenné informace o tom, co se "nahoře" děje. To zastřešuje nepochybně známý termín "telemetrie". Takže jeden z parametrů rozhodování může být i možnost přenášení telemetrických údajů. Pro prakticky všechny protokoly podporující telemetrii existují jak přijímače, které telemetrii předávat umí, tak ty, co telemetrii předávat neumí. Obecně jsou ty "telemetrické" dražší, už jen proto, že umí vysílat, což je "něco navíc".

Takže jaký "protokol" zvolit?

Dál bude výklad silně ovlivněný osobními zkušenostmi. Takže brát hodně orientačně a určitě pochybovat a ověřovat.
Pokud budu vybírat mezi vyzkoušenými protokoly a půjde mi hodně o cenu, tak (ze svého pohledu) obracím pozornost na protokoly AFHDS 2A (FlySky) a DSM2/DSMX/DSMR (Spektrum). Pro obě normy lze pořídit dostupné vysílače i přijímače. Pro FlySky (AFHDS 2A) je určitě dobrý reprezentant FlySky - i6, třeba plus přijímače z rodiny FS-iAxx, které jsou jednak velmi povedené, za rozumnou cenu a ještě umí telemetrii.
Pro protokol DSMx jsou k dispozici krom souprav tvůrců protokolu (Spektrum), soupravy Orange a dalších výrobců. Využívají stejný protokol a nabízí levnější varianty vysílačů a přijímačů. Některé více některé méně povedené. (Osobně jsem nějakou dobu používal Spektrum DX7 + několik Orange přijímačů bez nějakých zádrhelů.)

Pokud sháním přijímač do "něčeho", tak mezi FlySky a DSMx si určitě něco spolehlivého* vyberu a navíc za rozumné peníze.

Po těchto dvou protokolech (určitě se najdou jiné, ale ty tolik neznám) pak následuje řada kapku dražších, nic méně slušných/zavedených/vyzkoušených, které taky určitě stojí za zmínku. Z nedostatku zkušeností s jinými značkami zmíním HiTec. Protokol je ověřený, přijímače šikovné. Co se mi na přijímačích HiTec líbí je velmi pěkné provedení dipólových antén - vypadají jako std prutové, ale jsou do dipóly. Rádia řady Flash jsou pak šikovná, cenově dostupná a vyzkoušená - tady jen z "doslechu" a z toho, jak jsem četl návody (jo, jsem divný, čtu návody). Vyzkoušenou mám akorát Aurora 9X.

Bez pochyby je potřeba zmínit Futabu - zase jen z doslechu a z návodů, ale je to skutečně jakýsi pojem ve vysílačích a spolehlivosti. Přijímače nejsou nejlevnější, ale vysílače jsou vcelku dostupné. Jsem přesvědčen, že pokud model spadne na problém s komunikací vysílač-přijímač, u Futaby to bude 2x míň jak u dalšího horšího protokolu. (na druhou stranu mezitím 10000x spadnete "na ruce" případně na jiné závady, takže nespolehlivost soupravy bude pro pády v řádů promilí a míň).
Z "dražších" zmíním ještě české JETI, kde mě překvapil výběr přijímačů.

A protože provozuju FrSky, tak ještě zmíním FrSky. Jestli FrSky, je na další diskusi. Buď pohledat, nebo na dotaz.
Radiolink znám akorát z návodů, jinak ani z doslechu nemám žádné zkušenosti. Ale kdybych se rozhodoval mezi podobnými značkami, obrátil bych spíš pozornost k Jumperu T16, případně k RadioMaster TX16S. U posledně zmíněného je naprosto bezkonkurenční poměr možnosti/cena. Jak u FrSky, tak i u Jumeru a RadioMasteru ale narážíme na "fenomén" zvaný OpenTX. Opět si najděte jinde nebo na dotaz, napsáno toho bylo mnoho.

Další stránka, co mě napadá, je mechanika. Tady je prostá přímá úměra, čím lepší mechanika, tím dražší kus.

Takže z toho, co jsem zmínil mi vychází na začátku zmíněné FlySky i6, je to levné, nějakou dobu to vydrží, umí to telemetrii a v případě větších nároků lze zůstat na stejném protokolu a pořídit lepší vysílač. (to je zase na delší diskusi)

Myslím, že zatím to bude stačit..

---
* spolehlivost - taky kapitola na delší povídání. Snad jen - antény, redundance, satelitní přijímače, ...

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 21.04.2020 19:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.7.2009
Příspěvky: 608
Bydliště: Hodonín
Ahoj,

tohle se tu probírá skoro pořád. Někdo chválí to, jiný ono. Garantuju, že po pročtení diskusí bude ještě víc otázek než odpovědí.
Nejlíp si doplnit do profilu bydliště a pak se domluvit se zdejšíma kolegama a na ty soupravy se podívat.
Prodiskutovat, zkusit jak se drží, probrat programování , atd...
Určitě bych nešel jen po ceně, ale i po uživatelských vlastnostech, komfortu obsluhy a tak.
Zdravím
Pavel


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 21.04.2020 19:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1521
Bydliště: Vysočina, ČR
prikrylm píše:
...doufám, že to nebude moc zmatené - jak něčeho popiju, tak jsem sdílný :) ...
Tos moc nepopil, má to hlavu i patu :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 21.04.2020 20:07 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 10976
Bydliště: Břeclav
prikrylm píše:
Bez pochyby je potřeba zmínit Futabu - zase jen z doslechu a z návodů, ale je to skutečně jakýsi pojem ve vysílačích a spolehlivosti. Přijímače nejsou nejlevnější, ale vysílače jsou vcelku dostupné


Kompatibilní orange přijímače jsou za facku a fungují bez problému. Do bublin a podobně není co řešit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 21.04.2020 20:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 619
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Nemusim sve navyky prece nutne menit. Ackoliv jsem Graupnerak ,nechci se ucit po letech psat levou rukou. :D Kdyz mohu zustat u sveho vziteho.A to plati i o Futabe.
https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=111441


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 21.04.2020 21:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 1702
Bydliště: Brno
Obrázky: 0
HONZIK 22 píše:
Nemusim sve navyky prece nutne menit. Ackoliv jsem Graupnerak ,nechci se ucit po letech psat levou rukou. :D Kdyz mohu zustat u sveho vziteho.A to plati i o Futabe.
https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=111441

Jenže 4ch xy MHz Futaba a současná Futaba mají společný akorát název. Jinak je všechno jinak. Prakticky není co mít vžité (krom samotného "páčkování", které bude stejné u libovolné vysílačky). Takže se stejně dotyčný bude učit něco nového.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 21.04.2020 22:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 619
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Nemám. Sílu na odpoved. Omlouvám se. Budu jen číst.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 22.04.2020 9:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 5528
Bydliště: Žilina SR
ellet píše:
prikrylm:...doufám, že to nebude moc zmatené - jak něčeho popiju, tak jsem sdílný ...
Tos moc nepopil, má to hlavu i patu :D

Ano, to má. 8) I když na to, jak se rozepsal, popil docela dost, řekl bych přimĕřenĕ.
:lol:

Já jen tři poznámky.

Prvnĕ souhlasím s tím, že z hlediska zvyklosti v ovládání je pro tazatele úplnĕ jedno, jestli bude pokračovat ve vĕrnosti značce Futaba, či nikoliv. Sám mám 4 Futaby (FC16 40MHz, T9 35MHz, obĕ FM, a pak T10CG, T12 obě FASST 2,4 GHz) a každá má úplnĕ jiné ovládání (myslím tím menu, páčkují se stejnĕ). Pochopitelnĕ ty FM už nepoužívám, jen na simulátor nebo s kabelem učitel-žák, když nĕkoho školím (ale dávno jsem to nddělal).

Ve vztahu k spolehlivosti bych se ještĕ zamyslel nad životnistí potenciometrů v křížových ovladačìch. I u té nejstarší FC16 fungují stále i po cca 30 letech provozu dobře (vysílač jsem zdĕdil po závodníkovi FSR člunů, takže toho má za sebou opravdu hodnĕ). Tak nevím jak jsou na tom ty ménĕ značkové?
Samozřejmĕ v tomto ohledu jsou nespornou špičkou vysílače JeTi, kde už byly potenciometry od začátku nahrazeny bezkontaktními halovými snímači - mechanicky se tam prostĕ nemá co pokazit/opotřebovat. Samozřejmĕ ty JeTi jsou asi zcela mimo očekávaniu investici tezatele, takže to jen pro úplnost.

Při koupi je dnes podstatné to, že rozhodnutí pro ten který protokol má zásadní a dlouhodobý význam. Není snadné (zejména z finančního hlediska) si po čase říci, nevyhovuje mi a mĕním značku. :roll: V dobách FM, se zakoupil jný vysílač, ale všechny palubní přijímače dál zůstaly. Dnes by např. pro mne přechod na JeTi šel do tisíců (€-ček, né kaček), no prostĕ nemohu si to dovolit. Nehledĕ k tomu, že stávajíci Futaba mi celkem vyhovuje, ačkoli nemám telemetrii. Ale nelétám vĕtronĕ, ani moc elektolety, takže mi až tak moc neschází. Jenže tazatel je létá a myslím si, že pro nĕj by byla telemetrie přínosná. Mĕl by se zamyslet, jestli má cenu škudlit, nebo si pořídit nĕco, kde se dá aspoň časem dokoupit. Ale rozhodnĕ schvaluji postup spojit se s modeláři v okolí a ošahat si soupravy rúzných značek naživo. Jakékoli rozhodnuti je nadlouho, pro důchodce už může být i napořád. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 22.04.2020 16:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1810
Bydliště: uhlířská lhota 74
pokud dávám do lodí zákazníkum rádio vždy dávám i6 at už origo turnigy nebo klon FS. neměl jsem nikdy žádný problém narozdíl od ,,spektrum,, kde odešly 2 přijímače u jedné lodi v rozmezí 2 měsíců... po výměně na i6 klid.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 22.04.2020 16:41 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 9406
Bydliště: Praha, ČR
Obrázky: 295
Blog: Zobrazit blog (3)
Pokud jsi z okolí Prahy, tak ti mohu i6 zapůjčit na vyzkoušení.

Mám doma 3ks a zatím bez problémů.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 22.04.2020 17:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1232
Bydliště: Brno
ufon13 píše:
pokud dávám do lodí zákazníkum rádio vždy dávám i6 at už origo turnigy nebo klon FS.


Není to naopak? Podle mě Turnigy je obchodní značka Hobbykingu, podobně jako třeba mají některé supermarkety různé cizí výrobky i pod svojí značkou. A FlySky je výrobce, který to Hobbykingu dodává i pod jejich značkou.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 105 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz