Pravidla fóra


Než položíte dotaz, jaký vysílač koupit, tak pročtěte zde již napsané, ať se témata neopakují.
Do názvu tématu uveďte, které vysílače zvažujete.
Myslete na to, že výběr vysílače je otázkou osobních preferencí!!!



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 167 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 26.09.2020 9:22 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Roman_rc.pilot píše:
... datasheet od LG, ve kterem se dozvidame, ze limitni napeti je 2,5V. ...

To je sice hezké, ale tenhle údaj je pro toho, kdo chce z baterky vyždímat ty mAh, které jsou na baterce uváděné (stačí si prohlídnout grafy...).
Pro popisovaný účel bych se nejdřív zajímal o minimální napětí při kterém rádio ještě spolehlivě pracuje. A jak dlouho po alarmu ještě můžu řídit.
Tudíž údaj 2,5V považuji za poměrně zbytečný.

Mám rádia od jiné firmy, napájení 1s (libobolně p) a tam to mám dané technickou specifikací, na kolik V to ještě funguje. Určitě to je bohatě nad minimem baterky :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 27.09.2020 15:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ono je taky otázka, zda tak hluboké pravidelné vybíjení tĕm článkům prospívá? :o
Já si spíš myslím (ale to je pouze můj názor ničím nepodepřený) že zbytečné dráždĕní této spodní hranice životnosti neprospĕje. :roll:
Druhá vec je opravdu i to, jak se vypořádá napájené elektronické zařízení s tím, že mu bude napájecí napĕtí kolísat, když článek baterie bude od 2,5 do 4,2 V, tedy skoro dvojnásobný rozptyl. :o Taky si myslím, že Li-Ion mezi rozumnými 3,2V a tĕmi opravdu mezními 2,5V stejnĕ už moc energie nevydá, takže hrotit to nemá moc smysl. Nakonec mnozí máme zkušenosti z pohonných LiPol, kde pod 3,6V na článek už tak viditelnĕ klesá výkon, že jít na minimum nemá valný význam.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 27.09.2020 15:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.2.2018
Příspěvky: 346
Bydliště: Opava ČR
Obrázky: 5
Kluci ja nerikam, ze to je spravne. Jen jsem sdilel mezni napeti.
Jak pise jyrry, taky nemusi ta vysilacka fungovat pri meznim napeti. Sam mam frsky a nejaky alarm tam je nastaveny, tak jsem to neresil nikdy. Rozumna mez jak pisete 3,2V :)

_________________
John Deere 9620RX Väderstad Spirit ST600s Krampe Halfpipe HP20 Amazone UX5200
FrSky Tandem X20PRO


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.09.2020 9:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3758
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
VTjr píše:
Druhá vec je opravdu i to, jak se vypořádá napájené elektronické zařízení s tím, že mu bude napájecí napĕtí kolísat, když článek baterie bude od 2,5 do 4,2 V, tedy skoro dvojnásobný rozptyl. :o

Autor otázky má rádio, kde jsou ty články 2. Rádio pak pro 2xLiIon (8,2-~6V) pracuje dobře, protože je v rádiu DC-DC konvertor (obvykle dobře pracuje s napětími ~5-12V), který dodává procesoru konstatních 3,3V, případně pro další zařízení druhý DC-DC (nebo nějaký ten 7805), který dodá 5V.

2,5V na LiIon článku je minimální napětí, kdy je už tak malé, že se začíná rozkládat jedna z elektrod. Proto minimální. Při tomto napětí už je v článku prakticky nulová energie a jak píše VTjr, už při 3,2V v baterkách zbývá velmi málo energie a tato hranice už je o tom, že je dobré (velmi) rychle přistát a řešit napájení ráida (nabití, výměna článků).

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.09.2020 12:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
marina píše:
Tak už je doma Taranis X9 lite a k tomu vše podle Zelkara. Teď jen nevím jaké můžu nastavit min. napětí s hláškou tak, abych ještě bezpečně přistál. Jsou v tom 2 Li-Ion články. S nima nemám zkušenost. Asi mají o trošíčku menší provozní napětí než Li-Pol. Jinak zatím se s tou soupravou učím.

Náhodou som nedávno kúpil to isté, bolo to tu za super cenu v imi.
Konkrétne 9X Lite a G-RX8.. a ten napäťový snímač.
A zúrivo som prehľadal šuflíky ale FLVSS som niekde založil a nemajú ho.
Možno by som radil X9 Lite v "S" verzii s hall gimbalmi - ale zas na nej mi pripadá ten buetooth fakt nezmyselne.
Dojmom ma potešila, ako lepšia náhrada starej T9x čo sa mi už rozpadá.. a hlavne pre syna do malých rúk.

Len som chvíľku študoval prečo mi ACCST G-RX8 nejde spárovať. Tá 9X lite bola s ACCESS ale verzia 2019.
V príjmači ešte ACCST (nezmáma verzia... asi nová).. a nešlo to.
Problém je vo verzii starého ACCST, tam je tiež nejaká verzia 2.x a staré s novým a opačne, sa nespárujú.

Našiel som kopu zúrivých rečí ako že FrSky nechce aby ľudia používali klony príjmačov, možno na tom niečo je,
ale teda konkrétne k mojej vysielačke 9x Lite (presnejšie, ide o firmware VF modulu a nie verziu OpenTX vo vysielači),
je k dispozícii aj firmware ACCESS s možnosťou starého ACCST "1" z augusta 2019,
aj novší rovnako ACCESS firmware. kde je ale už nová verzia ACCST 2.x.

Každopádne je vraj veľmi vhodné mať vo všetkom rovnakú verziu.. Tomu celkom verím a dal som všade ACCESS.
A veľmi sa mi páči že sa to dá upgradovať rovno z vysielača priloženým konektorom.
Takže na lietanie, úplne bez problémov..

no.. akurát mi chýbajú ešte nejaké presnejšie návody, informácie.., s popisom pojmov a pinov čo kam pripojiť.
Inak a ten konektor na napäťovom snímači - to treba asi vymeniť za ten maličký čo je na G-RX8?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.09.2020 14:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4036
Bydliště: SK
Obrázky: 6
coro píše:
Náhodou som nedávno kúpil to isté, bolo to tu za super cenu v imi.
Konkrétne 9X Lite a G-RX8.. a ten napäťový snímač.
A zúrivo som prehľadal šuflíky ale FLVSS som niekde založil a nemajú ho.
Možno by som radil X9 Lite v "S" verzii s hall gimbalmi - ale zas na nej mi pripadá ten buetooth fakt nezmyselne.
Dojmom ma potešila, ako lepšia náhrada starej T9x čo sa mi už rozpadá.. a hlavne pre syna do malých rúk.

Len som chvíľku študoval prečo mi ACCST G-RX8 nejde spárovať. Tá 9X lite bola s ACCESS ale verzia 2019.
V príjmači ešte ACCST (nezmáma verzia... asi nová).. a nešlo to.
Problém je vo verzii starého ACCST, tam je tiež nejaká verzia 2.x a staré s novým a opačne, sa nespárujú.

Našiel som kopu zúrivých rečí ako že FrSky nechce aby ľudia používali klony príjmačov, možno na tom niečo je,
ale teda konkrétne k mojej vysielačke 9x Lite (presnejšie, ide o firmware VF modulu a nie verziu OpenTX vo vysielači),
je k dispozícii aj firmware ACCESS s možnosťou starého ACCST "1" z augusta 2019,
aj novší rovnako ACCESS firmware. kde je ale už nová verzia ACCST 2.x.

Každopádne je vraj veľmi vhodné mať vo všetkom rovnakú verziu.. Tomu celkom verím a dal som všade ACCESS.
A veľmi sa mi páči že sa to dá upgradovať rovno z vysielača priloženým konektorom.
Takže na lietanie, úplne bez problémov..

no.. akurát mi chýbajú ešte nejaké presnejšie návody, informácie.., s popisom pojmov a pinov čo kam pripojiť.
Inak a ten konektor na napäťovom snímači - to treba asi vymeniť za ten maličký čo je na G-RX8?


Nieže je vhodné mať Tx aj Rx v jednej verzii vysielacieho protokolu, ale nutné. Bec toho to nespáruješ, to je logické. Ku G-RX8 máš káblik s konektorom (JST-SH 1mm 4 pin) a servo konektorom pre pripojenie k S.Port.

_________________
FrSky Tandem X20


Naposledy upravil juraj.jurej dne úte 29.09.2020 17:45, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.09.2020 16:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
juraj.jurej píše:
Nieže je vhodné mať TX aj RX v jednej verzii vysielacieho protokolu, ale nutné. Bec toho to nespáruješ, to je logické. Ku G-RX8 máš káblik s konektorom (JST-SH 1mm 4 pin) a servo konektorom pre pripojenie k S.Port.

No nutné neviem, ale teda rozoznávam tri verzie protokolu, nie dve. ACCST 1.x s nespári s ACCST 2.x
To neviem či na detailných verziách až tak záleží.
Napríklad neoriginálne klony príjmačov a kadejaké kopterky, sa vraj s ACCST 2.x (D16) nespárujú, ale na presnej verzii im asi nemôže záležať.

Pozn p pre takých ako ja aby to nemuseli pracne hľadať.. - nejde o verziu OpenTX ale o firmware VF modulu,
ktorá sa z webu FrSky sťahuje a aj nahráva úplne samostatne..

Ten priložený káblik pasuje do vysielača (servokonektor S.PORT na vysielači, mini konektor na príjmači),
ale na napäťovom snímači som mal veľký servokonektor.
Tam asi treba dať ten mini, jeden bez konektora na druhej strane bol priložený k príjmaču.
Ale S.Bus a S.Port si stále mýlim a robí mi to problém že ktorý je na čo. Hlavne keď je to servokonektor na merači napätia.
S.Bus je PPM signál asi, S.Port je datová linka napríklad aj na aktualizáciu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.09.2020 17:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
coro píše:

To neviem či na detailných verziách až tak záleží.


Bohuzial zalezi, niektore verzie spolupracuju bez problemov, niektore s malymi problemami a niektore ani nesparujes.
Zalezi na presnej verzii protokolu ktory pouzivaju.

Je v tom (verziach FW a protokolov) teraz neskutocny bordel , osobne som Frsky Horus X12s uplne prestal pouzivat a z prijimacov pouzivam len G-RX8 , ktory mam vyskusany a s Radiomasterom TX16S mi funguje bez problemov.
Ostatne prijimace lezia v polici , uz som akosi stratil doveru ktoru som mal vo FrSky. Vyuzijem ich snad len na bublinaky, Do ACCEESS uz nepojdem.

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.09.2020 18:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4036
Bydliště: SK
Obrázky: 6
coro píše:
No nutné neviem, ale teda rozoznávam tri verzie protokolu, nie dve. ACCST 1.x s nespári s ACCST 2.x
To neviem či na detailných verziách až tak záleží.
Napríklad neoriginálne klony príjmačov a kadejaké kopterky, sa vraj s ACCST 2.x (D16) nespárujú, ale na presnej verzii im asi nemôže záležať.

Pozn p pre takých ako ja aby to nemuseli pracne hľadať.. - nejde o verziu OpenTX ale o firmware VF modulu,
ktorá sa z webu FrSky sťahuje a aj nahráva úplne samostatne..

Ten priložený káblik pasuje do vysielača (servokonektor S.PORT na vysielači, mini konektor na príjmači),



Na SBus
ale na napäťovom snímači som mal veľký servokonektor.
Tam asi treba dať ten mini, jeden bez konektora na druhej strane bol priložený k príjmaču.
Ale S.Bus a S.Port si stále mýlim a robí mi to problém že ktorý je na čo. Hlavne keď je to servokonektor na merači napätia.
S.Bus je PPM signál asi, S.Port je datová linka napríklad aj na aktualizáciu.



Klony prijímače FrSky sú 99% ACCST D8 (bez smart portu - S.Port) Ten majú Rx "X kovej" rady, alebo novšie, ktoré používajú F.Port, F.Port 2 (združený S.Port + SBus) Na SBus máš na G-X8R všetky kanály (16ch) nové prijímače ACCESS už 24ch.. Používa sa to hlavne pri letových kontroléroch (v coptérach), alebo na vytiahnutie pomocou prevodníka ďalších kanálov. Na G-RX8 (9-16ch). S.Port sa používa aj na aktualizáciu FW Rx, tele. senzorov a pod. FW Tx doporučujem aktualižovať z SD karty.
Káblik dp Rx S.Portu máš tento (Ak ho nemáš, tak na ten káblik bez konektora na jednej strane daj na druhý koniec servo konektor - zelený káblik SBus nepoužiiješ, môžeš ho odstrániť):


Přílohy:
Káblik G-RX8.jpg
Káblik G-RX8.jpg
[ 114.88 KiB | Zobrazeno 5897 krát ]


_________________
FrSky Tandem X20
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.09.2020 18:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4036
Bydliště: SK
Obrázky: 6
Pre začiatočníka je teraz lacné rádio s možnosťami FrSky Horus X10 Radiomaster TX16SE alebo Radioking T18S/Lite.
https://www.banggood.com/RadioMaster-TX ... rehouse=CN
https://www.banggood.com/RadioKing-TX18 ... rehouse=CN


Přílohy:
TX16SE.jpg
TX16SE.jpg
[ 36.25 KiB | Zobrazeno 5887 krát ]

RadioKing TX18S-Lite.jpg
RadioKing TX18S-Lite.jpg
[ 37.41 KiB | Zobrazeno 5886 krát ]


_________________
FrSky Tandem X20
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.09.2020 19:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
prikrylm píše:
2,5V na LiIon článku je minimální napětí, kdy je už tak malé, že se začíná rozkládat jedna z elektrod. Proto minimální. Při tomto napětí už je v článku prakticky nulová energie a jak píše VTjr, už při 3,2V v baterkách zbývá velmi málo energie a tato hranice už je o tom, že je dobré (velmi) rychle přistát a řešit napájení ráida (nabití, výměna článků).

Zde jsem narazil na dobrý článek o Li-Ionkách http://www.battex.info/hermeticke-akumu ... ru-v-praxi a zaujal mě především tento odstavec, který potvrzuje jak moje tak i Tvoje slova:
Citace:
Také je třeba zamyslet se nad rozdílem mezi pracovním napětím Li-Ionového akumulátoru a jeho doporučeným provozním napětím. Pracovní napětí slouží k zjišťování jmenovité kapacity, ale doporučené provozní napětí je rozsah, kdy akumulátor dosahuje daleko větší životnosti. Pokud máme akumulátor s pracovním napětím 2,5–4,2 V, pak v tomto režimu je schopen dát přibližně 500 cyklů. Ale pokud je vybíjení ukončeno na 3,0 V, pak se jeho životnost pohybuje už i přes 1500 cyklů (podobně jako u NiCd a NiMH akumulátorů, pokud využijete pouze 10 % jejich kapacity, životnost těchto baterií je i 10 000 cyklů.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.09.2020 19:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Mám ale i já jeden dotaz, ačkoli to s vysílačkami až tak nesouvisí, ale s Li-Ion-kama ano.
V malé pistolové utahovačce z Lidlu se mi z ničeho nic pokazil Li-Ion článek. Přitom den předtím točil jako ďas a zdaleka neměl odkrouceno ani 300 cyklů. Prostě dal jsem utahovačku na nabíječku a zarazilo mě to, že ještě i ráno na ní svítila červená LED, jako že se furt nabíjí (normálně zezelená už po pár hodinách). A zkusil jsem - netočilo to ani ťuk. Tak jsem to rozebral, vyletoval ten 1-článek. Když byl ještě zapojen, tak jeho napětí bylo <1V, po vyletování postupně vyjelo na 2,4V, ale zkratový proud jen 9mA. Pokoušel jsem se ho nabít modelářskou nabíječkou, nejprve standartně jako Li-Ion, hlásil ale, že není připojená baterie, Tak jsem ho chtěl oživit krátce malým proudem 10mA v režimu NiMH - taky odmítl, že není baterie. Napětí se sice zvedlo na 4V ale zkratový proud pořád jen <10mA.
Předpokládám, že do toho článku vkládají nějaké pojistky a ta zafungovala.
Jen by mne zajímalo proč, co bylo příčinou? Může to způsobit podvibití?

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 30.09.2020 1:01 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 26.7.2018
Příspěvky: 44
Ano, majitel je spokojen ,ale i trochu z toho "tumpachovej"... Stále se učí a je ve fázi pokus - omyl se všema komponentama nanečisto jen na stole. Nemám ve svém okolí nikoho s vysílačem s tímto systémem. Ale nevidím to černě. Do jara snad vše potřebné pochopím. A co se týká těch baterek, tak sice je technicky možné je vybít na hranici 2,5V ale co na to vysílač? Není už to pro něj málo? Pohybovat se těsně nad hranicí 5 V?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 30.09.2020 8:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
marina píše:
Ano, majitel je spokojen ,ale i trochu z toho "tumpachovej"... Stále se učí a je ve fázi pokus - omyl se všema komponentama nanečisto jen na stole.


Ako len serva volne položene? Lepšie to mat v modely aby bolo vidieť čo sa ako vychyluje, tak sa skor pochopia funkcie. :wink:

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 30.09.2020 9:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3758
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
coro píše:
No nutné neviem, ale teda rozoznávam tri verzie protokolu, nie dve. ACCST 1.x s nespári s ACCST 2.x
To neviem či na detailných verziách až tak záleží.

Je to datová komunikace. Nedá se předpokládat, že v1 bude správně komunikovat s v2 - je to hlavní číslo verze, to se mění v případě, že se něco podstatného změnilo. Není to detail.

Ono těch verzí zase tak moc není.
Je tu nová ACCESS (tam je poslední v2.1.0)
Pak jsou tu ACCST
- jedna pro EU (LBT) - poslední verze 2.1.x*
- jedna pro nonEU poslední verze 2.1.x

stejnou verzi musí mít i vysílací modul.
To je celé.
---
* release verze opravují některé nedostatky např u stabilizovaných přijímačů. Určitě lze spárovat s vysílačem, kde je FW verze 2.1.x

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 167 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz