Switch to full style

Pravidla fóra

Než položíte dotaz, jaký vysílač koupit, tak pročtěte zde již napsané, ať se témata neopakují.
Do názvu tématu uveďte, které vysílače zvažujete.
Myslete na to, že výběr vysílače je otázkou osobních preferencí!!!
Odeslat odpověď

2.4 GHz do MPX Cockpit SX nebo vysílač s programováním z PC

sob 03.04.2021 19:55

Po několikaleté pauze začínám uvažovat o návratu k RC. Mám na skříni RC Factory Nemesis a nějaké rozstavěné kusy. Bohužel mé vybavení je již letité. Mám MPX Cockpit SX na 35 MHz a přijimače proměnlivé kvality.
Přemýšlel jsem o přestavění Cockpitu na 2.4 GHz. Našel jsem ale pouze DIY moduly od Corony, která mi přijde zastaralá. Celkově to asi nedává moc smysl. Mechanicky je vysílač v pořádku.
Zkoušel jsem najít ještě vysílače, které by byly programovatelné z PC. Koukal jsem třeba na Spektrum DXe. Telemetrie je pro mě asi zbytečná. Asi už nechci pípat model na vysílačce a ani na to nevidím. :)
Létám jenom malé modely kolem jednoho metru. Spíš mě baví stavět.
Můžete mi prosím poradit, jaké jsou mé možnosti?
Díky

Re: 2.4 GHz do MPX Cockpit SX nebo vysílač s programováním z

sob 03.04.2021 21:12

Podle mě je asi nejjednodušší zkusit pohledat "spolehlivější" 35MHz přijímače. Pokud nevadí delší anténa.

Pokud přece jen 2.4GHz, tak "konverzní sady" jsem viděl přímo M-Link od Multiplexu (nevím, jestli bude fungovat na PPM signál), JETI, FrSky, nejspíš budou existovat i jiné.
V každém případě taková "konverze" bude obnášet někde vzít PPM signál a nějaké napájení, ať už je modul "kovnerzní" (interní) nebo by se použil nějaký externí a to buď "v celku" nebo vykuchaný a umístěný do krabice Cockpita. Určitě existuje možnost si na Cockpita přidělat "externí" JR šachtu a pak použít některý z dostupných modulů.

Co zvolit je otázka toho, jakým protokolem chci komunikovat, s tím souvisí to, jaké přijímače budu muset pořídit. Pokud bych šel po ceně, zkusil bych buď FlySky AFHDS 2A modul, jsou na něj šikovné přijímače, protokol je velmi povedený (staršího předchůdce (bez 2A) nebrat, na ten už se přijímače shání hůř) nebo OrangeRX na ten existuje také dostatek slušných levných přijímačů.

Pokud bych chtěl spíš "značku" než nízkou cenu, pak asi ten M-link, JETI, možná i FrSky.

Úplně při nejhorším to může dopadnout jak můj pokus s volantovkou, kterou jsem z 27MHz "předělal" na FlySky AFHDS (viz foto). Někdo tady na fóru napsal, že tam mám ten modul přidrátovat a myšlenka se mi tak líbila, že jsem ho tam nechal "přidrátovaný".

Pokud je člověk trochu "šílenec", tak existuje ještě (téměř) ultimátní řešení v podobě multiprotokolového modulu, ať už holý vysílací modul nebo v krabičce. Multiprotokol dokáže ovládat téměř všechno, co lítá. Podrobněji o ve vlákně přímo pro MPM.
Přílohy
IMG_20210403_205829.jpg

Re: 2.4 GHz do MPX Cockpit SX nebo vysílač s programováním z

sob 03.04.2021 22:25

rbiciste píše:Po několikaleté pauze začínám uvažovat o návratu k RC. Mám na skříni RC Factory Nemesis a nějaké rozstavěné kusy. Bohužel mé vybavení je již letité. Mám MPX Cockpit SX na 35 MHz a přijimače proměnlivé kvality.
Přemýšlel jsem o přestavění Cockpitu na 2.4 GHz. Našel jsem ale pouze DIY moduly od Corony, která mi přijde zastaralá. Celkově to asi nedává moc smysl. Mechanicky je vysílač v pořádku.
Zkoušel jsem najít ještě vysílače, které by byly programovatelné z PC. Koukal jsem třeba na Spektrum DXe. Telemetrie je pro mě asi zbytečná. Asi už nechci pípat model na vysílačce a ani na to nevidím. :)
Létám jenom malé modely kolem jednoho metru. Spíš mě baví stavět.
Můžete mi prosím poradit, jaké jsou mé možnosti?
Díky

a co 2.4ku od MZK

Re: 2.4 GHz do MPX Cockpit SX nebo vysílač s programováním z

sob 03.04.2021 22:35

Jako dlouholetý uživatel Cockpit SX (M-link) pokud nezůstanete na 35, bych pro konverzi asi poradil to udělat přes kabel jako to měla Aurora - výstup PPM a napětí máte vedle antény na sedmikolíkovém DIN ana zadní ploše vysílače je plocha ideální pro přilepení modulu suchým zipem. Takže mechanicky nulový zásah.
Z tohto pohledu by byl ideální orginální modul který není do šachty a vejde se mezi madlo a zadní stěnu a je už prodrátovaný na sedmikolík. Ale asi jej neseženete za rozumný peníz.
http://rc-modellscout.de/test-multiplex ... -9209.html
M-linkové přijímač nejsou levné ale jelikož nechcete telemetrii tak ty netelemetrické pětikanály a sedmikanály se dají čas od času koupit celkem levně.

Pro 2,4 mluví ještě jedna věc díky pokroku se přjímače zmenšily což myslím u malých letadel oceníte.
Alternativní systémy se určitě dají pořídit výrazně levněji a umí tho více ale tady musí poradit jiní.....elektriku neumím.

Re: 2.4 GHz do MPX Cockpit SX nebo vysílač s programováním z

ned 04.04.2021 8:44

Diky moc vsem za rady. Na moznost pripojit modul pres konektor jsem uplne zapomnel. To se mi asi nejvic libi. Asi se zkusim podivat Orange modulu. Zapojeni je dohledatelne.
Nějak jsem v tom nadšení ale zapomněl na to, že konektor se používá na dobíjení NiMH článků. :( Mám tam sice nový pack, ale stejně bylo potřeba dobíjet poměrně často.
Odeslat odpověď