Switch to full style
Byli jste na nějaké akci a chcete ji zhodnotit nebo se podělit o dojmy? Tady můžete.
Odeslat odpověď

Re: Model Hobby 2018

ned 28.10.2018 0:05

Chápu současný trend a chápu profitabilitu této akce. Ale proč proboha jsem si tam nemohl nic koupit? Suchý zip, aktivator, drobnou elektorniku, nářadí nebo i třeba hloupou vrtuli?

Ano, vystava je od slova vystavovat, ale nevěřim, že by si to nikto nekoupil.

Vidíme se v Norimbergu....

Re: Model Hobby 2018

ned 28.10.2018 3:30

Fenius píše:.... proč proboha jsem si tam nemohl nic koupit? ...

Protoze proboha staci cist a pak pobrat ze prodejcum se nevyplati prestehovat kram a cely sklad na 3 dny do stanu na kraji vesnice. Verim ze maji normalne otevreno, tak proc sis tam proboha nezajel a nevybral z plneho sortimentu prodejny?

Re: Model Hobby 2018

ned 28.10.2018 5:56

Faktem ale je, že v době, kdy sem výrobci, dovozci a prodejci ty svoje kšefty a sklady stěhovali, viděl jsem odcházet spousty lidí s plnými náručemi krabic, od různých stavebnic všeho druhu, přes vysílačky, motory, ale také třeba i materiál. Pravda, i tehdy byli vystavovatelé, kteří ukázali sortiment a pak jen rozdávali vizitky a reklamní letáčky s odkazem "objednejte si to přes internet".
Nehodlám, a ani pro to nemám dostatek informací, komentovat rentabilitu takové výstavně prodejní akce. Výdajů je dost - stěhování, platy s příplatkem za víkend, pobyt, výstavní místo (a to je sakra položka) ad. Oproti tomu výstavní sleva, která snižuje marži a tím finální výsledek. Pokud tam takový vystavovatel neuzavře nějaký větší kšeft s viditelným dlouhodobějším ziskem, může takova akce pro něj být opravdu ztrátová. Slyšel jsem tam v jednom rozhovoru také postesknutí právě nad cenou výstavní plochy a že za ty prachy sem už nejspíš příští rok nepojedou, že je to moc. K tomu je třeba připočítat i to, že si to tam někdo "vočíhné" a pak to koupí u Žlutého muže, protože ho to může přijít levněji. Berte to jako úvahu, ne jako nějakou zasvěcenou analýzu situace.

Re: Model Hobby 2018

pon 29.10.2018 10:11

Dobrý den přeji ve spolek.
Nejprve jsem chtěl jen poděkovat všem modelářům, kteří na veletrh přišli.
Byl jsem za ně moc rád. (Moc děkuji, že jste se nenechali odradit.) Ale po přečtení zdejších komentářů ještě trochu něco doplním.
Trochu jiný úhel pohledu.

Již nejméně 4 roky nejezdíme na veletrh primárně prodávat, ale jenom vystavovat.
Rádi bychom, aby se modeláři na našem stánku seznámili s novými postupy a konstrukcemi, které do stavebnic aplikujeme.
Je pro nás také důležitá zpětná vazba na naše výrobky.
Přímo od modeláře který model staví. Letošní veletrh byl hodně zvláštní, specifický.

V první řadě mne již na konci léta oslovil se svými požadavky novinář z jednoho anglického časopisu ( ve kterém testovali náš model Sparrow).
Řekl jsem mu že nemohu protože se připravuji na veletrh model hobby, že si napíšeme po veletrhu.
Anglán nelenil vyžádal si ode mne volnou vstupenku a i přes moje varování, že veletrh pravděpodobně nesplní jeho očekávání, že přiletí.
Ok
Jak řekl, přiletěl. Na našem stánku strávil více než dvě hodiny. Ukázal mi článek, ve kterém se pokoušeli ne zrovna úspěšně reprodukovat naši jednolistou sklopnou vrtuli
ze stavebnice modelu Sparrow. Autor článku došel k poznání (jak píše), že gró naší vrtule zajišťuje háček do podprsenky (na to přišli sami) ,
že za celý život nic takového ještě neviděl a označil nás za Hi Tech firmu.
Údajně máme neskutečné „renomé“. Z mého pohledu přehání, Hi tech bych označil třeba Petra Kapuscinckého, ale sebe rozhodně ne.
Načež Anglán prohlédl a náležitě ohmatal naše novinky a doslova prohlásil, že, až mu vyjde článek z veletrhu, tak se s té práce co budeme mít „poserem“.

Pročítám komentáře na RC manii – téměř na jedno brdo „na model hobby nic nebylo“ - nemá smysl tam jezdit. Co k tomu dodat, Anglán za námi přiletí z Anglie,
Němci z Německa, Frantíci z Francie , ale z Vršovic je to daleko. Navíc vstupné v ceně jednoho oběda s pivem a zákuskem je další nepřekonatelný problém.
Nu což. Co chceme to máme.

Modeláři v české republice si pod sebou intenzivně podřezávají větev na které sedí. Všichni křičí, nikdo se nestará o mládež,
chybí děti co budeme dělat. Ale aby český modelář zdvihl ten svůj línej zadek ,
sebral svoje a sousedovic děti (děti většinou měli vstup zdarma) a vyrazil s nimi na čumendu – to ne.
Byl jsem na záchodě, přilítli tam dva kluci, jeden říká druhému byls u bazénu , je to tam boží. „Vykonali“ a už zase letěli.
Co k tomu dodat. My spoustu věcí vidíme našima očima , ale ty děcka teprve objevují. Když jim to neukážeme, nebude nic.
Pokud jim vštípíme myšlenku – na veletrhu nic není nemá cenu tam jezdit, v klidu opět zadsednou k mobilu či počítači. Vždyť v podstatě o nic nejde.
Pro to v podstatě také jezdím na veletrh. Ať to stojí co to stojí.
Vždycky se najde něco co tomu dítku mohu věnovat. Pokud se o modelářství projeví trochu zájem.

Potom je tu druhý extrém. V tomto ohledu byla neděle kritická. V neděli se na modelářském veletrhu pohybovalo několik modelářů
(čárek za ně jsem měl něco přes dvacet)
a pak mnoho lidí z jiného vesmíru.
„Tohele není dřevo, to já poznám, to vy tisknete na 3D tiskárně“. „To je ze dřeva, to nemůže nikdy letět“.
Ptal jsem se zákazníka a jaké má Váš model plošné zatížení . „ Já nemám vysokou školu , mne plošné zatížení nezajímá.
Je to letadlo. Letadla létají. Proto i to moje poletí“.
To byly ty lepší.
Dále pak příkladem - paní která navštíví modelářský veletrh a je hluboce přesvědčená že prodáváme těžítka.
Nedokázali jsme ji její názor vyvrátit.
Přece každý manažer touží po jeden a půl metrovém těžítku ve tvaru letadla na svém pracovním stole.
Dále pak cca 7 let klučina rozhovor :
Víš co je dřevo, ne , to vyroste strom, pokácí se, udělají se z něho prkénka a z těch prken máš třeba postel.
„Já mám postel z IKEA“.
Neděle byla tak drsná (nejenom u nás), že ještě dnes padne další láhev tvrdého alkoholu (abychom se synem trochu porovnali).
A bylo toho mnohem víc, celých 8 hodin. Každý modelář , který k nám přišel bylo naše „světlo na konci tunelu“.
Toto mne nutí k hlubokému zamyšlení jestli je v Čechách ještě co „zachraňovat“.
Přeji hezký den
Rudolf Hiesbök

Re: Model Hobby 2018

pon 29.10.2018 10:53

Pan Hiesbok to napsal pěkně, má pravdu a víc to nehodlám komentovat...
Každopádně já se zdejšími rejpaly jak to bude stát za starou Belu nenechal odradit a jel jsem se podívat. Nelituji!
A že mě to něco stalo? No a co! Vždyť naše modely nás stojí mnohem mnohem víc! Nebo snad ne?!
Každopádně i kdyby tam byl jeden jediný stánek s modelarinou mé kategorie, přijedu zase, vždy je totiž na co koukat, s kým popovídat a je to určitá tradice, pro mě určitě když už jsem byl před mnoha lety na jedné z prvních výstav ModelHobby na Praze 7....
Jo a koupil jsem si tam servo které potřebují, předplatil časopis a dohodl jedno ero o kterém dlouho přemýšlím za velmi pěknou cenu! Já jsem v podstatě ve všech směrech spokojený.

Re: Model Hobby 2018

pon 29.10.2018 12:16

No, dobrý... je mi však divný, že řada dnešních (stárnoucích) modelářů vyrostla bez letňanského "teepeeshow" (cituji ing.M.P.jr). Jedna návštěva výstavy (nebo jak to tedy nazývat) za rok podle mě nezanechá v dětské duši takovou stopu jako častý pobyt ve sklepě s pilníkem, pilkou či kladivem, nebo občasná návštěva letiště kde se s těmi éry i létá. Zajímalo by mě kolik mladých PC-mobil-pařanů po návštěvě toho mumraje zanevřelo na ten PC/mobil a začlo modelařit :|
Můj názor, může se lišit od vašeho.

Re: Model Hobby 2018

pon 29.10.2018 12:28

Hiesbok píše:Dále pak cca 7 let klučina rozhovor :
Víš co je dřevo, ne , to vyroste strom, pokácí se, udělají se z něho prkénka a z těch prken máš třeba postel.
„Já mám postel z IKEA“.


aniz bych chtel rozporovat obsah prispevku, ten je pravdivy, tak zrovna v teto casti se sedmilety klucina celkem nechtene trefil.. postela z ikea ma spolecneho se drevem akorat to, ze je to "vyrobek obsahujici stopove mnozstvi dreva" :-)

ja sem na MH nejel, ale nikoliv z duvodu abych mohl nadavat ze to tam stoji za starou belu, ale proste mi to nejak nevyslo. jinak bych se zajel podivat. Spojeni s 4toys tomu prospeje, nevim jestli je tam nejake jednotne vstupne, ale blizkost akce kde se da predpokladat vyskyt deti urcite MH neuskodi. a ze o tom vedi deti prd.. no tak se aspon podivaji a mozna nauci. Urcite u vetsiny z nich prvotni nadseni a zajem za chvili opadne, ale zname deti - co se jim libi, to chteji mit (a ihned a idealne bez prace) a treba to nektere z nich chytne..

Re: Model Hobby 2018

pon 29.10.2018 17:45

Za sebe smekám před firmou Hiesbök a Vladyka. To jsou malé firmy které proslavili české modelářství a na veletrh jdou. To že tam nejsou ostatní výrobci je jejich volba.

Já jsme byl na prezentaci Svazu modelářů a myslím, že se stánek podařil. Souhlasím, bylo nutné se přizpůsobit. Když ve čtvrtek padl dotaz na vytištěný model letadla, tak jsem ho na sobotu přinesl a několik lidí tím přitáhl do konverzace o modelářství. Třeba se chytí, třeba ne.
DSC_2686.JPG


A ač nerad to přiznávám, tak ono to není jen o modelářích připojených na internetu. Mnoho lidí se mě ptalo na jedno-listou vrtuli z článku v RCModelech.
DSC_2703.JPG



A potkal jsem i několik lidí, kteří se přihlásili, že jsou zde z RCMANIA.cz. Přesně jak psal pan Hiesbök, není nad zpětnou vazbu přímo. Zvedám počet přiložených obrázků na 8ks. :D :D


A samozřejmě, že jsem zase postavil s dětmi tak 500 házedel. Jestli se chytne alespoň 1% tak jsem to nedělal nadarmo. Vedle lepili modely plastikáři a tak pořád narváno.

Re: Model Hobby 2018

pon 29.10.2018 18:28

TomasC píše:A ač nerad to přiznávám, tak ono to není jen o modelářích připojených na internetu.

Máš pravdu, ono to není jen o modelářích připojených na internetu. Jde o spíše to, co kdo od toho čeká i s ohledem na minulost MH.

Já byl na MH 2 x nebo 3x a to naposled někdy před 10 lety, možná o trochu víc. A tehdy jsem jel kus cesty z Moravy do Prahy jednak kvůli tomu, abych se podíval na to, co mě zajímá, ale i kvůli tomu, abych koupil věci, co v Olomouci nebyly popřípadě jsem u nich doufal v lepší cenu. To proto, aby se mi náklady na cestu alespoň částečně vrátily. To internetem ustoupilo. Proto tehdy asi taky bylo více prodejců, protože se jim to vyplatilo.

Dnes, když je možnost nákupu širší, se těm, co na MH dříve jezdili vystavovat a prodávat a dnes už ne, ani moc nedivím. Je dobře, že tam byly firmy Hiesbök a Vladyka. To je určitě plus. Sice každý z jiné oblasti, ale oba mají modely spíše pro kroužky a tak se ani moc nedivím že prezentace je pro jejich cílovku zajímavá a žádoucí. Jsou to asi často lidi, co pracují s mládeží. A ti do Prahy přijedou spíše, než někdo, kdo lítá s (dnes už levným) modelem za barákem. Já cílovkou nejsem a cesta do Prahy jen na MH se mi jednoduše nevyplatí. A takových lidí bude patrně víc. Otázkou tedy je, jestli by podobné firmy, které mají co nabídnout z vlastní produkce, neměly mít účast dotovanou. Možná by jich bylo více a MH by se stalo něčím jako národní výstavou. Ale to je jen fantazírování, fakt jsem nic nepil. ;-)

Re: Model Hobby 2018

pon 29.10.2018 18:58

jio píše:cesta do Prahy jen na MH se mi jednoduše nevyplatí.

Je to tak, peníze hýbou světem.

Nicméně dokud bude MH fungovat, tak já budu chodit (byl jsem u Hybernů, atd..). A propagaci modelářství taky nevzdám. Ani na rcmania.cz a ani lepením letadel pro děti. Ta radost, že jim letí něco co si s trochou pomoci sami postavili za to stojí.

Ale souhlasím s tebou, že když budu něco potřebovat, tak si nákup u českého překupníka prostě rozmyslím.



Nicméně jsme byl s juniorem na stánku http://www.rcskladem.cz , kde měli velkou dráhu. Junior vyzkoušel pár aut a jedno dostane pod stromeček. Tohle po internetu prostě nejde.


Je potřeba dělat něco pro pobavení.
Přílohy
DSC_2681.JPG

Re: Model Hobby 2018

pon 29.10.2018 19:09

Zde https://daf64.rajce.idnes.cz/Model_Hobb ... G_5775.jpg je důkaz, že tam TomasC fakticky byl :lol: . Už jsem se nad současným stavem zamýšlel několikrát, a většinou i veřejně. Samozřejmě nejde jen o ten internet, ale všimněte si, kolik lidí fakticky něco staví a kolik si koupí set, nebo krabku s určitém stupněm předpracovanosti modelu, který pak jen osadí (jedno zda od základu, tedy včetně serv, nebo do toho vrazí jen svůj přijímač a baterku). Na manuální práci není moc času. Ty sety se dají koupit na netu, tak proč někam jezdit, je to u prodejce na webu s obrázky, popisem, často i videem a dá se to koupit včetně nějakého doporučeného vybavení. Nemusí nikde běhat, mnohdy ani na tu poštu ne (pokud se podaří, že to opravdu doručí a nevhodí jen lístek do schránky). Stánek svazu určitě věci prospěl a něco ukázal, obě zmíněné firmy měly pěkný sortiment, konkrétně u kolegy Hiesböka jsem za tu dobu co jsme kecali, viděl mnoho zájemců. Ti byli samozřejmě i u stánků se sety. Mimochodem, mám k vlastnoručně vyrobeným modelům zcela jiný vztah, takový osobní, téměř až citový :lol: , než k hotovým modelům z krabice. Také jsem řešil na kroužku otázku, když každý rok začínáme stavbou draků, proč je děláme, když jdou koupit? Protože se chceme manuálně rozvinout a pochlubit se vlastním výtvorem, který navíc funguje, mít radost z dobře vykonané práce.
Mojí filozofií na kroužku je nejen naučit kluky létat s modely, ale hlavně pracovat s materiálem a vercajkem jako takovým. Tedy aby dokázali vzít do ruky vercajk a neufikli s hned prst, nebo neprovrtali ruku, aby věděli, co to umí, ale že to také kouše, aby uměli materiál zpracovat a číst plán - přenést správně tvary z plánu na matroš, včetně směru let (občas s tím mají problém :wink: ), a pak to vyhlodat, aby věděli něco o spojování, ať pevné či rozebíratelné spoje, aby při spojování dílů dokázali tyto ustavit v patřičné poloze (forychtungy jim zatím dělám sám, ale aspoň to vidí). Není účelem postavit za rok deset, dvacet modelů ze stavebnic, ty máme pro začátečníky a mírně pokročilé (2 - 4, podle složitosti), ale vlastními silami dát dohromady třeba jen jeden model, ale zato se vším všudy. Možná bude mít někdo jiný názor, nemám s tím problém. Rád i na toto téma povedu diskuzi.

Re: Model Hobby 2018

pon 29.10.2018 22:05

DAF píše:... pracovat s materiálem a vercajkem jako takovým. Tedy aby dokázali vzít do ruky vercajk a neufikli s hned prst, nebo neprovrtali ruku, aby věděli, co to umí, ale že to také kouše, aby uměli materiál zpracovat a číst plán - přenést správně tvary z plánu na matroš, včetně směru let (občas s tím mají problém :wink: ), a pak to vyhlodat, aby věděli něco o spojování, ať pevné či rozebíratelné spoje, aby při spojování dílů dokázali tyto ustavit v patřičné poloze ...

Co si vzpomínám tak přesně tohle jsme kdysi (jsem ročník 1962) všichni absolvovali v dílnách na základní škole. To dnes všem mladým chybí, řekl bych. Ze škol to vymizelo, školáci jsou v tomhle směru ochuzení.

Re: Model Hobby 2018

pon 29.10.2018 22:29

jyrry píše:Co si vzpomínám tak přesně tohle jsme kdysi (jsem ročník 1962) všichni absolvovali v dílnách na základní škole.

To je pravda. Ale v komancskym provedeni ktery sem zazil ja - uplne na dve veci. Holky se ucily varit. to byla taky psina.

Re: Model Hobby 2018

pon 29.10.2018 22:43

Nešlo o komanče či nekomanče, šlo o konkrétní učitele dílen, zda se tomu věnovali či se na to vykašlali. Dělali jsme různé praktické výrobky, pamatuji třeba malou rámovou pilu (na listy do pilky na železo), tu jsem měl pak ještě hooodně dlouho. Děda v důchodu dělal truhláře u místního odboru školství, připravoval polotovary - "rozsypy" - těch výrobků.

Re: Model Hobby 2018

úte 30.10.2018 6:56

Já jsem v prvním příspěvku se snažil popsat můj celkový dojem z výstavy. Stánek p. Hiesboka ale považuji z hlediska modeláře za vůbec nejlepší, dalších podobných ale nebylo ani na prsty jedné ruky. U něho mne nejvíc zaujala balzová pracovní deska, ale vzhledem k velkému počtu kočičích drápů v naší domácnosti jsem si to nakonec rozmyslel. Expozice Svazu modelářů a podobné byly vynikající. Ale celkový tristní dojem mi nikdo nevymluví. Důvody pro to jsou bohužel reálné.
Odeslat odpověď