Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Začátečnický dotaz 4coptera
PříspěvekNapsal: ned 13.01.2013 11:53 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Nehodlám tohle kupovat ani stavět. V práci jsme se ale bavili s jedním chlápkem, který ze sebe dělá velkého modeláře, ale nikde ho nikdo nezná, ani tady. Už jsem se tady ptal. Začli jsme téma o 4 copterách. Nedávno jsem četl někde na netu o těchto modelech. Obsahuje to prý nějakou složitou elektroniku, která není zrovna nejlevnější. Ta prý hlídá počet otáček všech motorků, obsahuje i gyra apod. Ovládá to v podstatě vše pro ovládání a tak dále. Ten chlápek v práci mi tvrdil, že to je jen pouhé gyro, jako bývá u helikoptér, nic jiného. Kde je tedy prosím pravda? Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnický dotaz 4coptera
PříspěvekNapsal: ned 13.01.2013 12:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2005
Příspěvky: 19102
Pán o tom neví zhola nic. By mě zajímalo co by jedním gyrem na kopteru řídil :wink: :lol: :lol: :lol: . Pro představu třeba taková jednoduchá s 3 osým gyrem http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 68PA_.html nebo vymakanější i s akcelerometry a displejem - http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... Board.html Radek

_________________
ICQ 638556901


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnický dotaz 4coptera
PříspěvekNapsal: ned 13.01.2013 12:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Nemyslel jsem třeba jen jedno, ale i kdyby na každý motor zvlášť. Ale zajímám mě právě, jestli to tedy obsahuje pouze ty gyrostabilizátory, nebo i více věcí, Říkal mi, že má kamaráda, který je taky velký modelář a ten prý má vrtulníky, 4 coptery apod. Bydlí prý někde v karviné. Ten chlápek od nás z práce se jmenuje Rostislav Ostrowka, psané po polsky. Nikdo ho tady nezná, přitom pořád tvrdí, jak je velký modelář a jak dlouho už létá a kolik vyhrál soutěží. Na netu taky nic není o něm.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnický dotaz 4coptera
PříspěvekNapsal: ned 13.01.2013 12:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Ty o něco lépe vybavené řídící jednotky jako třeba viz tento odkaz obsahují kromě gyra i akcelerometr, barometr, magnetometr (kompas) a GPS. Ty dražší jako třeba DJI Wookong vyjdou cenově i okolo 1000 Euro.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnický dotaz 4coptera
PříspěvekNapsal: ned 13.01.2013 12:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Ano, ale pořád mi nikdo na rovinu nenapsal, jestli mohou být pro řízení 4 coptery jen samotné gyra, které se o všechno postarají. Jak jsem psal, tak jsem nedávno četl na netu, že už je to malinký počítač.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnický dotaz 4coptera
PříspěvekNapsal: ned 13.01.2013 12:59 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2006
Příspěvky: 179
Bydliště: Trnava
Obrázky: 11
Keby sa jednalo o 3koptéru, tak prvé verzie boli naozaj ovládané iba gyrami. Sám som tak začínal. Modifikáciu pre 4 motory som ale nevidel - netvrdím, že neexistuje. Myslím, že by to nejak šlo rozchodiť.

_________________
EG Elecric, Torro300, Čmelák, Marabu elektro, Bristol ScoutD, 3D Quadcopter,Futaba T10CP,TGY9X+FRSKY


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnický dotaz 4coptera
PříspěvekNapsal: ned 13.01.2013 12:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
varok píše:
Ano, ale pořád mi nikdo na rovinu nenapsal, jestli mohou být pro řízení 4 coptery jen samotné gyra, které se o všechno postarají. Jak jsem psal, tak jsem nedávno četl na netu, že už je to malinký počítač.

Je to možné, ale bohužel se gyra právě o všechno nepostarají a takový kopter pak není ani zdaleka tak stabilní jako s těmi vybavenějšími řídícími jednotkami. Ta lepší výbava navíc mimo gyra tam opravdu není zbytečná a bez ní letové vlastnosti z hlediska stability za moc nestojí.

Ty méně vybavené jednotky patří do skupiny, u kterých musí pilot kopteru v podstatě neustále korigovat a představa, že by zavisel a pak třeba klidně na minutu odložil vysílačku na zem a koptera by držela pozici tak to je u nich nemyslitelné zatímco s těmi vybavenějšími řídícími jednotkami je to možné.

Vybavenější řídící jednotky poskytují i další možnosti jako třeba návrat do výchozí zapamatované pozice, automatický let po trase definované GPS body nebo třeba udržovaní stejného směru natočení kopteru díky magnetometru apod. Na to taktéž gyra nestačí.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnický dotaz 4coptera
PříspěvekNapsal: ned 13.01.2013 13:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2005
Příspěvky: 19102
Tříosé gyro jsou defakto 3 gyra - http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 68PA_.html - každé hlídá jenu osu - X,Y a Z - ten je spojen s další elektronikou (mikroprocesor) a ten ovládá motory (zjednodušeně-laicky řečeno) - takže je tam komplet celý systém co to řídí . Kdyby jsi tam dal jen ty gyroskopy bez řídící elektroniky tak by to prostě neuřídilo nic. Radek

_________________
ICQ 638556901


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnický dotaz 4coptera
PříspěvekNapsal: ned 13.01.2013 13:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2005
Příspěvky: 19102
Drondys píše:
Je to možné, ale bohužel se gyra právě o všechno nepostarají a takový kopter pak není ani zdaleka tak stabilní jako s těmi vybavenějšími řídícími jednotkami. Ta lepší výbava navíc mimo gyra tam opravdu není zbytečná a bez ní letové vlastnosti z hlediska stability za moc nestojí.

Jak by jsi ty gyra propojil a ty motory řídil? Radek

_________________
ICQ 638556901


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnický dotaz 4coptera
PříspěvekNapsal: ned 13.01.2013 13:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
arda1 píše:
Jak by jsi ty gyra propojil a ty motory řídil? Radek

Měl jsem na mysli to tříosé gyro což jsou v podstatě tři v jednom jak jsi už sám psal nebo případně tři gyra a samozřejmě v kombinaci s nějakou doplňkovou elektronikou viz ty nejlevnější řídící jednotky jako třeba viz tento odkaz, protože úplně samotná gyra by to nezvládla.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnický dotaz 4coptera
PříspěvekNapsal: ned 13.01.2013 13:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Aha, tak všem moc děkuji za vysvětlení. Takže jsem měl spíše pravdu já.
On je totiž dost ukecaný a mele v práci hrozné hovadiny. Myslí si, že nikdo nerozumí elektronice a elektrice. Modelařině už vůbec. Já se modelařinou zabívám ale už od malička, i když doteď jen tak pasivně. Nyní jsem začal trošku aktivně, ale spíše ty letadla. On totiž vykládá kolikrát věci, které by v reálu ani nebyly možné, tohle to, co jsem se teď ptal mi to potvrdilo.
Stejně jako nedávno zase předělával starou Bellanku Decatlon 480, která je na elektromotor řady 480 na střídavý motor. Měsíc chodil a vykládal, jak dal do letadla místo akupacku s NiCd články LiPol baterii a že mu to zlobí. Když jsme se pak dozvěděli co on provádí, tak jsme se začli hrozně smát a bereme to už všechno s rezervou. Ani to tady nebudu psát. Ani jiné jeho perličky z modelařiny.
Navíc u nás pracuje jako elektrikář.
Ještě jednou všem moc děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnický dotaz 4coptera
PříspěvekNapsal: ned 13.01.2013 13:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2008
Příspěvky: 585
Bydliště: Jablonec
tak jen uplná odpověď: :-)
Pán si o tom asi přečetl:-)
Jak ti již odpověděli kluci tak ano je to řízené v podtstaě gyrem.ale ve třech osách.To je základní vybavení těch prvních kopter a nebo těch levnějších.různé levné varianty používají tudíž jen tříosá gyra.Jedná se o modely například od wl toys a nebo blade ta beruška tušim...
Většina z nás tu už ale používá sofistikovanější elektroniku která obsahuje navíc třeba akcelerometry, barometry, compas a gps.To už jsou ty s tim malým vpodstatě pc, který toto všechno dle daného kodu mixuje a řídí se tim.
Rozdíl je pak nejen ve stabilitě , ale hlavně v ceně a složitosti to poskládat a nastavit.copter se proto dá postavit asi tak od 5000 přes 6500 jako mám já až po???Kluci doplní.já vim, že tu maj kluci koptery i za dvacet a víc...:-)co?

_________________
nerušit...bastlím :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnický dotaz 4coptera
PříspěvekNapsal: ned 13.01.2013 17:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2008
Příspěvky: 2997
Bydliště: Prostějov
Blog: Zobrazit blog (1)
Fungujici copter se da postavit i bez ridici jednotky. Staci na to gyroskopy ktere se davaji do modelarskych vrtulniku. A pokud se to postavi velke, tak to i leta docela slusne. Jenomze bez ridici jednotky je na zprovozneni takového stroje potrebne chytre radio ktere umi mixovat ridici povely.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnický dotaz 4coptera
PříspěvekNapsal: ned 13.01.2013 18:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.3.2004
Příspěvky: 2695
Bydliště: ČR
Obrázky: 2
Přesně tak. K tomu, aby se dalo s kopterem létat, opravdu stačí jen gyra (3). Všechny ostatní věci, jako akcelerometry, GPS a jiné "serepetičky" už jenom zvyšují komfort řízení. Já mám jednu z prvních desek KK, která stála $100 a ta má jenom tři gyra (zvlášť) a procesor, který řeší příslušné mixy. Takže pán zas tak mimo nebyl, jenom trošku zaspal dobu. V principu ale měl pravdu on.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečnický dotaz 4coptera
PříspěvekNapsal: ned 13.01.2013 18:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Hm, tak to jsem zklamaný. :( Ale vím, že stejně nakecá plno věcí, které nejsou pravda.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz