Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 69 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jaký mód pro qadroptéru?
PříspěvekNapsal: úte 12.01.2016 8:18 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 30.12.2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Ústecký kraj
Pročítal jsem zdejší příspěvky o různých Modech TX a někde jsem četl, že jeho volba je spíš otázkou zvyku a sympatií. Já si ale myslím, že to spíš souvisí s modelem, který tím ovládám (qadroptéra, helikoptéra, letadlo atd). Pro qadroptéru bych měl raději plyn odděleně od rotace, což je Mod-1, aby bylo ovládání co nejvíce intuitivní a jednotlivé povely si logicky "nepřekážely", (nemám ale vyzkoušeno). Já mám Mod-2, od Vánoc mám ale nalítáno jen 9 hod., což je pro takové závěry žalostně málo a tak je možné, že se těžce pletu. Můžete napsat své vlastní zkušenosti, případně přiblížit, od čeho se výběr Módu odvíjí a k čemu je dobrý právě ten či onen?

Dík všem :)

_________________
INTRUDER UFO


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký mód pro qadroptéru?
PříspěvekNapsal: úte 12.01.2016 8:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Dobrý je ten, který ti "sedne do ruky".

Dále není co řešit.

A pokud už máš nalétáno několik hodin na nějakém modu, tak už to nezměníš. V hlavě je to uloženo a při krizovce se k tomu vrátíš, i kdyby se ti zdálo, že už jsi přecvičený.

Nechej to být, žádnou Ameriku už neobjevíš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký mód pro qadroptéru?
PříspěvekNapsal: úte 12.01.2016 9:16 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 30.12.2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Ústecký kraj
Tak to si nemyslim, vždycky je co objevovat. Nepatřím mezi lidi, který dělaj jen to, na co jsou zvyklí. Znám kytaristu praváka, kterej se sám naučil hrát v levým gardu, protože to, co mu od malička cpali v LŠU, mu prostě nesedělo (a hraje brilantně). Takže přísloví o zvyku a železný košili neberu.

A právěže Mod-2 mě moc nesedí. Chtěl bych vyzkoušet i Mod-1, třeba mě bude sedět líp. Ale je taky možný, že se na q-ptéry běžně nepoužívá. Nebo naopak je v něčem lepší než Mod-2. Proto se ptám. Je to spíš dotaz na logické a přirozené použití kniplů (a vaše zkušenosti s tím).

Díky všem :)

_________________
INTRUDER UFO


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký mód pro qadroptéru?
PříspěvekNapsal: úte 12.01.2016 10:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
zdzd píše:
Dobrý je ten, který ti "sedne do ruky".

Dále není co řešit.



Amen.
Sice poznam cloveka, co lieta lietadla mod1 a koptery mod2 a tvrdi, ze s tym nema problem, ale ked vidim ako lieta, moc s jeho tvrdenim nesuhlasim 8)

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký mód pro qadroptéru?
PříspěvekNapsal: úte 12.01.2016 10:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.7.2004
Příspěvky: 3424
Bydliště: kousek od Hradec Králové
caarlos píše:
A právěže Mod-2 mě moc nesedí. Chtěl bych vyzkoušet i Mod-1, třeba mě bude sedět líp. Ale je taky možný, že se na q-ptéry běžně nepoužívá. Nebo naopak je v něčem lepší než Mod-2. Proto se ptám. Je to spíš dotaz na logické a přirozené použití kniplů (a vaše zkušenosti s tím).


Není lepší a horší, je to na co je člověk zvyklý.
Jestli máš pocit že ti dvojka nevyhovuje a máš možnost to nějak snadno zkusit tak proč ne. Já jsem třeba na jedničku zvyklý už z letadel tak tenhle mód létám i s copterou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký mód pro qadroptéru?
PříspěvekNapsal: úte 12.01.2016 10:33 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 22.6.2015
Příspěvky: 19
Obrázky: 15
Já teda létám na mód 3. Pak to máš jak na playstation. A přijde mi to i lepší na rolly, které dělám bez plynu. Stahovat plyn a ještě točit na stranu jednou pákou mi příjde složitější. Je to o zvyku, když jsem se rozhodoval na jaký létat, mód 3 pro mě byl jasnou volbou i když většina koptéristů v mém okolí létá na mód 1 (začínali na letadlech).


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký mód pro qadroptéru?
PříspěvekNapsal: úte 12.01.2016 11:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Začínal jsem na zemi s tříkolkou. A jsem pravák. Šikovnější pravou jsem potřeboval na směr=volant.
Takže na míň šikovnou levou zbyl plyn. Tedy Mod 2. Když jsem šel do vzduchu už jsem u toho zůstal.
Navíc pár vzdušných strojů (typy hračka) má natvrdo Mod 2 (plyn vlevo).
Abych si nemusel vždy znovu zvykat používám Mod 2 u všech strojů (kde to jde), i když jsem si i Mod 1 zkusil.
Pokud to jde mám raději u plynu rotaci. A na pravé ruce vpřed-vzad plus vlevo-vpravo (4ch drone a heli).
Vlevo mám plyn a rotaci(směrovka).Vpravo mám klopení(výškovka nos-ocas) a klonění(křidélka)asi tedy Mod 4.
((Některé sety mohou mít v číslech modů mírný zmatek.))


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký mód pro qadroptéru?
PříspěvekNapsal: úte 12.01.2016 11:32 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
caarlos píše:
Tak to si nemyslim, vždycky je co objevovat. Nepatřím mezi lidi, který dělaj jen to, na co jsou zvyklí. Znám kytaristu praváka, kterej se sám naučil hrát v levým gardu, protože to, co mu od malička cpali v LŠU, mu prostě nesedělo (a hraje brilantně). Takže přísloví o zvyku a železný košili neberu.

A právěže Mod-2 mě moc nesedí. Chtěl bych vyzkoušet i Mod-1, třeba mě bude sedět líp. Ale je taky možný, že se na q-ptéry běžně nepoužívá. Nebo naopak je v něčem lepší než Mod-2. Proto se ptám. Je to spíš dotaz na logické a přirozené použití kniplů (a vaše zkušenosti s tím).

Díky všem :)


Hele, taky jsem se, ač pravák, naučil myš levou. Ale to má důvod - pravou při tom můžu psát. A levou zvládnu cokoliv běžného, střílečku bych ale nedal.

Jenže tady je to o něčem jiném. Pokud si nějaké činnosti zautomatizuješ (mody, řízení auta ba ji chůzi), mozek si to uloží do podvědomí a činnost vykovává automaticky a rychle. Ovšem jak nad tím začneš přemýšlet, vykopeš proces z podvědomí na přemýšlecí úroveň a tam jde všechno mnohem, mnohem pomaleji. Vem si, že by ti někdo vyměnil pedály v autě. Chvíli se budeš plést a pak to půjde. Do doby než ti do cesty skočí chodec. Toho s přehledem zrušíš, protože v tom okamžiku se ti reflexivně vybaví to podvědomí a zareaguješ špatně.

O tom to je. Nejeden přeučovač by ti mohl povyprávět...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký mód pro qadroptéru?
PříspěvekNapsal: úte 12.01.2016 11:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
muzu potvrdit

Mel jsem nalitano stovky hodin na simulatoru na PC takze klasika - joystick na prave a plynova paka na leve (jako opravdova, zadne plus/minus, docela jsem to zral :-D )

Kdyz jsem pak zkousel Mode 1 (protoze to lita kazdej) tak jsem byl uplne v kyblu. Furt to bylo na prid. Po prechodu na Mode 2 to slo okamzite o 100% lepe

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký mód pro qadroptéru?
PříspěvekNapsal: úte 12.01.2016 12:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Já jsem nikdy nemodelařil ale byl jsem dlouholetý pilot ULL. Takže knipl mezi koleny ovládaný levou rukou a pravá ruka plyn, klapky, ladění rádia atd. Když jsem si sedl na pravé sedadlo tak to bylo opačně, byl jsem schopen letět taky ale byl jsem nervóznější. Proto jsem s koptérama začal v módu 3 i když jsem pravák. Určitě bych nacvičil libovolný mód ale nechtěl jsem z důvodu co psal zdzd. V krizové situaci člověk reaguje podvědomě naučenými reflexy a není dobré se snažit to předělat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký mód pro qadroptéru?
PříspěvekNapsal: úte 12.01.2016 13:00 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 30.12.2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Ústecký kraj
zdzd - To přísloví o "železný košili" jsem odmítl ve smyslu tvé odpovědi, která vlastěně říkala: "Je úplně jedno, co ti bude víc sedět" I mě je přeci jasný, že motorický návyky je velmi težké předělat (aniž bych chtěl objevovat Ameriku). Přesto to jde, proto ta poznámka o kytaristovi. Nicméně, ptal jsem se na logiku a přirozenost jednotlivých modů.

A právě jako totální nováček, se chci učit hned od začátku ten mod, kterej je pro q-ptéry víc logickej, víc intuitivní, vzhledem k běžným pohybům, který je člověk zvyklej dělat celej život (tříkolka, volant auta atd.) - plyn a změna směru na jednom kniplu nebo zvlášť? Jde mi o intuitivní logiku koordinace obou kniplů. Pochopil mě např. guchar, Holmes a ostatní. Proto se nespokojím s tvou odpovědí. Neber to však zle, i za tvou reakci jsem vděčnej.

Prima den.
---

... je pravda, že jsem to mohl formulovat trochu lépe hned na začátku, za to se omlouvám.

_________________
INTRUDER UFO


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký mód pro qadroptéru?
PříspěvekNapsal: úte 12.01.2016 13:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Ještě možná záleží na tom jaký letový mód chceš používat, jestli stabilize nebo acro. V acromódu musíš držet balanc. V módu 2 nebo 3 na to stačí jedna ruka, druhou si nastavíš plyn a můžeš ji dát do kapsy. V módu 1 nebo 4 potřebuješ na balanc obě ruce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký mód pro qadroptéru?
PříspěvekNapsal: úte 12.01.2016 14:23 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
caarlos píše:
zdzd - To přísloví o "železný košili" jsem odmítl ve smyslu tvé odpovědi, která vlastěně říkala: "Je úplně jedno, co ti bude víc sedět" I mě je přeci jasný, že motorický návyky je velmi težké předělat (aniž bych chtěl objevovat Ameriku). Přesto to jde, proto ta poznámka o kytaristovi. Nicméně, ptal jsem se na logiku a přirozenost jednotlivých modů.

A právě jako totální nováček, se chci učit hned od začátku ten mod, kterej je pro q-ptéry víc logickej, víc intuitivní, vzhledem k běžným pohybům, který je člověk zvyklej dělat celej život (tříkolka, volant auta atd.) - plyn a změna směru na jednom kniplu nebo zvlášť? Jde mi o intuitivní logiku koordinace obou kniplů. Pochopil mě např. guchar, Holmes a ostatní. Proto se nespokojím s tvou odpovědí. Neber to však zle, i za tvou reakci jsem vděčnej.

Prima den.
---

... je pravda, že jsem to mohl formulovat trochu lépe hned na začátku, za to se omlouvám.


Asi jsi mi nerozuměl. Neodpovídal jsem "Je úplně jedno, co ti bude víc sedět", ale "Je úplně jedno který, ber co ti bude víc sedět"

A to proto, že žádný mód není nejvhodnější pro nějaký typ modelu. Některé řídicí zásahy jsou jednodušší v jednom, jiné zase v jiném. A potřebuješ všechny. Takže toto je jedno. Zbývá tedy jen jedno rozumné kritérium pro výběr - co ti líp sedne do rukou. A pak je ještě vhodné se sladit s kolegy, pro případ záletu či záskoku. Ale to u copter moc nehrozí...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký mód pro qadroptéru?
PříspěvekNapsal: úte 12.01.2016 14:46 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 30.12.2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Ústecký kraj
zdzd píše:
že žádný mód není nejvhodnější pro nějaký typ modelu.

... a to jsem právě myslel že je. A to, co líp sedne do rukou (lhostejno komu) je přece taky něčím daný (od přirození), jak už sem psal. Ale ok, chápu. Budu to prostě muset nějak vyzkoušet. Btw - jde u tý mojí číny nějak změnit mod? Třeba přepájením kniplů? Klidně bych se do toho pustil. myslim, že to nemůže bejt težký. Akorát nevim, jak je řešený vracení kniplu do středu. Ještě jsem to rozebraný neměl. Stačí prohodit nějakou pružinku (např.)? Nebo to vůbec nemám zkoušet?

OK2BUH - Acro/stabilize je pro mě novinka (dík). Něco jsem teď našel a skouknul pár videí. Vidím, že acro mod je spíš pro akčnější létání, s menší a lehkou koptérkou, závody, plná kontrola nad ovládáním, rychlost atd. To co jsem viděl na YT jako "acro", je úžasný, ty bleskový reakce pilotů a jejich zručnost, otáčky... no nechápu. Moc líbí, ale na to asi nemám.

Spíš tedy stabilize, určitě jednodušší. Časem bych se chtěl třeba dopracovat k orientačnímu pohledu z koptéry na monitor TX (FPV ???), prohlížet okolí, létat, případně fotit nebo natočit nějaký videjko z dovolený atd. Prostě pohoda, piánko :) Při acro modu jsou kniply zásadně jinak, než u Mode1 a 2? Nebo je rozdíl jen v tý aretaci?

Díky :)

_________________
INTRUDER UFO


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký mód pro qadroptéru?
PříspěvekNapsal: úte 12.01.2016 15:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Moc nad tím přemýšlíš. Pokud jsi létáním nedotčený a nemáš žádné návyky tak je to jedno na co si zvykneš. Není nutnost nějakého konkrétního módu pro acro, stačí si zvyknout na jeden a ten potom používat ve všech režimech. Někomu vyhovuje držet balanc jednou rukou, někomu se to dělá líp oběma. Třeba mě vyhovuje mít pružiny na obou kniplech (i na plynu), mám v té ruce větší cit když překonávám pružinu. Podobně jako plynový pedál v autě si nedokážeme představit bez pružiny. Ale nevnucuji to, někomu to vadí. Já říkám, je jedno kterým údem řídíš, hlavně, že to děláš dobře. Ale já nejsem žádný pilotní virtuos, lítám si jen tak pro radost.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 69 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz