Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: legislativa - fpv quada do 0,91g
PříspěvekNapsal: pát 29.12.2017 19:21 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 29.12.2017
Příspěvky: 2
Ahoj,

jsem úplný začátečník, ale moc toužím po fpv quadě vlastní výroby, řízenou přes brýle (hlavně díky tomuto videu https://www.youtube.com/watch?v=kmDotWUzHIg&list=PLEugNZAMxeB_-8EDIJHf9tcW2-jIEoyEn&index=3). Už mám vybrané rádio, brýle, součástky postup jak to složím dokonce i simulátor na kterém se to budu učit. Bydlím na okraji Brna v Medlnánkách takže mám i skvělou lokaci - neměl bych to daleko k místům, kde je volné prostranství. Bohužel jsem se dozvěděl že u nás není možné létat bez přímého dohledu, tudíž létání přes brýle není možné viz. http://cmma.cz/docs/doplX.pdf bod 4. Vím že je možné létat s někým v páru, ale po tom moc neprahnu. Zajímalo by mě, jak létáte vy a jestli to nějak moc řešíte nebo jestli víte o někom komu se to třeba vymstilo, jestli takové případy jsou reálné. Dokážu si představit že mě někdo natočí na mobil s brýlema na očích jak kolem mě lítá quada a pak mě někde nabonzuje a já pak budu do konce života splácet nějakou nechutnou pokutu :( Díky za odpovědi


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: legislativa - fpv quada do 0,91g
PříspěvekNapsal: pát 29.12.2017 19:31 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
Odpověděl jsi si.
Pokud tě někdo napráská můžes dostat pokutu za porušení leteckého zákona.
Hlavní problém nastane pokud by se něco stalo.

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: legislativa - fpv quada do 0,91g
PříspěvekNapsal: pát 29.12.2017 20:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
buky píše:
Ahoj,

jsem úplný začátečník, ale moc toužím po fpv quadě vlastní výroby, řízenou přes brýle (hlavně díky tomuto videu https://www.youtube.com/watch?v=kmDotWUzHIg&list=PLEugNZAMxeB_-8EDIJHf9tcW2-jIEoyEn&index=3). Už mám vybrané rádio, brýle, součástky postup jak to složím dokonce i simulátor na kterém se to budu učit. Bydlím na okraji Brna v Medlnánkách takže mám i skvělou lokaci - neměl bych to daleko k místům, kde je volné prostranství. Bohužel jsem se dozvěděl že u nás není možné létat bez přímého dohledu, tudíž létání přes brýle není možné viz. http://cmma.cz/docs/doplX.pdf bod 4. Vím že je možné létat s někým v páru, ale po tom moc neprahnu. Zajímalo by mě, jak létáte vy a jestli to nějak moc řešíte nebo jestli víte o někom komu se to třeba vymstilo, jestli takové případy jsou reálné. Dokážu si představit že mě někdo natočí na mobil s brýlema na očích jak kolem mě lítá quada a pak mě někde nabonzuje a já pak budu do konce života splácet nějakou nechutnou pokutu :( Díky za odpovědi



Co je horší? : Pokuta, nebo vědomí, že jsi způsobil fatální nehodu - třeba záchranářského vrtulníku?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: legislativa - fpv quada do 0,91g
PříspěvekNapsal: pát 29.12.2017 20:34 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 13.9.2009
Příspěvky: 418
buky píše:
Ahoj,

jsem úplný začátečník, ale moc toužím po fpv quadě vlastní výroby, řízenou přes brýle (hlavně díky tomuto videu https://www.youtube.com/watch?v=kmDotWUzHIg&list=PLEugNZAMxeB_-8EDIJHf9tcW2-jIEoyEn&index=3). Už mám vybrané rádio, brýle, součástky postup jak to složím dokonce i simulátor na kterém se to budu učit. Bydlím na okraji Brna v Medlnánkách takže mám i skvělou lokaci - neměl bych to daleko k místům, kde je volné prostranství. Bohužel jsem se dozvěděl že u nás není možné létat bez přímého dohledu, tudíž létání přes brýle není možné viz. http://cmma.cz/docs/doplX.pdf bod 4. Vím že je možné létat s někým v páru, ale po tom moc neprahnu. Zajímalo by mě, jak létáte vy a jestli to nějak moc řešíte nebo jestli víte o někom komu se to třeba vymstilo, jestli takové případy jsou reálné. Dokážu si představit že mě někdo natočí na mobil s brýlema na očích jak kolem mě lítá quada a pak mě někde nabonzuje a já pak budu do konce života splácet nějakou nechutnou pokutu :( Díky za odpovědi


Ahoj,

mne by spíš zajímalo na co se konkrétně ptáš. Dáváš odkaz na Long Range video (kde mimochodem nějaká druhá, nebo padesátá osoba ztrácí jakýkoliv smysl, protože ty vzdálenosti jsou v km) a zároveň píšeš, že se to budeš učit na simulátoru a, že tě někdo třeba uvidí a natočí létat s quadem kolem sebe.
Což si trochu odporuje - bereš to ze špatného konce. Určitě bych Ti nedoporučil létat na větší vzdálenost ani s dohledem, když to s tím neumíš (simulátor krom jiného, postrádá emoční prvky procesu v reálu - takže OK, dobrý, ale nespoléhal bych na něj na 100 , ba ani na 30 procent). Ano, toto se u nás nesmí. Nesmí se to ani ve spoustě jiných zemích v chráněných oblastech atd atd. (ty videa na YT jsou toho jasným dokladem :wink: ). Jak k tomu přistoupíš, je čistě Tvoje věc a, už Ti asi odpověděli. (opravdu to může být nebezpečné).
Věc druhá - pokud chceš lítat s race dronem mezi brankama na louce, nebo v opuštěný, rozpadlý budově, platí to co skoro ve všech činnostech v naší bonzákama prolezlý domovině - buď opatrný, ať nikoho nezraníš, nikoho zbytečně nedráždi, vezmi quad a lítaj dokud Ti stačí baterky :)
A ještě doplním - podívej se na u nás stanovené max výkony e.i.r.p v pásmu používaném pro FPV přenos a vezmi do ruky a koukni na nastavení tak 6ti z 10ti VTX lidí co potkáš s quadem. Věř, že ten povolený výkon co tu máme Ti na Long Range stačit nebude. (konrétně v tom videu má TBS Unify Pro a věřím, že zapnutý na 800 mW - i podle toho co uvádí)

iF

_________________
FPVMANIA - MOTHER COPTER - FLY or DiE
Oficiální distributor Armattan Quads pro ČR
fpvmania.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: legislativa - fpv quada do 0,91g
PříspěvekNapsal: pát 29.12.2017 22:41 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 29.12.2017
Příspěvky: 2
No plan byl takovy ze bych si koupil radio a vyzkousel si ovladani na simulatoru v pc. Dalsi krok melo byt slozeni quady stim ze bych zkusil jestli se to vubec zapne a odlepi od zeme (bez bryli). Dale jsem chtel koupit bryle a zacit se pomalu ucit do doby dokud si nebudu jisty ze vim jak se to ridi. Pak jsem planoval goPro kameru pro zazanamy letu pro moje vlastni poteseni. Long range komponenty jsem zvazoval jako mozny posledni krok.

Zajima me jak to delaji jini fpv piloti. Chodite vzdy v nejake parte nebo i sami. Resim jestli to do toho jit nebo ne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: legislativa - fpv quada do 0,91g
PříspěvekNapsal: pát 29.12.2017 22:58 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 12.1.2013
Příspěvky: 1444
Bydliště: Pardubice
Pokud chceš něco na natáčení tak nic nestav a radši kup hotové řešení, já mám třeba tohle https://www.dji.com/spark (pokud se do toho dostaneš tak zjistíš že i na to jak je to malinké umí to zajímavé věci (mimochodem dá se s tím letět 2km od sebe(nenabádám jen konstatuji))... Finančně to vyjde o mnoho lépe a ušetříš si spoustu zklamání.. Pokud chceš létat Copter Racing tak to si klidně postav na tom nic moc není..

Co se týče legislativy tak pokud budeš létat Copter Racing (v okruhu 200m kolem sebe, výška 50m) tak není vůbec žádný problém. Samozřejmě nesmíš létat uprostřed sídliště na dětském hřišti (nikoho neprudit a neohrožovat).. S natáčením také není problém, vyhni se obydlenému území, dodržuj výšku max 150m a rádius kolem sebe 300m...

Jakékoliv LonRange je mimo zákon a není třeba to dále rozebírat... Jak to činí ostatní ti nikdo neřekne (pročpak asi?)... Základ je používat hlavu..

Copter Racing a brýle: je nás vždy více a i když není tak za ty roky nikdy problém nebyl (ale chováme se tak aby jsme nikoho neprudili, to je základ)..

_________________
Goblin 500 Spirit@MiniProtos Spirit@Oxy3 Spirit@Taranis + Xlite RC@ www.arcitimer.com


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: legislativa - fpv quada do 0,91g
PříspěvekNapsal: pát 29.12.2017 23:11 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 13.9.2009
Příspěvky: 418
buky píše:
No plan byl takovy ze bych si koupil radio a vyzkousel si ovladani na simulatoru v pc. Dalsi krok melo byt slozeni quady stim ze bych zkusil jestli se to vubec zapne a odlepi od zeme (bez bryli). Dale jsem chtel koupit bryle a zacit se pomalu ucit do doby dokud si nebudu jisty ze vim jak se to ridi. Pak jsem planoval goPro kameru pro zazanamy letu pro moje vlastni poteseni. Long range komponenty jsem zvazoval jako mozny posledni krok.

Zajima me jak to delaji jini fpv piloti. Chodite vzdy v nejake parte nebo i sami. Resim jestli to do toho jit nebo ne.


Jasně. Chceš si projít stavbu, základní návyky získat na simu a pak lítat s copterou na brýle "kolem baráku" a na louce. Pak neřeš takové "zrůdnosti eurohujerů" a dej se směle do toho.

I proto je létání s copterou, tak skvělé a "svobodné", protože vezmeš batoh, odejdeš na jakékoliv opuštěné místo - třeba mezi 5 zbylých stromů někam na mýtinu, kam nikdo nezabloudí a vychutnáváš si tu "volnost pohybu". Na pár metrech čtverečních. Předtím jsem asi 7 , nebo 8 let, to je jedno, létal s letadlama, elektro i benzín (akrobaty), ale tenhle nový pohled při letu a variabilita + jednoduchost jak si zalétat z jiného pohledu a pokaždé jinde a jinak, mne absolutně nadchla a ostatní létání šlo stranou. Pakliže tedy do toho máš chuť a máš "všech pět pohromadě" není na co čekat a není důvod se bát a nechat se znechutit . Koukni třeba sem - nepotřebuješ kilometry prostoru a, už vůbec ne "razítka a povolení" zkostnatělých úředníků, kteří mají pocit, že všechno vědí nejlíp. :wink:

Snad mne nezastřelej - já lítám s racerem (freestyle) na brýle většinou sám. Pokud jsem s někým, má taky své brýle (nesplňuje tedy podmínku ?). Koho dalšího by taky bavilo civět na poletující nesmysl ve vzduchu u, kterýho po 50ti metrech, v rychlosti 60+ km/hod ani nepoznáš v jaký pozici to je. Navíc v létě v horku a teď v zimě :D
Long Range je jiná kapitola, která je na samostatný téma (i legislativní a to, už opravdu není legrace).

EDIT - odpověď od Arcicorsa je přesná a odpovídá Ti úplně jasně. Základní myšlenka je ta, že vše a, vždy je o lidech a hlavě. :wink:

iF

_________________
FPVMANIA - MOTHER COPTER - FLY or DiE
Oficiální distributor Armattan Quads pro ČR
fpvmania.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: legislativa - fpv quada do 0,91g
PříspěvekNapsal: sob 30.12.2017 21:26 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 18.10.2014
Příspěvky: 131
Bydliště: Brno-venkov
Obrázky: 4
Ahoj,
Píšeš, že jsi z Medlánek, tam je sportovní letiště, kde kousek využíval, nebo ještě využívá RC model klub Brno. Vzhledem k náladě a vztahům s okolními majiteli pozemků a domů se "napráskání" při létáni kdekoliv jinde než tam, rovná téměř 100% jistotě. A s tím x-vrtulovým .... tě tam stejně asi lítat nenechají.

_________________
Graupner MC-20, Filip 600 V, EDGE 540 Great Planes, Z-37 Čmelák, Z-50


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: legislativa - fpv quada do 0,91g
PříspěvekNapsal: sob 30.12.2017 21:51 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 12.1.2013
Příspěvky: 1444
Bydliště: Pardubice
Najdi si na FB skupinu "Miniquad FPV CZ" ... Je tam spousta lidí z Brna co tam běžně létají. Tak se poptej kam přesně chodí.

_________________
Goblin 500 Spirit@MiniProtos Spirit@Oxy3 Spirit@Taranis + Xlite RC@ www.arcitimer.com


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: legislativa - fpv quada do 0,91g
PříspěvekNapsal: čtv 04.01.2018 7:29 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 13.5.2016
Příspěvky: 341
Bydliště: Opava
No pravidla jsou jasna, nesmis letat sam a to proste plati. Ted ale z praxe. Myslim, ze kazdy fpv letec letal nekdy sam. Ja osobne 10% letu absolvuju sam a mam uz i nejake zkusenosti ohledne toho.
1. Nikdy neletat v zastavene oblasti ani jine zalidnene nebo zazviratkovane oblasti.
2. Po kazde baterce se rozhledni a zjisti jestli neprisel nekdo, nebo neco, do oblasti kde letas.
3. Uslisis nebo uvidis auto, cloveka, zvire a nedej boze dite, tak letis ve vysce alespon 5m na bezpecne misto a hned na zem a zaarmovat motory. Hlavne ty deti maji pocit, ze tu kopteru muzou chytit a jdou smele do toho a rodice to vetsinou ani neresi. Lidi nemaji predstavu o tom co to muze udelat a mysli, ze je to jako ty hracky za 500 z marketu. Muze te honit i pes.
Kdyz se neco podobneho stane teprve poznas, jak je dulezite mit s sebou nekoho, kdo ti rekne v pravo podel cesty jde nekdo se psem cca 100 metru od nas. Nebo bezi ti dite za kopterou let do prdele a hned ho okrikne. Nejde o to aby sledoval kopteru, ale sleduje deni kolem tebe. Hlavne zacatky je lepsi absolvovat s kamaradem, co bude chodit s tebou a pohlida to vsechno.

_________________
RC: X9D+ 2019
Cop.: Puda X220, UR65


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz