Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 123 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Skládací Y6 coptera
PříspěvekNapsal: sob 26.10.2013 8:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 26.8.2013
Příspěvky: 594
Bydliště: Jižní Morava, kousek od Strážnice :-)
Obrázky: 6
Tak jsem se pustil do návrhu a brzy i stavby skládací Y6 coptery.
Má tady někdo na fóru zkušenosti s podobným uspořádáním? zejména co se týká uváděné ztráty tahu při koaxiálním uspořádání motorů... slyšel jsem a viděl různá porovnání od zanedbatelných 10% až po nepřípustných 60% ztráty ve srovnání s klasickou hexacopterou.
Rád bych se dopracoval něčemu takovému:



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládací Y6 coptera
PříspěvekNapsal: sob 26.10.2013 8:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2008
Příspěvky: 2997
Bydliště: Prostějov
Blog: Zobrazit blog (1)
Sofin píše:
Tak jsem se pustil do návrhu a brzy i stavby skládací Y6 coptery.
Má tady někdo na fóru zkušenosti s podobným uspořádáním? zejména co se týká uváděné ztráty tahu při koaxiálním uspořádání motorů... slyšel jsem a viděl různá porovnání od zanedbatelných 10% až po nepřípustných 60% ztráty ve srovnání s klasickou hexacopterou.
Rád bych se dopracoval něčemu takovému:


Klidně se do toho pusť. Funguje to dobře. Pokud má někdo ztráty 60% tak musí být fakt dobrej ve snižování účinnosti :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládací Y6 coptera
PříspěvekNapsal: sob 26.10.2013 9:15 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
No zkušenosti s copterama zatím nemám. Ale
Dělám dmychadla a stačí před sáním trochu změnit a narušit proudění vzduchu a výkon jde dolů.
Další věc - pokud jednou vrtulí urychlím vzduch, tak druhá vrtule by měla mít větší stoupání, aby taky na plno zabírala?
Já tomu nerozumím , ale efektivita dvou vrtulí za sebou musí jít dost dolu, takže já bych dal jenom jednu a spíše bych šel
cestou více lopatek.
Za nejefektivnější považuji co největší průměr,nízké otáčky, co nejvíce lopatek a případně v přesném kroužku, který omezí ztráty
na konci vrtule.
Připravuji dmychadlo 120 s 14 lopatkami a uvažuji to protestovat s menším motorem do coptery.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládací Y6 coptera
PříspěvekNapsal: sob 26.10.2013 12:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2008
Příspěvky: 2997
Bydliště: Prostějov
Blog: Zobrazit blog (1)
Ano, druhá vrtule v urychleném vzduchu by měla mít větší stoupání, ale nikdo to tak nedělá.
Účinnost vrtulí za sebou je opravdu nižší .
NA copter je opravdu nejlepší jedna vrtule s velkým průměrem a malým stoupáním. Ovšem více listů vrtule není lépe. Méně listů má v tomto případě vyšší účinnost. Velkou vrtuli cpát do prstence je nepraktické a taky těžké. Pravdou ale je , že se tím o dost sníží ztráty na konci listu.
Přes všechny věci co se u copterů nedodržují tak, jak by to bylo nejlepší, to funguje celkem slušně. I ten Y6 funguje solidně pokud někdo nezkoní návrh pohonu ( myslím hlavně motor- vrtule - otáčky)
Dmychadlo o průměru 120 mm do copteru není dobrý nápad. Kdyby mělo 220 mm tak tomu silně fandím. :wink: Malý průměr potřebuje pro vytvoření stejného tahu o hodně vyšší otáčky a vysokou rychlost proudu vzduchu než velká vrtule a to je pro copter nevýhodný režim. Ledažeby někdo potřeboval copter stíhací. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládací Y6 coptera
PříspěvekNapsal: čtv 31.10.2013 9:28 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Troll píše:
Ano, druhá vrtule v urychleném vzduchu by měla mít větší stoupání, ale nikdo to tak nedělá.
Účinnost vrtulí za sebou je opravdu nižší .


Otázka tu ale vlastně už padla - O KOLIK je ta účinnost menší... Těch 60% už mi přijde přehnaných, ale popravdě naopak pouhých 10% mi přijde jako hodně optimistické :-( Reálně bych si vsadil na pokles účinnosti i o víc než třetinu, trochu to kompenzuje odpadnutí váhy ramen, ale i tak to bude dost. Docela by mne zajímalo, zda to někdo zkusil opravdu seriózně otestovat na stejném copteru - třeba vzít hexu, proměřit a pak tři motory přendat dolů a opět důkladně proměřit...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládací Y6 coptera
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2013 18:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 26.8.2013
Příspěvky: 594
Bydliště: Jižní Morava, kousek od Strážnice :-)
Obrázky: 6
Využil jsem deštivé neděle a pustil se do výroby rámu pro skládací Y6 hexacopteru. Základní stavební materiál je cuprextit 1,5mm a hliníkové trubky o vnějším průměru 16mm.
Jako konstrukční prvky pro uchycení a sklápění ramen + uchycení motorů jsem použil náhradní díly k rámům od firmy Tarot. Není to zrovna nejlevnější řešení, ale měl jsem chuť to s nimi zkusit :)


Příloha:
Y6_coptera_01_web.jpg
Y6_coptera_01_web.jpg
[ 147.8 KiB | Zobrazeno 5950 krát ]


Příloha:
Y6_coptera_02_web.jpg
Y6_coptera_02_web.jpg
[ 204.63 KiB | Zobrazeno 5950 krát ]



Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládací Y6 coptera
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2013 19:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 26.8.2013
Příspěvky: 594
Bydliště: Jižní Morava, kousek od Strážnice :-)
Obrázky: 6
Tři hodiny experimentování s tužkou, pravítkem a kružítkem, další hodinka s lupenkovou pilkou a vrtačkou... už to začíná nabírat konkrétní podobu :D

Příloha:
Y6_coptera_03_web.jpg
Y6_coptera_03_web.jpg
[ 140.51 KiB | Zobrazeno 5935 krát ]


Příloha:
Y6_coptera_04_web.jpg
Y6_coptera_04_web.jpg
[ 117.29 KiB | Zobrazeno 5935 krát ]


Příloha:
Y6_coptera_05_web.jpg
Y6_coptera_05_web.jpg
[ 138.16 KiB | Zobrazeno 5935 krát ]


Příloha:
Y6_coptera_06_web.jpg
Y6_coptera_06_web.jpg
[ 93.42 KiB | Zobrazeno 5935 krát ]



Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládací Y6 coptera
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2013 20:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 26.8.2013
Příspěvky: 594
Bydliště: Jižní Morava, kousek od Strážnice :-)
Obrázky: 6
Momentálně finální podoba. Ještě budu muset dořešit podvozek, aby se hodil ke skládacímu konceptu rámu a uchycení baterií. Zatím váhám kam dát regulátory, ale asi vyhraje varianta nacpat je do volného prostoru mezi horní a spodní deskou rámu a natáhnout delší kabely k motorům. Alespoň nebudou strašit na ramenech. Podvozek uvažuju udělat tři sklopné nožky na jednotlivých ramenech.

Příloha:
Y6_coptera_07_web.jpg
Y6_coptera_07_web.jpg
[ 95.82 KiB | Zobrazeno 5918 krát ]


Příloha:
Y6_coptera_08_web.jpg
Y6_coptera_08_web.jpg
[ 69.68 KiB | Zobrazeno 5918 krát ]


Příloha:
Y6_coptera_09_web.jpg
Y6_coptera_09_web.jpg
[ 119.78 KiB | Zobrazeno 5918 krát ]



Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládací Y6 coptera
PříspěvekNapsal: pon 04.11.2013 15:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 26.8.2013
Příspěvky: 594
Bydliště: Jižní Morava, kousek od Strážnice :-)
Obrázky: 6
Pro případné zájemce, kteří by se chtěli taky pustit do stavby přidávám seznam materiálu:

Cuprextit 30x20cm ... 2ks (případně menší dle dostupnosti), základna má průměr 160mm.
Alu trubky(nebo carbon) vnější průměr 16mm:
-zadní rameno: 400mm ... 1ks
-přední ramena: 365mm ... 2ks
distanční sloupek délky 22mm ... 2-4ks (zatím je tam nemám)

Díly Tarot:
Držáky zadního ramene - 2 sady: http://www.ebay.com/itm/181036921163
Sklopné držáky ramen - 2 sady: http://www.ebay.com/itm/200946140848
Držáky motorů - 3 sady červené: http://www.ebay.com/itm/141010412736
nebo černé provedení: http://www.ebay.com/itm/130942017379
K držákům budou potřeba ještě jiné šroubky, konkrétně v mém případě 12ks šroubků M2,5x15mm + 12ks samojistících matic M2,5.

Na RCTimer.com jsem našel ještě jiné alternativní provedení držáků motorů za nižší cenu. Bohužel je to bez šroubků, takže je potřeba si sehnat šroubek pro uchycení držáku k trubce:
http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=731&productname=
+ krytky, které nejsou nezytně nutné: http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=733&productname=

Do těchto držáků jsem vkládal velké naděje, líbila se mi představa dát pod ty krytky regulátory. Jeden jsem si na zkoušku objednal, ale trochu mě zklamal. Bohužel je tam docela málo místa a moje regulátory se dovnitř nevejdou. Dalo by se to vyřešit stahovací páskou bez těch krytek, ale už to nebude tak elegantní jak by mohlo být.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládací Y6 coptera
PříspěvekNapsal: pon 04.11.2013 16:03 
Mazák
Mazák

Registrován: 26.8.2013
Příspěvky: 594
Bydliště: Jižní Morava, kousek od Strážnice :-)
Obrázky: 6
Na RCTimer.com mají taky další zajímavé komponenty pro skládací rámy, ale ty nemám vyzkoušené:

http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=732&productname=

http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=727&productname=

http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=728&productname=


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládací Y6 coptera
PříspěvekNapsal: pon 04.11.2013 19:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2008
Příspěvky: 2997
Bydliště: Prostějov
Blog: Zobrazit blog (1)
tomashr píše:
..Otázka tu ale vlastně už padla - O KOLIK je ta účinnost menší... Těch 60% už mi přijde přehnaných, ale popravdě naopak pouhých 10% mi přijde jako hodně optimistické :-( Reálně bych si vsadil na pokles účinnosti i o víc než třetinu, trochu to kompenzuje odpadnutí váhy ramen, ale i tak to bude dost. Docela by mne zajímalo, zda to někdo zkusil opravdu seriózně otestovat na stejném copteru - třeba vzít hexu, proměřit a pak tři motory přendat dolů a opět důkladně proměřit...

Nedělal jsem sice žádný seriózní test, ale protože se k odpovědi na tuhle otázku nikdo nějak nehlásí, tak alespoň napíšu, co jsem zkoušel. Měl jsem klasickou hexu , něco jako MM6 . Pak jsem ji rozebral a vyrobil z toho Y6 - tzn: stejné motory, vrtule i regly. A taky řídící jednotka. Ramena byli na Y6 delší než na původním stroji ( hexa) , vrtule měli mezi sebou o hodně více místa.Tohle mělo na účinnost pohonu určitě kladný vliv , takže to mírně zkreslí výsledek. Bohužel už si nepamatuji hmotnosti obou strojů, a oba jsou už v propadlišti dějin tak to ani nezjistím. Ale ta Y6 byla o poznání větší, takže ohaduji, že hmotnosti byli podobné. Odběry obou strojů byli téměř stejné, a letové časy podobné. Rozdíly byly nějakých 10%, takže třetina tahu se na koaxiálním uspořádání určitě neztratí. Odhadoval bych to někam na 15 možná až 20% , ale více to nebude. Pokud teda někdo nepoužije nevhodný pohon, tím se dá zkazit docela dost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládací Y6 coptera
PříspěvekNapsal: pon 04.11.2013 19:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 26.8.2013
Příspěvky: 594
Bydliště: Jižní Morava, kousek od Strážnice :-)
Obrázky: 6
Momentálně čekám na dva ESC z hobbykingu, které jsem tam vracel na reklamaci. Jakmile dorazí ty reklamované, nebo další dva které jsem objednal místo nich, tak se vrhnu na testování tahu motorů. Nejdříve změřím tah jednoho motoru s vrtulí 11x4,7 a 12x3,8 a pak k tomu přidám druhý motor a zkusím porovnat jak se to bude chovat se stejnou vrtulí, případně jednou menší a druhou větší. Bohužel nemám doma moc velký výběr, jen 10x4,5 11x4,7 a 12x3,8 tak uvidím která kombinace bude mít nejvyšší účinnost.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládací Y6 coptera
PříspěvekNapsal: pon 04.11.2013 22:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
Možno čo-to napovie tabuľka v odkaze.
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1490930


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládací Y6 coptera
PříspěvekNapsal: stř 13.11.2013 22:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.11.2012
Příspěvky: 969
Bydliště: Vizovice
Obrázky: 70
tak jak jde stavba? ještě jsem se chtěl zeptat jak velké motory se dají dát ma ty držáky co jsi použil? dám tam 45mm průměr motoru? chci taky zkusit Y6 páč hexu sem chtěl menší něco kolem 640-700 ale u tradičního uspořádání v 640mm rámu jsou vrtule od sebe 2,5cm :oops:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skládací Y6 coptera
PříspěvekNapsal: čtv 14.11.2013 10:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 26.8.2013
Příspěvky: 594
Bydliště: Jižní Morava, kousek od Strážnice :-)
Obrázky: 6
Momentálně čekám na dva náhradní regulátory, abych mohl testovat kombinaci motorů a vrtulí. Přikupoval jsem dva multistary 30A OPTO a oba byly vadné, tak jsem je poslal zpět do Hong Kongu. Teď váhám, jestli znovou koupit dva stejné(tedy pokud mi vrátí peníze, možná pošlou jiné), když už mám 4 kusy, nebo se na ně vykašlat a koupit 6ks nových, buď afro esc 30A nebo klasiku F-30A a flashnout je na SimonK. Nechce se mi zatím rozebírat quadrocopteru, dokud nepřijdou, tak je to u ledu. Dnes nebudu doma, ale zítra zkusím ty držáky přeměřit. Myslím, že motor o průměru 45mm tam vleze.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 123 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz