Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3443 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 226, 227, 228, 229, 230  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 10.06.2018 8:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
samozrejme software, hw je stejny

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 15.06.2018 17:37 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.8.2013
Příspěvky: 196
Bydliště: Liberec
Přátelé mám prosbu,

mám APM na koptéře a dnes jsem v režimu PostHold chtěl letět na plný plyn dopředu. Mám nastaveny tři letové režimy na přepínači a to Stabilize, PosHold a RTL. Tyto bych nyní nerad měnil, jsem na ně zvyklý a přepínám je z paměti. Každá změna ze začátku = problém.
Řeším toto......jakmile jsem se rozlétl na plný plyn, což bylo v náklonu koptéry dejme tomu odhadem 30 st. dopředu, tak koptéra postupně ztrácela výšku. Přijde mi to logické, ale věřím v to že už je to překonané, že když upravím nastevní APM jak mi poradíte, tak se to spraví a koptéra i v náklonu poletí rovně. Uvažoval jsem o režimu AltHolt, ale jak jsem psal....zatím využívám jen tři polohy přepínače.

Nevýhodu hlavně vidím v tom, že si před "startem" zkontroluji kamerou zda před sebou nemám nějakou překážku do které bych mohl narazit a pak vystartuji. Jenže kameru nemám zatím na gimbalu a tak se mi kamera naklopí dolů spolu s náklonem koptéry....tím nevidím před sebe a je to dost nepříjemné někam letět na plný plyn a nevědět kam. Gimbal by to nejspíš řešil, ale to je cca 4 tis. nebo pokud poradíte na sportovní kamerku SJCAM4000 nějaký cenově dostupný, ale ověřený budu moc rád.

V tuto chvíli mi jde hlavně o udržení výšky. Jde někde něco v nastavení APM upravit, aby se výška držela celou dobu letu dopředu, do strany, či dozadu stejná ?!

Děkuji moc za radu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 16.06.2018 16:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Možné příčiny jsou dvě. Změna tlaku před a za rychle letícím tělesem. Záleží na umístění baročidla, u Pixhawku se to řešilo hadičkou a vhodným kloboučkem. Změna tlaku o pouhých 0,1% představuje změnu výšky o 8 metrů.
Druhá možná příčina může být v tom, že výkon motorů nestačí na rychlý let a současné držení výšky.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.06.2018 6:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
apm umi i servogimbal - muj prvni gimbal bylo vodotesne pouzdro na kameru s drzakem na oboustrance a povolenym sroubem. Vedle pridelane servo a tahlo bylo nalepene na zadni strane pouzdra. Pro srovnani horizontu jedna osa uplne staci a je to levne reseni.

Dalsi moznost je instalace levne FPV kamerky uchycene pevne, s naklonem tak aby jsi videl kam letis a pro prepinani mez SJ a FPV pouzit toto : https://hobbyking.com/en_us/hobbyking-3 ... tcher.html . Pak by jsi mohl mit pro "preletovou" fazi jiny zdroj videa nez pro "stojim a natacim"

Jinak pokles vejsky presne jak pise OK2BUH - baro nebo vykon, obecne je drzeni vejsky v letu (od urcite rychlosti) problem a ALTHold ti nepomuze protoze PosHold pro vejsku pouziva stejny algoritmus. Muzes spis zkusit Loiter, ten je trochu jiny ale nepovoli ti tak velkej naklon takze to spis problem zamaskuje nez aby ho to vyresilo.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.06.2018 7:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2012
Příspěvky: 564
Amper píše:
...Jinak pokles vejsky presne jak pise OK2BUH - baro nebo vykon, obecne je drzeni vejsky v letu (od urcite rychlosti) problem a ALTHold ti nepomuze protoze PosHold pro vejsku pouziva stejny algoritmus. Muzes spis zkusit Loiter, ten je trochu jiny ale nepovoli ti tak velkej naklon takze to spis problem zamaskuje nez aby ho to vyresilo.

Problémom tiež môžu byť vibrácie - u mňa sa to správalo tiež tak, že v PosHold móde koptéra prudko strácala výšku pri pohybe, hoci podľa OSD a logov bola výška v poriadku. Autor ardupilot/copter označil za možnú príčinu vibrácie. Zanalyzoval som logy, znížil vibrácie novými úchytmi motorov a lepším vývážením vrtúľ a bolo po probléme.
Video s mojim problémom: https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=b_I5CjELOGY


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.06.2018 19:08 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.8.2013
Příspěvky: 196
Bydliště: Liberec
Amper píše:

Dalsi moznost je instalace levne FPV kamerky uchycene pevne, s naklonem tak aby jsi videl kam letis a pro prepinani mez SJ a FPV pouzit toto : https://hobbyking.com/en_us/hobbyking-3 ... tcher.html . Pak by jsi mohl mit pro "preletovou" fazi jiny zdroj videa nez pro "stojim a natacim"


Děkuji za snahu pomoci přátelé. Dnes jsem zkusil mód loiter a koptéra drží výšku jak profi stroj :D Viditelně je to dané tím snížením náklonu, ale také rychlosti pohybu vpřed. Tu jsem musel v parametrech navyšovat až na hranici, kde mi koptéra zase začala při pohybu vpřed klesat. Čili toto jsem asi vyřešil díky Vám. Moc děkuji.
Je zde ale jedno "ale". Nějak nechápu proč vyvíjeli mód PosHold když už existoval Loiter. Nebo alespoň takto se to píše v dokumentacích pro APM, že PosHold je až od verze FW....
Jaký je tedy mezi nimi rozdíl ? Když pominu rychlosti posunu, náklon jak jsme si ujasnili....tak jaký ? Co bylo předmětem vývoje podobného letového režimu ?

No a druhý dotaz je tento. Ampér mi poradil přepínat dvě kamerky, což by se mi docela líbilo....dal bych klidně i jednu přímo pod sebe na přistávání mezi stromy, abych sledoval větve.... je tady ale jedno "ale". A to počet kanálů na přijímači. Přijde mi, že jich potřebuji v budoucnu tak dvacet, ale na přijímači jich mám osm :-) Jak řešíte vy náklon gimbalu ve dvou až třech osách ? Přepínání kamer, spínání osvětlení, vyhazování padáku a další nespočet možností ? Dá se v tomto nějak navést na správnou cestu ?

Děkuji moc.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.06.2018 20:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
bukova píše:
Nějak nechápu proč vyvíjeli mód PosHold když už existoval Loiter.


PosHold je jakymsi mixem mezi loiterem a stabilize. Cim vetsi naklon packy tim vic se to chova jako Stabilize. PosHold tim padem umoznuje vyrazne dynamictejsi let ale zaroven se zasekne na fleku pokud pustis packy. Loiter je komplet rizen takze packy vlastne nerikaj jak to ma letet ale jen "posouvaji" GPS souradnice cile a loiter na ne pak leti sam.

bukova píše:
na přijímači jich mám osm :-) Jak řešíte vy náklon gimbalu ve dvou až třech osách ? Přepínání kamer, spínání osvětlení, vyhazování padáku a další nespočet možností ? Dá se v tomto nějak navést na správnou cestu ?


Pouziva se spojeni prijimace a jednotky po jednom dratu. Vetsinou SBus takze pak neni problem mit 16 kanalu. To me zatim vzdy bohate dostacovalo - 4 rizeni, 2 kanaly na mod (zaklad + super simple), 2 kanaly na tuning, 3 kanaly na gimbal. To je 11 takze 4 kanaly zbejvaj na kraviny :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.06.2018 18:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.8.2010
Příspěvky: 1058
Bydliště: Hlohovec - Slovensko
Zdravim pani,

ma niekto skusenosti s tzv. "wobble" efektom na APM?
Pouzivam uz nejaky ten rok MiniApm v3.1 zatial bez problemov, ale zmenil som ram a Loiter mam dost nestabilny. Vo vetre alebo pri prudsom zastaveni sa neprijemne rozhupe.
Stabilize a Althold drzi celkom pekne.
Skusal som sa hrat s PIDmi, ale ziadna zmena. Autotune som neskusal, pretoze s default nastaveniami to velmi oscilovalo. Neviem ako by sa autotune spraval po vlastnom nastaveni PIDov.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.06.2018 19:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Osciluje v obou smerech nebo jen v jednom ?

Oscilace maj tendence byt pomale a sklidnovat se nebo jsou rychlejsi a neuklidnuji se ?

Vibrace jsi zkontroloval ?

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.06.2018 19:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.8.2010
Příspěvky: 1058
Bydliště: Hlohovec - Slovensko
Oscilacie som vyriesil nastavenim PIDov, ale stve ma ten loiter ako som popisoval.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.06.2018 5:55 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.8.2013
Příspěvky: 196
Bydliště: Liberec
Amper píše:

PosHold je jakymsi mixem mezi loiterem a stabilize. Cim vetsi naklon packy tim vic se to chova jako Stabilize. ....... děkuji, toto mi vysvětlilo to co jsem nechápal



Pouziva se spojeni prijimace a jednotky po jednom dratu. Vetsinou SBus takze pak neni problem mit 16 kanalu. To me zatim vzdy bohate dostacovalo - 4 rizeni, 2 kanaly na mod (zaklad + super simple), 2 kanaly na tuning, 3 kanaly na gimbal. To je 11 takze 4 kanaly zbejvaj na kraviny :-D


Čili APM umí přímo číst SBUS ? Kam se SBUS připojuje do APM ?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 22.06.2018 12:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
APM asi podporuje jen PPM prenos ale nevim kolik kanalu. Pixhawk zvladal po PPM urcite 12 kanalu ale APM nevim.

http://ardupilot.org/copter/docs/common ... -apm2.html

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 17.09.2018 7:34 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.8.2013
Příspěvky: 196
Bydliště: Liberec
Přátelé, mám problém pokud dokáže někdo pomoci budu moc rád. Mám APM s FW verze dle mého poslední a to "Arducopter 3.2.1" a na Y kabelu rádio telemetrie a MinimOSD s FW verze "Arducam 2.1"
Již jsem pochopil že na Y kabelu když je telemetrie a do OSD vede jen jeden drát s daty tak APM začne vysílat data až jakmile spojím PC s APM přes telemetrii. Pak se mi na OSD ukáží skutečné GPS souřadnice, napětí baterie aj.
Včera jsem si celý den hrál s tím, že jsem z přijímače vytáhl signál RSSI a zapojil do A0 portu AMP a samozřejmě nastavil v MP vč. kalibrace tak aby mi MP při zapnutém vysílači ukazoval MP 100% RXRSSI a při vypnutém vysílači 0% RXRSSI. To funguje super a řekl bych spolehlivě.
Ale ani omylem se mi nepodařilo zviditelnit RSSI v obraze z OSD. Běžné údaje tam jsou, ale RSSI nikdy. Samozřejmě jsem zkoušel různě zapnout telemetri, rádio, PC a jiné nesmysly ale signál RSSI jsem z OSD prostě nedostal a to i v případě že v MP byl normálně vidět a super kalibrovaně ukazoval.
Při tomto zkoumání jsem zjistil i toto.......
a) letové režimy zobrazené při přepnutí na OSD jsou úplně jiné než letové režimy zobrazené na MP 8O
b) vzdálenost domů MP ukazuje 1,25 m a OSD 5 někdy 7 m .....čili další zásadní nesmysl
c) no a dle návodu na minimOSD by se mělo kalibrovat a se zapnutou volbou RAW v konfigurátoru OSD zapnout a vypnout vysílač a pak RAW vypnout. NEPOMOHLO. RSSI se v OSD stále nezobrazuje.....samozřejmě zobrazení mám v grafickém uspořádání povolené.

Jak může OSD ukazovat jiné údaje než MP ?! :evil: :roll:

Můžete mi prosím někdo poradit ze své zkušenosti ? Máte někdo odkaz na nejnovější FW OSD že bych zkusil ? Nenašel jsem ......

Děkuji pěkně.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 17.09.2018 8:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.8.2010
Příspěvky: 1058
Bydliště: Hlohovec - Slovensko
Ktory fw v minimosd pouzivas?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 17.09.2018 10:02 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.8.2013
Příspěvky: 196
Bydliště: Liberec
skiner píše:
Ktory fw v minimosd pouzivas?


Jak jsem psal v textu. Při zapnutí mi to píše Arducam 2.1 čili předpokládám že je to 2.1


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3443 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 226, 227, 228, 229, 230  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz