Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: APM PRO
PříspěvekNapsal: čtv 13.08.2015 16:17 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 28.1.2013
Příspěvky: 117
Bydliště: Brno/Brno-Venkov východ
Uz sem chtel taky psat, ze je to blbost, ale Amper je fundovanejsi jak vidim :-) Navic nechci kecat kraviny, ale nejde i napriklad na raspberry rozbehat zdrojak bez OS tak jako treba na arduinu? Vzdyt procesoru je jedno jestli tam bezi scitani nebo operacni system, porad je to jen strojovej kod. Jen ho dobre napsat a patricne ho na to nacpat. OS slouzi jen pro vetsi pohodli uzivatele. Ale tak jak si instalujeme na pocitace windows, tak by sis misto toho mohl nainstalovat "APM soft" kterej by nedelal nic jinyho, nez ridil koptr.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: APM PRO
PříspěvekNapsal: čtv 13.08.2015 19:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2012
Příspěvky: 564
Rozbehávať na Pi niečo bez OS je haluz, pretože to by si vlastne musel napísať operačný systém :).
Neviem, či si zachytil, ale APM na raspberry pi beží - minulý rok kód prepísali tak, že jeho časť je HAL (Hardware Abstract Layer) a dá sa portovať na rôzne platformy, okrem iného aj na linux, čo beží na Pi. Je však vhodné použiť upravené linuxové jadro tak, aby lepšie zvládalo realtime operácie. Kuk sem pre detaily http://www.emlid.com/shop/navio-plus/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: APM PRO
PříspěvekNapsal: čtv 13.08.2015 21:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
2sapavlisna : jde to ale dre to :-D Rozumnejsi reseni je pouzit Raspi port Free RTOSu nebo treba nejakou linuxovou extenzi pro Rtos operace (ala Xenomai) nebo napsat kriticke operace jako kernel drivery

2sobi : ano, APM projekt to delal protoze to vypada ze PX2 mel byt linux based (ale co jsem videl schemata tak neni, takze nejak nevim jak to dopadlo)


Jinak je standardne pouzivana kombinace uC pro realtime operace a vetsiho procesoru pro nekriticke operace. Pokud se podivate na Intel Edison tak tam je v modulu Atom a vedle 100Mhz Quark pro ViperOS (coz je RTOS).

V pripade coptery to je pak tak ze zasadni veci ala komunikace /stabilizace delat RTOS cast ktera vali jak vztekla :-D a pomalejsi veci (treba stabilizace pozice z GPSky ktera je 10hz se da v pohode delat na nadrizenem levelu)


Ostatne - vsimnete si napr. to ze Raspi nema ani nektere veci ktere ma kazde tupe Mega8 (napr. adc prevodnik)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: APM PRO
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2015 6:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 951
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
Bezva. Díky za upřesnění. Na mém RPi jsem kompiloval třeba OpenCV. V návodu bylo srovnání s RPI2 kde to celé trvalo něco přes 2 hodiny, mě 18 hodin. Nicméně k tomu upřesnění. Pro to kde není třeba složitější rozhodovací proces (i v arduinu lze větvit program) a používat složitější programovací jazyk a interprety pro něj dám přednost arduinu. Tedy i v případě APM. I ty první APM dokáží navigovat třeba model lodi nebo auta.
Nenapsal jsem, že Pix JE Rpi ale že je něco JAKO Rpi. De fakto, že se utrhl od původní platformy a vzdaluje se jí. Pokud se nepletu tak do Pixu musíš vsunout SDHC mini s nahraným iso souborem. De fakto jako u Rpi. jen pro zajímavost jsem zkusil na MP napojit normální arduino mega 2560 a MP ho detekovalo jako desku APM a normálně mi do ní poslalo firmware APM copter.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: APM PRO
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2015 7:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
SDkarta je v pixu pouze pro ukladani logu, firmware je vypaleny do flashe na cipu stejne jako u APM.

Jinak samozrejme pouzivej co chces :-) ale puvodni platforma je zastarala a pix se od ni bude vzdalovat protoze :

- na cipu 2560 je malo pameti (hlavne flash ale i s ram je to bida)
- nema matematicky koprocesor (takze lepsi filtrovani dat ala Kalman je velky problem)
- nema podporu JTAG nebo nejakeho jineho rozumnejsiho ladeni
- vyhodou uz prestava byt i cena

Pokud jsi s Arduinem s atmelem spokojen tak je to fajn a bud rad. To ze lidem prestavaj stacit jejich schopnosti je jasne a viditelne i na ofiko strankach. Viz Arduino Zero kde je Cortex M0 cip, projekt Teensy kde je M4 atd.....

Ja taky necpu vsude 32bit cip ale zrovna u stabilizace copteru zacina byt vyssi vypocetni vykon vyhodou tak jak se do FW dostavaj funkce ktere ho vyuziji.

Osobne jsem zkousel na jedne identicke coptere Megapirate (2560 s i2c senzorama), APM i Pixhawk a rozdil tam rozhodne je. A ne malej. To co megapirate nedaval vubec dal APM i Pixhawk. To co APM davalo po stelovani zisku, auto tune atd... dava Pixhawk na defaultni hodnoty zisku (proste proto ze je tak rychlej ze nemusi byt PIDy naladene tak dobre) prakticky z krabicky.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: APM PRO
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2015 7:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.7.2009
Příspěvky: 1007
Bydliště: EU
Když tady čtu všechna ty údaje a rychlosti zpracování dat, tak si se slzou v oku vzpomenu na své první mechanické gyro ve vrtulníku a také to letělo ;)


Naposledy upravil kraro dne pát 14.08.2015 7:38, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: APM PRO
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2015 7:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 951
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
No s tím kalmanem nemůžu souhlasit. podívej se na balancující roboty. Drtivá většina jich je na arduinu uno a to s jeho výkonem plně stačí. Na Rpi jsem viděl jen málo řešení ale uznám že nejlepší je na Rpi na jeho první variantě, ale je celý psaný v c++ protože jak píše autor je python tragicky pomalý na rpi. Stavím zrovna jednoho robota kde balnac bude řešit arduino, motory jsou krokové a kameru a směr bude určovat pomocí opencv raspberry...kromě kol a uchycení na hřídel mám všechno jen v tom vedru se mi nechce do toho abych to složil...taky vázne aku, potřebuji vysoce kapacitní a přitom ne moc velkou. Tu nemám...
a s pamětí? divil by jsi se kolik se toho dá dostat do arduina mega 2560...kolik kodu se tam vleze a co všechno se na něj dá naráz napojit a všechno to funguje spolehlivě...
tohle je ten nejlepší robot co znám..https://www.youtube.com/watch?v=3BJFxnap0AI na rpi
a tohle jeden z tisíců čistě jen na arduinu https://www.youtube.com/watch?v=_afq1DTAJZo
další https://www.youtube.com/watch?v=tGgXO1AMb9A na arduino uno s motor shieldem

Citace:
Osobne jsem zkousel na jedne identicke coptere Megapirate (2560 s i2c senzorama)

co jsi tam zapojil všechno za senzory ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: APM PRO
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2015 13:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2012
Příspěvky: 564
JuraS. píše:
a s pamětí? divil by jsi se kolik se toho dá dostat do arduina mega 2560


no ja keď skompilujem APM:Copter 3.2 s gimbalom cez arduino sketch (rovnako, ako má oficiálna 3.2 verzia), tak sa síce tvári, že sa tesne do pamäte zmestí, ale verifikácia po flash už neprejde. a teď bábo raď.
3.3 sa bez úprav už v sketchi nedá skompilovať.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: APM PRO
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2015 13:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
No já vám do toho nemůžu moc kecat protože SW není zrovna moje silná stránka. Jenom sleduji ten vývoj a vidím, že poslední dobou vývojáři APM těžce zápasili s výkonem osmibitové 2560 a když chtěli přidat novou funkci tak museli vyhodit něco jiného. Nakonec udělali tlustou čáru, přestali se trápit a pokračují už jen na Pixhawku. Pokud chcete zachraňovat APM tak musíte pokračovat sami.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: APM PRO
PříspěvekNapsal: sob 15.08.2015 8:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 951
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
Otázkou je proč používat jen to nejnovější. Pochybuji, že stále měníš vysílač, přijímače, serva, a zbytek v modelu jen proto, že se na světě objevil nová výrobek. Osobně jsem zastánce toho sestavit model, nacpat do něj na začátku vše na co mi peněženka stačí a co vyhovuje a když nebude dělat problémy tak se v tom dál nešťourat. Já taky neumím zpívat a malovat obrazy a nepřeskočím tyčku 4 metry vysoko. Měl bych se o to snažit abych tyhle funkce zvládl? No tak co, nepřibude nová funkce pro akrobatické létání ve formaci? Kolik z nás to potřebuje? Je něco co má současné APM a jeho poslední firmware co ti na něm vadí a naopak mu chybí něco závažného co zvládne už jen pixík?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: APM PRO
PříspěvekNapsal: sob 15.08.2015 9:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
APM bude samozřejmě ještě dlouho dobře sloužit. Jenom tam už nebude to krásné očekávání jakou novou funkci nebo vylepšení vymyslí. Je mi jasné, že s Pixhawkem dopadnu za čas stejně ale snažím se aby aspoň v době kdy to stavím vývoj pokračoval. A až se vývoj zastaví, tak začnu stavět zase něco dalšího a tak pořád dokola. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: APM PRO
PříspěvekNapsal: sob 15.08.2015 21:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
Ono je to ako vzdy o peniazoch: pokial mi funkciami APMko staci, a APM 2.8. stoji 38$, tak nemam dovod ist do niecoho ineho. Hlavne ked je mi jasne, ze to co nevidiet zase rozbijem, uletim, utopim... a zase budem kupovat novu kopteru :mrgreen:
Co neznamena, ze PixHawk nie je lepsi...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: APM PRO
PříspěvekNapsal: ned 16.08.2015 14:55 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Rad bych pripomel ze puvodni diskuse byla o cenovem rozdilu APM Pro a Pixhawk Lite (ktery neni tak velky jako napr. APM vs Pixhawk)

k dotazu co jsem mel pripojene na 2560 pres i2c - byla to Megapirate/Multiwii deska z HK takze standard coptery - baro, kompas, mpu6000 (ktera umi jen i2c ale je levnejsi nez 6050 s SPI). Pres volne SPI jsem k tomu pridal jeste flash pamet ktera v Crius v2 byla a tady nebyla

2JuraS : Technickej dotaz - mas Pixhawk ? Protoze todle me pripada jako diskuse o tom proc si nekdo kupuje lepsi auto s cilem obhajit pred vsema ze to co mam ja je proste nejlepsi volba :-D Ano, Corsa me taky doveze kam je potreba ale rozhodne mene pohodlne, bezpecne a s mensim vyuzitelnym prostorem nez Insignia 4x4 combi (pro ty co znaji pouze "koncernove vozy" staci pouzit "Fabia 1.2HTP" a "Superb" :-D ). Jiste jsou okamziky kdy male auto staci a je kravina kupovat velke.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: APM PRO
PříspěvekNapsal: pon 17.08.2015 6:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 951
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
2Amper: Psal jsem že budu pořizovat kit s APM 2.8 jakmile mi soud potvrdí že už nemusím platit nekřesťanské výživné.
K tomu I2C. Mám k arduinu spoustu I2C zařízení. Jen mě nenapadá co bych tam ještě mohl napojit kromě toho co v kitu už je. Možná RTC ale k čemu by to bylo fakt nevím...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: APM PRO
PříspěvekNapsal: úte 18.08.2015 11:14 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 6.7.2010
Příspěvky: 82
Bydliště: Valdice
Původně jsem se ptal, :-) jestli už někdo rozchodil APM pro, bohužel se to zvrhlo jiným směrem.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz