Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 21.08.2016 10:56 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 25.10.2013
Příspěvky: 249
Bydliště: Ostrava
Obrázky: 54
Zdravím,
mám desku APM 2,5 a dříve se sem tam začal točit umělý horizont všemi směry, ač se s modelem-deskou vůbec nehýbalo, ale pak to po vypnutí napájení přestalo a bylo to ok. Šlo to vidět přes minimOSD a i na kompu v Mission Planneru.
Nicméně včera už to nepřestalo a stále ten umělý horizont rotuje jak v pitch, tak i roll směru. Vyndal jsem nakonec desku z modelu a jen čistou desku jsem pak zkoušel na stole u kompu, kdy se s ní vůbec nehýbalo, ale umělý horizont stále rotoval i po přehrání softwaru za jiný a resetování desky.
Předpokládám, že je v čudu to 3-osé gyro a ACC? Pokud ano, co ovlivňuje jeho životnost a je šance ten senzor MPU-6000 odletovat v amatérských podmínkách a vyměnit? Vzhledem k velikosti toho švába asi to je nemožné...?

A může mi prosím někdo polopatě vysvětlit, jak funguje takový malý MPU senzor? Viděl jsem na netu,že tam je něco jako "kulička", která se při naklonění opře o stěnu a dle toho to pozná, jak se s tím pohybuje, ale jak to tam je uzpůsobeno v těch miniaturních podmínkách a jak to snímá velikost hodnoty náklonu, či zrychlení? A ta kulička je tam přidělána jak, či je v elektromagnetickém poli?
Díky H.

_________________
Turnigy T9x, 6ch Belt CP, quad MW328P, hexacopter AIO V2, RC létající sáňky, Slowflyer, Big twin ero


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 21.08.2016 12:00 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 23.5.2015
Příspěvky: 161
Bydliště: České Budějovice
Obrázky: 37
Žádná kulička. Akcelerometry používané v řídících deskách koptér jsou tzv. MEMS. Zjednodušeně řečeno* je uvnitř na křemíku vyleptaný pružný element, který se při působení zrychlení vychýlí na jednu nebo druhou stranu a tím se změní poměr kapacit mezi ním a pevnými elektrodami.

Tady je poměrně hezká animace:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

*) Ve skutečnosti se tento element vůbec nepohybuje, ale je interním PID regulátorem udržován přesně ve střední poloze a měří se síla, která je nutná k jeho udržení uprostřed. Je to kvůli lepší linearitě senzoru.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 21.08.2016 18:58 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 25.10.2013
Příspěvky: 249
Bydliště: Ostrava
Obrázky: 54
Díky rc_wolf za názornou ukázku, jsem zas o něco díky tomu videu chytřejší :wink: .
A jestli jsem se dobře díval, byl tam MPU senzor připojený externě na APM? Znamená to tedy, že by se dal připojit a vyřadit ten, co tam je napevno?
Zkoušel to někdo, plus v programu se to zřejmě musí přepsat někde?

_________________
Turnigy T9x, 6ch Belt CP, quad MW328P, hexacopter AIO V2, RC létající sáňky, Slowflyer, Big twin ero


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 21.08.2016 22:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.7.2014
Příspěvky: 602
Bydliště: ČR
Jestli ti někdo potvrdí, že to jde, tak si myslím, že ti stejně doporučí, aby jsi koupil desku novou a tuhle si případně nechal na nějaké pokusy... já bych s amatérskými zásahy do desky, které jsou navíc nestandardní (není to třeba výměna stabíku na 3.3V) rozhodně do vzduchu nešel.. Přijde mi to jako zbytečné riziko, které tě může stát celý stroj.

_________________
X650F, Sunnysky, Afro, Graupner 11x5, APM, Pixhawk


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz