Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Napájení kabelem - upoutanec
PříspěvekNapsal: sob 05.05.2018 18:13 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.5.2018
Příspěvky: 4
Ahoj,
jsem úplný nováček, prosím o shovívavost, jestli to je úplná hovadina :)
Pořídil jsem si tuto šlupku
SONGYANG SY X33
https://www.gearbest.com/rc-quadcopters ... d=10376151

je to první, na rozmlácení a jsem spokojen co jsem za cenu 600kč dostal. Co mě však vadí je 2h nabíjet a 6min lítat

V mašině je baterie
YC01 902540
3,7V 650mA
H6LO9 25C

Napadlo mě si koptéru upoutat drátem a napájet zdrojem z pc.
Ten má větv 3,3V a 4A
Připojil jsem tedy místo bateriie tento zdroj, kopterá se zkalibruje, zapnu rotory, pomalu se točí.
Jakmile však přidám "plyn", tak koptera začne blikat a vypne se - předpokládám, že tak oznamuje vybitou baterii ... ?

Je proveditelné, mít upoutanou koptéru na 5m zvonkáči - upouanec?
Aby se s tím mohly děti naučit.

Díky


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení kabelem - upoutanec
PříspěvekNapsal: sob 05.05.2018 18:18 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 2.1.2012
Příspěvky: 272
Bydliště: PRAHA
teoreticky to mozne je prakticky je to teda pekna blbost
napeti vaseho zdroje je maximalne 3,3 voltu k tomu ubytek napeti v kabelu napeti je zkratka nizke lipo clanek se vybiji na minimalni napeti 3,5 voltu
samotny kabel bude mit velkou hmotnost ktera dron prilis zatizi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení kabelem - upoutanec
PříspěvekNapsal: sob 05.05.2018 18:36 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.5.2018
Příspěvky: 4
OK, napětí udělám klidně z 5V větve a srazím na 4V, doleze tam méně 3,7 baj voko
otázkou je, jestli zvonkáč pustí dost proudu, baterie váží 20g, 5m zvonkáče Cu 2x0,5mm2= 25g, z toho klidně leží půlka na zemi.
tzn., když je baterka venku tak je to celkově jenom o 5g těžší
nejde mi o lítání, ale abych děti naučil zacházet s vysílačkou a co to dělá

Prakticeké blbosti jsem si vědom, ale děti nemají problém lítat uprostřed zahrady v rádiusu 5m na UPSku


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení kabelem - upoutanec
PříspěvekNapsal: sob 05.05.2018 18:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 2.1.2012
Příspěvky: 272
Bydliště: PRAHA
musite pouzit ohmuv zakon a ne hadat
a nebo to rovnou zkuste pouzijte 4,2 voltu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení kabelem - upoutanec
PříspěvekNapsal: sob 05.05.2018 18:54 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
ty baterky daj slušnej proud, na rozdíl od zdroje . Takže jakmile dojde na lámání chleba , není dostatek šťávy .
Prostě máš pravdu, to co vymýšlíš je naprosto nerealizovatelné slušně řečeno . Kup si víc baterek a slušnou nabíječku . Pokud budeš točit nějaký slušný lipolky, za 20 minut máš nabito a můžeš nabíjet několik baterek současně . Lítáš v jednom kuse a není co řešit . Mimochodem, někde se to tady už řešilo a mám pocit, že to dotyčný nerealizoval .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení kabelem - upoutanec
PříspěvekNapsal: sob 05.05.2018 19:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 2.1.2012
Příspěvky: 272
Bydliště: PRAHA
zhruba jsem si to spocetl a s tim kabelem 0,5 mm2 je to nerealizovatelne
pri 6 A a delce 5 m je ubytek napeti kolem 2 voltu
vetsi prurez by znamenal vetsi hmotnost jak jsem uz psal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení kabelem - upoutanec
PříspěvekNapsal: sob 05.05.2018 20:27 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 1.1.2012
Příspěvky: 349
Sice je opravdu rozumnější více akumulátorů, ale...

...co takové vyšší napětí, užší průřez drátů(=lehčí) a na druhé straně mít švába, který napětí srazí opět na požadovanou hodnotu? Jen to nezamotat do rotorů. :twisted:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení kabelem - upoutanec
PříspěvekNapsal: sob 05.05.2018 20:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 2.1.2012
Příspěvky: 272
Bydliště: PRAHA
menic s vystupnim proudem 5 6 amper uz bude zase neco vazit
jestli se nekomu chce experimentovat at to zkusi ja bych to zkratka nedelal
da to spoustu namahy a jak dlouho takove letani asi bude nekoho bavit


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení kabelem - upoutanec
PříspěvekNapsal: ned 06.05.2018 13:42 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
vitahavlicek píše:
da to spoustu namahy a jak dlouho takove letani asi bude nekoho bavit


Rozhodně to lítání na drátě bude bavit kratší dobu, než vlastní výroba :lol:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení kabelem - upoutanec
PříspěvekNapsal: ned 06.05.2018 18:59 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.5.2018
Příspěvky: 4
děkuji za nerady a doporučení...

kvadro jsem rozebral a na konektor baterie "jumper hřebínek", což je průřezem tak 0,75 jsem si udělal paralelní napájecí větev, abych se nemusel zabývat tím nepohodlným štekrem a ukončil to šroubovací svorkovnicí.

Zjištění:
- uvnitř koptéry jsou tažené k motorům vyloženě tenoučké dráty
- když na nově vytvořenou paralelní svorkovnici připojím orig baterii, kvadro funguje jak má, jede to přes cca 10cm zvonkáče - závěr jde to, nyní prodloužit těch 10cm
- připojil jsem tedy místo 10cm klemy 5m zvonkáč - motor se rozeběhne, ale přidání plynu kopteru vypne
- zkrátil jsem 5m na půl a udělal paralelní spojení vodičů (větší průžřez, menší odpor - ten je mimochodem na 5m 1ohm) - vysledek, stejný jako 5m
- zkrátil jsem 2,5m na půl a opět pararelně spojil žíly, nyní tedy 4x, napětí je při točících se rorotech 3,93V, - výsledek stejný jako 5m, ale úbytek napětí není problém

- prubnul jsem tedy připojeni CYKY 2,5mm, delka ca 30cm, na baterii - ok, kvadro letí, ale 30 cm CYKY 2,5 je poněkud nepraktické řešení, vhodné spíše jako netradiční mávátko něž letající model
- připojil jsem na cykynu místo baterky pc zdroj na 3,3V větev, zapnul rotory, běží... zapnu plyn - pc zdroj se vypnul, ochrana proti přetížení
Příloha:
all.jpg
all.jpg
[ 309.19 KiB | Zobrazeno 9861 krát ]



Závěr:
- Je to celé k ho*nu!

Nevzdávám se, jsem silnoprouďák a my se nevzdáváme před čtyřma voltama a pár amperáma
Uvažuji o trafu z pájky nebo staré svářečky
Kabel CYKY nahradím CYSY alespoň 10mm2
Vzhledem k tíze kabelu, bude v době nabíjení akumulátoru qvadroptéra sloužit jako sekačka na trávu
tím se vyřeší otravné dotazy dětí, kdy už to bude nabitý

děkuji za pozornost

PS: stále mě svrbí myšlenka, dohnat tenkým drátem "velký" volty a nahoře je srazit na 4V + dostatečný proud. Ale nevím a neumím si spočítat, jestli je toho nějaký LM314, či vyšší ekvivalent pro větší proudy, schopen a kolik by vážily hliníkový chladiče...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení kabelem - upoutanec
PříspěvekNapsal: ned 06.05.2018 20:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 1.1.2012
Příspěvky: 349
Ale tak pánové, buďte trochu konstruktivnější. Doufám, že mě tu nikdo nebude chtít vykleštit, že tě podporuji... :lol:

Na lineární stabilizátory/regulátory(myslel jsi LM317, ne?) a podobné se samozřejmě musíš vykašlat. To by spoustu energie propálilo přes těžký chladič. Chce to něco spínaného, co nepotřebuje nejlépe "žádný" chladič(naštěstí to bude celkem ofukované :mrgreen: ). Takže si najdi nějaký Step-down(buck) měnič, který zvládá vstup třeba 60V DC(nemyslel jsi doufám, že jsem tě nabádal k připojení "220V AC" :twisted: ) a výstupní maximální proud alespoň 10A(rozuměj: "kde již prodejce doporučuje chladič"), samozřejmě při 4V, a i to by mohlo být občas nedostatečné vzhledem k proklamovaným letovým časům. No a analogicky to bude chtít i něco co to vyšší napětí udělá, takže pravděpodobně nějaký Step-up(boost) měnič(kde už by sis mohl na vstup zapojit např. ten počítačový zdroj, akorát tedy přes 12V větev).

Taky by nebylo špatné vyzkoušet kolik toho tvá koptéra unese, abys věděl, od jaké váhy už to bude líná mrcha.




Bude to sice strašná šaškárna, ale znám ten pocit, když se člověk pro něco nadchne...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení kabelem - upoutanec
PříspěvekNapsal: ned 06.05.2018 21:15 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 2.1.2012
Příspěvky: 272
Bydliště: PRAHA
kdyz vidim jak tazatel postupuje tak mam obavu ze nadseni velmi vyrazne prevysuje nad znalostmi
treba ten 1 Ω na 5 m kabelu zvonkace
ja doporucuji nedelat blbosti koupit 4 baterky a litat a litat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení kabelem - upoutanec
PříspěvekNapsal: pon 07.05.2018 5:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2009
Příspěvky: 543
Bydliště: Blízko D1 exit 66
Podle mě by to šlo jak je napsáno výše. Poslat nahoru třeba 24V a pak pomocí step down měniče na 4V.

Jen se bojím, že dřív nebo později si ty vodiče přesekneš.

_________________
Lítám letadla a malé koptéry, občas přes FPV. Zatím jen bubliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení kabelem - upoutanec
PříspěvekNapsal: pon 07.05.2018 7:36 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.5.2018
Příspěvky: 4
vitahavlicek píše:
kdyz vidim jak tazatel postupuje tak mam obavu ze nadseni velmi vyrazne prevysuje nad znalostmi
treba ten 1 Ω na 5 m kabelu zvonkace
ja doporucuji nedelat blbosti koupit 4 baterky a litat a litat


Znalosti už jsou dávno propitý a prokouřený zmuchlaný a zahozený. Z elektrotechniky/elektroniky jsem maturoval před více než 20ti lety a od té doby se tím oborem nezabývám.

jenom snad, když už reješ do "mých znalostí/neznalostí" - prozraď mi, jak měříš odpor ?
šitomultimetr mi změřil 0,7 - 1ohm, V a A metr zapojit pro výpočet ohmovo zákonem? je opravdu tak důležité, jestli to je 0,178 nebo baj voko 1Ohm?

baterky si samozřejmě koupím, ale jsem nedočkavý. Čekat zase měsíc, než to oběhne zěměkouli. Přijde mi ještě jedna qkoptéra, nevím co bude uvnitř za baterku.
Baterky jsou dražší než to lítadlo. Za měsíc, nepochybuji o tom, budou obě koptéry někde po stromech a děti to omrzí...

toliko proč to hrotím

Když hořím, nehasit prosím!
;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení kabelem - upoutanec
PříspěvekNapsal: úte 08.05.2018 7:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
myslim, ze uz sa tu vyssie podobny nazor objavil:

na kopteru daj step down zdroj zo 48V na 11V (ak mas trojclanok), daj mensiu baterku a bude to mat dohromady rovnaku vahu ako plnohodnotna bateria

potom ti staci 4x mensi prierez vodicov a ani ubytok ta na nich moc trapit nebude, vsak nech sa hreju ked sa chcu :) kedze su volne v priestore ani sa moc nebudu
zohrievat

48V je uz ale nebezpecne napatie vo vlhkom prostredi a aj v suchom nie je povazovane za bezpecne, ale pri troche zdraveho rozumu by to nemalo nikoho zabit

potom to mozes napajat zo 4och olovennych aku v serii


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz