Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 387 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 26  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 16.11.2013 13:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.9.2013
Příspěvky: 704
Obrázky: 2
Drondys, ale píše o ničem úplně jiném :? Prostě o zasraným lobování pro vyvolený. Znám v jednom regionu kreteny, kteří lezou na kraji lidem, kteří rozhodují o zakázkách do pr.ele a proto mají stálý přísun práce za xx statisíc. Běžný člověk nemá šanci se k těmto zakázkám dostat. Nehledě, že to nejsou vůbec modeláři - ví o tom úplný prd. Akorát dostávají od kraje na veškeré vybavení finance. To se potom podniká ! Nezávidím jim to, pouze sděluji, že podmínky nejsou pro všechny stejné . Takto umí podnikat, každý :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 16.11.2013 20:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Ty lobbystické tlaky z podnikatelské sféry jsem si rozhodně nevycucal z prstu, naznačil je v jiné diskusi na jiném serveru i člověk, který se údajně podílel na tvorbě podkladů pro Doplněk X. Myslím, že i sám admin tohoto serveru (TomasC) o tom v minulosti také četl. Stačí mu připomenout nick toho diskutéra PTI.

Pokud chtějí páni úředníci na ÚCL něco rozumného udělat tak by se měli už konečně vykašlat na sepisování slintů jako je Doplněk X, které ti, kteří jsou opravdu neukáznění stejně nikdy dodržovat nebudou. Namísto válení šumek na ÚCL by měli každý den pěkně vyrazit do terénu aktivně vyhledávat neukázněné jedince poletující ať už s čímkoli ve vzdušném prostoru a lhostejno za jakým účelem pokud při tom ohrožující ať už majetek či zdraví osob nebo letecký provoz a k tomu není potřeba žádný doplněk X. Úplně stačí aplikovat současně platné paragrafy o obecném ohrožení atd.. Tím by udělali mnohem víc práce než kdyby vymysleli milion dalších doplňků.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 16.11.2013 21:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.9.2013
Příspěvky: 770
Obrázky: 2
to JMalik :
Ale protože jsme národ ignorantů, kde každý upřednostňuje vlastní "rozum", tak nám to dali písemně

a) Nevím jestli jsme národ ignorantů, tedy větší ignoranti nebo ve větším počtu než někde jinde, ale z velké části se u nás člověk stává ignorantem z donucení. Mohl bych ti najít spousty příkladů, kdy díky nesmyslným předpisům a nařízením, člověk prostě jen mávne rukou - s tímhle mi může úředník ....... Právě pro to, že člověk upřednostňuje svůj rozum (a já jej upřednostňuji také), tak jasně vidí tu nesmyslnost, hraničící s debilitou a buzerantsvím . U lidí, stádního typu to pochopitelně nehrozí, ty dokonce vyžadují, aby jim bylo řečeno, kdy a kam mají jít a co tam mají dělat. Otázka "proč" je nezajímá. Každý stát na světě pochopitelně tento typ lidí miluje, neremcají, na nic se neptají a dělají co se jim řekne...
b) je naprosto scestné rozlišovat, jestli je někdo modelář s třeba 30 letou praxí, který si postaví kopt a chce si jen zalítat na poli za barákem nebo modelář s 2 letou praxí, který si postaví kopt a chce si zalítat na poli za barákem a když ho někdo požádá, aby mu nafotil nebo natočil pension pro reklamní účely (tedy za peníze), tak je tak blbej, že to chce dělat legálně a platit z toho daně. Tady není žádný rozdíl. Rozdílný je pouze (a jen dočasně), pohled českého úředníka na to, že někdo chce dělat něco, o čem je úředník přesvědčen, že by se vůbec dělat nemělo, protože on to nedělá.....
c) nemám nic proti tomu, že musím mít určité povolení, když chci dělat něco, co by se dalo nazvat "zvláštní činností" . Problém je ovšem jeden a to zcela zásadní ! Když budu chtít jezdit autem, musím mít řidičský průkaz. Než se přihlásím do autoškoly, budu přesně vědět, co musím umět a za jakých podmínek mi řidičák nedají. Nic není na libovůli zkoušejícího nebo zkušebního komisaře. Stejně pravidla platí třeba i na zbrojní průkaz. Jsou přesně stanovená a nikdo nemůže říct, že zbrojní průkaz nedostaneš, protože máš na levé noze jen 4 prsty a v pravidlech se to prostě neuvádí, protože to každý zkoušející ví.
Když budu chtít jezdit rally a vyberu si určitou kategorii, tak dostanu přesný seznam toho, co a jak smí být upraveno a co naopak upraveno být nesmí atd. Takhle bych mohl pokračovat do nekonečna, ale přidám poslední věc - žádost o vydání koncesované živnost - např. nakládání s vysoce toxickými látkami. I tady najdu bez problému a všude, co a za jakých podmínek musím splnit, abych mohl živnost provozovat.
Závěr : když si přečteš podklady pro žádost u UCL na vystavení povolení k provozování leteckého snímkování - mimochodem zcela zavádějící termín, tak si nějak nedovedu představit, co do jednotlivých kolonek vůbec napsat (stále se bavím o strojích kolem 5kg). Je to daný pochopitelně tím, že formulář je shodný s UAV s vahou nad 20 kg, tedy i 500 kg, které ovšem slouží, jaksi k něčemu jinému, než o čem mluvím já. Je to vlastně obdoba zmanipulovaného výběrového řízení, kde je předem určen nikoliv vítěz, ale ten, kdo může povolení dostat. No a třešnička na dortu nakonec. Ať vyplníš formuláře jakkoliv, nemáš naprosto tušení, jak úředník rozhodne. On to krom toho úředníka totiž nikdo neví a jestli existují nějaká hodnotící kriteria, jsou tajná a mění se ze dne na den.

Vlasta


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 11:33 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.11.2013
Příspěvky: 26
Zdravim,
jsem novym majitelem tohoto uzasneho stroje. Koupil jsem si k nemu i GoPro Hero3 a zajimalo by me, pokud chci znamemu ci nekomu za poplatek (obcasny vedlejsi prijem), natocit nebo nafilmovat pozemek, dum apod. na prodej jestli musim mit nejake povoleni, registraci apod. na letectvi. Dlouho jsem procital http://www.caa.cz/navody/provoz-ostatni ... AD+letadlo a pise se vsude jen o letadlech a od 20 kg vysse, coz by se F-300 tykat nemelo. Nemate s tim nekdo zkusenost? Diky moc


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 16:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2009
Příspěvky: 1132
Obrázky: 3
Silenoz píše:
Zdravim,
jsem novym majitelem tohoto uzasneho stroje. Koupil jsem si k nemu i GoPro Hero3 a zajimalo by me, pokud chci znamemu ci nekomu za poplatek (obcasny vedlejsi prijem), natocit nebo nafilmovat pozemek, dum apod. na prodej jestli musim mit nejake povoleni, registraci apod. na letectvi. Dlouho jsem procital http://www.caa.cz/navody/provoz-ostatni ... AD+letadlo a pise se vsude jen o letadlech a od 20 kg vysse, coz by se F-300 tykat nemelo. Nemate s tim nekdo zkusenost? Diky moc


Ano, jakmile je to komerční záležitost (byť za korunu), tak jsou to letecké práce a podléhá to registracim, zkouškám, pojištění atd. Od 20 kg výše je to VŽDY, ať jde o komerci, nebo ne.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 17:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Silenoz píše:
Zdravim,
jsem novym majitelem tohoto uzasneho stroje. Koupil jsem si k nemu i GoPro Hero3 a zajimalo by me, pokud chci znamemu ci nekomu za poplatek (obcasny vedlejsi prijem), natocit nebo nafilmovat pozemek, dum apod. na prodej jestli musim mit nejake povoleni, registraci apod. na letectvi. Dlouho jsem procital http://www.caa.cz/navody/provoz-ostatni ... AD+letadlo a pise se vsude jen o letadlech a od 20 kg vysse, coz by se F-300 tykat nemelo. Nemate s tim nekdo zkusenost? Diky moc

Nechci Tě zklamat, ale oficiálně je to pěkný ojeb:
viewtopic.php?f=11&t=36622&start=270 6. příspěvek na stránce, od Pavel68
Silenoz píše:
A jaky ma dosah vysilas - f-300? Pres 700 metru? To jsem necekal, ocekaval jsem tak 500 m (uz kvuli tomu, ze stroj na tu vzdalenost stejne neni videt kde je).
S tim vysilacem nevim co mam, ma dosah vsude jen tech 200m pak zrni a konec :(((

Toto jsme řešili na 44. straně, příklad:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Naposledy upravil Marek_Km dne pon 18.11.2013 17:51, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 17:47 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.11.2013
Příspěvky: 26
Moje zkušenosti s telink. sadou: ve městě tak těch 100-200 m, mimo město podle úrovně rušení (BTSky, vysoké napětí apod.) tak 300 - 700 metrů.
Hodně záleží na tom, jak je strojek natočený, jak je umístěná přijímající anténa, tragédie je vysoké napětí a samozřejmě např. radary (meteo, letecké) a obecně v podstatě jakékoliv vyílače.[/quote]

:(( To bude asi beh na dlouho trat tohle vse ziskat :( Plati se rocne nejake poplatky? Nerad bych si delal registraci pul roku nebo jak to dlouho to potrva (tim padem do te doby nesmim nabizet sluzby, ze?) a pak zjistil, ze o to neni zajem a byl tak v minusu. Vse v nasi republice slozite a komplikovane.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 17:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Přečti si v tom tématu i další příspěvky. Asi zasáhla něčí lobby a není to jen tak pro každého :(


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 19:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Silenoz píše:
:(( To bude asi beh na dlouho trat tohle vse ziskat :( Plati se rocne nejake poplatky?

V prvním roce jsou náklady na poplatky a povinné pojištění něco přes 20 tisíc

- povolení k létání (poprvé 5000 Kč, platnost u výdělečné činnosti 1 rok)
- změna povolení k létání (1500 Kč v rámci první fáze procesu)
- povolení k provádění leteckých prací (poprvé 10000 Kč, platnost 3 roky)
- komerční individuální pojištění (6 až 7 tisíc, každý rok)

Jelikož je povolení k létání pro účely výdělku s bezpilotním letadlem UA bez ohledu na hmotnost platné jen rok a před uplynutím roku se žádá o prodloužení i když za nižší poplatek (1500 kč), ale povinné komerční pojištění se platí každý rok (cca 6 až 7 tisíc) tak za každý další rok lze očekávat náklady na poplatky a pojištění okolo cca 8 tisíc. Jednou za tři roky prodloužení povolení k provádění leteckých prací (1500 Kč).

Takže náklady třeba na pět let okolo 55 tisíc.

Pokud nepředpokládáš roční výdělky mnohem vyšší než jsou tyto sumy pak o tom nemá smysl ani uvažovat.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 22:42 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.11.2013
Příspěvky: 26
No luxusni teda... a ma tu nekdo toto povoleni? Jsou slozite zkousky, prezkouseni? Vubec nemam zadnou zkusenost a s RC modelem mam zkusenost par mesicu...takze bych asi proletel hned :) Vydelky dopredu nemuzu vedet...podnikat v CR je opravdu vsude ve vsem zbytecne komplikovane.
Jeste me napadlo slovickareni - vsude pisi BEZPILOTNI LETADLO...F-300 je preci kvadrokoptera, ne zadne letadlo. Neni mozne to takto obejit??


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 22:53 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.11.2013
Příspěvky: 26
Pekna sankce: http://www.caa.cz/navody/vystavuji-se-r ... i-letu-bez


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 23:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
Silenoz píše:
Jeste me napadlo slovickareni - vsude pisi BEZPILOTNI LETADLO...F-300 je preci kvadrokoptera, ne zadne letadlo. ...

Tak ponorka to zrejme nebude. :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.11.2013 9:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Silenoz píše:
No luxusni teda... a ma tu nekdo toto povoleni?

Jestli to má někdo tady nevím. Seznam lidí a firem co mají povolení najdeš viz odkazy:

- Seznam evidovaných bezpilotních letadel
- Seznam evidovaných pilotů bezpilotních letadel
- Seznam provozovatelů leteckých prací

Podle seznamu evidovaných pilotů bezpilotních letadel bylo k 18. 10. 2013 registováno cca 15 pilotů různých multikoptér z cca 40 pilotů různých UA obecně celkem. Takže co do počtu to rozhodně není žádné převratné číslo tj. je vidět, že zdaleka ne každý na to má a je ochoten to absolvovat.

Je to zkrátka postaveno tak, aby to spíš nebylo přijatelné pro někoho kdo má třeba nějakou multikoptéru nebo jiný model rekreačně a jen občas spíš výjimečně by si s ním chtěl drobně přivydělat.

Silenoz píše:
Jsou slozite zkousky, prezkouseni?

Čim větší částkou "zasponzoruješ kapsu zkoušejícího" tím jednodušší to budeš mít. :twisted:

Jinak si můžeš udělat jen hrubý obrázek ze směrnice CAA/S-SLS-010-1/2012.

Citace:
6.2 Požadavky na teoretické znalosti (str. 49)

Pilot UA prokazuje čestným prohlášením v žádosti o evidenci nabytí a udržení teoretických znalostí nezbytných k výkonu práv pilota UA. Okruhy znalostí uvádí Tabulka 1.

Tabulka 1 – Okruhy teoretických znalostí - kvalifikace VLOS (str. 49 ž 56)

7. Ověření znalostí a dovedností pilota UA (str. 59)

Pilotovi inspektor položí otázky z oblastí uvedených v Tabulce 1 v bodě 6.2 – Požadavky na teoretické znalosti, zejména pak z těchto oblastí:

- Obecná znalost legislativy pro provoz UAS.
- Základní ustanovení o odpovědnosti pilota.
- Rozdělení vzdušného prostoru a z toho vyplývající povinnosti pro pilota ve vztahu k ŘLP, AFIS, atd.
- Meteorologické podmínky a omezující vliv na let.
- Jaký problém může nastat během provozu UAS?
- Jak lze problém odhalit?
- Jak lze problém vyřešit?
- Jaká ověření lze udělat před letem?
- Jaká preventivní opatření lze zaujmout?
- Jaké se uplatňují nouzové postupy v situacích:
-- ztráta kontroly (v důsledku poruchy serva);
-- ztráta autopilota (fatální chyba);
-- vysazení motoru (ztráta výkonu motoru);
-- problém s baterií (nízké napětí);
-- ztráta signálu GPS;
-- ztráta radiokomunikace (selhání řídícího datového spoje);
-- selhání vysílače nebo přijímače (pozemní řídící stanice).

7.3 Ověření praktických dovedností (str. 59 až 61)

U praktických dovedností může zkoušející požadovat splnění bodů použitelných pro daný typ UA.

Silenoz píše:
Vubec nemam zadnou zkusenost a s RC modelem mam zkusenost par mesicu...takze bych asi proletel hned :)...

To by se ti mohlo slušně prodražit. Nejprve se totiž platí poplatek 5000 Kč a až pak se provádí přezkoušení teoretických znalostí a praktických dovedností pilota. Pokud bys neprošel tak se poplatek nevrací a pokud do toho půjdeš znovu tak ten poplatek zaplatíš znovu.

Silenoz píše:
Jeste me napadlo slovickareni - vsude pisi BEZPILOTNI LETADLO...F-300 je preci kvadrokoptera, ne zadne letadlo. Neni mozne to takto obejit??

Dokud bude platit doplněk X v podobě jak je tak ne.

Doplněk X píše:
Bezpilotní letadlo (UA)
Letadlo určené k provozu bez pilota na palubě...

Multikoptéry obecně jsou považovány za bezpilotní prostředky, které pod tuto definici spadají. Mimochodem ve výše odkazovaném seznamu evidovaných bezpilotních letadel jsou uvedeny mimo jiné i kvadrokoptéry.

Pokud jsi tak naivní a domníváš se, že by si páni úředníci nechali jen tak jednoduše kvůli interpretaci slovíčka "letadlo" uniknout příležitost regulovat multikoptéry, vrtulníky apod tak zkus slovíčkařit vůči ÚCL a napiš jim, že se domníváš, že žádné povolení nepotřebuješ a uvidíš jak s tebou vyběhnou. :twisted:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.11.2013 9:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2009
Příspěvky: 1132
Obrázky: 3
Silenoz píše:
No luxusni teda... a ma tu nekdo toto povoleni? Jsou slozite zkousky, prezkouseni? Vubec nemam zadnou zkusenost a s RC modelem mam zkusenost par mesicu...takze bych asi proletel hned :) Vydelky dopredu nemuzu vedet...podnikat v CR je opravdu vsude ve vsem zbytecne komplikovane.
Jeste me napadlo slovickareni - vsude pisi BEZPILOTNI LETADLO...F-300 je preci kvadrokoptera, ne zadne letadlo. Neni mozne to takto obejit??


Nic ve zlém, ale ono to má velmi hluboký smysl - právě proto, aby se naprosto nezkušení a naivní lidé, co si prostě koupí něco (letadlo, vrtulník, kvadrikoptéru...), a přijde jim jako skvělý nápad s tím "podnikat", nepouštěli do světa, kde se výše naznačený způsob myšlení (vydělat a při tom to pokud možno co nejvíc vochcat) prostě nenosí. A nenosí se proto, že při tom jde o hubu, a to nejenom vlastní. A řešit pak to, že někde někdo zkroušeně sedí a říká - jééé, to jsem nevěděl, to jsem si neuvědomil, aha, to mě nenapadlo... na to prostě není nikdo zvědavej. Ani sebevstřícnější ouřada. Asi tak.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.11.2013 10:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
off píše:
Nic ve zlém, ale ono to má velmi hluboký smysl - právě proto, aby se naprosto nezkušení a naivní lidé, co si prostě koupí něco (letadlo, vrtulník, kvadrikoptéru...), a přijde jim jako skvělý nápad s tím "podnikat", nepouštěli do světa, kde se výše naznačený způsob myšlení (vydělat a při tom to pokud možno co nejvíc vochcat) prostě nenosí. A nenosí se proto, že při tom jde o hubu, a to nejenom vlastní. A řešit pak to, že někde někdo zkroušeně sedí a říká - jééé, to jsem nevěděl, to jsem si neuvědomil, aha, to mě nenapadlo... na to prostě není nikdo zvědavej. Ani sebevstřícnější ouřada. Asi tak.

Bohužel to současně pohřbívá i zkušenější modeláře, kteří se tím ovšem neživí a občasný přivýdělek jim ani zdaleka nepokryje ty náklady na poplatky. Představa, že to bude absolvovat někdo kvůli tomu, že se mu třeba jednou za rok vyskytne příležitost, aby nějakému sousedovi se svým modelem něco nafotil nebo nafilmoval za drobný peníz je zcestná podobně jako představa, že si ten soused kvůli nějaké prkotině bude objednávat certifikovanou firmu za X tisíc a tak se to z části holt ztrácí v "šedé zóně".

Kromě toho jsou v předpisech i absurdnosti kdy při použití k výdělku doslova hračky jejíž nebezpečnost je menší než "vrabec" se vyžaduje splnění povinností jako by šlo o velké a nebezpečné UA a o vysokých poplatcích ani nemluvě.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 387 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 26  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz