Switch to full style
Všechno ostatní co nějakou souvislost s coptérami, ale nevejde se do jiného coptér tématu
Odeslat odpověď

Dvě koptery jednou vysílačkou?

úte 22.01.2019 16:53

Aneb něco a dlouhé zimní večery...
Nezkoušeli jste někdo?
Myšlenka je taková: dvě malé koptery, (E010 nebo něco podobně velkého, aby nevznikly škody na stroji nebo okolí), dva moduly v rádiu (asi nejlépe (spíš nutně), aby se daly ladit odezvy kopterek), naladit kanály tak, aby se kopterky chovaly aspoň trochu podobně a pak si zalítat nějaké to synchro.

Varianta II - přidat druhé rádio na kabel, které by dělalo korekce druhé koptery vůči první.

Re: Dvě koptery jednou vysílačkou?

úte 22.01.2019 18:20

Alternatíva III. Dva stroje rovnako naladené, jedna vysielačka. A ideme. Hitec umožňuje ovládať všetky spárované prijímače naraz. Je to nevýhoda, ale ide to.
Ale myslím si, že to nemôže fungovať vo vzduchu, pretože na chlp rovnako sa tie stroje správať nebudú.

Re: Dvě koptery jednou vysílačkou?

úte 22.01.2019 19:32

Bingo! Snad jen dvě koptery které by lítaly přes GPS a pres rádio jim jen "říkal" na který další bod letět. Jinak to nepůjde, každá se bude chovat trošku jinak a za chvíli budou lítat jak pomatené. Něco jako "efekt motýlích křídel".

Re: Dvě koptery jednou vysílačkou?

úte 22.01.2019 20:32

ujovko píše:Alternatíva III. Dva stroje rovnako naladené, jedna vysielačka. A ideme. Hitec umožňuje ovládať všetky spárované prijímače naraz. Je to nevýhoda, ale ide to.
Ale myslím si, že to nemôže fungovať vo vzduchu, pretože na chlp rovnako sa tie stroje správať nebudú.

Právě, že naladit stroje stejně je mnohem složitější, jak je řídit a naladity přes samostatné kanály. Navíc nemám dva strojky, které by byly na stejném systému. Nebo které by se daly takto "podrobně" ladit.

Ovládat více přijímačů (stejné kanály) jedním vysílačem umí každá vysílačka, co já vím. Včetně mé "prehistorické" DX7. Teda (pokud to systém umí) nesmí být více přijímačů v telemetrickém režimu.

blesk píše:Bingo! Snad jen dvě koptery které by lítaly přes GPS a pres rádio jim jen "říkal" na který další bod letět. Jinak to nepůjde, každá se bude chovat trošku jinak a za chvíli budou lítat jak pomatené. Něco jako "efekt motýlích křídel".

Předpokládám, že kopterky budou v režimu, kdy si budou udržovat vodorovnou polohu, pokud se nebude sahat na kniply. Pak by mohly jakš takš lítat stejně. A případný kopilot by pak mohl dorovnávat odchylky.

Jdu to vyzkoušet. :)

Re: Dvě koptery jednou vysílačkou?

úte 22.01.2019 20:34

Je to otázka desítek vteřin, maximálně několika minut, kdy let skončí polibkem země :) .

Re: Dvě koptery jednou vysílačkou?

úte 22.01.2019 20:56

Jediná možnost je, aby koptery navzájem komunikovaly - sdělovali si třeba koordináty, nebo měli radar, díky kterému by věděly kde která je... něco na toto téma jsem psal na VŠ, tak proto tvrdím že s obyčejnými je to opravdu jen na pár vteřin nebo minut než každá zmizí za jiným kopcem :D

Re: Dvě koptery jednou vysílačkou?

úte 22.01.2019 22:33

Solim Namez píše:Je to otázka desítek vteřin, maximálně několika minut, kdy let skončí polibkem země :) .

Sólo (bez kopilota) je deset vteřin hodně optimistická vyhlídka. :)
blesk píše:Jediná možnost je, aby koptery navzájem komunikovaly - sdělovali si třeba koordináty, nebo měli radar, díky kterému by věděly kde která je... něco na toto téma jsem psal na VŠ, tak proto tvrdím že s obyčejnými je to opravdu jen na pár vteřin nebo minut než každá zmizí za jiným kopcem :D

Budu to zkoušet na něčem, co má +- 20g. To si opravdu koordináty nepošle. Ale je to v klidu, za kopec to nedoletí. Bude potřeba jen větší místnost. :)

No a s kopilotem si troufám oba strojky udržet ve vzduchu celou baterku, ale i to je max 5 minut.
---
Doklikal jsem nastavení do rádia a vyzkoušel, že obě kopterky reagují a kopilot, že může jednu korigovat. Teď zkusím naladit oba stroje, aby se chovaly tak, aby spolu vydržely ve vzduchu aspoň těch 10s bez kopilota.

Aby se mi to lépe ladilo má tři režimy 1, 2, 1a2 (nečekaně), zatím s tím, že pokud lítá jen jedna, druhá je zamčená/vypnutá. Uvažuju o tom, že by po přepnutí z obou na jednu ta druhá zůstala v posledním nastavení. To ale bude chtít vymyslet, jak to udělat. Nepochybuju, že to půjde. :) Ladit budu nejdřív zítra, jdu se na to vyspat.

Hlásí se někdo jako kopilot? Dcera to ještě tolik neumí. :-P

Re: Dvě koptery jednou vysílačkou?

stř 23.01.2019 21:21

Legrace. Už jsem vcelku naladil reakci plynu a rychlost otáčení. Dost záleží i na tom, jak jsou nabité baterky.

Na vracející se spínač jsem nastavil zamknutí kopterky 1 (poslední stav kniplů) a korekci kopterky 2. No, bude to chtít trochu tréningu a asi trochu větší prostor, jak nábytkem a jinými věcmi zastavěný obývák.

Zatím rekord asi 5s. Konstrukce kopterky 2 je po karambólech trochu horší, tak moc nedrží vytrimované hodnoty (chrastí :) ), takže teď ji přestavím/opravím/upravím a budu pokračovat ve štelování a tréningu...

Kdyby si chtěl někdo poklepat na čelo, jak je nastavená vyslílačka, tak v příloze (pro OpenTX 2.2.3 a X9D+). I v companionu je to pěkně vidět. (SA a SD jsou pro ladící účely, na létání nemají vliv)
Přílohy
u_plus_u.zip
(768 bajtů) 54 krát

Re: Dvě koptery jednou vysílačkou?

pát 25.01.2019 17:50

...hodně záleží na tom, jak se vybíjí baterky. Kopterky mají různé baterky a jsou různě těžké. (Napájeci konektory budu unifikovat jindy.) Takže 2-3s letu, korekce a 2-3s letu.... na konci se výškově rozcházejí jinak jak na začátku.

S korekcemi už jdu ve výjimečných případech až na dvě desítky sekund. :)

Ale třeba na ground efektu "tanečkují" pěkně.

Ještě zkusím sehnat toho kopilota...
Odeslat odpověď