Pravidla fóra


Toto je nové fórum, pokud víte o nějakém vláknu, které by se mělo přesunout do EDF, tak napište SZ na TomasC.
Díky



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: pon 05.03.2012 14:02 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2010
Příspěvky: 188
petr64 píše:
Libor_M píše:
ps: Albatros je ve fázi zkoušek...

To zní dobře :) a kdy tak asi bude k mání ?


V podstatě je už k mání ihned. Je to vlastně jen modifikovaná Alca, která je osvědčená a létá.
Ale u prototypu, který je připraven k odzkoušení jsem použil trochu tvrdšía těžší EPP (30g/l) Toto EPP je jemnozrnější, prot modely lépe vypadají, ale je o třetinu těžší. Taky jsem mírně upravil profil křídla a dal jsem podstatně výkonější pohonnou jednotku. Počasí se zlepšuje, takže bych vše chtěl co nejdříve odzkoušet.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: úte 06.03.2012 20:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2011
Příspěvky: 551
Bydliště: Moravský kras
Obrázky: 98
Letu zdar,
tak jsem to včera nevydržel a zajel jsem se podívat do prodejny Topmodel.cz (mám to k nim přes les) na EDF XPower XFAN-69 V2 a motor XPower XA2818/2 3540kv.

Už je mám samozřejmě doma :). Zatím nemám 4S1P aku, zkoušel jsem 3S1P 2000 mAh, ale má jen 35C. Statický tah 650gr. Takže s čtyřčlánkem to bude masakr - v návodu se pro tuto konfiguraci uvádí 1150gr - tak uvidíme.

Motor je úplně studený, ani vlažný, ale se čtyřčlánkem se asi už zahřívat trochu bude. Ale je super, mám z něj radost. Vrtulka krásně jakokdyby "kovově" zvoní - žádnej sračkoplast.

Teď to horší. Docela jsem se namordoval s vrtutlkou EDF. Hned jak jsem si to přivezl domů, tak jsem vše zkontroloval, složil a dal málo plynu - vibrace jak hrom. Tak šup dolů a na magnetickou vyvažovačku. Po cca 1,5 hod laborování se mi zdála vrtulka celkem dobře vyvážená - po namontování zpět jsem bříškem prstu cítil jen malinké vibrace. Zvuk se taky výrazně zlepšil - už je slyšet jen krásný "fén", žádné pazvuky.

Přemýšlím, že ještě zajedu do obchodu a poprosím je zda bych si mohl vybrat další vrtulku (stojí jen 209Kč) - přímo v obchodě ji zvážit na vyvažovačce. Uvidíme je tam taková mladá paní, tak snad budu úspěšný, v obchodě nikdo není - je to na vesnici cca 20km od Brna.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: pát 09.03.2012 22:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2011
Příspěvky: 551
Bydliště: Moravský kras
Obrázky: 98
Magnetická vyvažovačka je ok, ale nakonec jsem skončil u osciloskopu a snímače vibrací z reproduktoru podle cevaro.sk - paráda.
P64

p.s. z tahu 600gr na 3článek (nevyváženo, odběr cca 27A) jsem se dostal na 680gr (vyváženo, 26A). EDF teď krásně "šumí" ... jsem zvědav, zda se dostanu na deklarovaných 1100gr s 4článkem (to by mělo mít odběr 39A).

Jaký 4článek koupit (značka) a jakou kapacitu (váha aku = tah EDF - váha modelu - váha el. soustroj = mi vychází max. 300-350gr), kolik C (35, 40) na cca 6-7 minut letu ?

Něco takového: FOXY Li-Pol 2600mAh/14,8V 4S1P 40C/104A, váha 318gr ?


Naposledy upravil petr64 dne ned 01.04.2012 9:28, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: pát 09.03.2012 23:19 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 15.6.2008
Příspěvky: 7230
Bydliště: Praha 9 Vinoř
Obrázky: 64
Pokud by to mělo být 6 minut na plný plyn, tak bys to asi neuvezl, 6minut na plný kotel = teoreticky 10C odběr 39A = 3,9Ah
Většinou při práci s plynem dosáhneš 4-6 minutového letu na 20C, tedy nějaké 2Ah (tím nemyslím loudání, loudáním se můžeš motat ve vzduchu i PODSTATNĚ déle), já to vidím na 2200 - 2650mAh, pokud to má být trochu "my bychom vzhůru k nebesům však jsme zde s Zemí spjatí" :)

_________________
________________________________
Modeláři sobě http://www.ok-rimr.com


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: pát 09.03.2012 23:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2011
Příspěvky: 551
Bydliště: Moravský kras
Obrázky: 98
Představuji si 6 minut na 75-80% plynu pro vodorovný let / občas 100%.
Prostě takové pohodové polítání.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: ned 01.04.2012 9:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2011
Příspěvky: 551
Bydliště: Moravský kras
Obrázky: 98


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
Co k tomu dodat ... prostě paráda.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: ned 01.04.2012 11:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.10.2009
Příspěvky: 2369
Bydliště: Praha
Obrázky: 0
:roll: Tiše závidím, fakt šikovní Ivánci. :D

_________________
Stork8 (3,82m),Maxi Swift(1,4m) /Futaba T18 SZ /Nabíječ CELLPRO POWERLAB 8/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: ned 01.04.2012 16:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.3.2010
Příspěvky: 673
Bydliště: Praha 10
Libor_M píše:
V podstatě je už k mání ihned. Je to vlastně jen modifikovaná Alca, která je osvědčená a létá.
Ale u prototypu, který je připraven k odzkoušení jsem použil trochu tvrdšía těžší EPP (30g/l) Toto EPP je jemnozrnější, prot modely lépe vypadají, ale je o třetinu těžší. Taky jsem mírně upravil profil křídla a dal jsem podstatně výkonější pohonnou jednotku. Počasí se zlepšuje, takže bych vše chtěl co nejdříve odzkoušet.

Ahoj,
sleduju tohle téma L39/Alca postřehl jsem správně že tvoříš méně chlupaté letadlo než je od Lm-model. Můžeš prozradit podrobnosti ohledně stavby a přesně použitého pohonu? Rád bych postavil edf maximálně do 3S 2200mAh jestli to lze.
Trochu jsem prosel web a našel funkční edf Stinger 64 vyrobeno EPP ne EPS a hned v základu podle youtube lítá docela dobře.
Zato mít vlastní Albatros nebo Alca bylo mnohem lepší.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/foru ... ?TID=20294

_________________
http://petsild.rajce.idnes.cz
T-Rex450Pro,MCPXBL,P-51,Pulse1600,F-16,L-39Vasafan 65,Xeno,BF-109
DX7


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: ned 01.04.2012 20:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2011
Příspěvky: 551
Bydliště: Moravský kras
Obrázky: 98
Zatím, stavbu připravuji.

Materiál:
Extrupor 6mm (povrch je krásně hladký) - trup, vop, sop
EPP - křídla
Výztuhy - uhlík (křídlo nosník trubka dia. 6 mm, pásnice 4x1mm)

Pohon
motor: XPower XA2818/2
Napájecí napětí: 14,8 V
Rozměry: ø 28 mm, délka 41mm, ø hřídele 4mm
Hmotnost: 107 g
Otáčky: 3540 ot/1 volt
Maximální proud: 50A

EDF: XPower XFAN-69 V2 (solidní tvrdý plast - rotor "zvoní", 5 listů)

Regl: Foxy 65A (když nebude vyhovovat tak jiný)

Výše popsané mám už koupené (topmodels.cz) a EDF vyvážené na osciloskopu (hrozná práce, ale EDF teď pěkně šumí). Vybraný motor s dmychadlem má dosáhnout tahu 1150g, při 38000t/mn, odběru 41,1A na 4článek LiPol.

4S aku, který dá s rezervou těch 40A, zatím vybírám:
- G3 RAY Li-Pol 3250mAh/14,8 26/50C ... váha 310g (kandidát 1.)
- G3 RAY Li-Pol 2700mAh/14,8 26/50C ... váha 246g
- KYPOM 3700MAH 4S 35~70C ... váha 378g (kadidát 2.)
- KYPOM 2600MAH 4S 35~70C ... váha 268g
- WhiteLine 2600mAh 4s 30C ... váha 295g (levný, nová značka na trhu)
- nějaký KOKAM? Ale ty jsou tak 2x dražší, ale prý 5x spolehlivější :) Nevím, nemám s nimi zkušenost.

nejlepší se mi zdá G3 RAY 3250mAh a taky proto, že mám s aku 2S G2 RAY 2200 roční zkušenosti a zdají se mi docela dobré (cena /výkon/drží/neměknou).

Zkoušel jsem pohon se starším 3článkem GensAce 1300 20C - což je / rok v provozu / bralo to jen cca 20A, tahle čínská Lipolka už má něco za sebou (asi 3x jsem ji vysál víc než je zdrávo) - tah jen 650 gr. No, uvidíme kolik to potáhne s "novým tvrdým" 4článkem.

Chci stavět podle tohoto Build Logu (detailní popis, mnoho fotek): L-39 scratch built foamie,
ale podle zvětšeného plánku na 120% (a EDF z 64 na 69). Dále oproti plánku, kde je použit deskový profil, chci na křídla dát originál profil RG-14.

Plánek už mám vytištěný a slepený (je to plachta jak hrom). Tvořím 3D křídlo s profilem RG-14. Nakresleno ve Sketchupu, abych mohl připravit koncové profily křídla (velikost, úhel náběhu, vzepětí) a říznout křídlo z EPP.

Obrázek

Chtěl bych křídlo samostatné/odnímatelné - kvůli přepravě ... při rozpětí 844mm a délce 1080mm bych se už do auta ve složeném stavu nevešel.
Pokud bude odnímatelné, tak bude trochu problém s konektory (hafo drátů) - serva křidélek, klapek, podvozky, osvětlení (nějaký RC přepínač světel se mi válí v šuplíku a světýlka jsou v létě v podvečer efektní) ... odhaduji celkem 12 vodičů ... tzn. 2x konektory MPX 6 nebo CANON 15 na každé křídlo :( --- no, pravda, nějaké "země" a napájení serv povedu jen jednou (serva s podvozky můžou mít společnou zem - ušetřím 4 dráty). Asi udělám řízení ploch a podvozky přes konektor MPX6 a světla nějakým 3 pinovým konektorem samostatně (velký USB konektor by mohl na světla stačit).

Podvozek jsem zatím neřešil, ale budu muset - dáte tip? - celková letová hmotnost odhadem 850 - 1100 g (podle aku).

Nechceš se přidat? Mohli bychom si vyměňovat zkušenosti při stavbě?

Dík (všem) za podněty a nápady
P64


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: pon 02.04.2012 18:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.3.2010
Příspěvky: 673
Bydliště: Praha 10
Smekám jak jsi správně zapálen :D do konstrukce draku L39 EDF, hodně věcí máš dobře vymyšlené nejen teoreticky. Já zatím vím málo... ale díky tomuhle vláknu začínám chápat sladění aku+mot+dmych.

Je škoda že tady vyloženě není téma zabývající EDF, která by pomohla začínajícím pilotům.

Prošel jsem spoustu perfektních konstrukcí z depronu a podobným materiálů, kupodivu létají suprově... jenže jsou tak háklivá na poškození :( téměř každé sebelepší přistání (tráva, polní letiště) něco poškodí na draku modelu.
Bohužel matroš EPS tvoří 95% modelů jet :( jak píšete kvůli nižší váze než je třeba EPP to zas vydrží hodně tvrdé zacházení.

Těch 120% je za použití dmychadla 69 pro mě velká potvora :) další nepřítel je 4S Aku nyní mám spousty 3S a používám je univerzálně ve třech modelech tedy počet odpovídá využití.
Jestli od Lm model vyjde ta méně chlupatá verze bude právě ona prvním edf feném.

_________________
http://petsild.rajce.idnes.cz
T-Rex450Pro,MCPXBL,P-51,Pulse1600,F-16,L-39Vasafan 65,Xeno,BF-109
DX7


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: pon 02.04.2012 21:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2011
Příspěvky: 551
Bydliště: Moravský kras
Obrázky: 98
petsild píše:
... ale díky tomuhle vláknu začínám chápat sladění aku+mot+dmych.

Chce to hodně číst ... já jsem taky o EDF nevěděl nic, ale pak jsem narazil na toto http://www.ecalc.ch/fancalc_e.htm?ecalc. Je to interaktivní kalkulačka ... jasnila se mi množina parametrů a veličin, které mají vliv na EDf pohon, mnohé závislosti mezi těmito veličinami mi "došly" po zadávání různých hodnot a zkoumání výsledků výpočtu. Pohraj si s tím, mnohé se ti objasní :)

petsild píše:
... jenže jsou tak háklivá na poškození :( téměř každé sebelepší přistání (tráva, polní letiště) něco poškodí na draku modelu.

To je v pohodě, to se vyřeší laminací, taky ji budu dělat (trup a možná i křídla). Finálního nechlupatého povrchu hodlám dosáhnout (tam, kde nebude laminace) potažením folií ... můžu poslat odkaz nebo hledej zde na rcmanii.

petsild píše:
... Bohužel matroš EPS tvoří 95% modelů jet

Extrupor není klasický kuličkový polystyrén (EPS), ale je to jedna z variant extrudovaného polystyrénu (EPP).

petsild píše:
Těch 120% je za použití dmychadla 69 pro mě velká potvora :) další nepřítel je 4S Aku nyní mám spousty 3S a používám je univerzálně ve třech modelech tedy počet odpovídá využití.

No problém. V tom vláknu na rcgroups.com jsou plánky i zmenšené na 75% s EDF 56mm. Ale! Stále platí, že pro začátek není vhodný malý model (malý není vidět, malý lehce sfoukne vítr, malý má velmi rychlé reakce na tvoje povely). Větší je pro začátek lepší. Radili mi to zkušenější a sám to mám taky vyzkoušené na el. větroních z EPP a samokřídlech.

petsild píše:
Jestli od Lm model vyjde ta méně chlupatá verze bude právě ona prvním edf feném.
Proč ne. Asi takhle: při stavbě se hodně naučíš o konstrukci, pochopíš závislosti, otestuješ materiály a pracovní postupy. Koupený model slepíš večer, ráno lítáš, ale téměř nic se nenaučíš (krom kapání vteřinového lepidla do míst podle návodu).

Je to taky přístup. Někdo holt raději lítá někdo staví. Já to mám tak napůl. stavím a lítám rád. Nejlepší polétání je podle mě s vlastními modely ... já to vymýšlel, já stavěl, tak znám funkce a vlastnosti modelu do nejmenších detailů, znám pevnost konstrukce, tak vím co si z modelem mohu dovolit.

A hlavně: je to tvoje "děcko", které sis zplodil sám a ne dítě od sousedů :)

Tož tak
Petr

p.s. Taky mám Alfu 1500 a Skyclimbera 2000 koupené :) Ale taky jsem stavěl házedla, samokřídla, ... JETa chci stvořit sám.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: úte 03.04.2012 17:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.3.2010
Příspěvky: 673
Bydliště: Praha 10
Souhlasím k vlastnímu modelu máš úplně jiný vztah :) taky jsem s tátou sestrojil několik konstrukčních modelů ala gumáček házedel, jenže dnes pracuji joko ďas :) času je málo a možnost to kompenzovat pomocí moderních ARF stavebnic jsem uvítal... asi jsem zlenivěl no :( mít tak prostory a technologie bych mluvil jinak.

Jdeš na stavbu s vervou tu L39 to prostě chce :D škoda že nejsi lépe dostupný.

_________________
http://petsild.rajce.idnes.cz
T-Rex450Pro,MCPXBL,P-51,Pulse1600,F-16,L-39Vasafan 65,Xeno,BF-109
DX7


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: úte 03.04.2012 18:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2011
Příspěvky: 551
Bydliště: Moravský kras
Obrázky: 98
NJN, čas ... klasika, taky nemám nazbyt.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: čtv 05.04.2012 10:21 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2010
Příspěvky: 188
petsild píše:
Smekám jak jsi správně zapálen :D do konstrukce draku L39 EDF, hodně věcí máš dobře vymyšlené nejen teoreticky. Já zatím vím málo... ale díky tomuhle vláknu začínám chápat sladění aku+mot+dmych.

Je škoda že tady vyloženě není téma zabývající EDF, která by pomohla začínajícím pilotům.

Prošel jsem spoustu perfektních konstrukcí z depronu a podobným materiálů, kupodivu létají suprově... jenže jsou tak háklivá na poškození :( téměř každé sebelepší přistání (tráva, polní letiště) něco poškodí na draku modelu.
Bohužel matroš EPS tvoří 95% modelů jet :( jak píšete kvůli nižší váze než je třeba EPP to zas vydrží hodně tvrdé zacházení.

Těch 120% je za použití dmychadla 69 pro mě velká potvora :) další nepřítel je 4S Aku nyní mám spousty 3S a používám je univerzálně ve třech modelech tedy počet odpovídá využití.
Jestli od Lm model vyjde ta méně chlupatá verze bude právě ona prvním edf feném.



Ta méně "chlupatá" verze L-39 (LM-model)je v podstatě k dispozici ihned. Já jsem to jenom prozatím nestihl otestovat. Lítat to musí, když lítá v podstatě stejná L-159. Takže pokud by byl zájem, můžu jeden kus říznout a poslat. Prozatím to mám připraveno na dmychadlo pr. 60 mm.
Jinak to EPP zas tak chlupaté není, jen je vidět struktura materiálu (kuličky). Ale povrch bude vždy nějakým způsobem drsnější, než modely, které jsou vstřikovány do forem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: čtv 05.04.2012 20:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.3.2010
Příspěvky: 673
Bydliště: Praha 10
Libor_M píše:
Ta méně "chlupatá" verze L-39 (LM-model)je v podstatě k dispozici ihned. Já jsem to jenom prozatím nestihl otestovat. Lítat to musí, když lítá v podstatě stejná L-159. Takže pokud by byl zájem, můžu jeden kus říznout a poslat. Prozatím to mám připraveno na dmychadlo pr. 60 mm.
Jinak to EPP zas tak chlupaté není, jen je vidět struktura materiálu (kuličky). Ale povrch bude vždy nějakým způsobem drsnější, než modely, které jsou vstřikovány do forem.

Tak se domluvíme přes SZ děkuji.

_________________
http://petsild.rajce.idnes.cz
T-Rex450Pro,MCPXBL,P-51,Pulse1600,F-16,L-39Vasafan 65,Xeno,BF-109
DX7


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz