Pravidla fóra


Toto je nové fórum, pokud víte o nějakém vláknu, které by se mělo přesunout do EDF, tak napište SZ na TomasC.
Díky



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Vlastni stavba F-16 EDF 50mm
PříspěvekNapsal: úte 02.06.2015 8:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.5.2015
Příspěvky: 533
Bydliště: Ostrava-Poruba
Obrázky: 0
Vcera vecer jsem vypiloval sterbiny. Takze prubnem znovu. Akorat ze jsem udelal vstupni otvory sani (cheating holes) navic na vrchni casti trupu a jak jsem pochopil asi je to spatne a mely byt na spodni. A sem jstoho trsoku zmaten.

Ja to delal nahore s tim, ze prisavani zhora je + vztlak, ale chapu ze pri pritazeni letu s nabehem to muze zpusobovat brzdeni... Otvory dole tak to pri naklonu potahne dopredu pri vodorovne letu dolu. Pokud se nekdos lituje a vysvetli mi to, pripadne da link tak budu vdecny. Zkusil se zdat do google ale to co mi vylelzlo... mno radej nezminovat...

Jako uz pri stavbe jsem cekal ze to bude na hrane, ale netusil jsem ze az tak... Mnonic, tohle mam na pokusy a vrhneme se na prekopani koncepce, a postavime znovu a lip. :lol:

_________________
Taranis X9D Plus
Foto RC.CERNIK-NET.COM/CS/Gallery.html
Videa RC.CERNIK-NET.COM/CS/VideoGallery.html


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Vlastni stavba F-16 EDF 50mm
PříspěvekNapsal: úte 02.06.2015 12:03 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
ne, pochopil jsi to dobře, nemělo by to být na spodní straně. Jsou tam opravdu ty díry potřeba? Kolik máš vstupní plochu sání a kolik je sací plocha dmychadla (celkový obsah mínus obsah plochy co zabírá motor) ?
čínani dělají ty díry ve spodku trupu z estetických důvodů, aby to nebylo vidět. Já si myslím, že to je u nich konstruktérské selhání. Pokud si sám navrhuješ model, rovnou počítáš s pohonem a velikost si přizpůsobíš, aby jsi nemusel dělat takový ...... zásahy:-)

nejhorší režim pro dmychadlo je start, tam si musí v nulové rychlosti natáhnout vzduch. Tam ti ty díry můžou pomoci, ale za letu se vše mění. Nápor vzduchu usnadňuje saní dmychadla v kanále, čím větší je rychlost, tím lehčí to pochopitelně je. Dojde k odlehčení motoru - 3-5% Naopak, za letu a při ustáleném proudění (je potřeba - ideálně, laminární proudění - proto čisté hladké kanály) dochází k turbulencím v oblasti těch děr. Ve výsledku to bude působit kontraproduktivně. Na takhle malém modelu, kde je dost aerodynamických "složitostí" :-) tohle nebude moc měřitelné. Ale pokud by jsi měl letoun opravdu aerodynamicky odladěný, pak tyhle srandy vyjdou na povrch. Všeobecně je lepší asi nevynakládat takovou snahu a energii na úpravu modelu ke 100% ideálu. Je mnohem snažší navýšit výkon dmychadla přidáním dalšího článku lipolky. Toť moje praktická zkušenost.

K tomu proudění vzduchu ještě: Je to dost složité a proměnné, vůbec nejlepší by bylo mít měnitelný restriktor v sání, neb tlak nebo spíš podtlak různě kolísá před dmychadlem, v závislosti na rychlosti letu a třeba i při rychlém manévru, či letu ve vysokém úhlu náběhu. Stalo se nám, že jsme u Mirrage přišli za letu o horní víko trupu před dmychadlem. Bylo to proto, že měla moc velké sací vstupy a při náhlém ubrání plynu při prudkém klesání se podtlak před dmychadlem změnil v tlak. Dmychadlo nebylo napojeno na sací kanál, byla tam mezera. Ten tlak byl tak velký, že víko vyrazil i se čtyřmi šrouby.

jednalo se o tento model, video ze záletu: https://www.youtube.com/watch?v=TnPJ3u24NnQ

_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vlastni stavba F-16 EDF 50mm
PříspěvekNapsal: úte 02.06.2015 14:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.5.2015
Příspěvky: 533
Bydliště: Ostrava-Poruba
Obrázky: 0
Takze plocha turbiny 50 je 20. 61 cm2 (23.75-3.15) a plocha sani 21.99 cm2 (odhadem prepocet pres elipsu).

Puvodne jsem do trupu pridelal asi 34 direk o plose cca 24cm2.
Nyni plocha sterbin seterbin odhadem 46cm2 a pri testu pocitejme 32 cm2.

Po udelani sterbin to fakt litalo podstatne lip. Du nabijet druhou baterku na vecerni testy. Pro tavbu 2 mam vyhlidnutou tuhle turbinu (rekneme ze nechci utratit balik) http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8835__EDF68_with_2836kv_Motor_Heat_sink_Assembled.html a nebo tenhle koplet http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__11165__HK_EDF70_Brushless_Power_System_2800kv_45A_ESC.html - budu krmit z 2200mAh 3S

Jaky je vas nazor pripadne doporuceni?

_________________
Taranis X9D Plus
Foto RC.CERNIK-NET.COM/CS/Gallery.html
Videa RC.CERNIK-NET.COM/CS/VideoGallery.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vlastni stavba F-16 EDF 50mm
PříspěvekNapsal: úte 02.06.2015 18:30 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
master_raa píše:
Takze plocha turbiny 50 je 20. 61 cm2 (23.75-3.15) a plocha sani 21.99 cm2 (odhadem prepocet pres elipsu).

Puvodne jsem do trupu pridelal asi 34 direk o plose cca 24cm2.
Nyni plocha sterbin seterbin odhadem 46cm2 a pri testu pocitejme 32 cm2.

Po udelani sterbin to fakt litalo podstatne lip. Du nabijet druhou baterku na vecerni testy. Pro tavbu 2 mam vyhlidnutou tuhle turbinu (rekneme ze nechci utratit balik) http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8835__EDF68_with_2836kv_Motor_Heat_sink_Assembled.html a nebo tenhle koplet http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__11165__HK_EDF70_Brushless_Power_System_2800kv_45A_ESC.html - budu krmit z 2200mAh 3S

Jaky je vas nazor pripadne doporuceni?


Dmychadlo neznám, ale někdo psal, že je nevyvážené !!
Je to outrunner, takže jestli je nevyvážený motor, tak to nedáš dohromady.
o spotřebě a celkové váze nemluvím.
Koupit celek (dmychadlo i motor) za cenu průměrného motoru.
Napřed si udělej ty měření s tím stávajícím.
Fakt nemá smysl nakoupit kýbl lacinejch dmychadel. Toť můj názor. Projdi si hlavně výkony dmychadel a jejich spotřeby a celkové váhy. Ono ušetřit na dmychadle a pak to dohánět baterkama není dobrá cesta.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vlastni stavba F-16 EDF 50mm
PříspěvekNapsal: úte 02.06.2015 20:07 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
když to Honza nakousl, nechtěl jsem se tedy k tomu vyjadřovat, ale nedá mi to.. :)
Je totiž smutnou realitou, že u dmychadlových modelů, které dají mnohdy dost práce, se šetří nejvíc na - vlastně úplně nejdůležitější věci celého modelu - a to na pohonu a samotném "ventilátoru", pak přichází nářky a zklamání. Povídačky o neefektivním pohonu apod. Je to velká škoda a asi bude ještě nějakou dobu trvat, než to pomine. Přeci hnací agregát musí být v tom daném modelu to nejlepší. Od něj se vše odvíjí. Pokud můžu poradit, pořiď něco od Vaška Bláhy - Vasafan, anebo i od Honzy - Dudaj. Dostaneš to vyvážený, spoustu teorie, rad a zkušeností. Za trochu peněz navíc dostaneš spoustu informací a hlavně jistotu funkce a kvality. Taky jsem si prošel nákupní horečkou na HK, asi jako každý. Radím Ti ušetři si čas, peníze i nervy a ty plastový výlisky nech jiným.. :lol:

_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vlastni stavba F-16 EDF 50mm
PříspěvekNapsal: úte 02.06.2015 20:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.5.2015
Příspěvky: 533
Bydliště: Ostrava-Poruba
Obrázky: 0
Zacinam premyslet nad "prepracovanou" verzi podle vasich doporuceni. Sani sem teda dal ovalne s rozmerem 1/1 s turbinou. Bude velky problem s tim, ze je zkosene dolu? Beru to obecne do budoucna, ne na tuhle slabou turbinu.

Jinak dneska 2 baterky - v soucsnem stavu je to opravdu slow-flyer, bohuzel zase bez kamery. Kazdopadne sem se dnaska dostal mozna na 4-5m coz je oproti minulemu letu uspech, ale nepocitam, ze s toho neco vice vytahnu.


Přílohy:
F-15-CAD.jpg
F-15-CAD.jpg
[ 27.12 KiB | Zobrazeno 1575 krát ]


_________________
Taranis X9D Plus
Foto RC.CERNIK-NET.COM/CS/Gallery.html
Videa RC.CERNIK-NET.COM/CS/VideoGallery.html
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vlastni stavba F-16 EDF 50mm
PříspěvekNapsal: úte 02.06.2015 20:27 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
dmychadlo bych posunul ještě dozadu, kanál bych udělal s plynulým přechodem. Že je šikmo zas tak moc nevadí. Jestli kreslíš v Cadu, mám v databázi velmi dobře zpracovaný trup. Mohu poslat.

_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vlastni stavba F-16 EDF 50mm
PříspěvekNapsal: úte 02.06.2015 20:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.5.2015
Příspěvky: 533
Bydliště: Ostrava-Poruba
Obrázky: 0
petrcorrado píše:
dmychadlo bych posunul ještě dozadu, kanál bych udělal s plynulým přechodem. Že je šikmo zas tak moc nevadí. Jestli kreslíš v Cadu, mám v databázi velmi dobře zpracovaný trup. Mohu poslat.


Jo CAD mi nedela problem a za kazdou pomoc a motivaci jsem velmi vdecny, takze klidne mi to muzes poslat na radek@cernik-net.com.

Jak s tim momentalne "slapu vzduch", tak se mi to kupodivu zdalo celkem dobre vyvazene i pri klouzavem dosedu bez motoru pri soucasnem umisteni. Beru, ze posunutim budu mit lepsi prechod sani, ale nerozhodi mi to uplne teziste? Nehlede na to, ze uz tak jsem "natazeny" na kabelech na max delce co to da (EDF-reg-baterka) a dalsi posun by znamenal asi delat prodluzovacku.

_________________
Taranis X9D Plus
Foto RC.CERNIK-NET.COM/CS/Gallery.html
Videa RC.CERNIK-NET.COM/CS/VideoGallery.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vlastni stavba F-16 EDF 50mm
PříspěvekNapsal: úte 02.06.2015 20:42 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
je lepší mít kratší výfuk, ale jestli ti to takhle vychází, tak fajn..:-)
takže v dxf, dwg? Je to ve 3D nevadí?
máš to v mailu.

_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vlastni stavba F-16 EDF 50mm
PříspěvekNapsal: úte 02.06.2015 21:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.5.2015
Příspěvky: 533
Bydliště: Ostrava-Poruba
Obrázky: 0
prectu oboji akorat ulozit jako verzi CAD2010 nebo niz. 3D jsem jeste nedelal, ale aspon me to prinuto se naucit. :D

_________________
Taranis X9D Plus
Foto RC.CERNIK-NET.COM/CS/Gallery.html
Videa RC.CERNIK-NET.COM/CS/VideoGallery.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vlastni stavba F-16 EDF 50mm
PříspěvekNapsal: úte 16.06.2015 20:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.5.2015
Příspěvky: 533
Bydliště: Ostrava-Poruba
Obrázky: 0
Takze F-16 skoncila na vrakovisti. Nemel jsem silu nechat tak krasne letadlo se trapit za takovych podminek. Uz mam objimku na zmereni tahu EDF vuci vaze, takze snad o weekendu zkusim kolik to teoreticky da oproti tomu co rika vyrobce. Mam uz i navrh na novy drak upraveny dle zkusenosti z predeslych chyb a Vasich rad, tak uvidim jak to dopadne napodruhe.

_________________
Taranis X9D Plus
Foto RC.CERNIK-NET.COM/CS/Gallery.html
Videa RC.CERNIK-NET.COM/CS/VideoGallery.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vlastni stavba F-16 EDF 50mm
PříspěvekNapsal: sob 20.06.2015 18:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.5.2015
Příspěvky: 533
Bydliště: Ostrava-Poruba
Obrázky: 0
Takze jen pro poradek.

Dnes jsem si postavil tester EDF a zkusil co to dokaze.
Baterie 3S 1300mAh - 280g
Baterie 3S 2200mAh - 300g

A pak se clovek divi, ze F16 570g litala jak litala :(


Přílohy:
DSC_1651[1].JPG
DSC_1651[1].JPG
[ 82.53 KiB | Zobrazeno 1413 krát ]


_________________
Taranis X9D Plus
Foto RC.CERNIK-NET.COM/CS/Gallery.html
Videa RC.CERNIK-NET.COM/CS/VideoGallery.html
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vlastni stavba F-16 EDF 50mm
PříspěvekNapsal: sob 20.06.2015 19:30 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Bohužel můj odhad byl dost přesný.
Je to ale dost mimo jejich údaje. Vidím to tak, že za tohoto stavu je to dmychadlo k ničemu.
Asi bych zariskoval a zkusil 4 článek.
Odběr výrazně stoupne a jde o to aby vydržel regl.
Motor chvilku vydrží a pokud bude po chvilce horký na udržení ruky tak dobrý.Měl by přežít.
Pokud motor nevydrží , tak je to jedno, protože takhle je to stejně dobrý tak na sáňky.
Další možnost je použít tohle dmychadlo jen mimo kanál. Tam to poletí.
Prostě s érem by ses měl dostat na maximálně 300 g - ale to by v polystyrenu a menší éro neměl být problém.
já v tom Albatrosu mám 60 mm dmychadlo, nově váží i s motorem 55 g a generuje max. tah 480 g ve stojanu při 19 A odběru a tříčlánku.V kanálu to spadne na 290 g a to je hladkej jak ....
Dal jsem nově oběžku Leopard LC250 3900 Kv a hliníkový vícelist
Letovka je 406 g s baterkou 1000 mAh 30C
A to mám trup olaminovaný. Rozpětí 57 cm, plošné zatížení 40g/dm


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vlastni stavba F-16 EDF 50mm
PříspěvekNapsal: sob 20.06.2015 19:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.5.2015
Příspěvky: 533
Bydliště: Ostrava-Poruba
Obrázky: 0
Mno kazdopadne vim, ze do dalsi verze F16 pude neco s tahem aspon 1000g. Tady to premyslim dat do F15 (zalozni projekt). Pokud se poucim z predchozich konstrukcnich chyb, dam je 2 soucasne, tak by tah na 1x 2200mA mohl byt 500g. Nebo pak uz jen zbyva je prodat.

Lital jsem to s Turnigy TY-P1 25Amp HEXFET® Brushless Speed Controller takze 25A 2-4S a EDF bralo cca 14A pokud si pamatuju. Bohuzel to je primo oznacene jako 3S protoze meli i verzi 4S, takze otazkou jestli dat to na 4s neni pouze prima smrt..

_________________
Taranis X9D Plus
Foto RC.CERNIK-NET.COM/CS/Gallery.html
Videa RC.CERNIK-NET.COM/CS/VideoGallery.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vlastni stavba F-16 EDF 50mm
PříspěvekNapsal: sob 20.06.2015 19:58 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Hřeje se ten motor když chvilku běží ? jak moc ?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz