Switch to full style
Diskuze o modelech poháněných pomocí EDF (dmychadla) nebo přímo modelářskou turbínou.

Pravidla fóra

Toto je nové fórum, pokud víte o nějakém vláknu, které by se mělo přesunout do EDF, tak napište SZ na TomasC.
Díky
Odeslat odpověď

Vliv hladkosti výtokové roury

stř 12.06.2019 19:24

Ahoj, mam dotaz - stavim epp albatrosa s dmychadlem a rad bych vedel, jak velkou ztratu vykonu budu mit, kdyz vnitrek za odfukem dmychadla necham epp a nedam dovnitr nejakou hladkou folii nebo leskly papit atp.
Bude to mit velky vliv? Ero je cca metrovy a rozpeti kolem 870mm, dmychadlo tam mam 64mm na 3s lipolku.
Diky

Re: Vliv hladkosti výtokové roury

čtv 13.06.2019 6:58

Mám Albatrosa od LM model,zalítával jsem ho bez folie ve výtok.rouře,později jsem ji tam vlepil.Nějaký vliv tam asi bude,ale podle mých zkušeností u těchto modelů minimální,prakticky nerozpoznatelný.Spíš se snaž aby jsi nepřehnal váhu modelu,já mu naložil barvičkami,je dost těžký,tak i 64 mm dmychadlo s ním má dost práce.

Re: Vliv hladkosti výtokové roury

čtv 13.06.2019 7:27

Jardátor píše:Mám Albatrosa od LM model,zalítával jsem ho bez folie ve výtok.rouře,později jsem ji tam vlepil.Nějaký vliv tam asi bude,ale podle mých zkušeností u těchto modelů minimální,prakticky nerozpoznatelný.Spíš se snaž aby jsi nepřehnal váhu modelu,já mu naložil barvičkami,je dost těžký,tak i 64 mm dmychadlo s ním má dost práce.


Díky, to jsem chtěl slyšet :)

Re: Vliv hladkosti výtokové roury

čtv 13.06.2019 10:16

Otázkou je, čemu říkáš hrubost.
Představ si, že ve výtoku se vytvoří takový homogenní špunt ze vzduchu. A ten se tlačí potrubím.
Čím bude tlak větší a čím bude povrch hrubší , tím ztráty budou taky větší.
Nevím , jestli je takový problém za edf dát trubičku folie 0,3 mm.
Taky jde o to, aby se průřez neměnil strmě , ale pozvolna.
Co se týká váhy, tak vyšší váha přidá na realitě letu a trochu zhorší start a prodlouží přistání. Ale je lepší ji pochopitelně mít v pohonu než barvičkách :D

Re: Vliv hladkosti výtokové roury

pát 14.06.2019 7:37

dudaj píše:Otázkou je, čemu říkáš hrubost.
Představ si, že ve výtoku se vytvoří takový homogenní špunt ze vzduchu. A ten se tlačí potrubím.
Čím bude tlak větší a čím bude povrch hrubší , tím ztráty budou taky větší.
Nevím , jestli je takový problém za edf dát trubičku folie 0,3 mm.
Taky jde o to, aby se průřez neměnil strmě , ale pozvolna.
Co se týká váhy, tak vyšší váha přidá na realitě letu a trochu zhorší start a prodlouží přistání. Ale je lepší ji pochopitelně mít v pohonu než barvičkách :D

Souhlasím. Jen pro příklad.. Vezmi smirkový papír a přejeď ho dlaní a pak přejeď dlaní desku stolu,rozdíl poznáš hned. A tak je to i s prouděním vzduchu ve výtokové trubici.

Re: Vliv hladkosti výtokové roury

pát 14.06.2019 10:51

Viac ako "jemnosť" výtoku ťah ovplyvňuje kvalita vtoku a tzv. intake-lips.

Re: Vliv hladkosti výtokové roury

sob 15.06.2019 7:22

mior píše:Viac ako "jemnosť" výtoku ťah ovplyvňuje kvalita vtoku a tzv. intake-lips.


Zaoblený kroužek na EDF je nutný. A je výhodnější, než dlouhé sání se zaoblením.
A nesmí být v prostoru před EDF překážky.
Ale před dmychadlem je vždy podtlak a moje zkušenost je sát odkud to jde a větší prostor.
Má to vliv hlavně při přidání plynu. pokud je před dmychadlem potrubí, je tam vždy podtlak a prostě EDF nasaje míň a klesá výkon.
Ale když už jsme u toho, je jedno, jestli tah je větší menší - pro mne je hlavní zvuk. Pokud je nevyvážený EDF je to hrůza.

Re: Vliv hladkosti výtokové roury

sob 15.06.2019 8:14

Hladké hladké a ještě hladší.
Jakékoliv proudění vzduchu je potřeba aby byl povrch co nejhladší.

Vylep to samolepící folií. Nárůst hmotnosti bude 5g.
Stejně tak vstup vzduchu.

Re: Vliv hladkosti výtokové roury

sob 15.06.2019 11:22

Diky za reakce, bud tam vlepim folii nebo to zkusim vymaznout napr. Herkulesem a udelam tam hladsi povlak...

Re: Vliv hladkosti výtokové roury

sob 23.11.2019 16:13

Mám rád změny a tak jsem se pustil do dalšího projektu s pohonem EDF a to tentokrát do XB 70 VALKIRIE a opět jako dříve bez plánku jen co jsem okoukal na YU a otázka zní -co se stane s výkonem EDFka když kruhovou výtokovku od EDFka rozptýlím do koncového tvaru obdélníku cca 200x40mm??Samozřejmě udělané z folie.Díky za rady a info. Rozměry éra 800x1300 mm EDF 64 mm 12 lupenů

Re: Vliv hladkosti výtokové roury

ned 24.11.2019 8:05

Pokud tam nebude vyloženě ostry vnitřní roh, tak by to zas tak moc nemuselo vadit.

Re: Vliv hladkosti výtokové roury

ned 24.11.2019 11:11

dratek píše:Mám rád změny a tak jsem se pustil do dalšího projektu s pohonem EDF a to tentokrát do XB 70 VALKIRIE a opět jako dříve bez plánku jen co jsem okoukal na YU a otázka zní -co se stane s výkonem EDFka když kruhovou výtokovku od EDFka rozptýlím do koncového tvaru obdélníku cca 200x40mm??Samozřejmě udělané z folie.Díky za rady a info. Rozměry éra 800x1300 mm EDF 64 mm 12 lupenů


Zpomalíš model a kdoví, co se stane s tahem. Plocha výstupu odpovídá 110 mm EDF. Upravil bych výtok na stejný průřez EDF s výrazně zaoblenými kouty a zbytek profilu bych nechal pouze opticky a průchozí ze předu.

Re: Vliv hladkosti výtokové roury

ned 24.11.2019 12:28

Asi tak nějak jsem předpokládal že to dopadne jak píšeš dudaji ale potřeboval jsem to potvrdit.Už kruhový průřez 64mm vs.obdélník 200x40 je na první pohled hooodně rozdílný ale jelikož si s tím docela hraju tak jsem chtěl i tu optiku nějak přirozeně zachovat ale nějak to zakamufluju,až zas tak dokonalé to nebude aby to bylo rozhodující,mě postačí když to vzlítne,díky za rady

Re: Vliv hladkosti výtokové roury

ned 24.11.2019 12:56

blesk píše:Pokud tam nebude vyloženě ostry vnitřní roh, tak by to zas tak moc nemuselo vadit.


Pardon, nevšiml jsem si uvedeného rozměru výtokové trysky...
Odeslat odpověď