Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1269 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 85  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 12:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Víš ono s tím hliníkem, to takové horké asi nebude, ale občas může nastat taková situace, jako teď u nás doma před Vanocemi, koupili jsme vnučce její první kolo ( kola 14") a bylo zapotřebí je dofoukat, a na malém kompresorku 12V co máme na dofukování kol, tak se zlomila ojnička. Takže nakreslit v CAD novou ojnici, najít doma kousek duralového plechu 5mm, vytvořit v CAM - G-kod, a ojničku vyfrézovat, a za cca 1 hod, už kompresorek znovu kompresoroval, takže cnc frézka se v domácnosti může občas hodit :D . Rosťa


Přílohy:
Ojnice.dxf [21.35 KiB]
104 krát
Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 13:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.11.2008
Příspěvky: 2374
Bydliště: Někde na okraji Mléčné dráhy, kousíček za Alfa Centauri. A tam někde je Lounsko
Obrázky: 0
Vik_ píše:
Frézování 2D - výřezy žeber, přepážek atp. Materiál balsa, topolka a letecká až 6mm
Frézování 3D pod tím si představím nějaké vyřezávání/gravírování. Nebo se mýlím?


2D frézování. Stačí použít válcovou frézu. Možno použít i toroidní, ale nutno počítat s rádiusem.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

3D frézování. Pro dokončení nutno použít kulovou frézu.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

5osé frézování, ale to už jsme krapet jinde.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

A pro zajímavost ještě vodní paprsek i když od domácího cnc to má hodně daleko



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
Co neubrzdíš neukecáš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 13:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
U 3axis a 5axis frézování (kopírování) nejde zase tolik o stroj, ale spíš o jeho řídicí systém, a taky CAD/CAM, který to dokáže. To už ale nebývá SW za pár kaček a hlavně se ho naučit správně využívat a rozdělit tvar na oblasti už není tak jednoduché a chce to spoustu zkušeností, hlavně to kontinuální 5-osé už ve dost složité rozdělit tvar na oblasti a pohlídat kolize, což ty CAD/CAMy za milióny dokážou, ale ovládání zas taková sranda není a učíš se to roky, a vlastně pořád. :lol: Hezky se na to kouká, ale příprava dá někdy hodně práce a přemýšlení. To už není jako 3D tisk, kde jen vybereš model a vypadne ti G-kód, který pošleš do tiskárny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 13:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
V tom modelářském frézování, bude nejčastěji frézování v 2D nebo 2,5D, osobně doporučuji jako CAM použít Sheetcam http://www.sheetcam.com/downloads není to žádné nefunkční demo, do 180 řádků, je to plně funkční CAM, takže na vyzkoušení, nebo frézování čtverečků a pod. plně stačí těch 180 řádků. Pro žebro do křídla se dá taky vytvořit G-kod i do toho limitu. Navíc nemusíte v tímto CAM určovat frézovaní pod čarou, nebo nad čarou ( třeba hladinami, nebo klikáním na čaru ) SW si určí sám. Prostě výkres může být nakreslený celý v jedné hladině, a ve vylehčení třeba přepážky, může byt další výkres a zase třeba se svojim vylehčením a SW správně určí co se bude frézovat jako první, jako druhé, jako třetí atd. Navíc tento Cam má i sekci, pro laser, vodní paprsek, plazmu, plamen, takže se může používat nejenom pro frézování. A navíc je tomto CAM velmi intuitivní, dá se pochopit za odpoledne ( toto není žádná reklama pro tento CAM ) ale moje dobré zkušenosti s tímto CAM :wink: . Rosťa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 13:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.11.2008
Příspěvky: 2374
Bydliště: Někde na okraji Mléčné dráhy, kousíček za Alfa Centauri. A tam někde je Lounsko
Obrázky: 0
Já tohle všechno vím neb léta letoucí se v práci učím stále :-). Jen jsem reagoval na Vika a chtěl mu co nejjednodušeji ukázat rozdíly 2D a 3D.

_________________
Co neubrzdíš neukecáš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 14:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Ona se hodí každá relevantní informace, i když ten dotyčný ji třeba nikdy nepoužije. I já si taky někdy se zájmem některé věci o frézování přečtu, podívám se na video o frézováni ve více osách, i když vím že, ty informace asi nebudu nikdy potřebovat, ale jsou to věci zajímavé, a člověk si rozšiřuje obzor :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 14:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
rampa_mckvak píše:
Já tohle všechno vím neb léta letoucí se v práci učím stále :-). Jen jsem reagoval na Vika a chtěl mu co nejjednodušeji ukázat rozdíly 2D a 3D.

Jasně, chápu. Jen jsem chtěl upozornit neznalé, že CNC není zase až tak jednoduché, jak by se z některých výroků mohlo zdát, a že jsou k tomu potřebné i nějaké vědomosti a spousta zkušeností. Možná i talent. :D Osobně jsem skoro 25 let dělal programátora pro racnice na karosařinu v TEBISu. Teď už si užívám důchod. :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 14:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.11.2008
Příspěvky: 2374
Bydliště: Někde na okraji Mléčné dráhy, kousíček za Alfa Centauri. A tam někde je Lounsko
Obrázky: 0
Larku vůbec se netajím závistí, že už si užíváš důchod :oops: :evil: Já trochu tvořím v SolidWorksu a programuji v HSMWorksu. Hodně děláme i pro Škodovku díly do forem na motory. Ale dost práce v posledním dni tohoto roku :)

_________________
Co neubrzdíš neukecáš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 16:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Lark píše:
Jasně, chápu. Jen jsem chtěl upozornit neznalé, že CNC není zase až tak jednoduché, jak by se z některých výroků mohlo zdát, a že jsou k tomu potřebné i nějaké vědomosti a spousta zkušeností. Možná i talent. :D Osobně jsem skoro 25 let dělal programátora pro racnice na karosařinu v TEBISu. Teď už si užívám důchod. :mrgreen:



V tomto s tebou plně souhlasím, já už jsem rozdal plány svojí frézky snad 10 - 15 a možná i více zájemcům o stavbu hobby frézky, zatím se mě nikdo nepochlubil, že ji má postavenou. Emailů jsem taky odepsal hafo ohledně stavby frézky. Dnes si dotyčný může koupit i tu hobby frézku v nějaké cenové hladině i v nějaké kvalitě. Ale pořád to chce, aby dotyčný měl takové aspoň strojařské myšlení, vlohy, intuici, nadání nebo jak to napsat. Pokud pro někoho je nejmenší rozměr milimetr, tak už tady je problém. A pokud viděl cnc frézku jenom z letadla, tak bude v tom asi taky problém. Proto už jsem několikrát psal, že pokud si chci pořídit cnc frézku, a nemám v okolí nikoho, kdo by mě poradil vlastně ohledně všeho, tak to zavání problémy. Já jsem tedy dost dlouho frézoval - sice na klasice, ale kusovku, žádná serie. A na cnc soustruhu mám taky pár let za sebou, samo že rovněž kusovka. Takže takový ať se třeba neurazí - takový kuchař bude mít asi problém, pokud bude na všechno sám. A do toho důchodu už taky asi začnu stříhat metr :D.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 17:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Rosta2 píše:
já už jsem rozdal plány svojí frézky snad 10 - 15 a možná i více zájemcům o stavbu hobby frézky, zatím se mě nikdo nepochlubil, že ji má postavenou. Emailů jsem taky odepsal hafo ohledně stavby frézky.

Mě jsi neposlal, ale aspoň poradil. :mrgreen: To nevadí, už jsem si udělal jinou a právě tady za mnou kvílí. :lol: Jen kdyby ta turbína vakuovýho stolu tolik neřvala. :cry:
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 17:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
to rampa_mckvak: Já bych do penze nepospíchal, jenže poslední dobou to byly samé stresy a věčné úpravy, takže si třeba zahodil měsíční práci a začínal jsi úplně jinak. Někdo by si řek, že mi to mohlo být jedno, protože jsem to měl za stejné peníze, ale mě to neuvěřitelně štvalo, kór když se potom honily termíny. K tomu ještě mladí dravci, kteří sice uměli ho..., ale drali se nahoru přes mrtvoly. Práce jako taková mě naopak moc bavila, ale nakonec jsem byl rád že jsem skončil.

to Rosta2: Napsal jsi to úplně přesně. Ono to vypadá lákavě a dá se říct, že ty nejlevněší se daj pořídit docela levně, jenže tady jde cena určitě ruku v ruce s možnostmi co stroj ve spojení s řídicím systémem a CAMem dokáže. Spousta nadšenců pak asi v tichosti odpadne, když začnou přicházet na to, že to není jen o té mašince, nebo když je to nepřejde, začnou do toho dál investovat a mají z toho dalšího KONĚ. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 17:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Vik_ píše:
... doporučení na prodejce frézek a klidně i typ - primárně dřevo ...

Tak už víme jak to má kdo velký :mrgreen: ale kontakt na frézičky zatím jen jeden... :roll:

Když si chci objednat, postupuju asi takhle - http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R4 ... r&_sacat=0 , kombinuju klíčová slova a hledám co se mi zalíbí.
Na skoro všechno kolem dřeva používám "kukuřice" - frézičky s přerušovaným ostřím, průměry 0,8 - 1,6mm; třeba topolovku 3+3mm (2 desky na sobě) jedu 1,4mm točky tak 14000 posuv do 820mm/min; ceibu 2mm 0,8 točky 16-18000 posuv 640mm/min...
http://www.ebay.com/itm/3-175mm-Corn-Te ... SwhMFXksH0
klíčová slova z názvu použij při dalším vyhledávání...
Pozor na vrtáky - jak se v názvu vyskytuje "drill", bývá to vrták i když to není až tak pravidlem... fotka napoví co to je, zda frézička či vrták.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 18:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
ja beru frezy z banggoodu - cena podobna ebayi ale podporuji postovne s trackingem. Po par ztracenych zasilek atd.... me ten dolar stoji za to ze vim kde se to flaka :-D

btw : frezuju 3D veci bez kulatych frez a je to taky v pohode. Jen clovek musi pocitat s tim ze to ma omezeni na spodku dilu :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 18:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Lark píše:
Spousta nadšenců pak asi v tichosti odpadne, když začnou přicházet na to, že to není jen o té mašince, nebo když je to nepřejde, začnou do toho dál investovat a mají z toho dalšího KONĚ. :lol:


Dulezite je si na zacatku rict co od toho cekam - ja uz rok pizlam veci na MPCNC a to presto ze ti co z toho maji KONE tvrdili ze na frezce postavene z 3D tisknutych dilu, lozisek do inline brusli a pozink chranicek nepujde nic delat.

Ja jsem chtel presnost ala lupinkova pilka. To se dodrzelo a pro moje hobby pouziti je to super, levne, bez problemove. Zrovna dopizlavam nejake veci na SE.5 a diky tomu ze nemam vakuovy stul ,nemam problem ject i bez odsavani a Jyrry me poradil ze 150W vreteno je dostacujici tak to neni pres jedny dvere prakticky znat.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 18:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Amper píše:
Dulezite je si na zacatku rict co od toho cekam - ja uz rok pizlam veci na MPCNC a to presto ze ti co z toho maji KONE tvrdili ze na frezce postavene z 3D tisknutych dilu, lozisek do inline brusli a pozink chranicek nepujde nic delat.

No právě. Ty jsi už předem věděl co od toho chtít a neměl přehnané požadavky. Jenže někdo si myslí, že si pořídí laciné vybavení a myslí si že bude frézovat třeba dural. A pokud nechce používat jen hotová data, což mu dlouho nevydrží, musí se taky naučit ovládat nějaký CAD, aby si dokázal své představy taky vymodelovat.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1269 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 85  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz