Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1269 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 ... 85  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 01.11.2017 9:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
To máš asi pravdu, protože dokonalejší CAM je určitě za podstatně jiné peníze a pro domácí použití se to asi nevyplatí. Hodně je to taky o praxi a zkušenostech, jaký nástroj, jakou strategii a jaké řezné podmínky zvolit.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 07.12.2017 8:01 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.10.2008
Příspěvky: 185
Bydliště: Bechyně
Ahoji kluci. Jen se povesim na konec. Povidlo se mi po dlouhe dobe dodelat frezku a vcera byl slavnostni vykop. Rezal jsem par ozdubek na vanoce. Rezal jsem to z 3mm topol 620x420 mm. Zakladni desku mam z lamina (nebo co to je) pouzivany na pracovni prostor kuchynske linky a na to jsem dal 2 mm extrudovany polystyren pouzivany pod plovouci podlahy (takovy zeleny pricne vroubkovany). A ted k problemu: pri rezani se mi vetsina plochy preklizky zveda o 5mm, takze pokud bych ji nedrzel priplaclou na pracovni desku, tak by to freza projizdela v lufte, coz si myslim, ze asi nebude vubec idealni. Resite to nejak?? Nebo se vam to nestava?? Ta topolovka byla sama o sobe prohnuta, tak jsem ji dal pupkem dolu (jako U) a myslel si, ze kdyz pritahnu okraje upinkama, tak bude pekne lezet no, nelezela. Jeste me napadlo vyhodit ten polystyren a dat tam pod to pres celou plochu 3topolovku, ale nenapada me jak ji pripevnit aby se taky po prostredku neprohla. Hmm jsem se trosku rozepsal:-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 07.12.2017 8:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Rezu z pruhu 100-150mm, neco az 180mm a vyjimecne 200. I tak nektere veci musim hlidat.
Nekdo privrtava vetsi desky vruty ke stolu (ale musi dost dobre vedet kudy rez nepovede :-) ), nekde pomohou mustky, jindy vhodne zvolene pocatky objizdeni obrysu (to da cas a zkusenost); velika vyhoda je vakuovy stul.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 07.12.2017 8:12 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
V tom ti neporadim, sam na to kaslem, ale na ten polystyren bacha, pri urcitej teplote frezy to ma schopnost nalepit sa na nu (studena - ok prejde, horuca - ok polys sa topi este pred kontaktom - ale tepla napriklad po zanoreni moze mat na chvilu tu "spravnu" teplotu) a mas problem so zapekanim ... hlavne vo "vianocnej" preglejke :- ))))


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 07.12.2017 9:01 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 431
Bydliště: Mýtna LC
plošný materiál prikrúcam n základnej doske samorezkami. Miesta na samorezky si naznačím v dxf a frézovať začnem najprv vyvŕtaním/naznačením dier pre samorezky. Počas naznačenia dier stačí preglejku pridržať rukou. Potom preruším frézovanie a upevním preglejku vo vyznačených miestach. potom pokračujem už v samotnom vyrezávaní dielov. Takto sa nemôže stať (niekedy hej keď je frézovaný diel príliš blízko a fréza zachytí hlavu skrutky) že skrutky budú v dráhe frézy.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 07.12.2017 11:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Už jsem to tady jednou dával, ale pro připomenutí, já držím frézovaný mateiál podtlakem z odsávání. Přídržná síla toho podtlaku je taková, že pohnete z frézkou (váží tak cca 60kg) na stole, než aby se pohnul plát na tom stole překližky když na něho z boku zatlačíte. Při frézování mám nastavenou osu Z tak - že nepatrně 0 - 0,02mm zajíždí i do stolu na frézce. Ale jak jsem jednou psal ( když jsem ještě nastavoval tu hloubku na ose Z více do hloubky cca 0,2 -0,3mm) tak jsem po rozfrézování toho stolu, znovu tu pracovní desku toho stolu přefrézoval do roviny, a ted už tedy používám tu malou hloubku na tom Z a pár let už s tím nic nedělám, a plocha je pořád použitelná. Rosťa.


Přílohy:
PC070194.JPG
PC070194.JPG
[ 77.77 KiB | Zobrazeno 1310 krát ]

PC070195.JPG
PC070195.JPG
[ 81.5 KiB | Zobrazeno 1310 krát ]

PC070197.JPG
PC070197.JPG
[ 97.65 KiB | Zobrazeno 1310 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 07.12.2017 12:40 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.10.2008
Příspěvky: 185
Bydliště: Bechyně
No bohuzel podtlak asi nevyjde, ale zatim to budu resit jak pise Stanleyp- proste si na spravny mista dokreslim kolecka, necham je vyriznout jako prvni a pak to pres ne prisroubuju. D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 07.12.2017 17:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 431
Bydliště: Mýtna LC
Namiesto vyrezania koliesok iba navrtaj dierky. Pri rezani koliesok budes potrebovat vecsiu silu na udrzanie materialu rukou. Pri naznacovani vrtanim ak mas rovny material tak ho v podstate netreba pridrzat vôbec.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 07.12.2017 22:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2003
Příspěvky: 624
Mam dotaz jaky použivate zdroj na napajeni regulatoru pro motor vřetene když mate BLDC motor

_________________
zbek

aircombat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 07.12.2017 22:38 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Mám "průmyslový" zdroj 18V/6A (10A ???) a ten nastavovací trimr jsem nahradil potenciometrem, tím řídím otáčky změnou napětí v rozmezí cca 8-18V. Dříve jsem to řídil zdrojem servoimpulzů ale tohle mi přijde lepší, motor drží trochu lépe kroutící moment. Teď mám nastaveno stále 100% a měním napětí; regl kupodivu neprotestuje.
Při frézování tvrdší překližky 6,5mm (na jeden záběr, fréza 1,4mm, 360mm/min) to při 18V bere max. 5A.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 07.12.2017 22:44 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.10.2008
Příspěvky: 185
Bydliště: Bechyně
To StanleyP: vrtani je u me na houby, ja mam v zakladovej desce v rastru 10x10cm zavitovy vlozky M6 tak tam udelam kolecko pro m6 sroub, ale to bude v pohode, ten material mi drzi upinky kolem dokola, tam problem neni a na ty dve ci ctyri dirky (podle velikosti preklizky) to na chvilku primacknu rukou a pak to jen pritahnu sroubem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 07.12.2017 23:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
zbek píše:
Mam dotaz jaky použivate zdroj na napajeni regulatoru pro motor vřetene když mate BLDC motor


To je fotka, ještě z vylaďování na stole před montáží do "bedny", toho soft startu, ono když je tam přes 100G kondíků tak se musí "opatrně" A ještě se tam přidaly chladiče na diodové můstky, samo že jeden zdroj, je na napájení driverů 40V/10A, regulátor má napájení 12V/25A


Přílohy:
Zdroj frézka.jpg
Zdroj frézka.jpg
[ 113.04 KiB | Zobrazeno 1195 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pát 08.12.2017 5:46 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Rosta2 píše:
... je tam přes 100G kondíků ...

Proč tolik? 8O
A proč jsou na těch dlouhých kabelech mimo? Indukčnost těch přívodů degraduje jejich účinky... :?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pát 08.12.2017 8:32 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
pouzivam bezny cinsky 20A zdroj - sdilim ho s 3D tiskarnou protoze nikdy nefrezuju soucasne s tiskem. Nic extra, rizeni otacek pres regler primo z desky a gcode. Mam to udelane tak ze zadavam otacky nastroje jako mikrosekundy pro esc tj. od 1000 do 2000 je od 0 do 100%

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pát 08.12.2017 8:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
jyrry píše:
Proč tolik? 8O
A proč jsou na těch dlouhých kabelech mimo? Indukčnost těch přívodů degraduje jejich účinky... :?


jyrry dobře víš že na 1A odběru by měl být kondík o hodnotě 4G pro vyhlazení, čili když mám zdroj (toroid) vyrobený na odběr 25A tak to máš těch 100G, a zdroj pro drivery má cca 60G. A pokud jsi dobře četl, tak ta fotka je s vylaďování toho soft startu ( na stole v kuchyni ), kde je postupný náběh na plné nabití, a to je stejné i s postupným vybíjením při vypnutí. Takže to hafo těch kondíků je proto - ( po provozu frézky, vím že ty odběry jsou daleko nižší) - aby by pokryto vyhlazení proudu při maximálním odběru, který tedy nikdy nenastal. Odběr motoru vřetene je cca 7 - 8 A.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1269 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 ... 85  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz