Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1269 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 ... 85  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 14.03.2016 15:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Celeron píše:
Jak už tady řešíme ty různý odsávání, nevíte někdo, z jakýho matroše se šijou filtrpytle na truhlářský odsávače? Potřeboval bych ušít tak asi čtvrtinovej s mnohem menším hrdlem.
Jirka


Kdyby někdo naháněl typový ale i zakázkový filtrpytle do odsávání, vysavačů a podobnejch cuců, fy Urban-technik. Už mi štepujou jeden atyp, cena kolem 450 kaček, což je půlka typově prodávanýho pytle na velkej truhlářskej odsávací jednopytel.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 19.03.2016 0:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Dnes jsem konečně dodělal a zprovoznil vakuovou přídrž stolu frézky. Zkoušel jsem na stůl položit desku Starlonu (nášlapná izolace pod plovoučky podlahy) tak aby po obvodu zůstala ze tří stran řada sacích otvorů a Starlon se přicucnul že s ním nešlo hnout do stran, pouze šel utrhnout z desky, ale je to ohebný, takže postupně povolil.
I na pouze polovinu překrytých děr Starlon držel ža nešel posunout do stran. A to vše držely pouze otvory vrtané do desky, zatím ještě nemám desku profrézovanou sacíma kanálkama, předpokládám, že když se zvětší sací plocha, tak se taky lineárně zvýší i přídržná síla.
Večer jsem byl u kámoše truhláře a zkusili jsme si zahrát přetahovanou ten můj "odsávací agregát" proti truhlářskýmu jednopytlu. No nevím, ale byla to kupodivu plichta. Mám asi o 120W slabší motor a truhlář má dvojnásobnej průměr radiál větráku a fouká do hustýho pytle. Já mám zase 4x širší turbínu axiál větráku, o cca 500 otáček za minutu víc a zatím žádný pytel, takže minimální odpor na výstupu. Podle větrákových teorií mám poloviční podtlak ale 3-4x větší kubatůru co proletí větrákem.
Zítra zkusím profrézovat drážky na desce, jestli se to ještě zlepší.
No a pak jen nalepit sem tam někde oboustrankou na Starlon desku překližky a vyzkoušet...

Tak já nevím, jestli to bude životaschopný. Co vy na to frézaři, co máte vakuový stoly?
Díky za názory
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: ned 20.03.2016 16:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Ty planujes oboustranku ? Jsem myslel ze se to dela tak ze se do starlonu udelaj diry a skrz ty se pricucne material.

Pokud je oboustranka tak prece :

- neni na cele plose takze ti cast vyfrezovanych dilu bude odskakovat/ rezonovat
- nevic co pouzivas za oboustranku ale ty co pouzivam ja jsou dost gumove a lepive a urcite by freze nedelali dobre (jako nastroji myslim)

= vetsina plusu jde do kytek ne ?

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: ned 20.03.2016 19:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Já nevím, ještě jsem to nezkoušel, nebyl čas. V každým případě nechci drápat do stolu. A na tu lištovou rohožku, co používá třeba Veka1 ten můj cuc asi nebude stačit. Nojo, ta oboustranka by opravdu mohla zacpat frézu. Tak pak mě napadá opravdu napsat prográmek na frézování Starlonu přicucnutýho na stůl. Do Starlonu by se vyhrabal ten přídržný čtvercový rastr a nakonec vytočily sací díry.

Škoda že se zatím neozval Rosta, ten má pokud si vzpomínám dírkovej vakuovej stůl, třeba by poradil jak nejlíp na to.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: ned 20.03.2016 21:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Víš já už nevím co k tomu přisávání materiálu ke stolu frézky dodat. Mě se taky z kraje frézování nelíbilo, co se stalo s tím pěkně udělaným stolem, po pár hodinách frézování, že už to není takový pěkný stůl jako býval dříve. Ale soucit stranou, ten sem nepatří. Taky jsem zkoušel přilepovat ke stolu frézovaný díl oboustranou lepící páskou, s mezikusem třeba 2mm balzou - takže 2 samolepící oboustrané pásky. A stejně, aby frézovaný díl byl proříznutý přes svoji celou šířku tak jsem musel zajet cca 0,1 - 0,2mm hlouběji než je tloušťka té frézované překližky,( mezikus blátová balza, blátová překližka nebyla vždy 2mm,nebo jiný rozměr, frézovaná překližka taky vždy nebyla 3mm ale trochu v jiné toleranci). Takže stejně se na frézu namotávala ta samolepka, a nějakou frézu jsem i ulomil. Takže jsem tím pádem přestal s těmi pokusy s mezivrstvou. Takže proto zajíždím při frézování frézou do stolu nějakou tu desetinku hlouběji, než je vrch stolu. Sice jak už jsem psal, nevypadá to pěkně ta rozfrézovaná plocha toho stolu, ale jenom to tak vypadá, na funkčnosti se to zatím neprojevuje, no trochu už jo, už se chystám že tu rozfrézovanou plochu toho stolu přerovnám, ale pokud frézuji celou tabulku té překližky cca 720x420mm tak pořád ta tabule drží pevně podtlakem k tomu stolu.A dávat nějaký mezikus - třeba ten Starlon, mezi frézovanou překližku a ten stůl tak to nebezpečí - no vlastně vůbec nevím, jak ten Starlon se chová možná se trochu zmáčkne, možná ne, a když do něho zajede ta fréza, jestli se začne namotávat, nebo je to bez problému, nevím. Mě se osvědčilo to co mám, možná někomu něco jiného, ale šetřit ten vrch toho stolu - který je taky z topolové překližky, nemá význam - pouze jenom vzhledový dojem to trochu kazí, ale mě je to šumák :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 21.03.2016 1:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Starlon má únosnost 5,2 tuny na m2, to je 0,5 kg na 1cm2 jestli se nepletu. Když je na něm lamino a na něm stojí na nohách dost těžký nábytek z masívu, tak se nedeformuje. To lamino něco roznese, dolík se v laminu neudělá. Už jsem ten Starlon pár metrů zkoušel projet do hloubky pod překližkou asi 0,3 mm a chová se zajímavě, jako když se jede trafopájkou těsně nad polystyrénem, prostě se propadá a stopa frézy je asi o polovinu průměru širší. Asi to dělá teplo v prořezávaný překližce. Na frézu se to nepatlalo, otázka je, co se bude dít, až bude fréza tupější, třeba bude více tepla a propadání bude větší.
No kdyby ten Starlon nevyhovoval, truhlář mi ukazoval zelenou 4 mm Hobru, co se dává taky pod lamino. Je podobná té tlusté, co se dělala už za bolševika. Ta se sice dala rozlámat rukou ale ta podlahová je mnohem tužší. No a oproti MDF nebo Sololitu neobsahuje žádný tupítka.
Mám představu tu Hobru použít jako výměnný povrch základový desky frézky, napsat program pro vyfrézování toho přídržnýho rastru a vyvrtání sacích děr ve stejným místě co má základová deska. No a až se frézováním rozdrápe do nepoužitelnosti, tak se vymění a znova vyfrézuje přídržnej rastr. Rosta píše, že to rozdrápání do nepoužitelna trvá hodně dlouho, tak by to snad mělo vyhovět. Na stůl se mi vejde akorát jedna deska a cenově vyjde na 35 kaček.
Nebo by se mohl zkusit korek, ten je v rulích což asi nebude ideál, různý tloušťky ale velký balení.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 21.03.2016 7:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
A ještě k tomu stolu, až tedy tím frézováním a následovným srovnáváním do roviny tu vrchní část toho stolu ( topolová překližka 3mm) řekněme odstraním, ale vidím tuto akci tak cca 4x něž dojde k tomu, že ta vrchní vrstva toho stolu už je nepoužitelná, že už bych se profrézovával až do té základní dřevotřískové vrstvy toho stolu, při tom frézování ( vyřezávání) dílů na modely, tak si pouze nařežu čtverečky z té topolové překližky, a ty nalepím do těch míst mezi ty odsávací otvory, čímž znovu vznikne ten rastr a pojede se na novo ( samo, že ten povrch se po tom nalepení těch čtverečků bude muset přerovnat) ale nebude se muset ( kdybych nalepil celou desku té topolové překližky na ten stůl ) frézovat znovu ty drážky a vrtat ty odsávací otvory, ale to než bude, jako to nalepování těch čtverečků, tak to vidím na hafo let :D pokud k tomu vůbec kdy dojde :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 21.03.2016 9:20 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
Celeron píše:
se propadá a stopa frézy je asi o polovinu průměru širší. Asi to dělá teplo v prořezávaný překližce. Na frézu se to nepatlalo


na to bacha, ono ked sa to raz zacne matlat, tak to neuvidis, lebo freza hned prdne :- )) ... chvilu mi trvalo kym som prisiel na to preco mi odchadzaju 1mm frezy :- ))) ... pozna sa to tak, ze namiesto pekneho prasku vyliezajuceho od frezy, zacnu liezt "cerviky" ... proste nie sypky material, ale akoby nieco drziace pokope vyiezajuce z drazky v tvare pasiku, potom to zacne hnednut a potom freza prdne


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 21.03.2016 9:58 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2008
Příspěvky: 6902
Bydliště: Moravský kras ČR
Celeron píše:
truhlář mi ukazoval zelenou 4 mm Hobru, co se dává taky pod lamino. Je podobná té tlusté, co se dělala už za bolševika. Ta se sice dala rozlámat rukou ale ta podlahová je mnohem tužší. No a oproti MDF nebo Sololitu neobsahuje žádný tupítka.
Mám představu tu Hobru použít jako výměnný povrch základový desky frézky, napsat program pro vyfrézování toho přídržnýho rastru a vyvrtání sacích děr ve stejným místě co má základová deska. No a až se frézováním rozdrápe do nepoužitelnosti, tak se vymění a znova vyfrézuje přídržnej rastr.


Jsem si takřka jist, že ta hobra vzduch propustí, tudíž by byla ideální podklad na vakuovej stůl a nemusel bys do ní nic frézovat. Dobrej tip, někde se po ní podívám a vyzkouším.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 21.03.2016 11:26 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Hobru pouzivam jako scrapboard a je v pohode aj kdyz se do ni zajede hloubs

Ale vzduchovou propustnost jsem nezkousel

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 21.03.2016 13:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
igorb píše:
... namiesto pekneho prasku vyliezajuceho od frezy, zacnu liezt "cerviky" ... proste nie sypky material, ale akoby nieco drziace pokope vyiezajuce z drazky v tvare pasiku, potom to zacne hnednut a potom freza prdne

Znám, to je (asi) špatně rozetřené lepidlo v překližce... Odpravilo mi to i 1,4mm frézičky ale už jsem na to vyzrál - jedu dost nízké otáčky a už se mi to nepřihodilo...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 21.03.2016 13:13 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
ano, chova sa to uplne presne rovnako ako bordel v preglejke, ale toto bolo spolahlivo tym polysom lebo to preglejka nebola :- )) ... a co sa tyka otacok tak tomu polysu pomoze naopak vyssia rychlost, vtedy ten polys mizne "bezkontaktne" lebo freza je taka horuca ze to zmizne este kym sa tam freza dostane ... potom to ale zase pali to lepidlo ... takze z dazda pod odkvap :- )) ... treba odlaborovat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 21.03.2016 13:17 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
igorb píše:
... a co sa tyka otacok tak tomu polysu pomoze naopak vyssia rychlost, vtedy ten polys mizne "bezkontaktne" lebo freza je taka horuca ze to zmizne este kym sa tam freza dostane ......

relativně nedávno jsem Jardovi frézoval depronové díly na asi 50 GeeBee... Musím to pořád sledovat a fofrem reagovat když frézička vyjíždí ze záběru (třeba před dalším můstkem) a nese si na sobě cukrovou vatu ... Ten vrchní díl (jedu 2 na sobě) má drážku podle frézičky a ten spodní podle toho chuchvalce - tu a tam jsem musel díly (obrys) trošinku přibrousit... :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 21.03.2016 13:37 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
ale nie, ja nemyslim frezovanie polysa ako dielu, ale dreveneho (laminatoveho etc.) dielu podlozeneho polysom ... diel zahreje frezu a polys sa tavi od tym, to je o com hovorim


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 21.03.2016 17:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
JirkaA píše:

Jsem si takřka jist, že ta hobra vzduch propustí, tudíž by byla ideální podklad na vakuovej stůl a nemusel bys do ní nic frézovat. Dobrej tip, někde se po ní podívám a vyzkouším.

Maj ji v OBI desky asi 60x80 cm. Ale ta vzduchová propustnost, to se mi nezdá. Nevím jak tahle ztužená zelená podlahovka, ale ta tlustá stavební se loupe na podélný vrstvy, který jsou vlastně kolmo na požadovaný proudění vzduchu.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1269 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 ... 85  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz