Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1492 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89 ... 100  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 04.01.2017 22:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Přiznám se, že lepit PET-G jsem ještě nezkoušel, tisknu si jen jednoduché kusy, žádné stavebnice v rozsypu jako Ty, osobně jsem se doteď domníval, že petka lepit nejde, že je to jeden z těch ničím neslepitelnejch "mastnejch" plastů. Já to beru jako lepší alternativu k ABS.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 04.01.2017 22:43 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
Celeron píše:
PET-G a PLA jde lepit vteřiňákem tak, že plocha 5x5 mm nejde urvat od sebe kleštěma, povolí v tisku na přechodu perimetr- infil. Lepil jsem spousty dílů tištěných z půlek a žádnej problém.
Brousit jde nejlíp ABS, když ho pak vezmeš acetonem, tak se ani nemusí dělat další úprava. PET-G se brousí trochu hůř a nejde ničím zestejnit, jedině stříkat. PLA je na broušení sviňa, nesmí se ti ohřát nad cca 40 st, jinak se žmolí. Ostrý nástroje a novej ostrej šmirgl. Nejlepší úprava je zaškrabávání ale většinou není potřeba, protože PLA mě dělá nejlepší povrchy z těch tří probíraných matrošů. Na vršek PLA stříkat.
Jirka


já jsem PLA poléčil acetonem a následně stříknul plničem ... výsledek je naprosto OK. Jen mi vadí ta nízká teplotní odolnost.. Dělal jsem piloty a kokpity, vypadají dobře, ale pod tím durofolem se to na slunci může roztýct jak čokoláda. To samozřejmě nechci. ABS mě jako materiál naprosto otrávil, když jsem s 3D tiskem začínal před asi 4mi lety. Teď znovu vytisknu Albíka, právě bych chtěl zkusit PET-G. Původní z ABS se mi zdeformoval..

Zkoušel někdo Nylon? nebo PC ?

_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 04.01.2017 22:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Jak jsi to PLA dlouho acetonem mordoval? Mě se jeví jako zcela netečný. Není to myšleno jen jako odmaštění? Trochu ho naleptává metylénchlorid ale žádný eko to rozhodně není. :wink:
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 04.01.2017 22:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Tak máme domontováno, hodinu jsem drátoval a vyvazoval; ta vrabčí hnízda v návodných videích jsou hnus.
Zítra bude první spuštění, mladej zatím studuje SW a návody k tomu...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 04.01.2017 22:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Jo, já bych měl dotaz. Nenarazil jste někdo na PLA filament, co by měl barvu flintovýho brynýru? Černá je moc černá, šedá je moc "bílá". Potřebuju tmavou šedou, nebo šedočernou. Brynýr je taky hnědočernej, taky by mohl být.
Díky
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 04.01.2017 23:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2008
Příspěvky: 337
Bydliště: Chebsko
... to normalne hod do plamene a pak potri volejem ne ??? :lol: :lol: 8)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.01.2017 2:04 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 11.1.2010
Příspěvky: 50
Bydliště: PO
Objednal som nedávno na skúšku šedú od real-filament.com,
je to tmavo šedá a má jemný saténový odlesk, vyzerá pekne ale na zbrane by to chcelo ešte tmavšiu..

https://reprapworld.com/products/filame ... kg_1_75mm/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.01.2017 9:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Celeron píše:
Jo, já bych měl dotaz. Nenarazil jste někdo na PLA filament, co by měl barvu flintovýho brynýru? Černá je moc černá, šedá je moc "bílá". Potřebuju tmavou šedou, nebo šedočernou. Brynýr je taky hnědočernej, taky by mohl být.


Videl jsi fotku meho kulometu na Se.5 ? Je to vzate metalizerem od Agamy - Gunmetal alias hlavnovina. Jedina nevyhoda ve tvem pripade bude asi cena, prodava se to v malem baleni pro kyty a natrit tim 1:1 kulomet mozna neni nejlepsi napad :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.01.2017 10:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11191
Bydliště: Břeclav, ČR
Ty barvy na kity kryjí velmi dobře a spotřeba by nebyla nijak velká.

Jako větší problém bych viděl mechanickou odolnost barvy. Poklud to bude často chytat do ruky, půjde to celkem rychle do pryč.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.01.2017 10:21 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
jasne, ty metalizery se musi prefouknout lakem

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.01.2017 14:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 1151
Bydliště: Hlučín, CZ
arachna píše:
nesmis hned verit kazdymu odbornikovi, co se za nej sam prohlasi ... 8) Osel, co neumi tisknout PLA sotva zvladne lip ABS ...

Jedna věc je, jestli to z daného materiálu člověk vytisknout umí, druhá věc je, jestli ten materiál je na to vhodný.
Já mám s PLA jednu nepříjemnou zkušenost, že "teče" i při pokojových teplotách. Vytisknul jsem si z PLA konstrukci na Eggbot a mám s tím v podstatě konstantní problém, že se to povoluje i když to stojí v klidu. Prostě to sestavím, utáhnu (matice plochým klíčem), nechám ležet a po dvou dnech ty matice povolím holou rukou.
Takže některé díly z PLA na tiskárně v pohodě, u jiných dílů bych byl opatrný.
Mám i vytisknutou jednu tiskárnu komplet z PETG a taky v pohodě. U toho PETG ale jenom pozor na jednu věc - je výrazně pružnější než PLA nebo ABS, takže pro dosažení dostatečné tuhosti některých dílů jsem musel zvýšit infill. Na co mi u ABS stačilo 25%, tam jsem u PETG musel dávat 40%. Jinak je to ale v pohodě.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.01.2017 15:48 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10799
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Tisknu chvilku, takže to tak prosí berte:
ABS: velmi dobré tisky, ale je třeba pamatovat na nevýhody a podle toho si navrhnout díly. Nejde vždy jen tak stáhnout a tisknout. VELKÉ náhradní díly na REBELa (do šuplíku) se mi z ABS se mi vytisknout nepodařilo. Vylepšení v acetonu je velké plus. NEvýhodou je změna rozměrů

PLA: vlastně jsem s tím začal protože křídla vytisknout prostě nejdou. Pohodový materiál, ale opravdu obtížně opracovatelný.

PetG: mám za sebou jednu cívku. Lepit sekundovým lepidle jde výborně. ALE povrchy jsou jednoznačně nejhorší a tahá za sebou vlasové stopy. Nejpomalejší tisk. Mám REBELa kompletně vytisknutého, ale trvalo to několik nocí. Potvrzuji vetší počet perimetrů i procento infill.

Za mě na dekorace PLA.
Na konstrukční věci bez nároku na povrch PET.
Ale nejčastěji tisknu z ABS.

Za mě je tam jasná souvislost s návrhem dílu a materiálu. Prostě se zamyslet a pokusit se vyhovět nejvíce požadavkům.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.01.2017 16:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
uplnej souhlas (az na to ze PetG tu mam polozenej ale zatim nevyzkousenej)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.01.2017 19:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Spíš pro ostatní začátečníky jako já chci k tisku PET-G poznamenat postřeh, že ze začátku tisknutí z tohoto materiálu to na Průša i3 MK2 šlo pěkně, rychlost 100%. Ale velice záhy se mi přestalo dařit, tisk první vrstvy byl poloprůšvih, vlákno se táhlo, nechtělo se přilepit na PEI tiskovou plochu i když jsem laboroval s doladěním osy Z, no prostě už jsem byl z toho nešťastnej, do té doby fungující způsob očištění tiskové plochy Clinem a otřít ubrouskem už nefungoval. Šel jsem tedy do města shánět Isopropylalkohol a nesehnal. Pak jsem vyzkoušel radu z Průšovy příručky 3d tiskaře a lehce pobrousil tiskovou plochu za studena drsnou stranou houbičky na nádobí a problém se tím odstranil, pravděpodobně jsem tiskovou plochu lehce zdrsnil. Paradoxní na tom je to, že ta rada s houbičkou zní na sjednocení vzhledu tiskové plochy, kdy po tiscích zůstávají na ploše různé lesklé plochy. To co jsem teď napsal platí asi jen pro tiskárny s PEI tiskovou plochou, takže asi jen Průša mk2.

Ještě dodám, že při tisku z bílý nebo transparentní petky se občas stane, že asi vlivem nastavené teploty vznikne takový malý škvarek či připečenec. U konstrukčních dílů co třeba ani nejsou vidět je mi to jedno, trochu mi vadilo když se to stalo uprostřed tisku průsvitné vázičky co jsem tisknul k vánocům, na fotce je to v horní části vázy vidět. Zato je ale vázička příjemně pružící a nerozbitná, tady rozhodně soudruzi z NDR neudělali chybu. Pomohlo by asi snížit teplotu trysky (profilem pro PET v průšově sliceru je přednastavených 240 stupňů), vyzkouším příště. No a při tisku z černý petky to vidět předpokládám už stejně nebude.

Sundat výtisk z petky mi dělalo ze začátku velký problém, fakt to i po vychladnutí plochy dost drželo. Tam není žádný zvednutý růžek kam by se dala strčit špachtle se zakulacenými rohy a tudy výtisk opatrně odloupnout. Pomohlo mi to, že když už teda položení první vrstvy tisku není problém, tak mít nastavenou osu Z tak aby to na ploše tolik nedrželo/nebylo přitisknutý a pak to, že na opatrné odloupnutí tisků beru dlouhé špičaté a zároveň ohnuté kombinačky, kterými tisk uchopím pohodlně zeshora a přitom zahnutou částí čelistí vodorovně až dole u podložky za spodek tištěný věci. Obrázek


Přílohy:
P1110230.JPG
P1110230.JPG
[ 99.82 KiB | Zobrazeno 576 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.01.2017 21:15 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
Celeron: dlouho vlastně. Matlal jsem to štětcem asi 10 minut. pak jsem to prstem uhladil. Bylo cítit, že povrch změknul.
Má někdo fotku z blízka výtisku z PETG? Kvůli té kvalitě.. Koukal jsem na YT na nějaký videa a není to tak zlý..

_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1492 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89 ... 100  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz