Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 680 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 46  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: pon 12.10.2015 8:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Super thread, moc děkuji, že se někdo odhodlal to prakticky ověřit i v ČR. Jak naznačuje jak tvůj popis, tak i naskakující reakce přímo na thingiverse včetně videí na YT, tak postup "udělat CNC trochu reprap stylem" je daleko reálnější, než by naznačovaly reakce u threadu, který jsem kdysi otevřel ( viewtopic.php?f=146&t=71710 ).

Můj ryze osobní názor je, že pro modelářskou potřebu s primárním zacílením na žebra a přepážky z balsy či topolovky maximálně 3mm to musí stačit (a defakto jde o "2D", ne 3D). Je pravděpodobné, že na kov či třeba tvrdé dřevo už to bude slabší či přímo nemožné, ale to nepotřebuje každý.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: pon 12.10.2015 10:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Sranda je ze ta stavba je vic 3D (resp, 2.5D) nez vetsina ostatnich frez. Da se totiz zvednout na nozicky a mit delsi dost dlouhe "Z"tko, rozhodne se chystam zkusit vyhrouhat treba kus trupu nebo tak neceho z extrudaku.

ad tvrde materialy - na webu nejake videa jsou, vyhoda je ze se da pevnost ramu menit tim ze se da relativne jednoduse zmensit plocha (ale i zvetsit) a pak se da tvrde drevo nebo hlinik nouzove (= presnot mensi, spotreba nastroju asi vetsi) asi dat

Ale jak jsem psal , to neni muj cil.

Aktualni stav meho projektu Ara :-) je tento :
Příloha:
WP_20151012_11_14_15_Pro__highres.jpg
WP_20151012_11_14_15_Pro__highres.jpg
[ 57.82 KiB | Zobrazeno 4049 krát ]


_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: pon 12.10.2015 10:42 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Já to s tím "2D" myslel tak, že můj zájem by mířil vyloženě do oblasti "plošného frézování", typicky žebra...
Že to je konstrukčně (volitelně) 3D je mi jasné a využitelnost si umím pdstavit také, to ano :-)

Jinak se zdá, že tento projekt se hodně chytl, je to vidět nejvíc na tom, kolik se na thingeverse už vyrojilo k základnímu projektu doplňků, to je asi nejvýraznější měřítko zájmu...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: pon 12.10.2015 13:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Ano, to ze lidi ten stroj stavi, pouzivaji a vylepsuji (i primo tvurce) bylo to proc jsem ho zvolil. Vetsina ostatnich projektu umira na nezajem. I tvurce je ochotny predelat kus stroje - viz novy kus "Z" osy ktery neni sroubovany ale z jednoho kusu (ale na druhou stranu je to jediny dil co se tiskne s podporama)

Jedna osa uz jezdi, ted dalsi osa, pak "Z" a pak se pustim do uprav Marlina (pouzivam pro kazdy motor extra stepper takze to bude chtit upravit)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: pon 12.10.2015 17:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Tak uz jezdi vsech 5 motoru. Drivery X/Y jsem nastavil na 1.5A (motor jsou na 1.77A), Z osa je na 1A (motor je mensi , 1A)

Zatim to vypada dobre, pohybuje se to docela rozumne. Upravim Marlina na dva drivery na osu (pouzivaj se drivery pro extruder jako dalsi osa), narezu nozicky, pridelam k desce a zacnu testovat malovani :-)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: pon 12.10.2015 19:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Jeste jsem zapomel na jednu vec - modifikaci RAMPS desky na napeti 36V pro motory. Doufam ze se z toho vseho nezacoudi :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: pát 16.10.2015 8:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Deska je modifikovana (ale myslim ze je to asi zbytecne, priste bych si to klidne odpustil :-D ) a po upravach Marlinu stroj jezdi.

Kdyz se zapne akcelerace tak pekne smazi takze ted musim jeste otestovat zda bude pouzitelna, nerad bych aby to akcelerovalo i pri frezovani :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: sob 31.10.2015 22:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Tak, nasadil jsem endstopy a zahajim prvni malovaci testy :-)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: ned 01.11.2015 22:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Par poznatku pro 3D tiskace :

- kovova pruzna spojka opravdu neni dobra pokud na ni neco visi ze zhora. Musim tam dat originalni, 3D tisklou spojku
- je dulezite otestovat jak se chovaj motory/drivery pri velmi pomale jizde. Pri rychle jizde bez problemu, pri pomale po nejake dobe vypnul driver (asi prehrati, mel jsem na nem docasne dva motory paralelne)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: pon 02.11.2015 21:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Tak jsem dneska poprve neco namaloval, pripojil ESC spindlu a nastavil Estlcam tak aby na zacatku spoustel spindle. To je hnane ESCckem ktere jsem bodnul do Servo out na RAMPS (5V vyrazen) a tudiz se da ovladat normalne G-Codem. Udelal jsem to tak ze rychlost nastroje = ms pro ESC. Tj. 2500rpm = spindle na max tocky ale muzu stahnout kdyz je potreba. Tim padem odpadne dalsi bazmek ovladajici regulator na spindle (pokud nekdo pouziva).

Pro inicializaci GCode jsem pouzil kombinaci G92/G90 takze se nula bere tam kde je hlava ale nastaveni home se da udelat z ovladaciho programu (mam + i - endstopy na vsech osach). Pak se nastavi servo signal na 1000, pocka se 5s nez se ESC nainicializuje a pak uz se posle pres M280 P0 S<s> hodnota z nastaveni nastroje.


Zitra je v planu prvni beh se spindlem - extrudak pro overeni kalibrace kroku. Pak bude nasledovat dodelani druhe vrstvy zakladove desky - zatim jen nohy prisroubovane na 18mm drevotrisce. Pribude druha vrstva o 10cm niz , druhe patky a bude mozno snizit stul pro frezovani tenkych veci s vetsi pevnosti a nebo vyssich veci s nizsi pevnosti (EPS, velkoformatovy 3D tisk)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: pon 02.11.2015 23:35 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Amper píše:
... - kovova pruzna spojka opravdu neni dobra pokud na ni neco visi ze zhora. ...

Ta závitovka není podepřená na druhým konci ložiskem? :?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: úte 03.11.2015 7:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Neni, v puvodnim planu je pevna spojka takze by se to neprojevovalo. Lozisko je nahore (druha strana je volne jako to maj 3D tiskarny) a bude stacit kdyz ji pritahnu k lozisku ktere tam uz je a bude v cajku i pruzna spojka.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: stř 04.11.2015 14:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Tak jsem udelal prvnich par behu - polystyren a borovicova preklizka (zbytky za 10kc z bauhauzu). Jede to i na 12V (36V zdroj jsem vcera usmazil)

Příloha:
WP_20151104_14_26_57_Pro_LI.jpg
WP_20151104_14_26_57_Pro_LI.jpg
[ 72.75 KiB | Zobrazeno 3655 krát ]


Příloha:
WP_20151104_14_27_16_Pro_LI.jpg
WP_20151104_14_27_16_Pro_LI.jpg
[ 50.9 KiB | Zobrazeno 3655 krát ]



Zaver - borovicova preklizka byla asi kapanek moc na hloubku resp. rychlost rezu kterou jsem nastavil :-D Jinak jsem docela spokojeny, neni to zazrak ale za ty prachy jsem spokojen.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: stř 04.11.2015 18:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
No paráda, gratuluju :-)

Borovou překližku zkus tak 360mm/min, měla by jít 5mm silná na jeden záběr.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mostly printed CNC/Multitool
PříspěvekNapsal: stř 04.11.2015 19:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Mohl bys prosím napsat něco k datový cestě do Tvýho CNC? V podstatě čím kreslit, generovat data frézovacích křivek a pak G-kódy. 3D tiskárnu mám a u ni datavou cestu z PC nebo SD karty znám. Proto je mi jasné, že programy typu Repetier-host na to nejsou použitelné a FW pro řízení Ramps se musí dost zásadně předělat, pokud by se chtělo třeba používat SD kartu v displejový jednotce a lokální ovládání nkodérem. V původním provedení FW možná půjde jen testování pohybu jednotlivých os pomocí ručně napsaný sekvence G-kódů.
Díky
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 680 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 46  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz