Switch to full style
Pokrok se nedá zastavit. Nástroje řízené pomocí počítače ulehčují výrazně práci. Výroba strojů, příprava podkladů výkresů. I poptávky a nabídky mezi rcmaniaky.
Téma uzamknuto

Re: 3D tisk modelů letadel

čtv 04.10.2018 15:55

je to petg a ano, zkoušel, dokonce na trhačce ve škole. Dělal jsem z toho disky kol 3metrové makety, taky páky na kachní plochy Eurofightera. Pla bych nikdy na letadlo nepoužil ani na žádnou funkční věc. Zato je ale dobrý na větší kopyta. Toto je vytištěno z PLA (délka 1600mm) - Duté.
Přílohy
D6C8CEF3-BE99-4BEF-B6F7-B21FE7E17337.jpeg

Re: 3D tisk modelů letadel

čtv 04.10.2018 16:57

aha, ktery presne pouzivas ?

Re: 3D tisk modelů letadel

čtv 04.10.2018 17:21

Plasty Mladeč na pevnostní díly a MK Florie na trupy

Re: 3D tisk modelů letadel

ned 07.10.2018 19:27

Spíš už jen ze zvyku vkládám odkaz na další éro, tentokrát Sabre, nějak se už v té záplavě stíhaček ztrácím.. Bral bych radši nějaké nám známé větroně a trupy na elektrovrtulníky, sám si to vymodelovat neumím.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Re: 3D tisk modelů letadel

čtv 11.10.2018 19:24

Tak malá evoluce, Albíka jsem mezitím zvětšil. Zároveň jsem si vyzkoušel vytvořit i nějaké detaily na trupu. Vše spiral vase. délka 1100mm, váha 900gr. Materiál petg+carbon, abs+carbon, abs. Letadlo je duté, pouze v křídle je tištěná stojina. Ještě dodělám podvozek a kokpit. Tisk asi týden po večerech a přes noc. Cena materiálu 1400,-
Přílohy
albA.jpg
x2.jpg
x1.jpg
x3.jpg

Re: 3D tisk modelů letadel

pát 12.10.2018 12:31

Klobouk dolů, to je opravdu móóc pěkná práce!

Re: 3D tisk modelů letadel

sob 20.10.2018 0:26

ty bláho ten albík je krásnej ..pujdou na něj sehnat časem Gcode ?? že bych si už konečně pořídil dmychadlo :-)

Re: 3D tisk modelů letadel

sob 20.10.2018 18:57

musím se tomu ještě trochu pověnovat, primárně jsem testnul materiál a způsob tisku. Snažím se eliminovat počet dílů a maximalizovat mód Spiral Vase. Kdy je ten tisk prostě nejdokonalejší. Nevím jestli dávat přímo G-cody, neb je to tištěno na formátu tiskárny 300x300x500 a ten není tak rozšířený. No, hlavně to taky musím vystřelit do vzduchu... třeba se ukáže, že to je jen lapač prachu... I když celkem hezkej.. :-D

Re: 3D tisk modelů letadel

pon 29.10.2018 19:04

Velkou výhodou je, že pokud teče do jednoho plováku, tak teče na zcela stejném místě i do druhého. :D :D
Konec plováků se mi trošku nepovedl, ale opravoval jsem je vteřiňákem najednou.
Přílohy
DSC_2681.JPG

Re: 3D tisk modelů letadel

úte 05.03.2019 21:13

Ahoj,mám dotaz kdo z vás vytisknul více modelu a provozuje je? Zajímají mě zkušenosti z létání.

Re: 3D tisk modelů letadel

úte 05.03.2019 21:28

patamatix píše:Ahoj,mám dotaz kdo z vás vytisknul více modelu a provozuje je? Zajímají mě zkušenosti z létání.


Počítám, že každý bude mít jiné zkušenosti, ale modely jsou těžší, takže rychlejší přistání, ale přesněji se ovládají než třeba z EPP díky přesnějším kormidlům a ostrým odtokovkám. Ale zase záleží, jak to kdo udělá. Jsou díky větší váze stabilnější ve větru. Ale jaké zkušenosti tě zajímají nevím. Od 3dlabprint nemám nic.

Re: 3D tisk modelů letadel

úte 05.03.2019 21:39

Já mám (měl easy max) havaroval :D -Odešla vysílačka,ale létá pěkně. Mám vytištěný nový jen sestavit. Q trainer ale ten jsem nedal. Váha kolem dvou kil byla pro mne rychlí přechod. (umřel) Tak přemýšlím co dalšího ,lepil jsem Spitfire ,ale nelítal,přišel my moc rychlí.(lítal kolega)Tak přemýšlím co dál. Zajímá mě zda se tento obor nějak rozrůstá,nebo naopak,vzhledem k váze těchto modelů. Jednu z vad vidím co se týče podvozku,chce to opravdu jemné ruce a dobrou přistávací plochu. Viděl jsem přistávat STEARMAN PT-17 KAYDET stačilo později podrovnat ,jen tak trochu škrtl o zem a byl na kaši :D

Re: 3D tisk modelů letadel

stř 06.03.2019 9:30

na strance https://www.facebook.com/3dlabprintface/ se objevilo ze tento tyden bude nove letadlo - Sturmovik.

Re: 3D tisk modelů letadel

stř 06.03.2019 9:37

S váhou lze hodně šetřit na bateriích. Většina lidí je zvyklá létat 10 - 15 minut s rezervou.
Je to z dob ještě nekvalitních baterií, které nedaly velké proudy bez poškození. Dnes lze použít baterky na 2-3 minuty plného výkonu a 65 C (o třetinové kapacitě) a lehké výkonné oběžky. Tam je taky rezerva váhy. Na ušetřené váze ve finále není potřeba takový výkon pro udržení ve vzduchu a model se o 1/4 vylehčí se všemi plusy.
Pokud se motory dobře chladí, lze je provozovat o 1/3 vyšším výkonem než doporučují výrobci.
Chce to hlídat hlavně teplotu. Lze osazovat i výkonné motory určené do coptér . Tam ty 20 g motory dávají tahy i kolem 1 Kg. Chce to pohledat informace.
Co se týče podvozků, tak já na heliny podvozky tisknu z Pet-G při 225 °C a tryskou 0,6 nebo 0,8. Ty podvozky jsou prakticky nezničitelné.

Vůbec tisknout z PLA je ptákovina. Spousta lidí to bude obhajovat, protože to neumí vytisknout z jiných materiálů.
Ale PLA je křehký a 3dlabprit sice výrazně popularizoval tisk letadel, ale současně řadu lidí znechutil na dlouhou dobu.
Jako zajímavý materiál se aktuálně jeví CPE HG 100 . Je to podobné petu a měl by být pevnější.
Každopádně tisku modelu vždy musí předcházet řada testů s teplotou, rychlostí a objemem průtoku . Následně testovat pevnosti. Prostě bez toho to nejde.
Jediný problém je, že model musí být připraven na lehké vybavení, aby nebyla potíž s těžištěm.

Re: 3D tisk modelů letadel

stř 06.03.2019 11:11

patamatix píše:Já mám (měl easy max) havaroval :D -Odešla vysílačka,ale létá pěkně. Mám vytištěný nový jen sestavit. Q trainer ale ten jsem nedal. Váha kolem dvou kil byla pro mne rychlí přechod. (umřel) Tak přemýšlím co dalšího ,lepil jsem Spitfire ,ale nelítal,přišel my moc rychlí.(lítal kolega)Tak přemýšlím co dál. Zajímá mě zda se tento obor nějak rozrůstá,nebo naopak,vzhledem k váze těchto modelů. Jednu z vad vidím co se týče podvozku,chce to opravdu jemné ruce a dobrou přistávací plochu. Viděl jsem přistávat STEARMAN PT-17 KAYDET stačilo později podrovnat ,jen tak trochu škrtl o zem a byl na kaši :D


S tím Qtrainerem jsi musel něco udělat totálně špatně, mě vyšel na něco přes 1,5 kila a letově je totálně blbuvzdorný. Už mám druhý kus, první bohužel na šrot pro selhání serva (to by nepřežilo žádné letadlo).

Spitfire je geniální, ale ne pro úplného začátečníka, já si ho hodně užíval, ale je mi jasné, že leckoho může vyděsit.
Z malých stíhaček je asi nejpohodovější Mustang, letově ještě více Thunderbolt, ale ten si člověk sám nehodí kvůli moc velkému trupu, chce to pomocníka. Mustang létá jen nepatrně hůře, ale přitom se bezproblémově hází. Messerschmidty jsou zajímavé, ale dost svině, zase spíš pro zkušené.

Ad materiál - ten tisk z PLA zas takový problém není (aspoň pro Qtrainer a ACES stíhače, nemám zkušenost s těmi velkými modely). Trochu se ale liší materiály, já si třeba naběhl s žlutým ESUN, který se tiskl perfektně, ale proti jiným PLA (včetně jiných barev od ESUN) byl opravdu propastně křehčí. Fakt obrovský rozdíl, to nebylo "o trochu", ale "řádově". Pokud se ale použije dobré PLA, tak to celkem slouží. Ale pravda je, že se s tím musí umět létat a přistávat.

Z PET mám nový exemplář Spitfira, snad se konečně dostanu k záletu, na omak vypadá houževnatější, ale zas trochu "gumovější".
ABS chci zkusit, pokud by se tisk z něj podařil (tepelný box už mám, v době, kdy jsem se těmto modelům věnoval nejvíc jsem ho ještě neměl, proto jsem dosud nezkoušel), tak by to mělo být zajímavé.
Téma uzamknuto