Switch to full style
Pokrok se nedá zastavit. Nástroje řízené pomocí počítače ulehčují výrazně práci. Výroba strojů, příprava podkladů výkresů. I poptávky a nabídky mezi rcmaniaky.
Téma uzamknuto

Re: 3D tisk modelů letadel

úte 09.04.2019 18:29

Celeron píše:V čem je ten panák dělanej? Mě to hlásí mraky chyb a ani Netfabb si s tím neví moc rady. :roll:


Dal jsem ho přímo do slic3r . Opravilo to bleskově 31 chyb a model bez problému a bez vad naslicovalo.

Re: 3D tisk modelů letadel

sob 13.04.2019 18:11

Vložil jsem na Thingiverse další verzi toho samého házedla s balzovým křídlem. S tím, že křídlo je z balzy 2mm, ne z jedničky. Na střílení je to výrazně lepší. To pro ty, co chtějí solidně lítající model na blbnutí. Je sním větší žbrunda, než jsem čekal. :D
A pracuji na verzi do kufru. To znamená, odendávací křídlo a směrovka. Prostě placka, pod hadry...

Re: 3D tisk modelů letadel

stř 17.04.2019 15:40

Golfista píše:Vložil jsem na Thingiverse další verzi toho samého házedla s balzovým křídlem. S tím, že křídlo je z balzy 2mm, ne z jedničky. Na střílení je to výrazně lepší. To pro ty, co chtějí solidně lítající model na blbnutí. Je sním větší žbrunda, než jsem čekal. :D
A pracuji na verzi do kufru. To znamená, odendávací křídlo a směrovka. Prostě placka, pod hadry...


Chybí odkaz … je tam jen verze s 1mm !

Re: 3D tisk modelů letadel

stř 17.04.2019 16:04

To je pravda. Po několika dnech jsem jí stáhl. Prochází změnou. Zůstává verze s 1mm křídlem.

Re: 3D tisk modelů letadel

pon 27.05.2019 13:40

Hodím sem video testu Pet-G DD.
1 perimetr, tryska 0,6 teplota 220°C a plný ofuk.
rázy to nepřežije, ale ve spáře drží fest.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Re: 3D tisk modelů letadel

sob 01.06.2019 10:45

další kousek, EDGE 73" 1.85/4.5kg, během léta bude 3d aerobatic letové video, ale pocitově je to už konečně srovnatelné s EF akrobatama což byl cíl...
Přílohy
_DSC8354.jpg

Re: 3D tisk modelů letadel

sob 01.06.2019 16:26

mno.... chlapci, odvaha vám vskutku nechybí.. :D

Re: 3D tisk modelů letadel

pát 14.06.2019 11:36

Pro svého nejmenšího chlapečka oživuji jeden starší školní model, a zvažuju vytištění nových ocasních ploch, aby VOP byla demontovatelná pro převoz, SOP měla větší pohyblivou část apod. Díly mám nakreslené, ale uvítal bych nějaká doporučení pro nastavení sliceru - lze někde dohledat rozumný návod?
VOP má 29 cm rozpětí, takže pevnou část lze tisknout najednou stojící na spáře s klapkou, klapku asi rozdělím kvůli hranám na dvě části...
Standardní tryska 0,4mm, PLA 220 stupňů s chlazením od vyšších vrstev, předpokládám vstvu tak 0,2 mm, jeden perimetr, bez výplně... nějaká další doporučení ?

Re: 3D tisk modelů letadel

pát 14.06.2019 13:32

skus sa inspirovat na 3Dlabprint fore

Re: 3D tisk modelů letadel

pát 14.06.2019 13:52

Ono to chce asi také drobet vyzkoušet. Není PLA jako PLA. Já používám PLA z Plasty Mladeč a udělal jsem největší slávu při tisku modelů z 3DLabu s tímto nastavením:
Tryska 230°C
HB 60°C
bez chlazení
V podstatě se jedná o doporučené nastavení 3DlabPrint. Ale i tak se mě u větších kusů odlepovaly rohy a musel jsem použít "Brim" a po slepení třeba doplňovat chybějící materiál 3D perem.
Teď mám zase roupy, tak dělám kryt na 3D tiskárnu a chci zkusit tisknout letadlo z ABS. Má s tím někdo zkušenosti?

Jirka

Re: 3D tisk modelů letadel

pát 14.06.2019 18:24

ABS asi radsej nie, skus PETG, to doporucuju ako druhu moznost aj 3dlabprint

Re: 3D tisk modelů letadel

pát 14.06.2019 19:40

Mě nevadí ani ta 1. možnost, tedy PLA. EasyMax z PLA létal slušně do té doby, než přistál na nos. Od té doby mám zase plnou tašku trsátek.
Ale ABS je asi o 20 % lehčí a je to pružnějsí materiál, tak si od toho slibuji, že to víc vydrží při méně šetrném přistání a pod.

Re: 3D tisk modelů letadel

sob 15.06.2019 7:09

jirka525 píše:Mě nevadí ani ta 1. možnost, tedy PLA. EasyMax z PLA létal slušně do té doby, než přistál na nos. Od té doby mám zase plnou tašku trsátek.


Tisknu letadla z ASA - je to stejné jako ABS, akorát lze trochu větší objekty. Na váze ušetříš, ale přistání na nos dopadneš stejně.
Petko je mnohem pevnější, ale za předpokladu, že tiskneš 0,6 tryskou a větší a 0,3 vrstva a víc, při teplotě do 220 °C a při ofuku. Navíc moje zkušenost je mokřejší filament - ne čersvě vybalenej- ten je křehčí.

To ale musí být tvůj model a ne od 3Dlab . Ten je připravenej na PLA a z petka 0,4 bude křehkej taky. A navíc neopravitelnej. PLA praskne ve spáře, takže i docela velké rozlámání jde srovnat zpátky a slepit. Petko se roztříští jako sklo. Tam to vyhodíš.
Tisknout má smysl, když přistáváš na podvozek a do pěkné trávy. Jinak to vždy někde křupne a pro mne už je to otrava stále opravovat. Zrovna EasyMax bych si postavil balsovej. Byl bys mnohem spokojenější .

Re: 3D tisk modelů letadel

sob 15.06.2019 11:26

Usoudil jsem, že podíl 3D tisku na modelech udržím v mezích takových, jaké jsem si i představoval když jsem tiskárnu pořizoval...
20190615_122237.jpg
Svěrná pojistka spojovací (uhlíkové) tyče konce křídla.

Re: 3D tisk modelů letadel

sob 15.06.2019 14:24

Dudaj:
Tisknu letadla z ASA - je to stejné jako ABS, akorát lze trochu větší objekty. Na váze ušetříš, ale přistání na nos dopadneš stejně.
Petko je mnohem pevnější, ale za předpokladu, že tiskneš 0,6 tryskou a větší a 0,3 vrstva a víc, při teplotě do 220 °C a při ofuku. Navíc moje zkušenost je mokřejší filament - ne čersvě vybalenej- ten je křehčí.


Honzo děkuji za informace. Při nejbližší příležitosti ASA vyzkouším. Příjemně mě překvapilo, že není až tak drahý. Jak s lepením? také na něho funguje vteřiňák?
ten Easy Max byl můj první nedmělý pokus s 3D letadlem. Udělal jsem pilotážní chybu při přistání a spadnul z cca 3 m pod úhlem asi 45° na nos. Udělal klasickou hvězdu křídlo - čenich - křídlo. Mám pocit, že bublinky nebo balsa by takovéhle přistání přežily buď úplně bez poškození nebo s dobnýni šrámy. EasyMax skončil s přelomeným trupem a amputovaným křídlem. On má myslím jednu konstrukční nedokonalost. Křídlo a trup kde je soustředěno cca 90% hnotnosti letadla jsou spojeny takovým slabým krčkem. Tam se to velice ochotně láme. Mě se to povedlo už 2x. Takže pokud bude EasyMax č. 3, tak už tam udělám úpravu podle p. Mrázka (RIMR).
Téma uzamknuto