Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 49 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Prusa i3 Mk3 original
PříspěvekNapsal: ned 15.10.2017 11:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 1151
Bydliště: Hlučín, CZ
Obecně pavučiny = problém s teplotou a/nebo nastavením retrakcí.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Prusa i3 Mk3 original
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 8:14 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
dt píše:
Obecně pavučiny = problém s teplotou a/nebo nastavením retrakcí.


Zrovna modely od 3Dlab print jsou ale z hlediska pavučin poměrně specifické. Mě se například v podstatě nikdy nepovedl tisk bez pavučin při použití Cura - mohl jsem měnit cokoli, ale prostě bez šance. Při sliceování v Simplify3D to najednou začalo chodit - přitom teploty musely být stejné (tam tiskárna Gkód musí zpracovat stejně), retrakce by také měla odpovídat, ale prostě se výsledek lišil...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prusa i3 Mk3 original
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 10:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 1151
Bydliště: Hlučín, CZ
Modely od 3Dlabprint jsou specifické hlavně tím, že se tisknou na vyšší teplotu než je pro daný materiál běžné, protože je žádoucí opravdu důkladné spojení s předchozí vrstvou. Například když jsem vzal gcode od 3Dlabprint pro MK2, tak tam pro PLA běžně používá teplotu 230 stupňů a bez ventilátoru. Když na mojí tiskárně natopím hotend na 230, tak z něj PLA vyteče jako voda. Snížil jsem si to na 220 a drží to stejně dobře a slintá podstatně míň. Prostě pořád je to jenom "problém s teplotou a/nebo nastavením retrakcí". ;-)

Pokud je bezpodmínečně nutné tisknout na vyšší teplotu, tak ještě občas pomůže upravit rychlost přejezdu a optimalizovat tisk tak, aby těch přejezdů bylo naprosté minimum a na co nejmenší vzdálenosti.
Konkrétně napřílad u produktů 3Dlabprint dostávám velmi dobré výsledky, když se netiskne víc dílů najednou. Pak je většina přejezdů uvnitř tištěného dílu a jsou krátké, takže to slintá málo a slinty nejsou vidět. Je ale potřeba tisk více chladit a tisk je zdlouhavý. Něco za něco.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prusa i3 Mk3 original
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 11:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
dt píše:
Modely od 3Dlabprint jsou specifické hlavně tím, že se tisknou na vyšší teplotu než je pro daný materiál běžné, protože je žádoucí opravdu důkladné spojení s předchozí vrstvou. Například když jsem vzal gcode od 3Dlabprint pro MK2, tak tam pro PLA běžně používá teplotu 230 stupňů a bez ventilátoru. Když na mojí tiskárně natopím hotend na 230, tak z něj PLA vyteče jako voda. Snížil jsem si to na 220 a drží to stejně dobře a slintá podstatně míň. Prostě pořád je to jenom "problém s teplotou a/nebo nastavením retrakcí". ;-)


Tohle ale nevysvětluje holou skutečnost, že když to tisknu při stejné teplotě po slice v Cura, tak dostanu v této věci zásadně horší výsledek než u S3D...

Ad vliv teploty na pevnost - záleží na konkrétním materiálu, třeba u PLA Mladeč je optimální teplota na letadla dokonce spíš 240 stupňů, u eSun je to o něco méně. Letadel jsem tiskl docela dost a můj postřeh je takový, že u PLA Mladeč opravdu při té vyšší teplotě nastane lepší "rozlití" a pevnost naroste, u eSun není zlepšení tak jednoznačné.
Kromě toho se liší i barvy, já si naběhl se žlutým eSun, který byl pro použití na letadlo k ničemu, výsledek vyloženě křehký, tam na teplotě v podstatě nezáleželo. Pro normální tisky byl přitom úplně v pohodě...
Tohle je mimochodem to, co jsem napasl v tomto threadu výše, totiž o tom, že postřehy z tisku 3Dlabprint se hodně vymykají z běžných zvyklostí "nemodelářů" :lol:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 49 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz