Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: čtv 21.12.2017 9:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jindra_S píše:
Mimochodem - existují stránky s volnými "křivkami" ke stažení, něco jako obdoba https://www.thingiverse.com/ pro CNC strojaře?

Co si představuješ pod "volnými křivkami ke stažení"? To jako modely s obecnými tvary, nebo skutečně jenom křivky?
Jinak to anglické pojmenování pro úchulkomery (indikátorové hodinky) se asi víc používá ten výraz "Dial (Digital) Indicator": http://ecatalog.mitutoyo.com/Indicators-C1169.aspx
K čemu doma potřebuješ tisícinový úchylkoměr?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: čtv 21.12.2017 12:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Díky za překlad - Google se stále má co učit :)
Lark píše:
K čemu doma potřebuješ tisícinový úchylkoměr?

Když jsem se díval na fóra, mnohdy pomocí úchyllkoměrů nastavují a kalibrují CNC frézku, tak jsem chtěl vědět, jaká je cena např. na aliexpressu

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: čtv 21.12.2017 12:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Lark píše:
Co si představuješ pod "volnými křivkami ke stažení"? To jako modely s obecnými tvary, nebo skutečně jenom křivky?

Obdoba STL pro 3D tisk. Čili něco, co poslouží pro frézování.

To Walter2 - po delší chvíli jsem CNC podklady na thinguniverse našel - nevíš, jak rozumně procházet pouze přez ně? (Našel jen možnost přes tagy, což může být zavádějící)

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: čtv 21.12.2017 12:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Myslím, že v domácích podmínkách budeš moc rád, když ty amatérské konstrukce seřídíš v setinách. A pokud jsem správně pochopil, tak ti nejde o křivky, ale o tělesa, nebo skořepiny. Některé CAMy dokáží vypočítat kopírovací dráhy i na STL, ale většinou pracují se solidy a surfy, a to STL je spíš bonus navíc. Jak asi víš, tak STL je z rovinných trojůhelníků a přesnost tvaru závisí na jejich hustotě (velikosti), takže to není dokonale hladký povrch, ale pro modelařinu to asi použitelné je.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: čtv 21.12.2017 13:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Aha, teď mi to došlo, proč ses ptal na tisíciny - ano, setiny budou stačit nad hlavu - hlavní důraz v dotazu byl překlad úchylkoměru - "hodinek".

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: čtv 04.01.2018 7:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Protože nemám rád neuzavřená vlákna - nakonec, po přečtení tuny diskuzí a doporučení, shlédnutí hodin videí apod. jsem se rozhodl pro koupi 6040 základu
https://www.ebay.com/itm/EU-6040-Ball-Screw-Desktop-CNC-Router-Engraving-Milling-Machine-Frame-Kit-80mm-/162830590515

A elektroniku s motory a vřetenem si zapojím sám, k čemuž budu mít jistě spoustu dotazů, ale ty bych přesunul do obecnějšího fóra.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: pát 19.01.2018 14:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Jindra_S píše:
Protože nemám rád neuzavřená vlákna - nakonec, po přečtení tuny diskuzí a doporučení, shlédnutí hodin videí apod. jsem se rozhodl pro koupi 6040 základu
https://www.ebay.com/itm/EU-6040-Ball-Screw-Desktop-CNC-Router-Engraving-Milling-Machine-Frame-Kit-80mm-/162830590515

A elektroniku s motory a vřetenem si zapojím sám, k čemuž budu mít jistě spoustu dotazů, ale ty bych přesunul do obecnějšího fóra.
Tak co, uz to mas doma?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: ned 21.01.2018 13:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Z velké části ano - v průběhu týdne dorazily základní balíky - hliníková konstrukce a motory + drivery + zdroj. Spindl jsem zatím neobjednal, zkusím nejdříve rozchodit základ a pak se mohu pohnout dál.
Na první pohled je to kus hliníku a protože jsem nepolíben velkým CNC, zdá se mi to i pevné. Objevuje se samozřejmě spoustu otázek, které by chtěly návštěvu nějakého experta, protože se špatně popisují - např. při pootáčení pohonu osy x je to takové skokové a to i bez zapojeného krokového motoru. A teď je to špatně, je to normální?

Bohužel neměl jsem tolik času, kolik jsem si představoval a řešil jsem (tak asi jako každý) rozhodování mezi GRBL, Machem a USBCNC. Nakonec zkusím jako první GRBL port na Arduino Mega, pokud to selže, budu pokukovat dále. Popravdě projekty s GRBL se mi jeví jsou takové podivné - na jednu stranu by měl být jeden kód mělo by stačit pouze změnit typ procesoru https://github.com/grbl/grbl, na druhou stranu jsem našel samostatný port https://github.com/gnea/grbl-Mega. No a obojí je relativně neupdatované - poslední zásah je v srpnu minulého roku. K tomu hromada posílačů g-kódů, což svědčí o jisté roztříštěnosti. No uvidíme, v nejhorčím reinkarnuji nějaký PC na Macha.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: ned 21.01.2018 14:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jestli máš ten krokáč mechanicky namontovaný, tak to "poskakování" je normální, i když není pod proudem. "Hladkost" pohybu a vůli to chce kontrolovat před namontováním motoru.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: ned 21.01.2018 18:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Nee, právě, že krokáč namontovaný není. Proto mě to zarazilo.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: ned 21.01.2018 19:28 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
To "krokování" závitovek může způsobovat třeba nevhodně uložené (nalisované) ložisko. Tenký kroužek se snadno deformuje a pak to zlobí...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: pon 22.01.2018 10:03 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Pokud by jsi uvazoval o EstlCamu (je placeny) tak ten ma vlastni soft do arduina uno v3 nebo nano (asi je to nejaka verze grblu)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: pon 22.01.2018 12:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Když jsem se nad tím zamýšlel, působit to, díky konstrukci může více věcí - pokud nejsou podepřené tyče absolutně rovnoběžné, popřípadě vozíky (nebo jsou to lineární ložiska, pokud jezdí po podepřených tyčích?) nejsou rovnoběžné, matice na kuličkovém šroubu je namontována nakřivo apod. Bude to třeba rozdělat a ozkoušet.

Motory ještě montovat nemohu a to ze dvou důvodů - zatím ještě putují držáky motorů (a nechce se mi je tisknout, když jsem koupilů hliníkové) a nerozchodil jsem GRBL. Včera jsem ho nahrál do Arduina Mega, rozhýbal bCNC, připojil drivery a zdroj, ale motory se nehýbají - pouze u driverů se krátce rozsvítí dioda indikující pohyb, ale motory se nehly. Je třeba přečíst dokumentaci.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: pon 22.01.2018 12:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Amper píše:
Pokud by jsi uvazoval o EstlCamu (je placeny) tak ten ma vlastni soft do arduina uno v3 nebo nano (asi je to nejaka verze grblu)


Nee, když už bych platil, tak za za UCCNC nebo Macha. Arduino jsem otestoval, protože mi jedno leželo doma a přijde mi to pěkné využití. Navíc ta myšlenka zpracování kódu až v Arduinu je velmi sympatická a připomíná mi nějaký chytrý USB smothstepper. Co mně naopak odrazuje je ta spousta projektů na G-code sender, z nichž některé jsou psané v Javě a běžící (aspoň částečně) v claudu.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: pon 22.01.2018 14:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
prave proto jsem ti doporucil estcam. Nejen ze to umi pripravit data ale i poslat je do frezky a pokud das na frezku cidlo tak to umi gravirovat napr. na prohnute plochy. Coz se muze hodit napr. pri frezovani neceho hodne tenkeho - treba tistaku.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz