Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: sob 16.12.2017 15:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.12.2009
Příspěvky: 856
Lark píše:
S konkrétním strojem sice zkušenost nemám a neznám všechny rozměry, ale tu 4. osu bych vůbec nezatracoval. Při využitelném zdvihu 60mm v ose Z, si dovedu představit třeba vykopírování kompletní hlavy pilota z jednoho kusu, nebo různé drážky a tvaryy na rotačních tělesech, nebo šikmé tvary na bocích kusu, a podobně, ale neznám výšku 4. osy (hrotu) nad stolem, takže jen odhaduji že ten průměr 120mm by mohl být snad reálný.


Dle videa níže to vypadá, že odhad 120 mm průměr bude maximum. Spíš bych řekl, že méně, ale stejně to vypadá dobře.

https://www.youtube.com/watch?v=Lmwo4uxWU44


Ve fusion to vypadá, že 4tá osa lze ve Fusion v CAM také řešit: https://www.youtube.com/watch?v=VcS4VXGBnwU


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: sob 16.12.2017 15:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
V tom prvním videu je vidět, že je to dělané v MACH3 a to druhé ve Fusion 360.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: sob 16.12.2017 17:51 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 431
Bydliště: Mýtna LC
jyrry píše:
Jen maly postreh z praxe (cca 8 roku).
Preklizka briza 6.5mm freza 1.4mm posuv 360mm/min (na jeden zaber, zadne sudlani po mm) a vreteno bere 90W.


Ale zase keď chceš zrovnať upínaciu dosku napríklad dvojbritou frézou s priemerom 22mm tak tam už treba silnejšie vreteno. Ide aj o to že to 800w vreteno je vodou chladené a je tiché. Prakticky ho vôbec nepočuť počas frézovania. tie 300-400w vretená ktoré sú dodávané s týmito china frézkami sú vzduchom chladené tak to asi robí o niečo väčší hluk.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: ned 17.12.2017 8:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
jozefbb píše:
Ak pozeram, ze s elektronikou je to za cca 600$, tak je to lacne a asi podla mna budes platit clo a dph.


Tak jsem včera ebay a zahraniční fóra procházel a opravdu to tak laciné s růžové to nebude, byť ne kvůli VAT:
- DPH - vypadá to, že by se z evropských skladů platit nemělo - všude se tím u EU skladů chlubí - to je ta dobrá zpráva
- Doporučují se kuličkové šrouby místo těch trapézových, které tam číňani dávají s plastovými matkami - cena pak poskočí o pár tisíc nahoru
- V základu pak dávají 200W vřeteno - a budou to čínské waty - na fórech pak oslavují výměnu za silnější Kress. Opět poskok ceny nahoru.
- Starší/některá verze elektroniky měla chyby s výpadkem kroků, popisované i na českém fóru. Problém je identifikovat verzi elektroniky, protože i do stejných krabiček cpou různé verze - vypadá to, že "černá" krabička je v pohodě proti starší "modré". Samozřejmě za lepší cenu jsou ty "modré". (tohle se blíží k "Za auto roku 2017 bylo čtenářkami časopisu Žena a život zvoleno to modré.")
- Jakmile je konečně zařízení s kuličkovými šrouby, s "černou" elektronikou, pak už není přiložena 4. osa a prodává se zvlášť za více tisíc - usuzuji z toho, že u levných nabídek je tam spíše na nalákání

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: ned 17.12.2017 10:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20843
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
No a není lepší si to nakonec poskládat sám? Nabídka dnes obsahuje vše potřebné a poskládám si to tak jak chci já a ne tak jak to poskládá obchodník. Také rozdělení objednávek sníží pravděpodobnost platby DPH...
Nevím jak elektronika krmená z USB ale jistější se mi zdá opto oddělovací deska a samostatné robustní drivery...
???

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: ned 17.12.2017 10:16 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
Ak sa nemylim na ebay je vzdy napisane ci sa clo vztahuje alebo nevztahuje. Nie je problem kupit bez DPH aj z nemecka, potom to musis doplatit tu, takze to ze je to z nemecka, samo o sebe neznamena ze sa to clit nebude. No a pokial cinan odzubava, a pride ti to cez colnicu, proste to odmietnes a vyreklamujes na ebay platbu spet, pretoze nedodrzal co bolo treba a etse mu tam napises do hodnotenia ze odzubava. Preto nie je dobre kupovat od cinana ktory ma zle hodnotenie alebo ma malo predajov (asi zavrel konto a spravil nove pre zle hodnotenia).

Jo a co sa tyka tej frezky, tu velkost by som hodnotil ako to prve zoznamenie ako pisat Tomasc. Je to hrackarska velkost, nic pod meter by ma neuspokojilo a cena ide hore s velkostou asi tak kvadraticky, takze tak ... :-)) A skorej ako trapezy by ma trapila ta jednomotorova X os, daleko vyhodnejsi je high z system s "dierou" v strede aby sa tam dali dar vecsie veci ako umoznije zdvih Z.

Poznamku s vykonom podpisujem, ked do toho clovek vrazi vecsiu frezu, ktora ide pomalsie a potrebuje moment, zisti sa na co je naozajstne vreteno. V kazdom pripade na routrovanie okolo 1mm je tiche male vreteno doma v byte znacnou vyhodou :- )))

Je to ako so zrkadlovkou, nikdy nie je pre bankove konto "hotovo" :- ))))))))))


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: ned 17.12.2017 11:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
jyrry píše:
No a není lepší si to nakonec poskládat sám? Nabídka dnes obsahuje vše potřebné a poskládám si to tak jak chci já a ne tak jak to poskládá obchodník.
???


Taky už mě to napadlo (a opět asi nebudu sám), tahle cesta by byla i zajímavou zkušeností a zábavou (jako tomu bylo i s 3D tiskárnou), otázkou zní, jak nízko na základní elementy jít - jestli koupit třeba jen základ a motory + elektroniku zvlášť, popřípadě si nechat i základní věci udělat tady a z Číny dotáhnout jen motory apod.

Osobně se obávám, že v případě, že nepůjdu na prvočinitele tak moc neušetřím, protože vezmu kvalitnější driver, kvalitnější motory apod. a v důsledku to pak pravděpodobně vyjde i dráž. Nehledě na to je zde riziko, že se několikrát zaseknu na blbostech - tu bude chybět nějaká redukce na motoru, tu nebude pasovat uchycení tedy něco, co pro člověka, který má frézku nebo soustruh doma není problém, ale pro mne by to znamenalo zase platit za poštu, čekat co dojde apod.
Takže skládání spíše vidím u další frézky, kdy už budu míst jasněji.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: ned 17.12.2017 17:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
vzdy kdyz ctu hlasky o Kress a kulickovych sroubech tak si vzpomenu jak jsem o frezce zacal uvazovat ja.

Takze mam dotaz - co s tim hodlas realne delat ?

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: ned 17.12.2017 20:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Amper píše:
vzdy kdyz ctu hlasky o Kress a kulickovych sroubech tak si vzpomenu jak jsem o frezce zacal uvazovat ja.

Takze mam dotaz - co s tim hodlas realne delat ?


Už jsem psal - nemám žádný konkrétní projekt, jedná se mi spíše o naučení se s něčím novým, ať neumřu úplně blbý. Takže je to trošku "jakou vysílačku si mám pořídit?" Mít to pro výdělek nebo pro práci na něčem konkrétnějším, vybíralo by se mi samozřejmě lépe. Rozhodně počítám, že to bude ztrátové, jako celý modelářský koníček.
Kdybych to pokusil upřesnit kde to chci uplatnit - všude tam, kde jsem chtěl použít 3D tiskárnu, ale zjistil jsem, že se to nehodí, protože na výsledek se relativně dlouho čeká a mnohdy mám pocit, že to nestálo za to. Dneska jsem např. tisknul stojánek na NERF náboje pro syna a po 5 hodinách tisku z toho vyšlo něco, co je sice funkční, ale kdybych to vyrobil ze dřeva, bylo by to navíc i pěkné.
A pokud jde o materiál, i to jsem uváděl - měď na plošných spojích, plexi, dřevo - a výjímečně snad i hliník.

BTW - co jsi nakonec pořídil?

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: ned 17.12.2017 21:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
MPCNC :D

Hliník si nechám říznout jinde a zbytek to dává s prstem v nose. Akorát to chce ignorovat c-n-c a dalsi fora. Ty lidi tam maj cnc jako job nebo koníček a pretahuji se kdo ho ma delšího. Myslím tim samozřejmě sponu pri frezovani kovu :D

Asi jako když někdo ma v praci SLS a machruje na nas s Reprapem

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: ned 17.12.2017 21:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2009
Příspěvky: 754
Pro inspiraci pro homemade stavbu jsou zde nějaká videa: http://www.forum.sakul.cz/viewtopic.php?f=38&t=993 . Stavitel si to moc nepochvaluje, ale má tam nějaké věci řešené dost problematicky (sám o tom na závěr mluví) a taky sám provozuje profi CNC, takže to bere z tohoto pohledu. Ale je to v zásadě kopie toho číňana, takže to může být zajímavé i pro toho, kde chce frézku koupit.

Já stavím něco podobného, ale větší a lépe dimenzované. Časem dám nějaké fotky.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: ned 17.12.2017 21:21 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Treba kupit skladacku v rozobratom stave bez motorov a elektroniky ale od cinana nie nejakeho nemca, motory elektroniku od caucau a vreteno kress800, to ta bude stat celkom cca 1200 e v rozmere 4060 k tomu mach a nieco na gkod


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: ned 17.12.2017 22:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2009
Příspěvky: 754
Proč Mach, je drahej a potřebuje bednu PC s monitorem, klávesnicí atd. do dílny. Arduino s GRBL a CNC shieldem nestojí ani čtvrtku a dá se řídit třeba přes Bluetooth mobilem. :lol: Nebo upravený Ramps s displejem a SD. Kdybych ten cnc shield už neměl, možná bych zvolil toto řešení. Frézovat ze SD jako u 3D tisku. Nezávisle na jakémkoliv připojení..

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: ned 17.12.2017 23:29 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 23.11.2016
Příspěvky: 319
Bydliště: Český Těšín
Obrázky: 2
Mach hravě nahradí LinuxCNC, nebo MachineKit, nebo estlcam


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC Frézka 3040 - zkušenosti
PříspěvekNapsal: pon 18.12.2017 5:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20843
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
fokker1 píše:
... Arduino s GRBL a CNC shieldem ...
bahora píše:
Mach ... LinuxCNC, nebo MachineKit, nebo estlcam

Jak vlastně probíhá příprava dat (myslím 2D frézování)? Jaká je cesta od dat v nějakém kreslidle (CAD, Corel, Skečup ...) až po najetí frézy do prkna? Mám na mysli korekce, směry, vně/uvnitř, hloubku, rychlosti, počet špon, pořadí objektů, ....)
Já to znám jen u Stepfouru; o ostatních mám jen matné (a možná mylné) představy.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz