Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: pát 08.06.2018 20:58 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 298
Bydliště: Liberec
Zdravím,
tento týden byla otevřena další veřejná dílna s CNC stroji:

PRUSA LAB ... https://prusalab.cz/ místo: Praha

Již otevřené:

FUTLAB ... https://futlab.cc/ místo: Praha
FABLAB Brno ... https://www.fablabbrno.cz/ místo: Brno

Nemám osobní zkušenosti, ale pokud je někdo máte, tak je zde napište. Asi existují další dílny, ale já o nich nevím.

Předem děkuji za sdílení informací.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: pát 08.06.2018 22:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Makerspace v Plzni https://www.depo2015.cz/makerspace-ag38 ... kutily-a37

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: sob 09.06.2018 8:56 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Už jsem to psal na FB .
Nechápu význam těchto dílen . Na cnc člověk musí umět . Musí umět navrhnout dráhy, rychlosti , nástroje .
U 3d je to mnohem náročnější než 2d . Takže platit hromady peněz za to, že že nějaká obsluha se bude spoustu času snažit mi vysvětlit , že chci po cnc nesmysly a já to budu platit mi přijde legrační . Je lepší si to nechat u někoho udělat . Vyjde to mnohem levněji . Rád bych znal názor někoho, kdo tyto dílny využil, co tam vyrobil a kolik peněz ho to ve finále stálo :lol: .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: sob 09.06.2018 10:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
To dudaj: No já bych to tak jednoznačně neodsuzoval. Před časem jsem měl stažený plán na větroně z RCGroups a k němu byl i DXF pro řezání - díly rozhozené na prkénka atd. Bylo jen potřeba doplnit můstky, uzavřít tvary a připravit soubor pro tiskárnu. To jsem si udělal v nějaké trial verzi softu který byl k tomu určený. Co mi ale chybělo, byla vlastní frézka. Tak jsem začal zjišťovat, kde by se to dalo udělat. Když jsm pár lidí oslovil, tak jsem dostal odpovědi typu "já si raději ta data připravuju sám, pošlete to, já vám to nacením". No a cena pak byla většinou taková, že se mi to nevyplatilo, protože to byla jednorázová kusovka a chápu, že ta práce v tom je. Takže kdyby byla možnost jít do nějaké takovéhle sdílené dílny, tak vezmu svůj soubor (třeba při prvním pokusu ne úplně korektní), tam to zkusím, během půl hodiny zjistím (třeba i s podporou obsluhy) co je špatně, odeberu se domů, tam to upravím a na druhý pokus už frézuju. A to musí vyjít určitě míň, než když někomu pošlu DXF, on udělá tu datařinu a vyfrézuje to.
Mám s takovými dílnami zkušenost z jiného oboru. Před časem v Praze fungovala DIY autodílna. Hala, v ní zvedáky a kompletní vybavení nářadím. Přijel jsi, zaplatil tuším 150 za hodinu (180, když jsi chtěl využívat zvedák) a udělal sis, co jsi potřeboval. Rozhodně to vyšlo líp než vozit auto do servisu s každou prkotinou. Pro nás bydlící v paneláku ideální. Na sídlištním parkovišti prostě všechno neuděláš.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: sob 09.06.2018 12:44 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
jo, ale Průša chce 700 měsíčně a není v tom fréza :lol: .
Za ty peníze ti vyfrézuju komplet a bez můstků :) .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: sob 09.06.2018 13:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2009
Příspěvky: 543
Bydliště: Blízko D1 exit 66
Ono CNC je trošku o něčem jiném, než zvedák a rázovej utahovák na kola v autodílně.
Ani se těm lidem nedivím, že tam nechtěj pustit cizí soubor. Ulámané nástroje a další škody na takovejch strojích není záležitost stokorun. Nevím jak to má řešený přůša, ale určitě vás u toho samotnýho taky nenechaj.
A nechápu průšu, když už do něčeho takového investoval, proč tam nedal i obyčejný soustruh a frézku.
Většina kutilů víc nepotřebuje a věci co většinou doma potřebuju na tom udělám 10x rychleji než na CNC, kde se nejdřív musím naučit připravovat data.

_________________
Lítám letadla a malé koptéry, občas přes FPV. Zatím jen bubliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: sob 09.06.2018 13:47 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
Myslím že tyhle specializovaný dílničky jsou k ničemu.
Já mám cnc už několik let a nafrézovaný tisíce hodin a minulý týden jsem vlastní kravinou urazil nástroj za 1500kč. Kdo v těch dílnách bude financovat tohle? Servisní náklady na nabourané cnc? Atd.
Tohle mi nějak nesedí jako úplně dobrý nápad.

A programy připravené od někoho jiné jsou vážně nesmysl.
Pár takových mi už někdo poslal. Vždycky to skončilo smazáním drah nástrojů a tvorbou nových.

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: sob 09.06.2018 15:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ono by to nebylo tak snadné ani s tím soustruhem nebo frézkou. Nějak si neumím představit, že přijde nějaký laik, který na tom nikdy nedělal, ale myslí si že na tom přece nic není a přinese si, nebo koupí kus materiálu a začne kutit na soustruhu, nebo frézce. Myslím že taky nadělá víc škody než užitku. A to nemluvím o nějaké bezpečnosti. Jak to mají ošetřené, kdyby to někomu urvalo třeba prsty, nebo na někoho spadlo třeba auto v té autodílně? Proč asi existují specializované učební obory. Když je někdo šikovný a zručný samouk a dělá si pro sebe, tak určitě nepočítá čas a peníze které do toho vloží, ať formou samostudia a hledáním různých rad, nebo investováním do zničeného nářadí, ale nějak si nedokážu představit, jak by taková veřejná dílna pro každého mohla prosperovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: sob 09.06.2018 16:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Larku, plně s Tebou souhlasím, ale ono by to stejně nešlo, i kdybyten zájemce uměl třeba i soustružit ( teď je třeba důchodce a bydlí na bytě a soustruh nemá) je to otázka třeba nožů, potřebuješ třeba něco špéci udělat, nůž není a není - tak si ho vybrousit, a z čeho ho vybrousit, a to broušení zabere klidně 0,5hod, hluk od brusky, prach, opotřebování kotouče, atd.atd. to je celá tato akce spíše taková utopie - nebo je to celé dobře zadotované, a dělat se tam prakticky nebude nic, a bude se vykazovat činnost, a dotace se posypou........


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: sob 09.06.2018 17:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ano, těch komplikací kolem je určitě celá spousta a ty dotace mě taky napadly. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: sob 09.06.2018 17:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
dovolim si jedno poznamku - tydle dilny jsou pomerne rozsirene napr. v US a jsou opravdu dost pouzivane. Podle mne neni prumerny modelar cilova skupina protoze co si nezvladne udelat sam to mu muze udelat kamarad a pokud to nezvladne ani kamarad tak je to natolik specificke ze je lepsi to zadat.

Ale je spousta lidi kteri jsou statusem "kutil" nebo jeste mene a pro ne muze byt podobna dilna dost paradni vecicka. Ne kazdej ma vybavenou dilnu a pro spoustu lidi je problem i slusnej ponk se sverakem. Spousta lidi nema doma poradnou pajku atd.... Takze ja bych to rozhodne neodsuzoval jako "blbost".

Kdyz jsem byl v panelaku tak bych to rozhodne vyuzil - a dost casto by me stacil i cistej ponk protoze lepit i blbe EPPcko na stole v obejvaku se nemusi vzdy setkat se spravnou konstelaci v rodine.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: sob 09.06.2018 18:18 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
bral bych dílnu s běžnými nástroji,ponkem, svěrákem atd. Ale CNC dílnu? :lol: po 8letech frézování - ještě jednou :lol:
to si právě všichni myslí, že když někde stáhnou dxf. tak je hotovo... v tomto jsem fakt skeptik.

_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: sob 09.06.2018 19:20 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
tak ono ani s tou pájkou něco napájet není žádná sranda . A co si budem povídat - tu si každej koupí za 600 a má ji k dispozici doma . A někdo kdo nepájel zaplatí a nic nepřipájí :lol: . Já pájím 30 let a nedávno jsem si tak spálil palec - snad ani nebudu komentovat :mrgreen: . Stačí že komentář musel slyšet soused z vedlejšího baráku :lol: .

A jestli je to o dotacích - vůbec bych se nedivil - tak bych za tohle fakt už zavíral .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: ned 10.06.2018 17:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2010
Příspěvky: 861
Bydliště: Praha 4
Kreativita stačí .. vlhké sny dneška.
Školy jsou zbytečné ..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Veřejné dílny s CNC
PříspěvekNapsal: pon 11.06.2018 8:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1256
Bydliště: Teplice v Čechách
dudaj píše:
A jestli je to o dotacích - vůbec bych se nedivil ...
Ano je :-(


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz