Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nápad - frézka z 3D tiskárny Anet
PříspěvekNapsal: sob 03.11.2018 21:40 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 22.7.2013
Příspěvky: 489
Bydliště: Světlá nad Sázavou
Kolegové jen takový nápad a nemlaťte mě za to do hlavy.Koukal jsme že 3D tiskárná Anet je za krásné peníze,a te´d ten nápad ,bylo by možno když bych z toho odebral tiskovou hlavu a dal tam frézku použít jako CNC frézka?
Blbý nápad?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Nápad
PříspěvekNapsal: sob 03.11.2018 21:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
frezka ma važit alespon par tun at je tuhá..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nápad
PříspěvekNapsal: sob 03.11.2018 22:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
tondas2 píše:
Kolegové jen takový nápad a nemlaťte mě za to do hlavy.Koukal jsme že 3D tiskárná Anet je za krásné peníze,a te´d ten nápad ,bylo by možno když bych z toho odebral tiskovou hlavu a dal tam frézku použít jako CNC frézka?
Blbý nápad?


Víceméně sis odpověděl, na ten nápad sám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nápad
PříspěvekNapsal: sob 03.11.2018 22:15 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
tondas2 píše:
.... 3D tiskárná Anet ... když bych z toho odebral tiskovou hlavu a dal tam frézku použít jako CNC frézka?
...

Mám jak tiskárnu Anet A8, tak frézku (na rozdíl od některých bleskurychlých rádobyvtipných radilů), takže mohu porovnávat.
Nápad to blbý není - viz. vlákno o CNC multitool, ale tuhost toho rámu Anet je ubohá už jen pro tisk, dost jsem to vyztužoval, bylo to jak žvejkačka. Pro frézku to považuji za nepoužitelné.
Mj. moje frézka zdaleka nemá několik tun a přes to s ní docela úspěšně frézuji i překližku 10mm... :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nápad
PříspěvekNapsal: ned 04.11.2018 9:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Několik tun asi myslí frézku pro obrábění kovů. Takové ty malinké na frézování DPS, dílů pro modely letadel apod. stačí menší váha, tipnul bych i 150kg?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nápad
PříspěvekNapsal: ned 04.11.2018 10:30 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
varok píše:
Několik tun asi myslí frézku pro obrábění kovů. Takové ty malinké na frézování DPS, dílů pro modely letadel apod. stačí menší váha, tipnul bych i 150kg?


Ty asi nebudeš budeš raketovej inženýr, když tuhost určuješ hmotností :lol:

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nápad
PříspěvekNapsal: ned 04.11.2018 10:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
jyrry píše:
Mj. moje frézka zdaleka nemá několik tun a přes to s ní docela úspěšně frézuji i překližku 10mm... :mrgreen:


Těch 10mm frézuješ na jeden úběr? A ta překližka těch 10mm je topolová, nebo březová, nebo snad dokonce buková... A prosil bych informaci, jaké máš u toho frézování otáčky a jaký posuv, a nakonec jakou máš při tom frézování upnutou frézu, abych se mohl posunout dále ve znalostech ohledně frézování. Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nápad
PříspěvekNapsal: ned 04.11.2018 11:30 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Rosta2 píše:

Těch 10mm frézuješ na jeden úběr? A ta překližka těch 10mm je topolová, nebo březová, nebo snad dokonce buková... A prosil bych informaci, jaké máš u toho frézování otáčky a jaký posuv, a nakonec jakou máš při tom frézování upnutou frézu, abych se mohl posunout dále ve znalostech ohledně frézování. Děkuji.



Ale no tak :D .

najednou to nedáš na ničem . leda bys to chtěl frézovat 10 mm frézou a i tak bude riziko spálení.
Na svý 70 kg frézce 990/650/160 obrobím i ocel. Je to hlavně o kvalitním nástroji a chlazení.
10 mm letecký dural naprosto v pohodě.


Přílohy:
2015-12-16 17.31.26.jpg
2015-12-16 17.31.26.jpg
[ 62.62 KiB | Zobrazeno 4278 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nápad
PříspěvekNapsal: ned 04.11.2018 12:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
HonzaS píše:

Ty asi nebudeš budeš raketovej inženýr, když tuhost určuješ hmotností :lol:


Nevím co řešíte, SKAY psal že frézka musí vážit několik tun aby byla tuhá, tak jsem psal že nemusí. Co na tom?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nápad
PříspěvekNapsal: ned 04.11.2018 14:28 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
varok píše:

Nevím co řešíte, SKAY psal že frézka musí vážit několik tun aby byla tuhá, tak jsem psal že nemusí. Co na tom?


Napsal jsi to jinak , ale je to jedno .

Tuhost samotná ještě nezajistí nerokmitání při obrábění . Ta hmotnost je tam samozřejmě taky potřeba - aby se to nerozkmitalo, tak váha to zajistí snadněji.

Jenže v modelařině nikdo nedělá frézama průměru 20 mm a víc, ale 1- 4 mm průměru. A tam jsou pochopitelně jiné požadavky.

A tuhost s váhou pochopitelně přímo souvisí. Těžkej ocelovej portál bude mít jednoznačně větší tuhost, než duralovej o desetinové váze. Tomu dynamickému zatížení ta váha bude taky mnohem lépe odolávat, než lehká konstrukce.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nápad
PříspěvekNapsal: ned 04.11.2018 17:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
Myslel jsem totak ze dotazovana tiskarna vypada velice bytelne...... :lol: jinak jde rozvibrovat cokoliv kdyz se tomu nalozi zvlast na nocni :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nápad
PříspěvekNapsal: pon 05.11.2018 18:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.1.2012
Příspěvky: 1212
Bydliště: Praha
Zdravím,
jsem v tomhle naprostý laik, ale třeba to není až tak hloupý nápad, jen bych ho trošku pozměnil. Ale možná je to pak úplná blbost, protože jsem nekoukal na cenu té tiskárny - ale co kdyby se z ní vzala všechna elektronika a vedení a použilo se to v jiném stroji?
Nevím, co by chtěl autor vlákna frézovat, ale pokud třeba tenkou překližku a nebo sklotextit a nebo balsu, pak by se třeba dalo inspirovat desítkami amatérských konstrukcí k vidění na youtube, kde frézky postavené evidentně na koleně z něčeho, co dům dal, měkké materiály vesele frézují :)
Mně by zajímala jiná věc - dala by se vůbec teoreticky použít řídící elektronika? Nebo to je řízený Arduinem s GRBL shieldem, který by se přeinstaloval pro použití na frézce? Stačily by krokové motory na to, aby to frézovalo měkké materiály?
A vůbec je otázka, jestli by ta vykuchaná elektronika touto cestou nepříšla na víc, než kdyby se nakoupilo zvlášť :)
Takže jen taková řečnická otázka :)

_________________
Benzín.heli vl. konstrukce, mot. G290RC, Spirit; heli 120 vl.konstr.; hk250(MD500); Sniper, Spirit


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nápad
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2018 8:46 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Trochu pozitivněji - co naopak jde v pohodě je výměna extruderu za laser a ve výsledku tedy vytvoření gravírovačky či se silnějším laserem i řezačky.
To už zkoušelo více lidí a není to příliš velký problém.

Frézka je problém větší, viděl jsem fotky takto upraveného Rebela, ovšem ten má rám bez nadsázky řádově pevnější než Anet a navíc mám dojem, že ho stejně autor trochu upravil. U nejlevnější Anet s akrylovým rámem si to fakt moc představit neumím :-(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nápad
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2018 9:19 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
tomashr píše:
... fotky takto upraveného Rebela, ovšem ten má rám bez nadsázky řádově pevnější než Anet ...

Zrovna včera jsem tahal za rám Prusa a jako frézka teda nic moc, to mám ty 16mm tyče z hlazenky tužší a jak se to umí rozezpívat...
Odhadem Anet, vyztužená v rozích, přitlučená na desku, tyče 12 místo 8mm - pak snad... ale to je jednodušší poskládat si to vedle z něčeho jiného. Jo a ty řemínky - na frézování překližky 1mm a víc - to bych ani nezkoušel. Šrouby to jistí.
Tyčky 8mm pod hotbedem - ty se prohnou už při zavrtání frézy do materiálu, hotbed by bylo nutné úplně odstranit, je na pružinách.
Nechci od toho odrazovat ale já bych do toho určitě nešel. Vím co dělá i třeba balza 3mm tvrdší když se to trochu opře...
Ale zase 3D tiskaři jsou zvyklí na dlouhé čekací doby, tak to nechat šmudlat pomalounku; to by možná, ale opravdu jen možná šlo.

Rosta2 - prosím nekomentovat, víme že máš supermašinu, to s tímhle nemá nic společného.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2018 10:12 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Co zalovit tady ... tomu bych dal větší šanci že to žebro z dvojky letecký vyfrézuje...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz