Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: FreeCAD - výměna zkušeností
PříspěvekNapsal: ned 16.12.2018 15:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Lark píše:
Jestli jsem tě správně pochopil, tak jsem si nevšiml, že by tě tady někdo nabádal k používání nějakého nelegálního CADu.


Nepochopil. Určitě jsem nic v tomto smyslu ani nenaznačoval. Prostě v principu mi vadí o něco víc používat proprietární software než otevřený/svobodný software. S cenou a legálností to v zásadě nemá nic společného.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: FreeCAD - výměna zkušeností
PříspěvekNapsal: ned 16.12.2018 16:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Takže ti jde hlavně o Open-source SW, aby si si v něm moh dělat vlastní úpravy, nebo stahovat různé doplňky a moduly od nějaké komunity? Chápu to už správně?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FreeCAD - výměna zkušeností
PříspěvekNapsal: ned 16.12.2018 16:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Lark píše:
Takže ti jde hlavně o Open-source SW, aby si si v něm moh dělat vlastní úpravy, nebo stahovat různé doplňky a moduly od nějaké komunity? Chápu to už správně?


Tak nějak. Nebo abych jeho používáním - byť zdarma jako u té edu verze AutoCADu - nepomáhal zbytečně nějaké firmě, která si ty prachy pak vezme jinde, ale abych případně pomohl vývoji toho programu jako takového. Ze začátku používáním, později třeba hlášením chyb, a u několika málo programů i napsáním nějakého toho kousku kódu.

Samozřejmě jsem si vědom, že se tím dobrovolně odřezávám od něčeho, co by mi třeba krátkodobě pomohlo nějakou třídu problémů vyřešit rychleji a lépe. To už je moje volba.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FreeCAD - výměna zkušeností
PříspěvekNapsal: ned 16.12.2018 16:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Obdivuji tvoje odhodlání, ale není to v dnešní době tak trochu ztráta času? Chyby a návrhy úprav můžeš dělat i pro komerční, nebo ten proprietární SW (musel jsem si to vyhledat co to přesně ohledně SW znamená). :D Pokud by si ale na něčem takovém chtěl pracovat, tak by asi bylo snazší stát se členem nějaké komunity a nehledat informace na rcmanii, jak vymodelovat krytku. Ohromnou nevýhodu takového řešení ale vidím hlavně v nemožnosti využívat licencované formáty dat pro import a export, což i ty Free verze částečně umožňují. Chceš programovat CAD(CAM), nebo si modelovat nějaké díly pro vlastní potřebu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FreeCAD - výměna zkušeností
PříspěvekNapsal: ned 16.12.2018 19:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Ech, mně nejde o to moct reportovat chyby a navrhovat úpravy, ale o to, aby když už do toho vložím svůj vlastní čas, tak aby výsledek byl taky k dispozici všem dalším, ne abych tím pomáhal firmě, která v prvé řadě ty chyby v softwaru nemá mít.

Ohledně formátů dat pro export/imort - asi je mi to jedno, v podstatě mi stačí export do STL - export do něčeho jiného často už není "zdroják", čili preferovaná věc pro další úpravy.

No a proč se ptám na rcmanii - jednak jsem FreeCAD viděl zatím asi tak půl hodiny, takže možná jsem přehlédl nějaké FAQ nebo něco, ale taky se mi osvědčilo zeptat se na fóru, které není přímo zaměřené na výsledný produkt (tam jsou odborníci o několik levelů výš), ale na fóru, kde můžu čekat řekněme poučené uživatele, kteří si třeba ještě nedávno podobnými problémy procházeli sami. To odborné fórum třeba přijde časem. A třeba taky ne, zas tolik návrhů objektů pro 3D tisk nedělám.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FreeCAD - výměna zkušeností
PříspěvekNapsal: ned 16.12.2018 21:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Už ti asi rozumím, ale to že by firmy neměly v tak složitém SW mít chyby je sice hezká představa, ale spíš utopie. :D
S tím exportem do STL pro nějaký 3D tisk je to ale někdy trochu ošemetné, protože některé programy používají hodně hrubý převod (málo trojůhelníků), a pak je to těleso dost hrubé (hranaté). Lepší CADy mívají možnost volby jemnosti tvaru. Samozřejmě je dobré si ukládat nativní data pro případné úpravy, ale i exporty a importy solidů, nebo surfů jsou možné a jsou editovatelné, i když třeba už ne parametricky. Dodatečné úpravy u STL jsou ale spíš problémové a zpětná rekonstrukce na solidy, nebo surfy taky, i když některé CADy už to taky umí, ale stejně to dá hodně práce. Jinak nativní data třeba z toho FreeCADu asi do ničeho jiného nenačteš, kdežto IGS, STEP, CATIA i staré VDA, podporuje spousta CADů, které "se spolu domluví".
S tím poskytováním ostatním jsem nepochopil jestli uvažuješ to poskytovat zadarmo, nebo za nějakou úplatu. Pokud za úplatu, tak je ta požadovaná nezávislost asi pochopitelná. Jinak i v tom STL je vidět v jakém SW to vzniklo, ale stopy se dají zahladit přeuložením třeba v Blenderu. :D
Když si člověk vybírá je možná lepší napřed si projít různé tutoriály, aby si získal představu o postupech modelování a možnostech, a až potom se teprve vrhnout do studia vybraného. Přeskakování mezi různými CADy je podstatně horší, než se učit jedn.
Držím palce při výběru.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz