Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zkušenosti s tiskem POM
PříspěvekNapsal: čtv 28.02.2019 10:31 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Ahoj, zajímalo by mne, kdo POM tisknul a s jakými výsledky. Přijde mi jako ideální materiál pro tisk velkého ozubeného kola (120 mm průměr) , ale nějak jsem ho našel jen na HK a jinde mi přijde že mizí z trhu.
Nylon a PC mají velkou tepelnou roztažnost a tohle se z toho prostě vytisknout nedá. Zatím ideálně dopadá PET-G, ale uvidíme s jakou životností.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti s tiskem POM
PříspěvekNapsal: čtv 28.02.2019 11:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
A nechceš ho z toho POM vyfrézovat?
Jaký je to modul?

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti s tiskem POM
PříspěvekNapsal: čtv 28.02.2019 12:09 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
0,5 a šikmý ozubení . Je to na helinu hlavní kolo a nedaří se mi to dlouhodobě dohonit. Navíc stačí málo a origo kolo profrézuji pastorkem - v podstatě jsem takhle zničil již vícero originálních. Takže bych uvítal snadnou opakovatelnost.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti s tiskem POM
PříspěvekNapsal: čtv 28.02.2019 13:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Po pravdě, nemám s 3d tiskem zkušenosti žádné, takže se předem omlouvám za plevelení, ale modul 0,5 mi připadá už dost jemný na to, aby ho to vytisklo v kvalitě a pevnosti pro tohle využití. Dostalo se mi třeba na stůl servo přívěru výfuku motorky a tam se o takové kolo zhruba těchto modulů někdo snažil. Dopadlo to takto:

Obrázek

On je asi i dost nešťastně zvolený rozměr zubů u toho původního kola, při takovém průměru bych očekával trochu větší modul.
Se šikmými koly si začínám hrát a zatím to vypadá nadějně:

Obrázek

Ale jak píšu je to frézované, honím tam setiny a pohlížím na to z pohledu strojaře. Při tom tisku si nedovedu představit, že se dá něčeho takového v současnosti amatérsky dosáhnout.
Koho by zajímalo něco o výrobě tak je to zde:
http://www.jova1.cz/dilna/zuby/zuby.html
http://www.jova1.cz/dilna/odvalovacka/odvalovacka.html

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti s tiskem POM
PříspěvekNapsal: čtv 28.02.2019 14:40 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Kvality frézy nedosáhnu ani náhodou, ale ten můj tisk by použitelný mohl být. Uvidím . Právě protože je to nesmyslně navržený na malý modul, tak pokud nezafunguje tisk, půjdu do jiný heliny, případně zkusím to předělat na řemen. Ale tam je problém s převodem a znamenalo by to změnit otáčky motoru a mnoho komplikací, tak to spíš vidím na jinou helinu.


Přílohy:
IMG_20190228_133618.jpg
IMG_20190228_133618.jpg
[ 44.91 KiB | Zobrazeno 3306 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti s tiskem POM
PříspěvekNapsal: čtv 28.02.2019 14:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
A předělat na pastorek s větším modulem a menším počtem zubů by to nešlo? Kolik má zubů?

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti s tiskem POM
PříspěvekNapsal: čtv 28.02.2019 15:03 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
15 zubů . Navíc do něj mám zvětšenou díru z 5 mm na 6 mm . Spíš jsem ještě uvažoval udělat to z mosazi a jenom vnější kroužek s ozubením. To by pak nemuselo moc vážit. Vím o tobě, a kdyžtak se na tebe obrátím.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti s tiskem POM
PříspěvekNapsal: čtv 28.02.2019 15:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Netuším jak je tam ten motor upevněný, ani jak se s ním dá "hýbat", ale kdyby se udělal na tu hřídel pastorek s otvorem 6mm a zuby by se odsadily dopředu do plného, tak by se to mohlo teoreticky předělat na modul 0,8. Jestli jsem to dobře spočítal, tak původní převod v modulu 0,5 je 1:16, v modulu 0,8 s 9ti zuby na pastorku by byl převod cca 1:16,6.
Když už, tak spíše udělat vnitřek z duralu, mosaz je přeci jenom o dost těžší.

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti s tiskem POM
PříspěvekNapsal: čtv 28.02.2019 17:05 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
moc v modulech zubů nejsem zdatný. Každopádně zubů je 168, průměr 120 a poměr převodu 11,2 což by teda asi vycházelo spíš na modul 0,7 jestli jsem dobře pochopil výpočet.
V modulu 1 se prodává šikmé kolo plastové 118 Z ale pouze s pastorkem 14 Z a to by byl převod 8,5
Pak by to možná fungovalo se 4s baterkou. Musím to pořádně spočítat a uvidím. Třeba by to byla taky cesta. Další možnost nejlevnější je vrátit se k rovnému ozubení - to je k dispozici.
Zatím díky .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti s tiskem POM
PříspěvekNapsal: čtv 28.02.2019 18:50 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 30.5.2012
Příspěvky: 144
Obrázky: 2
Kdysi jsem si taková kolečka odlejval do silikonu, to bejvala doba "walkmanů" a dal se tím zachránit drahej milášek.
Ten 3D tisk taky nevidim jako průchodnej.

_________________
DURANGO DEX410v3, XRAY T3, MaxIon, MiniCorado, XENO, X-VERT VTOL a nějaký ty trosky


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti s tiskem POM
PříspěvekNapsal: čtv 28.02.2019 20:10 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
už jsem objednal to rovný ozubení.

S tím odlitím do silikonu je problém z čeho odlévat.
Epoxid je křehkej , polyuretany- je spousta druhů a pevnost diskutabilní. A navíc když není originál, není dle čeho kopírovat. Navíc udělat přesně ozubený kolo do silikonu ve velikost 120 mm bych si netroufal. Malý věci jo, ale tohle ne.

Mrzí mne , že nikdo se neozval na ten POM ten mě docela zajímá - nejen na ozubený kola, ale na namáhaný díly.
Až budu něco brát z HK , přibalím ho.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti s tiskem POM
PříspěvekNapsal: pát 01.03.2019 7:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1172
dudaj píše:
Ahoj, zajímalo by mne, kdo POM tisknul a s jakými výsledky. Přijde mi jako ideální materiál pro tisk velkého ozubeného kola (120 mm průměr) , ale nějak jsem ho našel jen na HK a jinde mi přijde že mizí z trhu.
Nylon a PC mají velkou tepelnou roztažnost a tohle se z toho prostě vytisknout nedá. Zatím ideálně dopadá PET-G, ale uvidíme s jakou životností.

Výsledek bude velká spotřeba lidí :mrgreen: :roll: - viz co z POMu uniká, když se nedodrží vhodný teplotní profil (se to omylem napálí - a to i trochu).
Další problém bude výplach - viz jak a s čím se může vyplachovat na vstřikolisu POM, bez rizika exploze.
Zpracovávat POM, na těhle hračkách, je předem prohraná bitva.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti s tiskem POM
PříspěvekNapsal: pát 01.03.2019 7:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7132
Bydliště: Vsetín
Zkus T.E.A. Technik, mají ozubená kola v různých modulech s různými počty zubů, ocelové, nerezové, nebo plastové z materiálu Hostaform-C (snad jsem to napsal dobře) mám s tím dobré zkušenosti a na vstřikovaný plast to hooodně vydrží.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti s tiskem POM
PříspěvekNapsal: pát 01.03.2019 9:14 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
ten Teatechnik toho má hodně, uložil jsem - bude se hodit. Ale šikmé ozubení jsem tam stejně nenašel.
Ozubení na helinu jsem objednal s rovnými zuby a šikmé už jsem vzdal. Doufám, že mi na to bude sedět pastorek.
(pochopitelně jiný než ten se šikmími zuby :D ) Psal jsem v předchozím příspěvku.

Pro MPL . Na tiskárnách se nic neproplachuje. Vzájemné dodržení teplot , rychlosti tisku a velikosti průtoku je u řady materiálů samozřejmost, pokud netisknu PLA . Ony sice kolikrát vytisknout jdou, ale pevnosti sváru , nebo zkřehnutí materiálu se často neřeší. Ale asi náročnost tisku vysoká je , s ohledem na to jak filament mizí z trhu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti s tiskem POM
PříspěvekNapsal: pát 01.03.2019 11:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1172
dudaj píše:
Pro MPL . Na tiskárnách se nic neproplachuje. Vzájemné dodržení teplot , rychlosti tisku a velikosti průtoku je u řady materiálů samozřejmost, pokud netisknu PLA . Ony sice kolikrát vytisknout jdou, ale pevnosti sváru , nebo zkřehnutí materiálu se často neřeší. Ale asi náročnost tisku vysoká je , s ohledem na to jak filament mizí z trhu.

Aha? A když se mění ten filament (jiný materiál) tak se jako to mění JAK ?
Jakmile měním materál, tak ho logicky měním v natopeném stavu (válec, trysku nebo i špičku mám na teplotě - novým materiálem musím vytlačit - vypláchnout "zbytek" předchozího), takže vždy se mi to smísí, než se to vypláchne - tečka.
Což u POMu je jaksi problém, protože jakákoli kontaminace (třeba i stopová) třeba s PVC je totální průser, obvykle se musí dělat mezivýplach pomocí HDPE nebo PS, a nebo se to musí rozebrat a mechanicky vyčistit. U ostatních materiálů - jak a co a s čím - viz datasheet od materiálu.
Samozřejmě by to šlo vyřešit tak, že pro POM by se vyhradila jedna celá hlava (nepoužívala se pak na nic jiného), ale to bych teda chtěl vidět, jak to někdo doma bude dělat.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz