Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: stř 26.06.2019 6:33 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
YenyaKas píše:
Zajímavé, tohle neznám. Co to je za materiál?
Vypadá to zajímavě, ale není to na křídla příliš měkké a pružné, zvlášť v tloušťce 0.2 mm? Nebo to pak ještě potahovat fólií?

Ja to tiež nepoznám, všimol som si to len v nejakej diskusii tuná, ale na živo som s tým nerobil. Ale myšlienka bola "konštručné" krídlo potiahnuté penovou doskou.

YenyaKas píše:
Fotku sestavy žeber a trubiček dám večer.

Daj, daj :roll:

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: stř 26.06.2019 23:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Tady to je:

Příloha:
ribs1.jpg
ribs1.jpg
[ 61.07 KiB | Zobrazeno 3776 krát ]


Příloha:
ribs2.jpg
ribs2.jpg
[ 66.21 KiB | Zobrazeno 3776 krát ]


_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: čtv 27.06.2019 7:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Vypadá to dobře, čím a jak to budeš potahovat, z čeho je to tištěné? Já chci -právě kvůli žebrům- zvětšit tiskárnu na 20x30, trochu by to mělo usnadnit stavbu konstrukčních křídel (ano, právě ta modelácká žebra z ABS pro A1/A3 mne také inspirovala), jen by se mi hodně líbilo, kdyby se to dalo potáhnout fólií - ale přižehlovat fólii na ABS se mi nezdá jako nejbezpečnější nápad :)

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: čtv 27.06.2019 12:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
No, čím a jak to potahovat, je právě téma tohoto vlákna. Nevím. Zatím jsem vyzkoušel tu laminovací fólii, ta moc nedrží a nejde ani vypnout (zkoušel jsem žehličku až na 130 °C, lepidlo v té fólii se taví tak od 100-110 °C). S materiálem žeber (ABS-T, jak píšu v prvním příspěvku vlákna) tato teplota nedělá nic.

Ještě můžu zkusit Oracover, nějaký jsem si objednal. Nebo toho Graupnera, nebo nějaké velmi tenké XPS.

Ale přijde mi to i tak těžké oproti mým předchozím konstrukcím. Třeba Kaze má rozpětí 1500 mm a váhu křídla včetně 6mm karbonové trubky a LEDek 145 gramů, čili míň než gram na centimetr. Pevné je to docela dost, až na spoj křídel, tam to docela pruží. Zatímco tady jsem na gramu na centimetr rozpětí ještě bez potahu. Ale možná ty žebra půjde dávat míň hustě, když tam bude nějaká napnutější fólie.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: čtv 27.06.2019 20:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
Ja som práve uvažoval použiť toho Graupnera ako náhradu za Depron, ktorý sa mi blbo lepí. Ale zostalo zatiaľ len pri úvahe, s tým Graupnerom som reálne nikdy nerobil, ale keď budem na dôchodku by som chcel, to budem mať čas :lol:
Myšlienka bola použiť ABS z tlačiarne namiesto preglejky/ balzy do krídel aj na trup, spevniť to pár 1.5mm uhlíkmi a potiahnuť nejakou ale dvojkou Graupnerom. Ale viem robiť akurát základné tvary vo FreeCADe, zložitejšie modelovanie zatiaľ nezvládam. Čakám na dôchodok...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: pát 28.06.2019 3:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Nooo... a musí to křídlo být tak úplně celoplastové?
Myslel jsem že plastová tištěná žebra mají nahradit třeba frézovaná (tisknout plast lze i v obýváku, což se o frézování říci nedá a frézku také nemá kdekdo na rozdíl od plastotiskáren) a další práce s nimi bude klasika - tedy kostru křídla potáhnout balzou, uzavřít tak torzní skříň, zbytek třeba páskovat atd.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: pát 28.06.2019 7:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.8.2009
Příspěvky: 1499
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 85
K tomu potažení Grapner Vector materiálem. To asi nebude dobrá cesta, na větší modely. Je to jakoby "napěněná guma" Ten tenký je v podstatě to samé co pěnový papír. Dá se koupit skoro v každém papírnictví, A4 okolo 20kč. Na vyzkoušení to stačí. Ale někdo ty slepé cesty musí taky prošlapat :) Já koupil Gr.V. desky 5mm a budu s tím nahrazovat 6mm depron. Zatím nebyl čas na nějaký větší testy :)

_________________
http://darthhokro.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: pát 28.06.2019 8:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
jyrry píše:
Nooo... a musí to křídlo být tak úplně celoplastové?
Myslel jsem že plastová tištěná žebra mají nahradit třeba frézovaná (tisknout plast lze i v obýváku, což se o frézování říci nedá a frézku také nemá kdekdo na rozdíl od plastotiskáren) a další práce s nimi bude klasika - tedy kostru křídla potáhnout balzou, uzavřít tak torzní skříň, zbytek třeba páskovat atd.


Nóóóó ... nemusí být celoplastové. Ale to bych musel překonat svůj podvědomý strach z balzy. Jak tady čtu jak lidi pečlivě vybírají v obchodech, a jak má balza různou hustotu a navenek se to nepozná, takže pak vyjde jedno křídlo podstatně těžší, atd. - trochu se toho bojím, je to na mě moc "přírodní" :-)

Ale tak kdyby někdo dal nějakou základní nalejvárnu (nebo odkaz na ni), jakože co přesně koupit, čím to lepit, jak to ohýbat, na co dát pozor, jestli žebra zmenšovat o tloušťku té balzy atd, tak to můžu zkusit.

Zatím jsem měl dobrou zkušenost s tou laminovací fólií nad XPS - ta fólie je brutálně pevná, takže torzní skříň (je to totéž co anglicky D-box?) uzavře, pokud jí aspoň trochu něco vynutí tvar zevnitř. Torzně je to křídlo docela tuhé, na ohyb taky. Tak jsem myslel že další vylepšení bude že vyrobím přesnější a pevnější žebra 3D tiskem, použiju tenčí potah (třeba ten 0.2 mm Vector co je navrhovaný výše), a v oblasti D-boxu na to ještě nažehlím tu laminovací fólii.

Nebo teda že zkusím ten Oracover. Včera mi přišel, ale zatím jsem s tím nikdy nepracoval - nevím jak moc je to tuhé oproti té laminovací fólii. Od pohledu to vypadá, že je to o hodně tenčí než ta laminovací fólie, tak jestli to nebude i míň pevné.

Každopádně jsem otevřený zkoušení nových postupů, akorát to musí být realizovatelné v obýváku.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: pát 28.06.2019 8:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
jyrry píše:
Nooo... a musí to křídlo být tak úplně celoplastové?
Myslel jsem že plastová tištěná žebra mají nahradit třeba frézovaná (tisknout plast lze i v obýváku, což se o frézování říci nedá a frézku také nemá kdekdo na rozdíl od plastotiskáren) a další práce s nimi bude klasika - tedy kostru křídla potáhnout balzou, uzavřít tak torzní skříň, zbytek třeba páskovat atd.


Přesně tak jsem to myslel já - klasické konstrukční křídlo, jen žebra vylehčená a vytištěná z ABS. Prostě tak, jak to bylo kdysi u té Modely - jen se mi dneska už nějak nechce potahovat to papírem (jo, já vím, jsem jenom línej, pořád by to asi bylo nejlepší řešení). Samozřejmě u tuhého potahu balsou by to bylo asi jedno.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: pát 28.06.2019 9:46 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
bitovod píše:

Přesně tak jsem to myslel já - klasické konstrukční křídlo, jen žebra vylehčená a vytištěná z ABS. Prostě tak, jak to bylo kdysi u té Modely - jen se mi dneska už nějak nechce potahovat to papírem (jo, já vím, jsem jenom línej, pořád by to asi bylo nejlepší řešení). Samozřejmě u tuhého potahu balsou by to bylo asi jedno.


Úplně v pohodě - mám namodelovaná žebra na Asterixe plus pár pokusných tisků, řešení mám hodně podobné tomu, jak vypadala klasika od Modela.
Na stavbu nakonec nedošlo, ale žebra vyšla v pohodě. Při tisku z ABS (což jsem použil) by neměl být s nažehlením fólie problém, to tu teplotu přežije.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: pát 28.06.2019 9:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
darth.hokro píše:
... tenký je v podstatě to samé co pěnový papír. Dá se koupit skoro v každém papírnictví...

Zajímavá informace, dík. Vyzkouším, to by bylo asi dobré na stavbu některých halových potvor, bez dalších úprav povrchu...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: pát 28.06.2019 10:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
darth.hokro píše:
Já koupil Gr.V. desky 5mm ...

Aký má ten Graupner povrch? Je to hladké jak Depron, alebo skôr chlpaté jak EPP?

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: pát 28.06.2019 11:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.8.2009
Příspěvky: 1499
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 85
povrch je matný a má jakoby tenkou krustu i viditelné "mapy" po řezání z větších bloků. Na omak ty mapy cítit nejsou, hrbatý ten povrch není :) Výhodu vidím spíš v tom že to nic nenaleptává, takže lepit a barvit můžeš téměř čímkoliv. Jinak tuhost, ohebnost je tak napůl cesty mezi depronem a epp :) Ale když tím švihneš o hranu stolu, tak se tomu nic nestane. Ostatně je to vidět na promo videu od graupnera.


https://www.youtube.com/watch?v=5zFtDnw4PGw&t=150s

_________________
http://darthhokro.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: ned 30.06.2019 16:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Koupil jsem si Oracover a zkusil nažehlit na výše zmiňovanou konstrukci, a pak zasmrštit vyšší teplotou. Možná dělám ještě něco špatně, ale úplně rovného povrchu jsem nedosáhl. Pořád se to kolem žeber jakoby krabatí. Ale tak přední cca 2/3 křídla v zásadě vypadají použitelně. Ta zadní část ne, tam se mi protilehlé vrstvy slepily, tohle by bylo třeba dělat nějak jinak. Zkoušel jsem to smršťovat žehličkou i horkovzdušnou pistolí, výsledek je víceméně podobný. Nemám teda modelářskou žehličku, a běžná domácí podle měření infra teploměrem lítá tak o 25 °C na hysterezi termostatu, a ještě tak o 20 °C střed versus okraje.

Pevnostně je to o malý kus pružnější než laminovací fólie, a o hodně lehčí (já mám laminovací fólii cca 80 g/m2, 80 mikrometrů). Torzně je to myslím míň pevné než 3mm XPS s XPS žebry a tou laminovací fólií. Z hlediska přesnosti zase povede ten 3D tisk, asi.

Sice budu vypadat jako Pat a Mat, ale tak třeba někoho od pohledu napadne, jestli něco nedělám špatně. Jen berte na vědomí, že je to poprvé, co jsem něco dělal s Oracoverem. Nemám s tím žádné zkušenosti.

Příloha:
oracover2.jpg
oracover2.jpg
[ 56.64 KiB | Zobrazeno 3199 krát ]


Příloha:
oracover1.jpg
oracover1.jpg
[ 52.55 KiB | Zobrazeno 3199 krát ]



Ono to teda od pohledu vypadá docela rovně (až na tu odtokovku), ale schválně jsem to nafotil proti světlu, aby tam bylo vidět i to nevelké zvlnění.

Asi teda příště vyzkouším cestu ještě pod ta žebra dát nějakou pěnu, která se tolik neprověsí (třeba ten Vector).

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: ned 30.06.2019 17:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Nevím jak jsi to dělal ty, ale zkusím svůj postup...

Fólii s přesahem cca 2cm na každou stranu položím na kostru křídla lehce přiboduju na kořenové žebro, napnu směrem ke koncovému a opět přiboduju. Následně přižehlím po obvodu křídla tak, aby se co nejméně napínala. Následně horkovzduškou skoro dokonale vypnout, následně přižehlit na žebra a udělat finální dopnutí fólie opět horkovzduškou.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz