Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 05.07.2019 19:44 
Mazák
Mazák

Obrázky: 0
Omlouváš se zbytečně. Můj dotaz byl konkrétní, schválně jsem napsal, že průšu nechci. Ale ty mi doporučíš průšu. Místo omlouvání se spíš nauč chápat psaný text. Takhle tady, bohužel, končí spousta diskuzí, protože tobě podobní si za každou cenu potřebují pohonit triko.

PříspěvekNapsal: pát 05.07.2019 21:39 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Obrázky: 6
:lol:
njn, když si někdo koupí meďoura, určitě to nebývá obvykle pouze pro pohodlné svezení protože má bolavá záda :wink:
že se k přesunu z bodu A do bodu B dá použít třeba i něco jiného je u daných jedinců pod rozlišovací schopnost...

Jelikož se mne z více než poloviny válí po šuplíkach a pod ponkem matroš i na více než 1 ks tiskárny, zvažuji ještě jít cestou vlastní stavby, inspirací mne bude nejspíše toto https://kolem-domecku.cz/3d-tiskarna-stavba/

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 05.07.2019 22:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

To BoŠ: áno, máš pravdu, (Prusa i3) rám je kombináciou plastovej vyrezanej dosky a Al profilov. Tlačené sú uloženia všetkého pohyblivého , motorov a extruder.
Pred kúpou tlačiarne som si pozrel všetky videá p. Mrázka, sú veľmi poučné, ale niektoré veci som nastavoval a riešil inak.
Môj názor je, že Pruša za 3-násobok ceny Ender (aj keď v cene je aj slicer) neposkytne 3-násobný úžitok ani kvalitou ani výkonom tlače.

PříspěvekNapsal: sob 06.07.2019 0:15 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

hrst píše:
... zvažuji ještě jít cestou vlastní stavby...

Jo, to taky plánuju. Prostě oprostit se od těch Průšovin které všichni kopírují a vnést do toho trochu strojařiny. Ne pro lepší tisk, ale pro tu stavbu, pro ten pocit že mi to taky funguje a není to bezduchá kopie.

Předmět příspěvku: Re: Jak na levnou 3D tiskárnu
PříspěvekNapsal: sob 06.07.2019 0:35 
Mazák
Mazák

Obrázky: 14
No tak k tomu ale nepřistupuj moc nástrojařsky abys nedopadl jako jiní, kteří udělali tiskárnu strojařsky "pořádně" a ona vůbec nechodila. Malinko se zapomíná, že k tomu nelze přistupovat jako k výrobě CNC frézky, protože je to o jinejch pohybovejch rychlostech, akceleracích a pod. :wink:
Viz třeba celokovovej Rebel I.

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: sob 06.07.2019 7:44 
Mazák
Mazák

ujovko píše:
To BoŠ: áno, máš pravdu, (Prusa i3) rám je kombináciou plastovej vyrezanej dosky a Al profilov. Tlačené sú uloženia všetkého pohyblivého , motorov a extruder.
Pred kúpou tlačiarne som si pozrel všetky videá p. Mrázka, sú veľmi poučné, ale niektoré veci som nastavoval a riešil inak.
Môj názor je, že Pruša za 3-násobok ceny Ender (aj keď v cene je aj slicer) neposkytne 3-násobný úžitok ani kvalitou ani výkonom tlače.
To, že držáky motorů, tyčí a pojezdů jsou výtisky beru, vzhledem k pákám, které na ně působí je to ok, ale ta plastová vyřezávaná deska??? Skládal jsi i3? Garantuji ti, že rám je složen jen a pouze z kovových částí.
Jak vložit fotku z tapatalku: /20190706/46c967a1ba0d9d9094b3debe1e0c73d8.jpg[/img]

PříspěvekNapsal: sob 06.07.2019 14:51 
Mazák
Mazák

Já to mám spíš bastlířsky než strojařsky, ale celé z hliníku se základnou z kusu desky z kancelářského stolu a chodí mi to asi 2,5 roku dobře. Hmotnost rozhoduje pouze u dílů, které se pohybují v osách X a Y, t.j. extruder a stolek. Extruder mám komplet čínský jako na Anetě, proti tištěnému těžší, ale pevný a rozhodně stoprocentně tepelně odolný, stolek má základnu z Al profilů, mohl by být lehčí, ale problémy s tím nemám. Pravda 200mm/s netisknu, spíš tak do 70mm/s. Všechno ostatní na tiskárně může být třeba z oceli, tam na hmotnosti až tak nesejde. Já se při stavbě hlavně snažil omezit jakékoliv vůle, takže mi to zpočátku chodilo docela ztuha a zpočátku jsem tisknul jen kolem 40mm/s, jinak přeskakovaly kroky. Mám tam totiž navíc nějaké výprodejové krokáče, které by potřebovaly vyšší napětí, těch 14V, co tam mám je málo a mají malý moment. Ale zase podle cvakání poznám, že mám přicpanou trysku. Ohoblovat ozubené kolečko tenhle motor nedokáže a je pořád jak nové.
Ale teď už se všechno ochodilo, vůle už tam jsou a tiskne to líp než předtím.

https://fokker1.rajce.idnes.cz/3D_tiska ... D_Printer#

Konstrukce Průši se mi taky moc nelíbí, určitě ta původní, kde byla kolmost osy Z zajištěná pouze dotaženými matkami a ložiska na stolku připevněná stahovacími pásky. Občas páčím výtisky ze stolku docela brutálně a moje tiskárna se nehne. U Průši myslím stačí křivý pohled a je všechno jinak. :lol: Pak musí mít autokalibraci, aby se nemusel před každým tiskem seřizovat stolek. Na tuhé tiskárně ji nepotřebuju a na matky stolku skoro nesáhnu. Ale myslím, že už to nějak vylepšili. Moc to nesleduju, Průša je mimo okruh mého zájmu. Kdybych stavěl další, tak buď něco a-la Rebel, nebo koupil něco čínského a mechaniku vylepšil a vyztužil.

Naposledy upravil fokker1 dne sob 06.07.2019 15:12, celkově upraveno 2

PříspěvekNapsal: sob 06.07.2019 15:09 
Mazák
Mazák

fokker1 píše:
Já to mám spíš bastlířsky než strojařsky, ale celé z hliníku se základnou z kusu desky z kancelářského stolu a chodí mi to asi 2,5 roku dobře. Hmotnost rozhoduje pouze u dílů, které se pohybují v osách X a Y, t.j. extruder a stolek. Extruder mám komplet čínský jako na Anetě, proti tištěnému těžší, ale pevný a rozhodně stoprocentně tepelně odolný, stolek má základnu z Al profilů, mohl by být lehčí, ale problémy s tím nemám. Pravda 200mm/s netisknu, spíš tak do 70mm/s. Všechno ostatní na tiskárně může být třeba z oceli, tam na hmotnosti až tak nesejde.

https://fokker1.rajce.idnes.cz/3D_tiska ... D_Printer#

Konstrukce Průši se mi taky moc nelíbí, určitě ta původní, kde byla kolmost osy Z zajištěná pouze dotaženými matkami a ložiska na stolku připevněná stahovacími pásky. Občas páčím výtisky ze stolku docela brutálně a moje tiskárna se nehne. U Průši myslím stačí křivý pohled a je všechno jinak. Pak musí mít autokalibraci, aby se nemusel před každým tiskem seřizovat stolek. Na tuhé tiskárně ji nepotřebuju a na matky stolku skoro nesáhnu. Ale myslím, že už to nějak vylepšili. Moc to nesleduju, Průša je mimo okruh mého zájmu. Kdybych stavěl další, tak buď něco a-la Rebel, nebo koupil něco čínského a mechaniku vylepšil a vyztužil.
Opět se optám - máš osobní zkušenost s Průšou nebo se jedná o tvé domněnky? Já se neodvažuji veřejně hodnotit něco, co neznám.

PříspěvekNapsal: sob 06.07.2019 15:16 
Mazák
Mazák

Osobní zkušenost nemám, Průšu jsem si jen prohlížel na předváděčce a zkouknul nějaká videa ze sestavování. Já netvrdím, že Průša tiskne špatně, jen že má nic moc mechaniku a dohání to elektronikou. V zásadě všechny ty původní RepRapy dělali lidé z IT, kterým je ta elektronika bližší než práce s reálným materiálem. Já jdu radši jinou cestou. 8)

PříspěvekNapsal: sob 06.07.2019 19:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 1
Taky jsem koukal nakřivo, když jsme s bráchou o víkendu listopadu 2016 montovali stavebnici Průša i3 Mk2, opravdu to vypadá na první pohled fórově. Přes všechny tyto dojmy je to dlouhodobě funkční řešení, naposled jsem tisknul včera večer. Tiskneme hlavně z PETG a ASA, z PLA už spíš minimálně. Protože to všechno funguje, tak jsem se ani po půl roce ještě nedokopal namontovat dokoupený upgrade na Mk2.5, kdy to bude mít tu pružnou odendavací magnetickou podložku, o tu mi šlo především kvůli snadnýmu sundavání výtisků. Co se můžu pochlubit, tak je skutečnost, že za celou dobu provozu jsem na tiskovou PEI plochu nepoužil žádné lepidlo nebo nátěr - zmiňuju to proto, že občas čtu, jak to někdo u Průši používá. Je pravda, že letos na začátku roku jsem chtěl tisknout z ASA i dost velké tisky vysoké 8-10 cm a kvůli obřímu pnutí tohoto materiálu jsem se s pokorou vrátil k petce. Takže model dle vlastního návrhu (né zcela krásnej to uznávám, ale můj) je nakonec převážně z petky, teď už i hezky lítá a už se nemůžu dočkat na zítřejší ráno! :)

Přílohy:
P1130737.JPG
P1130737.JPG
[ 103.9 KiB | Zobrazeno 2287 krát ]

konečně to krásně lítá!.png
konečně to krásně lítá!.png
[ 672.57 KiB | Zobrazeno 2287 krát ]

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pon 08.07.2019 10:05 
Mazák
Mazák

fokker1 píše:
U Průši myslím stačí křivý pohled a je všechno jinak. :lol:

Dětem pořád vtloukám do hlavy poučku "myslet znamená hovno vědět"... Sorry, ale nemohl jsem si odpustit, já v podstatě chápu, že koncepce Průši vypadá divně, ale prostě fungovala už ve verzích 1 a 2, po vylepšení v trojce pak už není problém vůbec.

Přijde mi, že síla současné verze Průši je opravdu v použití lepší elektroniky, ono už původní Rambo mělo své výhody proti klasickému bastlu ArduinoMega-RAMPS-drivery (případně to samé jen na jedné desce jako má Anet), jenže od verze 3 se to dále posunulo ještě dále novou verzí s Trinamic 2130. A když se to sečte s vylepšeními u rámu či třeba extruderu (lepší posun filamentu a tak), tak jsem skutečně přesvšdčen, že je Průša v FDM o slušný kus před levnějšími variantami.

Mimochodem já nejsem nějaký nekritický vyznavač Průši, u verze 2 jsem měl naopak výhrad poměrně dost (byť zrovna ta představa o "křivém pohledu" byla nesmysl už tehdy), verze 3 byla podle mne zaváděna dost nešťastně počínaje nedodržením jakéhokoli termínu po spoustu kixů v prvních firmwarech. Jenže postupně si to sedlo a po realizaci drobných vylepšení ve verzi 3S to začalo být opravdu super (zejména po nástupu firmwaru 3.7) a dnes už za ty peníze vidím rozdíl docela znatelný...
Koncepci s odděleným zdrojem pokládám za jasný klad a její kritiku spíš za neznalost - zkuste si třeba tiskárnu s kompaktní elektronikou v podstavci dát do tepelně izolovaného boxu... Tam se vám zdroj celkem spolehlivě upeče, u Průši či Rebela se to vyřeší banálním prodlužovacím kabelem, ale u "kompaktu" to je dost problém. Tvrzení o složité stavbě stavebnice je pak vyloženě hloupost, je to za odpoledne hotové bez problémů.
Jediné, co podle mne u Průšů podcenili (ale spíš kvůli výhledu do budoucna než jako bezprostřední problém) je použité CPU, řídící deska sice má skvělé drivery a další věci, ale CPU je pořád klasický osmibit, podle mne měli přejít na STM32, což by do budoucna umožňovalo řadu dalších kouzel.

Jinak k levným tiskárnám (taky jsem něco měl přímo v ruce a další viděl naživo) - ono to zpravidla tiskne relativně slušně, teorie o dlouhém ladění jsou přehnané a spoustu typů výtisků to udělá naprosto v pohodě v kvalitě zcela vyhovující. Náročnost obsluhy je větší než u i3 mk3S, ale třeba proti mk2 to zas tak propastný rozdíl není.
Problém ale dost často nastane u něčeho specifického - běžně se "vlní vrstvy" u něčeho úzkého vysokého, často se tiskárna pere s atypickými filamenty (flex a tak), problémy bývají i u thinwall (letadla 3dlabprint) a při snaze tohle vylepšit začnou nervy dost putovat. Osobně docela věřím, že nemálo lidí nenarazí na problém ani u nejlevnější akrylové ANET, prostě proto, že jejich objemy tisku a požadované modely problémy minou. Jenže to neznamená, že tu rozdíl není...

PříspěvekNapsal: pon 08.07.2019 10:27 
Mazák
Mazák

A někdo tady tvrdí, že mezi nimi není rozdíl? :?

PříspěvekNapsal: pon 08.07.2019 15:26 
Mazák
Mazák

Vlnění tisku ve větší výšce bude pravděpodobně způsobené právě malou tuhostí rámu - setrvačné síly s ním začnou "kvedlat" do stran. Ohledně tisku z flexu, je to hlavně problém dlouhých extruderů, zejména bowdenových. Já mám extruder krátký, myslím ještě kratší než Průša a tisknu flex vcelku v pohodě, samozřejmě s respektováním specifik tohoto materiálu. Jeden čas to u mě vedle tiskárny vypadalo jak v pneuservisu. :lol:
https://photos.google.com/share/AF1QipP ... x6aElXcndn

PříspěvekNapsal: pon 08.07.2019 20:26 
Mazák
Mazák

Jak je to s tiskem materiálu typu "guma" Zkoušel to někdo? Z videí jsou moje pocity rozporuplné. Chtěl bych to zkusit. Nemáte někdo "kousek" na otestování?

PříspěvekNapsal: pon 08.07.2019 21:27 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

fokker1 píše:
... Ohledně tisku z flexu, ...

Jak se ti jeví výtisk z flexu ve srovnání s "pravou" gumou - jako jsou autopneumatiky? Pružnost, adheze?
Co vím, tak ty běžné flex materiály mají tvrdost kolem 80Sha a guma na pneu má kolem 60SHa, což je dost velký rozdíl...

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další