Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nejsem schopen uchladit 2.2kW vřeteno
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2019 8:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.11.2008
Příspěvky: 442
Bydliště: Znojmo
Ahojte,
mám na své homemade frézce klasické čínské 2.2kW vodou chlazené vřeteno. Chladím ho jakousi kapalinou, co patří do tepelného čerpadla - tu ženu čerpadýlkem z auta přes jakýsi chladič, co jsem našel na vrakáči (asi výměník na topení z auta). Do chladiče foukám 120mm počítačovým větráčkem. Uzavřený okruh se mi neosvědčil, protože jsem furt vyháněl bublinky, tak je tam přepad do flašky (vše na fotkách).
Problém je ten, že se vřeteno po cca hodině frézování duralu hodně zahřeje. Ruku na něm v pohodě udržím, ale tipuju, že po dalších deseti dvaceti minutách už bych neudržel, proto ho radši vypínám a nechávám odpočnout.

Kapalina v chladícím okruhu je sice teplá, ale zdaleka ne tolik, jako vřeteno. Chladič to stejný. Z toho mi selským rozumem vyplývá, že je zmršený nebo zavzdušněný okruh přímo ve vřeteni - kapalina při průtoku nestihne odebrat teplo.

Nevím, co si s tím počít, měl byste někdo prosím nějaký tip?

Děkuji,
Ondra


Přílohy:
IMG_20190725_082647.jpg
IMG_20190725_082647.jpg
[ 83.01 KiB | Zobrazeno 3382 krát ]

IMG_20190725_082658.jpg
IMG_20190725_082658.jpg
[ 91.67 KiB | Zobrazeno 3382 krát ]

IMG_20190725_082708.jpg
IMG_20190725_082708.jpg
[ 65.58 KiB | Zobrazeno 3382 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2019 9:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2011
Příspěvky: 768
Bydliště: Odolena Voda
Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
ahoj, zkusil bych vřeteno umístit do nejnižšího bodu celé chladící soustavy, nebo všechno ostatní včetně hadic dát výše, aby se v něm nedržel vzduch a snížit průtok chladící kapaliny, třeba jenom nějakou svěrkou skřípnout hadici. By jsi potom viděl, jestli se voda více ohřeje, nebo jak se to bude chovat.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2019 9:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.7.2006
Příspěvky: 1054
Bydliště: Česká Lípa
odvzdušnit určitě, ale rozhodně NE snižovat průtok. Naopak voda musí valit. Spíš bych tady odhadl právě na malý průtok, zavzdušnění, přicpaná soustava.

_________________
DJANGO - výrobce, ION, ASW 28, LF 109, ..., T14SG
www.vpmodel.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2019 9:22 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.11.2008
Příspěvky: 442
Bydliště: Znojmo
průtok není nijak zázračný, je tam asi 10m hadice, takže to čerpadlo má co dělat. Pokud si správně pamatuju, měřil jsem to na cca 1l za minutu. Jenže ona je ta kapalina i na výstupu z potícího se vřetene oproti vstupu ohřátá jen nepatrně, takže na slabý průtok bych to neviděl. Pokud by na výstupu měla +- teplotu toho vřetene, bylo by to jasný - vřeteno by předávalo všechno teplo, ale stíhalo by topit rychleji než kapalina teplo odvádět a stačilo by proto zvýšit průtok.

Problém s odvzdušněním je v tom, že abych dostal vřeteno do nejnižšího bodu chladící soustavy, musel bych to celé rozebrat. A složit bych to pak nedovedl, aniž bych hadice odpojil, takže by odvzdušňování přišlo vniveč.

Nějaký jiný způsob, jak to zkusit odvzdušnit?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2019 9:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2011
Příspěvky: 768
Bydliště: Odolena Voda
Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
no tím snížením průtoku, by měl chladič odvést vice tepla z chladícího média, měl by líp vychlazovat
ale je horký vřeteno a všechno ostatní studený, asi bude problém v tom vřetenu
podle toho jak jdou hadice do vřetena, vrchem, mám pocit, že by jsi i viděl, že je to zavzdušněné
bubliny, prázdná hadice s pramínkem vody
samotnou flašku dát někam nahoru, na hadice se vyprd...


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2019 10:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
radikálně zkrátit hadice a prohnat to tlakovou vodou.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2019 11:33 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
Ahoj,
Čo je zdrojom tepla? Vinutie, alebo ložiská? Je teplota plášťa po výške rovnaká?
Ak na plášti udržíš "v pohode" ruku, potom to nemá viac ako 55-60°C. To zas nie je až taká nebezpečná teplota, aj keď teplota v jadre bude vyššia. Nedaj na dojmy, meraj teploty. Aj ďalšie zvyšovanie teploty je len tvoj predpoklad. Nič v zlom. Prilep na to kúsok papierovej pásky a meraj infrateplomerom.
Ak by sa ti to zavzdušňovalo, boli by tam aspoň občas bubliny. Bubliny vyrobí miestne prehriaty chladič, nevhodné čerpadlo, prispieva nízky tlak. Prietok 1l/min. je naozaj skromný.
V praxi počítame so ziskom tepla z elektromotora cca 30%, v tomto prípade teda cca 0,75kW. Chladiar, čo ti dal tú kvapalinu, to isto vie prepočítať na potrebné prietoky a parametre.
Skús https://www.cncprislusenstvo.sk/kategor ... ne-2-2-kw/, či ti neprezradia požadované parametre chladenia a aj odporúčané chladiace médium.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2019 12:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.11.2008
Příspěvky: 442
Bydliště: Znojmo
Díky za rady. Teplota není kritická, ale zvyšuje se a hlavně to celé (horké vřeteno, chladný zbytek) svědčí o tom, že je někde chyba.

Jestli hřeje vinutí nebo ložiska nevím - nejspíš oboje. Vřeteno je nejteplejší u spodního ložiska, směrem nahoru teplota trochu klesá, ale hřeje celé tělo.

Bubliny z toho prvních pár týdnů občas šly, hlavně když se zaplo čerpadlo po delší době klidu a bublinky se někde nashromáždily. Všechny dotečou do flašky a zpátky do oběhu se nevrátí. Teď už z toho dlouhou dobu žádná bublina nejde.

Nejpravděpodobnější závada teda bude zavzdušněné vřeteno nebo nějaký problém v chladícím okruhu ve vřeteni.

Zvyšovat průtok by podle mě mělo smysl až v případě, že by z vřetene šla horká kapalina a tekla tak pomalu, že by vřeteno pořád stihlo víc topit. Než se mi podaří dosáhnout tohohle, nerad bych zkracoval hadice. Takhle je to všechno mimo bordel z frézování a má to nějakou štábní kulturu, všechno to vede řetězama společně s kabeláží.

Jenom nevím, jak to odvzdušnit.. Zkusím popřemýšlet, jak skrz vřeteno větším tlakem prohnat chladící kapalinu, ale zatím mě nic nenapadá..


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2019 13:55 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Tipl bych, množství kapaliny (o dané teplotě) a a čas průtoku neodebírají dostatek tepla.
Píšeš, že zásobník je otevřený, jinak se kapalina v okruhu zavzdušňuje, to by neměla,
Vzduch v chladicí spirále snižuje množství chladicí kapaliny. Pro snížení teploty obíhající kapaliny,
by to možná chtělo nějakou regulaci otáček (použití výkonnějšího) větráku, ženoucí vzduch přes chladič.
Tím se ale neodstraní to co popisuješ: Voda na výstupu je jen o málo teplejší jak na vstupu.
Ta příčina je v špatném přestupu tepla z těla frézy do ?spirály s chladicí tekutinou. To bez rozebrání nejde ověřit.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2019 14:03 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.11.2008
Příspěvky: 442
Bydliště: Znojmo
Ještě mě teď napadlo - na začátku chtěl honem rychle něco frézovat, tak jsem jen hodil hadice do kýblu s obyč vodou, čerpadlo z akvárka a frčel jsem na to nakonec asi půl roku.
Vřeteno mohlo zarůst nějakým bordelem, co teď kazí přenos tepla. Někde jsem četl, že na to většinou dojedou DIY výměníky pro využití tepla odpadní vody ze sprchy.. Čekal bych ale, že by to ta superspeciální kapalina do tepelných čerpadel rozpustila..

Zkusím to pro jistotu v rámci odvzdušňování pod tlakem prohnat nějakým čistidlem. Co by na to mohlo pomoct?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2019 14:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Z obyč vody by to měly být vápenaté tvrdé úsady Jsou rozpustné v octu a kyselině citrónové Neproháněl bych to
Oba konce zvedl, a ohřátý ocet pomalu nalil, případně po cca 24h 2 až třikrát zopakovat
Nevím jak ověřit účinky Měřit teplotu vstupní a výstupní kapaliny Nepřímo pH octu před a po lakmusový papírek?
Pro nakládání je ocet obvykle 8% jde koupit i 10%, a ocet kvasný lihový 20%. Pak úklidový%? 5l 82 Kč


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2019 14:55 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
ondra1402 píše:
průtok není nijak zázračný, je tam asi 10m hadice, takže to čerpadlo má co dělat. Pokud si správně pamatuju, měřil jsem to na cca 1l za minutu. Jenže ona je ta kapalina i na výstupu z potícího se vřetene oproti vstupu ohřátá jen nepatrně, takže na slabý průtok bych to neviděl. Pokud by na výstupu měla +- teplotu toho vřetene, bylo by to jasný - vřeteno by předávalo všechno teplo, ale stíhalo by topit rychleji než kapalina teplo odvádět a stačilo by proto zvýšit průtok.



Na 10 m hadice při pomalém průtoku ti ta kapalina zase zchladne !
On číňan tam má malý dirky a navíc já je měl ještě přicpaný. Takže jsem je provrtal kousek dál do hloubky a začalo to téct rychleji. Každopádně vodu v kýblu mám stejně teplou jako vřeteno. Točím jen vodu přes 10 l kýbl a uchladí se to. A fréza běžně běhá 16 h v kuse. Ještě bych odkontroloval, jestli je vše dobře nastaveno na regulaci. Ten motor se zas tak moc nehřeje - hodinu se uchladí i bez vody, akorát je na dotyk teplejší cca 40 °C. Jinak já používám vodu a sypu do ní nějakej prostředek na odvápnění praček. Jestli je to dobře nevím, ale jedu takhle už 3 roky.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2019 14:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.11.2008
Příspěvky: 442
Bydliště: Znojmo
tam jen obíhalo cca 8l vody z vodovodu, kterou tu moc tvrdou nemáme. Spíš než vápenaté usazeniny jsem měl na mysli nějaký šlem ze zkažené vody. Hadice v té vodě byly za ten půlrok oslizlé a klouzaly.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2019 15:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.11.2008
Příspěvky: 442
Bydliště: Znojmo
dudaj píše:

Na 10 m hadice při pomalém průtoku ti ta kapalina zase zchladne !
On číňan tam má malý dirky a navíc já je měl ještě přicpaný. Takže jsem je provrtal kousek dál do hloubky a začalo to téct rychleji. Každopádně vodu v kýblu mám stejně teplou jako vřeteno. Točím jen vodu přes 10 l kýbl a uchladí se to. A fréza běžně běhá 16 h v kuse. Ještě bych odkontroloval, jestli je vše dobře nastaveno na regulaci. Ten motor se zas tak moc nehřeje - hodinu se uchladí i bez vody, akorát je na dotyk teplejší cca 40 °C. Jinak já používám vodu a sypu do ní nějakej prostředek na odvápnění praček. Jestli je to dobře nevím, ale jedu takhle už 3 roky.


Teplotu vstupu a výstupu jsem "měřil" (dotykem ruky a významným soustředěným pokyvováním hlavou) přímo u vřetene (na první fotce jdou vidět ty dva cca 5cm cancoury hadice).
V nastavení měniče jsem nic neměnil, jen rychlost rozběhu a brždění. Ten dural frézuju na 370 Hz (ze 400), čili na dost vysoké otáčky.

Ale pokud se tvé vřeteno hodinu uchladí i bez vody, tak je u mě špatně i něco dalšího :(


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2019 15:52 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
netuším , jak frézuješ dural, ale zrovna ten já třeba 8mm frézkou jedu po 0,5 mm do hloubky a úběr tak 1/3 max a výkon tam není potřeba . Nenáročnější na vřeteno si myslím je třeba frézování do dřeva při hrubování.
Myslím, že je to opravdu o průtoku tím vřetenem.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz