Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 29.03.2019 1:18 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 13.9.2009
Příspěvky: 418
Ahoj,

nikdy jsem tohle úplně neřešil, prostě jsem na díl vygeneroval gcode a následně jej celkem úspěšně "usazoval" na materiál, dle mojich vizuálních představ. Nicméně, s větším počtem dílů a dílků a použitím ne úplně levných materiálů, časového "presu a stresu" o optimalizaci začínám dost přemýšlet.
Nevím v jaké fázi přípravy dat je rozvržení na materiál běžné, ale moje představa je asi taková, že na rozměr materiálu X Y "nasypu" např .dxf vygenerované části a dám "uspořádat" - progam se mne maximálně zeptá na požadované odstupy, můstky, akceptovatelné procenta prořezu atd. Následně pak z, již usazených komponent tvořím přímo gcode.
Víte o ničem podobném?

díky za návrhy

iF

_________________
FPVMANIA - MOTHER COPTER - FLY or DiE
Oficiální distributor Armattan Quads pro ČR
fpvmania.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 29.03.2019 3:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Nevím zda ti pomohu (podle toho co o problematice už víš). Kdysi to byly metody
Minimalizace odpadu při dělení materiálů Zjednodušeno na rovinné (x - y) kladení.
(To hledisko - kritérium optimalizace nemusel být jen minimální odpad, ale i jiné. A někdy i víc současně.)
Dnes jde o třídu úloh pod názvy blízkými "CNC Nesting Software (Sheet Optimizing)"
Tvá představa, že s optimalizací nutno začít při návrhu dílů v AutoCAD je OK
Jde o to vybrat si takový kde je podpora (někde pojmenovaná jako) "Nesting wizard"
CAD-CAM SOFTWARE FOR NESTING AND SHEET OPTIMIZING
https://bobcad.com/cad-cam-software-for-nesting-and-sheet-optimizing/
nakolik jsou tyto free vskutku FREE nevím, když tak si zkus pohledat další
https://svgnest.com/
https://www.mynesting.com/


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 29.03.2019 3:30 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Jo, vím o takovým, pro 2D lasery - třeba pro Trumpf lasery je program TruTops, je nutné připlatit si opci - modul automatického umísťování výpalků na plech. Mám ten TruTops v práci ale tu opci nám firma nezaplatila. Hádej proč.
G-code se v tom tvoří taky až po rozmístění dílů na formát plechu. Prostě si s tím hraju (samozřejmě mi to pomáhá, třeba tím že nastavím minimální vzdálenosti mezi díly a blíž mě to nepustí) a skládám, rotuju, zasouvám do sebe a pod. Teprve pak vytvářím G-code pro mašinu. Při tom můstky musím dát podle sebe, podle zkušeností kam je umístit, jak velké a kolik. Pomáhá mi to jen s optimalizací postupu řezání, podle navolených kritérií (postup v dílu, v bloku, na plechu, směr zpracování, skupiny a tak).
Možná existuje něco pro NC vysekávačky nebo frézky, ale tuším že s cenou to bude podobné. Nevím jestli to bude na ulozto.cz a pod. Licence jsou vzdáleně administrované = musí být trvalý přístup na net.
Zkusil bych to třeba tady.

P.S. kdo má přístup třeba k tomu TruTops-u, může si tu optimalizaci (ruční či automatickou) rozložení dílů na tabuli udělat a vyexportovat pak do dxf. Ale zatím jsem to pro doma nepoužil, jen vím že to jde (ten export).

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 29.03.2019 3:35 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
guchar píše:

To není špatný, free stažení a instalace, platí se pak jen každé jednotlivé použití - jedna optimalizace.
https://www.mynesting.com/pricing/

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 29.03.2019 12:33 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.11.2008
Příspěvky: 442
Bydliště: Znojmo
Já párkrát zkoušel svgnest.com. Vždycky přes noc hučel notebook a v 90% případů to nakonec spadlo, v 10% to ušetřilo plochu v řádu jednotek procent. Je ale pravda, že to byly hodně specifické díly (kytičky a motýlci :D), pro něco běžnějšího to třeba bude fungovat.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 29.03.2019 14:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Kladení dílů (byť jen do roviny) "NESTING" je jedna z úloh, kde IT a AI nad "člověkem" zatím přesvědčivě nevede.
Výjimkou jsou případy kdy se zdaří najít postup převodu na úlohu Lineárního programování - Simplexová metoda


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 29.03.2019 21:42 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 13.9.2009
Příspěvky: 418
Ahoj,

aaaaaha. Nečekal jsem, že by to mohl být, až takový problém. No, postupně zkusím povyzkoušet co jste zde popsali - už trochu i vím co hledat a uvidíme.
Pokud se nazdaří, holt se budu muset spokojit i nadále s vlastním úsudkem. Něco zaplatit asi není problém - ale nesmí to být klasické ceny CAD/CAM programů (nic proti, ale to není můj level) :) a samozřejmě bych si to předtím rád testnul.
Postřehy samozřejmě postnu.
Moc díky všem za nápady a okdkazy.

díky

iF

_________________
FPVMANIA - MOTHER COPTER - FLY or DiE
Oficiální distributor Armattan Quads pro ČR
fpvmania.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 30.03.2019 11:08 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.12.2007
Příspěvky: 311
Bydliště: Jelivářov
guchar píše:
Kladení dílů (byť jen do roviny) "NESTING" je jedna z úloh, kde IT a AI nad "člověkem" zatím přesvědčivě nevede.
Výjimkou jsou případy kdy se zdaří najít postup převodu na úlohu Lineárního programování - Simplexová metoda



S dovolením bych opravil.
U jednoduchých dílů je návrh nestingu o velké úspoře času, nicméně jak je to složitější díl (myslím tvarově) v kombinaci dalších jiných dílů je lepší použít lidskou inteligenci..


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 30.03.2019 13:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Mě ještě napadnul jeden aspekt, specielně pro tebe. Vím že děláš z karbonu, nikoliv z plechu. Takže je otázka, jestli taky řešíš orientaci vláken v laminátu - aby ti s tím program nevhodně nezarotoval a tím ti neznehodnotil pevnost. Ale třeba orientaci vláken neřešíš?

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 30.03.2019 14:00 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Kladení dílů v rovině má něco modifikací: - např. textilní aplikace = nutno respektovat danou orientaci + líc-rub
- homogenní materiály (plech a pod.) díly je možné natáčet (někdy i převracet). Natáčení nemusí vést k úspoře


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 30.03.2019 14:14 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 21.9.2011
Příspěvky: 12
S původním dotezem to zřejmě nesouvisí, ale plech také není tak homogenní jak by se mohlo zdát. Někdy může záležet na orientaci dílu na tabuli plechu vzhledem ke směru válcování, pokud je díl potřeba potom ohýbat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 30.03.2019 17:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
douda píše:
... Někdy může záležet na orientaci dílu na tabuli plechu vzhledem ke směru válcování, pokud je díl potřeba potom ohýbat.

Jo, kolikrát musím vrchnosti vysvětlovat proč tam ty díly nenahňácám křížem, proč je na plechu takový "zbytečný" okraj...
A na ohraňováku pak poznám i jinou várku plechů, někdy i jinou tabuli.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 30.03.2019 17:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Jistě existují i takové druhy plechů-fólií, které mají některé vlastnosti jen v některých směrech. To je potom
nutno zohlednit v postupu - podmínkách kladení dílů - komponent. Výběrem Nesting, nebo nastavením jeho voleb
Úlohu lze ještě přiblížit LIDSKÝM SCHOPNOSTEM. Kdy v listu kam se klade, se označí nepoužitelná místa - vady
Jsou to jakoby předem umístěné díly, se kterými se nesmí hýbat, a je nutno se jim vyhnout.
A někdy se zase dělí více vrstev položených na sebe, třeba vodním paprskem s velkým tlakem.
Dělicím nástrojem může být list kmitavé (nebo pásové) pily, a nutno respektovat pravidla pohybu pily/materiálu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 30.03.2019 19:45 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 13.9.2009
Příspěvky: 418
Woita píše:
Mě ještě napadnul jeden aspekt, specielně pro tebe. Vím že děláš z karbonu, nikoliv z plechu. Takže je otázka, jestli taky řešíš orientaci vláken v laminátu - aby ti s tím program nevhodně nezarotoval a tím ti neznehodnotil pevnost. Ale třeba orientaci vláken neřešíš?


Ahoj,

jj 90 procent karbon, sklotetextit a teď mám v plánu nějaký kusy z 7075 hliníku. Co se týká karbonu a dodržení vláken, tak berem desky 500 x 400mm a řežu-li rám pak, vždy jedním směrem.
Nicméně, menší kousky úplně něřeším - v mezerách rámu mi zbývají akorát rozměry na bočnice, takže je vyplňuji. (dle mýho na rozměru cca 60 x 30 mm ve 4mm karbonu nic s vlákny úplně nenahoním a pokud ano finančně se do toho nevejdu.
Nyní, ale řežem hodně rámů pro 10" a tam je úplně jiná filosofie nároků na rám a hlavně velikost plat je taky jinde. S tímhle se nepadá a pokud ano, pak konstrukce rámu je úplně jiná a síly působící na rám při pádu jsou trochu jinak orientované. Čili při ceně běžně cca 2.500 Kč průmer za desku mi jde o ušetření materiálu. Ale jak tak koukám,asi nejsem úplný "barbar", když se spoléhám na svůj mozek a dělám to od oka. :?
Včera jsem dlouho hledal a stáhnul spousty progrmů s přívlastkem "nesting". (on-line jsem jen shlídl a rovnou odboural - na to jsem moc paranoidní :)) . Spousty nedělalo nic, ale poslední testovaný se mi poměrně líbí.
Je to NestProfessor - jsou tam přesně parametry co jsem dotazoval a není svázaný s jiným CADem. Jednoduchý a rychlý.
Natáhne se .dxf, zadá rozměr materiálu, orientace - požadavky na okraje, počet kusů atd a program to celkem rychle "vyflusne" uspořádané .dxf.
Bohužel "moje" větší věci nenačte - pouze ty menší a, nebo ty, které jsou součástí "demo verze" jako ukázkové. Zřejmě omezení demo-verze. Ještě zkusím potestovat.

Díky všem za dosavadní postřehy - zejména za pro mne předtím neznámé slovo "nesting" :wink:

Ještě to jyrry.
Vím, že doma hodně řežeš spousty věcí - znamená to, že osazuješ taky od oka?

Díky

EDIT - tak jsem to rozchodil. Konkrétně TUTO verzi a vypadá to velmi dobře. Bohužel "free" neukládá hotové uspořádání a cenu pošlou na základě dotazu. Zatím nevím. Poslední obrázek je výdledek, během 30ti vteřin. Zkusím verzi co ukládá anějaký test, jak je to přesné.
No, třeba to někomu i pomůže. (pakliže to nebude stát 100t :))

iF


Přílohy:
prof1.JPG
prof1.JPG
[ 75.52 KiB | Zobrazeno 5152 krát ]

prof2.JPG
prof2.JPG
[ 96.44 KiB | Zobrazeno 5152 krát ]

prof3.JPG
prof3.JPG
[ 82.24 KiB | Zobrazeno 5108 krát ]


_________________
FPVMANIA - MOTHER COPTER - FLY or DiE
Oficiální distributor Armattan Quads pro ČR
fpvmania.cz
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 31.03.2019 13:01 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
imagin píše:
... jyrry.
Vím, že doma hodně řežeš spousty věcí - znamená to, že osazuješ taky od oka?

Ju, všechno od oka a podle zkušenosti co to pak při frézování dělá, jak moc se rozkrájí deska, aby to nedělalo nějakou neplechu. To už asi žádný program nepodchytí.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz