Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 29.11.2019 14:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
ujovko píše:


81 minut, áááááááááá.

No a kdyby se zas někdo divil že jsem si dovolil zvolt silnější výrazivo, tak si poslechněte výše citované "uši zalepené bryndzou". Jak se k divákům volá, tak se z fóra ozývá.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 29.11.2019 15:36 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
Dobre, dobre! Už žiadny ďalší RiMr! Prepáč, nechcel som Ťa omráčiť! :( :( Našťastie sa to dá posúvať zrýchlene.
Je tam ten extruder s dvojpohonom a možno nejaké odkazy.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 29.11.2019 16:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Já jsem zatím pokročil po softwarové stránce - nainstaloval jsem. zkonfiguroval a zkalibroval nového Marlina (1.1.9). Proti té prehistorické verzi co jsem měl já jsem musel zakázat tepelnou ochranu vyhřívané plochy - vzhledem k tomu, že moje plocha umí tak max. 105 °C podle termistoru a to ještě záleží, kde je nad ní zrovna hot-end z větráčkem, tak to furt házelo alarm a resetovalo se to. Zkouším S_CURVE_ACCELERATION, a jinak jsem jen snižoval max. rychlost v ose Z na 3 mm/s, víc už přeskakovaly motory (mohl bych asi zvýšit proud do motorů, ale tak zrovna osa Z není kritická).

Zapnul jsem si ukládání dat do EEPROMky a možnost uložená data načíst a vypsat, to ta předchozí verze neměla zakompilované. Je to teda trochu otrava, že člověk má tutéž věc ve firmwaru, pak ještě v EEPROMce (a tato se načte po resetu, i když FW má něco jiného), a pak totéž ještě může přerazit G-kódem. Takže jsem se párkrát divil, jaktože se moje postupné změny neprojevují, a ony byly přeražené některým jiným z těch nastavení.

Než dorazí všelijaká ta ozubená kolečka a další díly na Průšův extrudér, tak aspoň dotisknu zbytky 3mm filamentu, co tady mám.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 02.12.2019 11:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Ještě k SW stránce - host software - pokud by to někdy někdo potřeboval:

- RepetierHost začal být closed-source. Předchozí verze z Fedory 29 sice funguje, ale tak problém je třeba řešit.

- další možný host software je Pronterface, ale ve srovnání s Repetierem mi moc nevyhovoval.

- zjistil jsem už dříve, že slic3r je použitelný jako plater (umisťování objektů na plochu), a teď jsem si všiml, že už má v sobě základy host softwaru: je tam připojení k tiskárně, nějaký rudimentární log příkazů a odpovědí, tlačítka na ruční nastavení teploty a posun motorů, a modální (bohužel) okno na ruční zadávání G-kódu. Do Repetieru tomu ještě něco málo chybí (například GUI tlačítka na ruční ovládání větráku a na vypnutí motorů), ale tak s trochou nepohodlí to jde udělat přes příkazy G-kódu. Modalita okna pro ruční příkazy je trochu problém, protože nejde zároveň zadávat příkazy a zároveň rolovat v logu předchozích příkazů a jejich výstupů (například M503 výpis aktuálních nastavení se nevejde do těch pár řádků logovacího okna, takže po M503 musím zavřít to modální okno, a až pak rolovat, a znovu otevřít pro další příkaz).

Krátce - RepetierHost s externě volaným slic3rem jsem nahradil pouhým slic3rem.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.01.2020 11:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Ok, tak extrudér mám hotový. Kolega mi dal tištěné díly na extrudér Průšova MK3S včetně X vozíku, takže jsem to ani nemusel sám hledat a tisknout. Dále jsem pořídil:

- šroubky M3x10, 18, 25, 30 a 40, matičky čtvercové a šestihranné a dvě pružinky

- radiální ventilátor: https://www.ebay.com/itm/DC-5V-5015-Rad ... 4003545987

- axiální ventilátor 5x5 cm jsem použil z původního extrudéru, tentokrát jako chlazení horní části hot-endu, nikoliv výtisku

- sadu ozubených koleček a ložisek pro podávání filamentu: https://www.ebay.com/itm/For-3d-Printer ... 3377260990

- kladky s ložisky na výměnu v idleru X a Y (původní Průšův design tam měl místo kladek jen samotné ložisko na osce, ozubený řemen z toho měl tendenci sklouzávat do boku a vybrušovat drážku v idleru): https://www.ebay.com/itm/GT2-5mm-Bore-A ... 3758108219

- hot-end J-Head V6/Wade 1.75mm přímý (bez PTFE trubičky) jsem měl už z dřívějška, ale asi nějaký takovýto: https://www.ebay.com/itm/1Set-E3D-V6-3D ... 4073540954

- a pak jsem si udělal radost a místo textového displeje 2x16 znaků jsem pořídil grafický i s kruhovým voličem a slotem na SD kartu: https://www.ebay.com/itm/12864-LCD-Disp ... 1799317315

Jeden z problémů byl, že někdo utáhl příliš silně šroubek, který na hot-endu drží termistor v otvoru, a šroubek prořízl izolaci a termistor zkratoval. Než jsem zjistil kde to je, pěkně jsem si zanadával, protože jsem musel rozebírat všechny pečlivě omotané a zapáskované kabely (znáte video s lakatošem? "Kvůli takové pi* budu rozdělávat celý traktor!").

Další problém byl, že moje staré krokové motory mají osu kruhového průřezu, a i když původní tištěné ozubené kolo na tom v pohodě červíkem drželo, tak to nové mělo menší červík a ten se neudržel a kolo prokluzovalo. Vyřešeno upnutím do svěráku a vytvořením plošky na osce pomocí pilníku. Akorát než jsem to zjistil, tak jsem musel sestavenou tiskárnu znovu rozdělat, tentokrát ještě víc než předtím kvůli termistoru ("Ani očko nenasadíš! To je nemožné!").

Teď to zdá se funguje, akorát ten radiální ventilátor je docela silný, a když se zapnul na 100 %, tak natolik rozhodil teplotu hot-endu, že tiskárna vyhlásila Thermal runaway a vypnula se. Tak jsem zatím omezil otáčky na 70 %, a budu ještě muset pořešit parametry detekce thermal runaway v Marlinu (pro totéž pro vyhřívanou plochu jsem to nakonec nevyřešil a detekci thermal runaway jsem pro plochu vypnul úplně).

Tož tak, třeba to budoucím upgradovačům starších tiskáren pomůže.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 14.03.2020 20:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Ještě přemýšlím nad upgradem vyhřívané plochy. Jak to máte dělané? Já mám takový ten plošňák přidělaný čtyřmi šrouby k hliníkovému kříži vespod, na tom sklo, na tom PET páska potřená rozpuštěným bílým ABS. Teď co tisknu na PET-G, tak tak v polovině případů poškodím při sundávání výtisku tu pásku a musím lepit znovu, což je dost opruz.

Tak jsem si říkal, že bych zkusil něco jiného, třeba nějakou tu plechovou plochu. Ale to bych musel ten vyhřívaný plošňák uchytit nějak jinak, aby přes něho nepřečuhovaly ty šrouby.

Co používáte a jak to máte uchycené?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 14.03.2020 22:01 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.2.2019
Příspěvky: 27
Bydliště: Petřvald
Mno, zkoušel jsem kde co kromě kaptonu a skončil jsem na skle + 3DLac. PEI bylo super , ale vždy jsem celkem rychle poničil povrch. Podobně u různých adhezních samolepek. V mém případě hlavně ty samolepky kopírovaly křivý hotbed, tak že jsem pořád bojoval s výškou první vrstvy. Na 3DLac jsem tiskl i nylon, jakž takž.
Uchycení hotbedu je přes šrouby se zápustnou hlavou (zapuštěné), tak že nič netrčí do tiskové plochy.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 14.03.2020 22:56 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
Ja mám tiež sklo. Prv som používal lepidlo na papier Kores, ale to sú všetky tyčinkové lepidlá rovnaké. Tlačím aj Pet-G. Staré, dobre preschnuté lepidlo už drží o poznanie slabšie.
Teraz mám "dimafix" a som veľmi spokojný.
Čo sa týka prvej vrstvy, zvyšujem plnenie/prietok na 105%. Sklo kalibrujem na strhnutú medenú fóliu, t.j. tak 0,05mm a ešte sa dá v Cura použiť Z-offset na elimináciu kalibračnej hrúbky.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz