Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: CNC 3018 Pro
PříspěvekNapsal: sob 20.02.2021 21:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7119
Bydliště: Vsetín
Máte někdo zkušenosti s touto hračkou?

https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... web201603_

Že je to mechanicky nic moc (spíš nic než moc) je mi jasné a nemám problém to po mechanické stránce předělat, ale jde mi spíše o elektroniku. Frézku ovládanou přes MACH jsem měl, ale nutnost PC s LPT je limitující a UC100 mi nikdy pořádně nefungovala. Pokud jsem pochopil dobře, je možné u této tiskárny fungovat v "offline" režimu, kdy si to data čte z karty, tak jak 3D tiskárna.

Výkresy kreslím v AutoCADu, takže formáty *dxf a *dwg nejsou problém, předpokládám že GLBR není "CAM" software, ale jen mezičlánek. Pomocí čeho se dá vytvářet G-Code? EstlCam?

SinuTrain, Fanuc a pod není problém, ale v tomto "hračkoidním" se fakt nevyznám.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC 3018 Pro
PříspěvekNapsal: ned 21.02.2021 13:18 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Tento stroj máme na kroužku. SW dodávají jenom GLBR, te to pro ovládání stroje a poslání dat. Pro vytváření dat z DXF používám Estlcam. Frézuji balsu, překližku, otvoru do plastových krabiček z GME. Frézoval jsem i dural 1,5mm, ale jde to pomalu(jak šnek). Kostra stroje není pevná, tyče jsou asi 6-8mm (nemohu se přesvědčit, momentálně imobilní a jsem rád, že se dostanu na toaletu). Černé desky rámu stroje nejsou z duralu, ale je to překližka, kluzná pouzdra Z posunu se mi bez zalepení vysunují (to se ale dá zafixovat). Vřeteno má axiální vůli cca 0,3mm. Maximální rychlost posunu je myslím 10mm/s.

Ano, není to sen modeláře, ale výkon:cena je dobrý a pro mne je to jako startovací stroj dobré. Uvědomíš si na tom chyby konstrukce a budeš si další stroj stavět sám nebo vybírat už se znalostma.

Pokud budeš mít konkrétní dotazy, rád Ti je zodpovím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC 3018 Pro
PříspěvekNapsal: ned 21.02.2021 14:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7119
Bydliště: Vsetín
No já to právě plánuju taky hlavně do kroužku na balzu apod. Jde mi hlavně o to jestli je to schopné pracovat jen z SD karty, bez pomoci PC.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC 3018 Pro
PříspěvekNapsal: ned 21.02.2021 15:44 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Kroužkové CNC nemá možnost frézování dat z SD karty, na obrázcích v odkazu jsem konektor na SD kartu nenašel. Není tam ani displej a tlačítka na volbu datového souboru. Bude to frézování podle dat poslaných přímo z PC.

Ale pokud si připlatíš cca 1200,- můžeš si koupit řídící elektroniku pro 3D tiskárnu s FW Marlin (https://www.v1engineering.com/specifications/) a ta už bude frézovat z SD karty. Ale je to něco za něco. Třeba nulová pozice je téměř fixní, FW je optimalizovaný pro 3D tisk (ale profíci to určitě umí lépe než já, zatím se v FW nehrabu).

Ještě další možnost je FW vytvořit v ESTLCAM, ale zatím je to seznamu mé plánované práce, nemohu dát více informací.

Kroužek, frézování balsy, já si myslím, že je to dobrá volba, jenom pracovní plocha je limitující. Vyfrézuješ žebra, přepážky do trupů, ale víc nic. Jedině jako s postupovým nástrojem, kolíčky a posunovat. Já mám jeětě své vlastní "vývojové" CNC s plochou 420x1000mm a na tom frézuji pouze balsu, depron, EPP, překližku do 2mm. Je to právě MP CNC (https://www.v1engineering.com/specifications/).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC 3018 Pro
PříspěvekNapsal: ned 21.02.2021 16:58 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 17.6.2019
Příspěvky: 277
Bydliště: Země
Obrázky: 6
. .


Naposledy upravil hrst dne ned 23.05.2021 8:16, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC 3018 Pro
PříspěvekNapsal: ned 21.02.2021 18:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7119
Bydliště: Vsetín
Petr Budai píše:
Kroužkové CNC nemá možnost frézování dat z SD karty, na obrázcích v odkazu jsem konektor na SD kartu nenašel. Není tam ani displej a tlačítka na volbu datového souboru. Bude to frézování podle dat poslaných přímo z PC.

Ale pokud si připlatíš cca 1200,- můžeš si koupit řídící elektroniku pro 3D tiskárnu s FW Marlin (https://www.v1engineering.com/specifications/) a ta už bude frézovat z SD karty. Ale je to něco za něco. Třeba nulová pozice je téměř fixní, FW je optimalizovaný pro 3D tisk (ale profíci to určitě umí lépe než já, zatím se v FW nehrabu).

Ještě další možnost je FW vytvořit v ESTLCAM, ale zatím je to seznamu mé plánované práce, nemohu dát více informací.

Kroužek, frézování balsy, já si myslím, že je to dobrá volba, jenom pracovní plocha je limitující. Vyfrézuješ žebra, přepážky do trupů, ale víc nic. Jedině jako s postupovým nástrojem, kolíčky a posunovat. Já mám jeětě své vlastní "vývojové" CNC s plochou 420x1000mm a na tom frézuji pouze balsu, depron, EPP, překližku do 2mm. Je to právě MP CNC (https://www.v1engineering.com/specifications/).


No pokud jsem to dobře pochopil, tak o tu kartu by měl brát právě ten offline controler.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC 3018 Pro
PříspěvekNapsal: ned 21.02.2021 18:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Když už se tady bavíte o frézkách, uvažuju o něčem, co by dokázalo vyfrézovat tišťák (jako metodou dělících čar odškrabat/odfrézovat měď). Pokud by ho ještě vyvrtal, tak super. Stačilo by mi tak 100x100mm. Dělat něco podobného od nuly se mi to moc nechce, neznáte něco hotového/stavebnici?

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Naposledy upravil prikrylm dne ned 21.02.2021 18:01, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC 3018 Pro
PříspěvekNapsal: ned 21.02.2021 18:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.11.2007
Příspěvky: 606
Bydliště: Most
Jeden čas jsem taky koketoval s myšlenkou že bych taky něco malého pořídil na vyříznutí žebra, přeražené přepážky .... žádné velké projekty nemám dílnu jen koutek a tak jsem si dělal takový malý průzkum trhu. Možná se koukni ještě na tohle : https://www.banggood.com/3018-3-Axis-Mi ... rehouse=ES a https://www.banggood.com/2417-3-Axis-Mi ... mywishlist No asi to taky nebude nic pro velké vyřezávání ale třeba se v tom najdeš :)

_________________
TRex500, letadla AMR - Ultimate,VA models - Trinity, Ultimate, FMS - MSX v2, rádio Horus X10


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC 3018 Pro
PříspěvekNapsal: ned 21.02.2021 19:24 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Máš pravdu, na jednom obrázku je Offline controller. Dofej, že objednáš variantu s ním, v názvu není uveden, ve specifikaci je jmenován. Klasický čínský bordel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC 3018 Pro
PříspěvekNapsal: ned 21.02.2021 19:27 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 17.6.2019
Příspěvky: 277
Bydliště: Země
Obrázky: 6
. .


Naposledy upravil hrst dne ned 23.05.2021 8:16, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC 3018 Pro
PříspěvekNapsal: pon 22.02.2021 8:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Ahoj,
ještě si prověř výkon motoru vřetena. Nevím, jaké máme na kroužku, ale doma mám náhradní v šuplíku s motorem 24V/80W, ale dodávají se také slabší motory.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC 3018 Pro
PříspěvekNapsal: úte 23.02.2021 0:31 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 13.9.2009
Příspěvky: 418
prikrylm píše:
Když už se tady bavíte o frézkách, uvažuju o něčem, co by dokázalo vyfrézovat tišťák (jako metodou dělících čar odškrabat/odfrézovat měď). Pokud by ho ještě vyvrtal, tak super. Stačilo by mi tak 100x100mm. Dělat něco podobného od nuly se mi to moc nechce, neznáte něco hotového/stavebnici?


Ahoj,

není to úplně odpověď na Tvou otázku (omlouvám se) - ale. Jde o to kolik toho chceš dělat. Ono se to nezdá, ale frézka pro frézování PCB nemůže být úplně "máslo". Nejsou tam sice žádné odpory, ale pojezdy musí být velmi přesné. Ono, když jsou od sebe čáry leckdy 0.5mm (testoval jsem i 0.2) a vrtání průměr to samé, nesmí tam být vůle.
Navrhovali a zkonstruovali jsme frézku (arduino + GRBL) s pracovní plochou nějakých 250 x 200mm, kde by mělo jít i PCB - pak i menší věci klasicky balsa, překližka, plast atd. (odkaz dávat nebudu - toto nemá být reklama, ale taková spíš zkušenost)
Při konstrukci jsme se snažili docílit velké tuhosti stroje a os a vše je tak po mech. stránce z let. hliníku 7075 - stojny osy X jsou 10mm pláty tohoto materiálu. (v méně fin. náročné verzi některé věci 3D tisk, kde nedochází k mech pnutí. A to je dnes problém většiny "frézek", které se dají sehnat levně a tváří se "designově krásně" ale jsou použity 3D komponenty tam kde nejsou úplně vhodné. Věc další, že na to musí být poměrně kvalitní frézy, protože hrot, pokud zajíždí většinou jen nějakých 0.1mm ta měď poměrně dost ničí - tedy opět stoupá náklad na výrobu)
Primárně pro frézování PCB se prodávají tyto frézky (strašlivá cena - ale, když jim koukneš na videa frézuje to moc pěkně a konstrukci mají myslím patentovanou).
Nicméně se vrátím k tomu, kolik toho chceš dělat - na velmi malé ploše jsi pak omezen i možnosti, co vše můžeš frézovat a stává se to pak dost jednoúčelovým strojem a hlavně, když koukneš sem - vyplatí se frézovat PCB doma?? (pokud to není , vždy jeden kus - ale i tak bych asi váhal, když vidím výsledky z toho webu). Při frézování PCB, kde odstrňuješ velmi slabou vstvu mědi cuprextitu se neobejdeš bez "autolevelingu" ať se stroj tváří "sebepřesněji". Bez toho frézka pro tento účel, nemá vůbec smysl, protože je nutné celou plochu nechat zlevelovat, než začneš frézovat a to pokaždé!
Chápu, všichni jsme zde ti co si rádi udělají vše ideálně sami, takže nic nazatracuji - jen jsem se snažil podělit.. , protože mne s podobným dotazem oslovil nedávno můj kolega, resp chěl tyto věci frézovat a vím tedy, že i u např 10ti kusů, kdy u toho musíš stát, přendavat nástroje a výsledek je, vždy na hony vzdálený tomu co Ti pošle číňan, kde si vybereš barvu desky, natiskne logo atd, poměrně ztráta času. :)

iF

_________________
FPVMANIA - MOTHER COPTER - FLY or DiE
Oficiální distributor Armattan Quads pro ČR
fpvmania.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC 3018 Pro
PříspěvekNapsal: úte 23.02.2021 10:09 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
@imagin: Díky za info, zkusím spíš najít někoho, kde bych si mohl občas něco zkusit a dál si nechám PCB vyrábět. Nechám si dělat asi 40 malých a 120 prťavých tišťáků ročně. Přesnost potřebuju jen na 2,54 konektory. Asi by přesnost nějakých 0,1mm stačilo.

Napadlo mě "znásilnit" Průšu, ten má i leveling, ale bojím se prachu a netuším, jak výkonné jsou potřeba krokové motory.

No nic, nechám si PCB dělat.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC 3018 Pro
PříspěvekNapsal: úte 23.02.2021 21:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.9.2013
Příspěvky: 218
@imagin: U nás ještě ve staré fabrice se frézovaly sklotextitové desky na pájecí masky. Přestože používali již tehdy tvrdokovové frézy, poměrně hořely. Obrousily se o ten sklotextit. My jsme na ocel fasovali jenom normální frézy-rychlořezky. Myslím že u toho tišťáku se to obrousí ne o tu měď ale o ten sklotextit pod ní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC 3018 Pro
PříspěvekNapsal: úte 23.02.2021 22:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
prikrylm píše:
...Nechám si dělat asi 40 malých a 120 prťavých tišťáků ročně...No nic, nechám si PCB dělat.
To jsi dost produktivní, můžeš se podělit o zkušenosti? (Kde, cena, rychlost...)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz