Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 05.04.2021 14:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Tu příručku jsem měl ještě před koupí tiskárny. Bohužel ty tipy, jaké podložky a kdy použít a jaké pomůcky v kombinaci s různými filamenty jsem tam nenašel. Bohužel. Proto jsem se ptal tady.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 05.04.2021 18:35 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.9.2009
Příspěvky: 418
Marek_Km píše:
Dík za pomoc. Sice jsem tady kvůli tomu zadrbal půl stránky, ale třeba to někomu pomůže.
Jinak co se týká materiálů, tak jsem se měl podívat nejdřív sem: https://help.prusa3d.com/cs/category/pr ... erialy_220
Edit: Flexfill, Prusament PETG a Kores objednány a zaplaceny. Bude se testovat :)


Ahoj,

mám obě Průšovi podložky, jak hladkou, tak tu vroubkatou. Měním je spíš z důvodu "designu", než z důvodu použitého materiálu. Jak psali kluci výš, nastavení je pouze v tiskárně, kde si po kalibraci podložky uložíš a následně je dle potřeby volíš.
Je pravda, že z té vroubkaté to jde sundavat asi mnohem lépe - mám pocit, jakoby ten materiál byl sám o sobě "mastný" - ale to je samozřejmě nesmysl, to by nepřilnul materiál na první vrstvě. :)
Na obě podložky tisknu jak PET-G, PLA (to skoro netisknu), tak PET-G s karbonem, tak FLEX. A jde mi sloupnout po vychladnutí v pohodě i ten FLEX.
Co Ti můžu poradit, kašli na Kores a používej 3D Lack ve spreji - množství 400ml za necelých 300 Kč Ti vydrží tak na rok. A vyřešíš tím spolehlivě jak přilnavost první vrstvy různých materiálů, tak oddělení od podložky toho flexu (nebo jiných "gum"). Nepoužívám, již nic jiného a naprostá spokojenost. Odkaz nedávám, stačí zadat do vyhledávače.

iF

_________________
FPVMANIA - MOTHER COPTER - FLY or DiE
Oficiální distributor Armattan Quads pro ČR
fpvmania.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 05.04.2021 18:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Dík za tip na další tip. Kores je objednaný, ale když tak přikoupím i časem ten sprej. Zas tak moc netisknu, teprve mám načatou 3. špulku. Tisknul jsem z velké části svoje namodelované věci, případně něco užitečného z netu, kraviny prakticky vůbec.
Myslel jsem původně, že bude nutné na některé materiály přikoupit i tu drsnou podložku. Pokud ne, bude to usnadnění kvůli tomu prohazování a přepínání a kalibraci a tak :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 05.04.2021 18:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Sprejů jsem zkoušel opravdu spousty a vyhověl jenom jeden. Myslím tím laků na vlasy. Nejlepší je ISANA od Rossmann. Cena 29,- Kč. Za tepla drží jak přibité a po ochlazení odpadne samo. To potřebuji...

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 05.04.2021 19:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Ještě dodám, že tím lakem jsem nahradil lepidlo kores. Už ho nepoužívám vůbec.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 05.04.2021 19:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11191
Bydliště: Břeclav, ČR
imagin píše:
Co Ti můžu poradit, kašli na Kores a používej 3D Lack ve spreji - množství 400ml za necelých 300 Kč Ti vydrží tak na rok. A vyřešíš tím spolehlivě jak přilnavost první vrstvy různých materiálů, tak oddělení od podložky toho flexu (nebo jiných "gum").


Přijde mi to zbytečné. Kores jsem dával jen pod gumu a jinak nikdy nic. Není to třeba. PETG tisknu na vroubky. Z hladkého to jde dolů přece jen hůře, obzvláště tenké a placaté věci.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 07.04.2021 14:09 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Materiál na éra od 3DLabPrint:

https://3dlabprint.com/shop/polyair-1-0/


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 07.04.2021 17:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2010
Příspěvky: 436
Bydliště: Praha 9
U Průši používám všechny 3 podložky ..

Mohu jen dodat toto ... Každá z nich chce trochu jiné nastavení ..( teplota , výška vrchní vrstvy, material ..a pod.) Je třeba zkoušet !!!

Při použití 3Dlack se toto téměř ztratí ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 08.04.2021 9:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 11.4.2008
Příspěvky: 5095
Bydliště: CA
martin z píše:
Materiál na éra od 3DLabPrint:

https://3dlabprint.com/shop/polyair-1-0/

Ako to vychádza váhovo ??? predpokladám, ako bežné PLA??

_________________
http://lubo111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 08.04.2021 9:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 11.4.2008
Příspěvky: 5095
Bydliště: CA
martin z píše:
Materiál na éra od 3DLabPrint:
...

Novinky aj od Colorfabb
Okrem bielej a čiernej pribudli šedá a červená...
Uvidím aký odtieň bude po vypenení....
https://colorfabb.com/
momentálne je tam 15 percent zľava... dopravu som mal zdarma...
Chcel by som tlačiť EBW 140 práve v neakej inej farbe ako čiernej...
https://www.eclipson-airplanes.com/blackwingsport


Přílohy:
20210408_094300.jpg
20210408_094300.jpg
[ 50.56 KiB | Zobrazeno 4844 krát ]

20210408_094531.jpg
20210408_094531.jpg
[ 85.38 KiB | Zobrazeno 4844 krát ]


_________________
http://lubo111.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 09.04.2021 10:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Nenajde někdo kousek pružného (Flex) materiálu co by mohl postrádat, na vyzkoušení tisku?

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 09.04.2021 21:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Golfista: tak jedině kdybys jel kolem :lol:
Dnes dorazil matroš (PETG a Flex). Teď večer mi to nedalo a narychlo jsem nakreslil spodek razítka s textem, kde písmena měly 5mm na výšku a 2mm byly hluboké. Popatlal jsem Koresem místa pro tisk a použil profil. Ještě jsem pro jistotu povolil o jednu otáčku šroub přítlaku v extruderu, jak je doporučeno. Dopadlo to parádně na první dobrou. Šlo to i bez problémů sundat z hladké podložky. Tisk byl tedy hodně pomalý, ale s tím jsem počítal. Text byl docela pěkný, i když úplně dokonalé to nebylo. Menší velikost by byl asi problém, ale třeba ne. Tak jsem se k tomu experimentování s jinými materiály nakonec díky tomuto vláknu konečně rozhoupal.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 09.04.2021 22:03 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11191
Bydliště: Břeclav, ČR
Marek_Km píše:
Golfista: tak jedině kdybys jel kolem :lol:
Dnes dorazil matroš (PETG a Flex). Teď večer mi to nedalo a narychlo jsem nakreslil spodek razítka s textem, kde písmena měly 5mm na výšku a 2mm byly hluboké. Popatlal jsem Koresem místa pro tisk a použil profil. Ještě jsem pro jistotu povolil o jednu otáčku šroub přítlaku v extruderu, jak je doporučeno. Dopadlo to parádně na první dobrou. Šlo to i bez problémů sundat z hladké podložky. Tisk byl tedy hodně pomalý, ale s tím jsem počítal. Text byl docela pěkný, i když úplně dokonalé to nebylo. Menší velikost by byl asi problém, ale třeba ne. Tak jsem se k tomu experimentování s jinými materiály nakonec díky tomuto vláknu konečně rozhoupal.


Pokud začnete blbnout s flexem, tak je dobré na motor etruderu ze všech volných stran nalepit chladiče z tranzistorů. Jakmile se motor hodně ohřeje, tak ohřívá i pohonná kola filamentu. Filament změkne a má tendenci se nažužlat pod koly před tryskou. Co jsem tam dal chladiče, tak bez problému.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 10.04.2021 8:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Dobrý tip. Sice nemám tiskárnu v boxu a u Mini je extruder jinde, než u ostatních tiskáren (MK3 apod), takže by teoreticky mohl být extruder míň teplotně ovlivněný, nicméně je dobré s tímto možným problémem počítat. S Flexem se budu pravděpodobně hrát jen výjimečně, jen mě lákalo to vyzkoušet. Celý rok jsem totiž tisknul jen to blbuvzdorné PLA.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 10.04.2021 8:51 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11191
Bydliště: Břeclav, ČR
On ten extruder ovlivňuje sám sebe. Tady nejde o ohřev od trysky, ale od motoru posunu filamentu. Zkus na něj sáhnout - určitě je horký. A o tuto teplotu tady jde. Čím bude motor a kola na něm chladnější, tím méně tam bude filament měknout a tím spolehlivěji poleze do hotendu. Když změkne moc, tak se pod náhonem namačká a udělá kouli žvýkačky, případně se prý i může namotat na ta kola.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz