Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 14.05.2021 19:08 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Já už na některých diskuzích radši neukazuju fotky mého stroje na kterém frézuju už asi 15 let třeba i překližku 6-8mm. Tajím mu že podle odborníků vlastně ani frézovat nemůže :mrgreen:
Ono jde o to co od toho provozovatel očekává a vyžaduje. A když použije hlavu, výsledky mnohdy překvapí i přes odsouzení rodilých strojařů :mrgreen:
Jakési ponětí o technice mám, ale jen strojní průmyslovku a 5 semestrů na ČVUT :D Proto se neodvážím posuzovat strojek jen podle fotky ;-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 14.05.2021 20:36 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Až si to rozmyslíš, tak řekni. Rád ti dosvědčím, že funguje velmi zdatně. A to jsem to viděl naživo už dost dávno.. :D


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 15.05.2021 10:58 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
hrst píše:
Vypadá to zajímavě, ale vzhledem k 0 zkušenostem tazatele bych to moc nedoporučoval.
Důvodů je několik:
1. konstrukce je gumová
:


Mnoho lidí co nefrézují se domnívá, že gumová konstrukce je hlavní problém.
Není. hlavní problém jsou zkušenosti frézaře :wink: .

O balse a překližce není smysluplné mluvit, protože se obrábí tenkými frézami kolem 1,5 mm průměru a ty se ohnou, jen se na ně křivě podívám.
Takže je na mně, jaké zvolím rychlosti posuvu a otáčky. Jinak je zničím, ale "gumovitý stroj" nic na obrábění neohrozí.
No a duraly lze obrábět malými frézami taky v pohodě. Pochopitelně třeba 8mm stejně do vřetena nedostane :lol: .

A tím se dostávám k podstatnému. Důležitý je hlavně vřeteno, jednak aby něco vydrželo, aby nemělo časem vůli a drželo otáčky pod zátěží.
Ale doladit lze vše. Jen to někdy stojí peníze :lol: .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 15.05.2021 11:15 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Zkusím odpovědět na původní otázku.

CNC na bazaru je pravděpodobně standartní CNC 3018 s GRBL kontrolérem.

Zeptej se prodejce na:

1) Jaký je dodávaný software
2) Je kontrolér schopný pracovat z dat na SD nebo USB kartě nebo vyžaduje připojený počítač?
3) Je součástí dodávky zdroj z 230Vac?
4) Jsou v dodávce nějaké nástroje?
5) Výkon motoru vřetene?

Předpokládám, že je to něco podobného, co máme na kroužku. Není to žádná olympiáda, ale za ty peníze je to dobré. Přesnost bude určitě lepší, než když to budou řezat děti. S tvrdostí materiálu se zvyšuje doba opracování. Balsa, měkká překližka v pohodě, Překližka do 1mm možná snížit rychlost posunu, překližka do 2mm rozhodně nižší rychlost posunu. Frézoval jsem až tloušťku 8mm postupně, hloubka záběru byla polovina průměru nástroje. Trvalo to dlouho, ale dívat se na práci mne baví. Frézoval jsem i duralové dílečky tloušťky 2mm, musel jsem zapnout v CAM funkce pro odlehčení frézky, jelo to extrémně pomalu, ale CNC to dalo.

Budeš musel mít:

1) PC na kreslení dílů - výkon dle použitého SW.
2) CAD software - jsou freeware, levné. Osobně používám progeCAD 2009 Smart.
3) CAM software - příprava dat pro vlastní stroj dle jeho konfigurace a použitáých nástrojů. Koupil jsem si Estlcam, ale nejdříve jsem ho použéíval jako freeware. Potom mne štvalo čekání na ukládání dat, tak jsem si ho koipil za cca 1600,- Kč.
4) Počítač pro přenos dat do CNC, pokud nepoužiješ předchozí nebo nemáš offline kontrolér z daty na USB nebo SD kartě.
5) SW pro přenost z PC do CNC při ovládání přímo z PC. Jsou součástí dodávky stroje nebo jsou free. Používám pro jeden stroj Grbl Controller, pro druhý Repetier-Host.
6) Frézy. Osobně je kupuji na http://cncshop.cz/. Včetně karabičky na nástroje, mám dobrý přehled, že jsem něco zlomil nebo někde položil.
7) Pro frézování z balzy a přikližky používám podkladní desku, abych nepoškodil základní desku. Vždy frézuji o pár desetin milimetru hloub, než je tloušťka materiálu. Používal jsem Starlon, karton, obalovou překližku,... , zkrátka levné, konstantně tlusté.
8) upínky, šrouby, podložky na upínání materiálu. To si asi vyřešíš sám.
9) Kamaráda, který Ti poradí a pomůže. Pak to jde rychleji.

Petr Budai


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 15.05.2021 12:26 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Ještě jedna poznámka, námět zejména pro Tomáše,
dlouho mi vrtá hlavou pomoc vedoucím modelářských kroužků mládeže v podobě zorganizování, třeba i s nějakou finanční podporou, kurzu přípravy polotovarů modelů pomocí CNC strojů. Od návrhu v CAD, zpracování v CAM až po samotné frézování nebo vyřezávání laserem.

Starší, ostřílení činovníci modelářských klubů na takové nápady většinou odpoví: dobrý nápad, tak to udělej.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 15.05.2021 22:21 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Petr Budai píše:
dlouho mi vrtá hlavou pomoc vedoucím modelářských kroužků mládeže
Asi takhle... Frézka je na cestě, chci si to zkusit a pak se uvidí. Dneska ve dvě ráno jsem projel simulaci frézování toho, co jsem namaloval. Všechen SW free. Těším se.

A věřím, že se hlásíš jako 9) tvého seznamu. :D :D


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 16.05.2021 7:38 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Upínky, šrouby, podložky.
Upínky různých délek si frézuji z truhlářské překližky 3-4mm, drážka pro M5 šroub, na jedné straně přilepená podložka z lišty 3x3.
Šrouby kupuji na ebay polyamidové M5.
Fréza obojím obvykle projede bez své újmy...
Šroubuji do nábytkářských závitových vložek, zavrtaných do desky lamino.
Rastr 55x55mm kvůli šířce balzového prkna.
Podložky mezi lamino a frézovaný materiál řežu z topovky 3mm, pruhy 10-20mm.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 16.05.2021 13:35 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
TomasC píše:
Frézka je na cestě, chci si to zkusit a pak se uvidí.


Tak sdílej informace, jaký typ budeš zkoušet, jaký SW chceš použít?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 16.05.2021 16:06 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Koupil jsem 3018 bez laseru, cca 2500,- .

Ve Fusion 360 (CAD) umím pár základů. Pomocí videí jsem se v něm naučil CAM (zatím jen teoreticky :D ). Ve Fusion 360 je postprocesor GRBL a tak jsem dokázal uložil Gkód, který jsem si ověřil v nějakém online simulátoru CNC.
Až přijde frézka, tak věřím (doufám/spoléhám/atd..... však to znáš), že to do ní pošlu pomocí Candle.


Na ebay jsem si objednal plastové šrouby a matice jak doporučoval JYRRY, to se mi zdá velmi dobrý nápad.



Přikládám Gkod. To je možno vyzkoušet v https://ncviewer.com/
Jakoukoliv připomínku přivítám.


Přílohy:
NACA 2412.nc [12.54 KiB]
96 krát
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 16.05.2021 18:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Mě se na podklad osvědčila zelená podkladová hobra 6 mm pod podlahy. Baumax, OBI, už nevím přesně kde jsem toho balík asi 10 desek koupil za pár kaček. Stejnej formát jako Starlon. Starlon nebrat, se mi v řezu pod topolovkou tavil.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 16.05.2021 18:28 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Dík za typ. 5mm mají v blízkém Hornbachu.

Víc se mi ale líbí JYRRYho občasné podložky. Co nefrézuji, tak to nemusím uklízet. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 16.05.2021 20:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Já se rychle skamarádil s EstlCAMem, přijde mi super, je v češtině a jednoduchý, intuitivní, snad jen to nastavování hloubek by mohlo být trochu přehlednější. Jediná jeho nevýhoda je, že každé generování trvá o vteřinu déle.

Ještě chci vyzkoušet Inventor od autodesku, má i CAM nádstavbu (koupili MSH Cam a naimplementovali to do inventoru) oproti Fusion360 je mnohem přehlednější, aspoň pro mě. Postproces pro GLBR má, ale ještě jsem se k němu nedostal.

Malá rada pro EstlCAM: v Gcódu vytváří automaticky popisky operací a bohužel občas i s diakritikou a tu GLBR nesežere, nicméně se v programu dá nastavit co za popisky má dělat, já všechny vypl a mám klid.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 16.05.2021 21:04 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Souhlasím EstlCAM je hodně intuitivní a cena 50€ velmi přijatelná. Ale jako začátečník hrozně často narážím na to, že něco namaluji špatně a přijdu na to až při přípravě na frézování. Pak je práce v jednom SW poněkud rychlejší. Alespoň pocit... :wink:

Je to něco jako v Prusa sliceru, kde je jen volba "načíst objek znovu" a všechny úpravy ve sliceru se použijí na upravené STL. Absence této funkce mě v Simplify hrozně vadí.

Rozhodně je to cesta, pokud se nebude dařit.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 16.05.2021 23:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Od SW zpátky k podložkám. Osobně si myslím, že hodně závisí na tom, z jakého materiálu, jaké tloušťky a co frézuješ. Osobně hodně frézuji třeba žebra na křídla a výškovky volných modelů. Relativně měkká balsa, tloušťka od 0,8mm do 2,0mm. Malé díly, potřebuji zářezy pro nosníky o rozměrech od 1,0x3,0mm. Protože nechci dopilovávat hrany nebo roh přejíždět frézou (vnitřní roh fréza přejede dovnitř, prostor pro obdélníkový nosník tam je, ale také větší díra směrem do žebra). Tím jsem nucen používat frézy o malých průměrech. Ale se zmenšujícím se průměrem se zmenšuje frézovací délka nástroje (údaje jsou pro mé frézy, rád dostanu radu o lepších):

průměr 0,4mm délka 1,5mm
0,6mm 3,0mm
0,8mm 5,0mm
1,0mm 7,0mm

Tak je potřeba materiál udržet v příslušné poloze. Bez vakuového stolu je to občas pěkný oříšek, pokud člověk nechce stát u frézy. Sice mne baví se koukat na práci, ale všeho moc škodí.

Na stole 30cmx18cm to ještě jde, ale na ploše 100cmx40cm je to zoufalství. Třeba na žebra na P30 nařežu balsu na desky 100mmx140mm, slepím je delšíma stranama k sobě do dlouhého pásu. Tím vlastně otočím vlákna balsy o 90° a už to jde přitisknout po dlouhých stranách lištama a v ploše se to nezdvihá.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 17.05.2021 4:36 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
No, nějak mi uniká souvislost podložek s průměrem frézy.
Materiál položím na podložku 3mm, fréza dojíždí koncem 2,5mm nad stůl, tedy 0,5 pod materiál, ať tam položím 0,8mm nebo 6mm tloušťku. Pak už si musím jen rozmyslet kolik mm materiálu tam naložím pro jak dlouhou činnou část frézy.
Používám dorazové kroužky na frézy, nastavím si je všechny na stejné vysunutí z kleštiny a tak mi všechny průměry dojíždí koncem na těch např. 2,5mm nad stůl ("pracovní" nula Z osy).
Tloušťkou materiálu pak programu řeknu jak vysoko nad ním má zpomalit na "zavrtávací" rychlost, další výškou jak vysoko má přejíždět.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz