Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: fox 1800- rcm pelikán
PříspěvekNapsal: sob 18.01.2014 17:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.9.2010
Příspěvky: 1214
Přátelé, FOX krásně lítá, ale po nějaké havárii se mi podařilo ohnout osičku. Co byste mi poradili? Nabízí se možnost nahradit jí hřídelí z CD romky a koupit trámec MP jet s listy Aeronaut, protože ten originální bazmek mi přijde, že víc škodí než funguje.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: fox 1800- rcm pelikán
PříspěvekNapsal: sob 18.01.2014 18:18 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.6.2008
Příspěvky: 7230
Bydliště: Praha 9 Vinoř
Obrázky: 64
...já osobně bych (jsem :) ) vyměnil motor za něco s normální hřídelí.
Originální motor doma mám, měl pár letů, kdybys po něm toužil, za kilčo je tvůj.
Já jsem tam dal tuším tento SK3.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... Motor.html

Ale mám předělaný čumák na zadní montáž a "kapotu",

_________________
________________________________
Modeláři sobě http://www.ok-rimr.com


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: fox 1800- rcm pelikán
PříspěvekNapsal: sob 18.01.2014 22:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.9.2010
Příspěvky: 1214
No já bych nejradši jenom vyměnil osičku, ale co mě teďka pěkně štve, jsem vyndal tu osu a ztratil jsem zadní segerovku. Prostě dneska už mám asi všeho dost :(.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: fox 1800- rcm pelikán
PříspěvekNapsal: ned 19.01.2014 14:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6883
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Pajas píše:
No já bych nejradši jenom vyměnil osičku, ale co mě teďka pěkně štve, jsem vyndal tu osu a ztratil jsem zadní segerovku. Prostě dneska už mám asi všeho dost :(.

Já to udělal svého času přesně tak. :) Dal jsem osičku z CDromky a koupil trámec s Al kuželem a kleštinou na 3mm průměr osy a k tomu listy Aeronaut 10/6". Tahle kombinace neměla chybu a i s původním takhle upraveným motorem to létalo mnohem lépe než před úpravou a s původní vrtulí. Taky jsem i experimentoval s listy 9/5,5", 11/4" a 11/6", ale ve všech případech byl letový projev buď horší, nebo stejný ovšem za cenu většího odběru, čili horší účinnosti.
Jinak původně důvodem úpravy v mém případě byla ztráta originální setové vrtule za letu. :( Tu vrtuli jsem sice našel, ale kužel nikoliv. :cry:
A když jsem pak záhy musel motor ještě i převinout, to nakonec taky pomohlo k lepšímu tahu.
Původní vinutí trojpramenem z drátu 0,2mm bylo totiž uděláno velice šlendriánsky tak, že pár závitů sklouzlo z pólového nástavce statoru a magnety rotoru je posekaly. Projevovalo se to tak, že motor se nejprve nespolehlivě rozbíhal a pak přestal točit úplně. I když nejprve jsem ty posekané závity opravil (přiletoval kousky drátu a zajistil lepidlem), ale nakonec se mi při opakovaných montážích/demontážích motoru urval jeden přívod a nezbylo než buď koupit motor nový, nebo ho převinout. :roll:
Při převíjení motoru je asi nejtěžší ze všeho odstranit staré vinutí tak, aby nedošlo (nebo jen minimálně) k poškození izolační vrstvy nanesené na statoru a ještě jsem přitom musel spočítat kolik závitů tam původně bylo. Na případné opravy té izolace je vhodná prášková vypalovací barva (KOMAXIT a pod.), kterou lze rozředit v C6000 a po vysušení ředidla vypálit horkovzdušnou pistolí (ložiska ale předtím vyndat!). Vine se trojúhelník po 3x4x14 závitech, každé vinutí je na 4 nástavcích - 2 sousední a pak další dva oproti. Schema toho vinutí byla kdysi volně dostupná na stránkách http://www.powercroco.de, ale dnes jsou bohužel zaheslovány. Našel jsem pouze jakýsi zjednodušený návod na http://lambertus.info/?motor-zerlegen-i ... -small-,34 ale bohužel tam už nejsou schemata ukládání vinutí. :(
Použil jsem drát o průměru 0,38mm, čímž jsem dosáhl asi o 20% větší průřez než byl původně a to se taky projevilo na mírném zvýšení výkonu motoru. Silnější drát by tam už při stejném počtu závitů nevlezl i tak to bylo dost nadoraz a každý jeden závit se musel precizně ukládat. Menší počet závitu by zvýšil KV a muselo by se experimentovat s volbou vrtule a nejspíš by stoupl odběr ale ne účinnost. :?
Při vylisováváni osičky a zpětném nalisování je třeba dbát, aby se neopíralo za vnější plášť rotoru, který je z dost tenkého plechu a snadno se zbortí. Protože osička je nalisována dost těsně a nestačí jenom povolit zajišťovací červík aby vypadla sama, musí se dost klepat kladivem, nebo tlačit koníkem soustruhu, aby vyšla ven. Opírat je třeba přes vhodnou trubku pouze za to pouzdro :!: protože deformovaný plášť by bylo už dost nesnadné znovu vycentrovat.
Osičku z CD mechaniky je třeba upravit tak, že na konci se udělá zápich pro segerku a někde uprostřed vybrousí ploška pro zajišťovací červík hrnce rotoru. Rozměry volíme přesně podle původní osičky. Zápich není zcela triviální operace ani pro toho, kdo má doma soustruh. Je třeba si vyrobit speciální velice úzký nůž. Dá se to obejít tím, že se místo segerky použije kovový prstenec s červíkem a na osičce se pro něj udělá stejná ploška jako pro červík rotoru.
Taky ještě ty listy Aeronaut je třeba precizně vyvážit na vyvažovacím přípravku. :!:
Ačkoli táto úprava pohonu zabere dost času, výsledek stojí za to. :D Já jsem s takhle upravenou pohonnou jednotkou absolvoval asi 650 startů v průměru s 10-minutovým během motoru na plný výkon. :wink:
Nicméně nic není věčné a jednou se mi i tento upravený motor přehřál a spálil. Testoval jsem zbytkový náboj baterky na plný plyn na stojícím modelu, kdy sem podcenil vliv ofukování motoru za letu na efektivitu chlazení, já blbec. :x :mrgreen:
Ale to už jsem pak řešil koupou nového jiného motoru.
Mohu doporučit typ A2217K-9 s KV950 se kterým to se stejnou vrtulí léta ještě o něco lépe, ovšem za cenu trochu většího odběru a kratší doby letu. Myslím si, že by se dal použít i typ A2217K-8 s KV1100 s vrtulovými listy Aeronaut 9/5,5". Údaje k motorům jsou např tady http://www.allerc.com/suppo-a2217-8-110 ... -6772.html, ale ja jsem to kupoval v kamenném obchodě Tatramodel v ZA.
Jenže nevýhodou použití jiného motoru než převinuté setovky je to, že se musí komplet přestavět předek trupu aby tam šel vůbec namontovat. :( I to je důvod proč jsem se v první fázi odhodlal k tomu převíjení. Nahradit ho za jiný motor ale po tolika startech bylo nutno i z důvodu, že už odcházely i ty původní ložiska a to by už asi nestálo za to k tomu pracnému převíjení shánět ještě i je. :wink:
Ještě něco o chlazení motoru. Původní jeden malý otvor pod motorem pro výstup vzduchu jsem pokládal za nedostatečný. Vím o dvou případech kolegů, když po naládování 2200mAh 3s LiPol akumulátoru po pár letech spálili motor. Já jsem proto vyměnil původní přepážku z mizerné čínské překližky za laminátovou tl. 2mm, do které jsem udělal po obvodu co nejvíc otvorů aby mohl chladící vzduch vyfukovat jednak otvorem pod motorem, ale i do vnitřního prostoru trupu. Chlazení jsem ještě vylepšil deflektorovou krytkou toho otvoru a malou 6-listou chladící vrtulkou z 0,5mm Al plechu vyřezanou laserem a tudíž velice přesnou, kterou jsem umístil na osičce motoru mezi jeho tělem a kleštinou unašeče pojištěnou vějířovitou podložkou proti pootočení. Jelikož je táto vrtulka vsazená ve válcové dutině, tak funguje jako určitá turbínka. Nakolik je to opravdu účinné nemohu posoudit, ale už jen to, že jsem většinou létal akrobacii furt na "plný kotel" a vydrželo to minimálně 65 hodin motorového letu, svědčí o tom, že to rozhodně neublížilo. Ale "upečení" motoru na zemi ukázalo, že i to není všelék, tak opravdu nevím. :?

Jinak tu zadní segerku jsem ztratil taky. Lze ji nahradit kroužkem z ocelové struny. Prostě najdeš si nějakou pružinku vhodně menšího vnitřního průměru z drátu cca 0,4~0,5mm a štípačkami odcvakneš jeden závit. Segerku to spolehlivě nahradí s tím rozdílem, že se to pak o něco hůř demontuje. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: fox 1800- rcm pelikán
PříspěvekNapsal: úte 26.01.2016 23:01 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2014
Příspěvky: 155
Bydliště: Brno
Obrázky: 6
Vážení kolegové a příznivci FOXe 1800.
Měl bych na Vás rychlý a jednoduchý dotaz, jaký rozměr duralového kužele jste použili?
Díky.

_________________
Především F3Káčka, ale i něco omotorované se v hangáru najde
Jeti DS-12 Carbon


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: fox 1800- rcm pelikán
PříspěvekNapsal: stř 27.01.2016 18:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6883
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Teď z hlavy nevím, ale není to kritické.
Změř si průměr čumáku a toho se pak drž. Myslím, že vyhoví kužel 32 nebo 38mm a k tomu vhodná délka trámce odpovídající tomu, na jaký jsou určené sklopné vrtulové listy. Mohu doma změřit co tam teď mám a pak dám vědět. Já jsem v kamenném obchodě Tatramodel kupoval duralový kužel s trámcem co vyrábí pan Pohoda v Česku. Nevím přesnou značku, protože obaly od nich jsem dávno zahodil, ale mohl by to být tenhle http://www.tatramodel.sk/zakladna-ponuk ... ep-83-fai/ nebo tenhle http://www.tatramodel.sk/zakladna-ponuk ... 83-cep-83/. Taky jsem koupil i tzv. kužel Turbo s dírou uprostřed od stejného výrobce.
List jsem koupil Aeronaut 10x6". Zkoušel jsem i 11x4", 11x6 a 9,5x5,5". Ale 10x6" se ukázaly pro původní motory a i ty další <200W s KV 950 jako nejlepší. Když jsem zkoušel motor s KV 1100, tak dobrá byla i ta 9,5x5,5".
Původní osičku v setovém motoru se závitem M3 na konci jsem měnil za hladkou 3mm vyextrahovanou ze staré CD mechaniky. Další motory už měly osičku 4mm, takže jsem kvůli nim dokupoval/vyráběl jinou kleštinu.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz