Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 24.02.2013 21:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
veka1 píše:
pro kocour: ja vím, kočky nemaj čtení v lásce, ale aspoň na ty fotky v mých odkazech by ses mohl kouknout . Tam je odstraňování potahu posáno celkem podrobně. :wink:

Co se týká Mikelanty je pouze vžitou pověrou, že nesmí přijít do styku s vodou :)
To by ji pak nešlo předem ani nabarvit, že.

veka1
Nechci vyvolávat zbytečnou debatu. Ty stránky jsem četl. problém jsou ale reálné možnosti modeláře pracujícího v normálním městském bytu, obklopen manželkou, dětmi, vnuky a v mém případu i domácím mňoukajícím zvířectvem. O tom barvení Mikelanty, případném potahování za mokra atd atd vím. Horší je to ale aplikovat v bytě, kde je poněkud plno. :( Třeba to potahování Mikelantou jsem prováděl v době, kdy ještě o tomhle nebyly moudré články v časopisech, o Internetu nemluvě (tedy v 60. letech). Pracovali jsme metodou pokusu a omylu a jen to, že jsem extrémně tvrdohlavý, mě od modelaření neodradilo. Můžu uvést ještě nemodelářskou zkušenost s metodou "napřed řež a pak zkoušej" - anglicky "cut and try". Před 50 lety jsem závodil na švédském kajaku (hladké tratě, né slalom). Kolega z klubu se stal na vojně mistrem ČSSR a jako reprezentant dostal přidělený dánský kajak zn Struyer , což přidávalo v závodech desítky vteřin náskoku proti našim bednám. Vznikl nápad ten kajak obtisknout do betonu a udělat laminátovou kopii. Podařilo se, ale na vytmelení hnízd a bublin padlo velké množství truhlářského kytu. Jako separátor nás nenapadlo nic lepšího, než formu vypatlat vaselinou. Pochopitelně se ten laminát do formy přilepil, kdyby nebyla forma vytmelená, tak tam zůstal přilepený dodnes. Naštěstí v loděnici bylo asi 10 trénovaných jedinců, kteří laminát z formy vyrvali a já jsem asi týden škrábal ten kyt z povrchu laminátu.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 24.02.2013 21:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Místo stříkání nitrolaky apod. jsem úspěšně dělal ozdoby, pruhy, nápisy atd tuší rýsovacím perem na čerstvě nalakovaný papír. Muselo se to ještě samozřejmě opatrně přelakovat.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 24.02.2013 21:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.10.2005
Příspěvky: 1636
Bydliště: mezi Práglem a Kralupama n/Vlt.
Joker píše:
Zdravím, ty vrásky na fotce na náběžné hraně křídla možná půjdou vypnout opatrným ofouknutím horkým vzduchem, ale pozor, aby jsi nepropálil díru. :D :D


Jo tohle by moho jít. Při troše opatrnosti a postupném ofukování.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.02.2013 12:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6869
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
veka1 píše:
...
Co se týká Mikelanty je pouze vžitou pověrou, že nesmí přijít do styku s vodou :)
To by ji pak nešlo předem ani nabarvit, že.
...

Já netvrdím, že to nejde, taky jsme ji kdysi barvili barvou Duha. Ale muselo se pracovat velice opatrně. :!:
Jenže pokud nám stačí původní bílá barva papíru (buď to nebarvíme vůbec, nebo stříkáme barvným nitrolakem) tak je zbytečné používat "vodní" procesy. :wink:
Naskládanou mikelantu vyžehlím žehličkou (faldy sice nezmizí úplně, ale pro práci a následné vypnutí napínákem to stačí) a pak lepím nitrolakem buď přímo na kostru, nebo na kostru potaženou monofilem. Pokud ta mikelanta bude stříkána barvou, tak nenamočená je dokonce mnohem lepší, má hladší povrch. Barvením ve vodě a to i po následném žehlení už nikdy nebude tak tenká a hladká, ta vlákna nabobtnají a na struktůře povrchu je to pak znát. :(
Jinak já měl mikelantu koupenou vždy pokud možno stočenou v rolce (kupoval jsem vzdy 10 m i víc najdenou), takže s žehlením jsem se obtěžoval jen tehdy, když jsem byl nucen v nouzi použít nějaký arch ze stavebnic, kde to pochopitelně naskládané bylo.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.02.2013 13:31 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Debata šla o tom, že voda na Mikelantu nesmí. :?

Pokusil jsem se o upřesnění a rozšíření informací o tomto druhu potahového materiálu a dal několik přímých odkazů na technologické postupy, jako důkaz, že to jde a v některých případech je to i přínosem. :wink:

Příkladem může být potah koncových oblouků, nebo jných částí modelu, které jsou 3D.
Potahování sférických poloch suchým papírem je relativně komplikované, po namočení to jde mnohem lépe.

Pozn. Na svých modelech jsem v průběhu let vyzkoušel všechny techniky potahování Mikelantou popsané v Modeláři od 1963 roku a přidal i něco svého.
Suchý i mokrý proces, dvojitý křížný potah pouze Mikelanta (F1A,RC V1), potah Mikelantou kombinovaný Monofilem (F1A, RC V1),potah Mikelantou kombinovaný nažehlenou východoněmeckou folii (F2B), potah barvenou Mikelantou (A1), potah Mikelantou stříkaný nitrokombinací, akrylátem či polyuretanem (SUM, F2B, RC V1), potah Mikelantou v přírodní barvě a postupné lakování obarveným vypínacím lakem (F1A, A1) ...
Takže jo, přiznávam se,nějakou tu praktickou zkušenost s tím matrošem mám tj. nemám to jenom z doslechu, načtené z časáku nebo internetu :) .


veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.02.2013 15:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6869
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
veka1 píše:
Debata šla o tom, že voda na Mikelantu nesmí. :?
...v některých případech je to i přínosem. :wink:
Příkladem může být potah koncových oblouků, nebo jných částí modelu, které jsou 3D.
Potahování sférických poloch suchým papírem je relativně komplikované, po namočení to jde mnohem lépe.
...

Já to nezpochybňuji a souhlasím, že oblé plochy se potahují hůř, nicméně to taky jde - samozřejmě se ten papír musí nastříhat a potah v těch místech už není celistvý. Tam však jde o to za jakým účelem se ten koncový oblouk potahuje, jestli jde o pevnost, nebo jen o to aby ten povrch pod barvu byl stejných vlastností. V druhém případě to nastˇ)ríhání nevadí, do lakování takového oblouku jsem pak přidávla trochu půdru a brousil, takže ty řezy a spoje pepíru nebyly po nabarvení vidět.
Poslední modely (motoráky) jsem však skoro výlučně potahoval kombinací monofilu a mikelanty. Trochu to přidalo sice na váze ale ty draky byly velice odolné, co pro účely trénerových modelů bylo zvlášť vhodné. Ty modely vydržely menší pády v malé rychlosti (třeba při startu a pod) kolmé zapíchnutí samozřejmě už ne, ale itak byly škody menší a drak opravitelný. Asi dobrá volba je podle mne křížové potahování 2 vrstvama mikelanty - to musí být mnohem pevnější než tlustý modelspan nebo japan.
Jinak japan jsem neměl nikdy v lásce - byl problém (hlavně ten tlustší) prolakovat tak aby byl povrch lesklý. Modelspan (ten co se prodával v 70. letech) byl vynikající, kvalita dnešního mi tak dobrá nepřipadá.

Napadlo mě ještě jestli se nedá mikelanta nebo tenký modelspan kombinovat s netkanou textílií vlies. Tá se totiž prý nesmí tmelit a brousit. Ale pokud by na ní byla vrstva papíru, tak by to nejspíš šlo. Má to smysl a nemáš s tím zkušenoesti. Ja jsem s tím vliesem zatím nepracoval.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.02.2013 17:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.1.2007
Příspěvky: 611
Bydliště: Opava
Já jsem potahoval taky Fairchilda Ply-spanem a před potažením jsem papír poprášil vodou. Myslím, že výsledek není úplně špatný.
Jen s lakováním musíš opatrně, aby se to nezbortilo......
Příloha:
P1020719.JPG
P1020719.JPG
[ 64.85 KiB | Zobrazeno 5875 krát ]


Příloha:
P1020756.JPG
P1020756.JPG
[ 57.62 KiB | Zobrazeno 5870 krát ]


_________________
MX 16S - 35 MHz
Uvidíme, řekl moudrý, oční chirurg ....


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.02.2013 21:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Já mám doma připravený modrý Ply-span na potažení spodní části německého letadla WWII a když vidím tu barvu, tak na něj myslím můžu rychle zapomenout :(
Ale jinak Fairchild pěkný :wink:

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.02.2013 18:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.1.2007
Příspěvky: 611
Bydliště: Opava
REX píše:
Já mám doma připravený modrý Ply-span na potažení spodní části německého letadla WWII a když vidím tu barvu, tak na něj myslím můžu rychle zapomenout :(
Ale jinak Fairchild pěkný :wink:

Jo, jo. Ta modrá není nic moc. :roll: Jinak díky..... :wink:

_________________
MX 16S - 35 MHz
Uvidíme, řekl moudrý, oční chirurg ....


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 11.04.2013 20:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Vladan píše:
REX píše:
Já mám doma připravený modrý Ply-span na potažení spodní části německého letadla WWII a když vidím tu barvu, tak na něj myslím můžu rychle zapomenout :(
Ale jinak Fairchild pěkný :wink:

Jo, jo. Ta modrá není nic moc. :roll: Jinak díky..... :wink:


Nakonec jsem použil modrý Ply-span na jiné letadlo, jelikož mi na fotkách Fairchildu připadal nic moc a na WWII zespodu nepoužitelný...

Potáhl jsem pevné směrovky a elevony balzového samokřídla velikosti 900mm a jsem poměrně příjemně překvapný, že to vypadá pěkně a barva je celkově taky v pohodě :wink: takže za mě dobrý :mrgreen:

Akorát se mi s tímhle papírem moc dobře nepotahuje... zlatej barevnej Japan, kterýho už mám v zásobách bohužel žalostně málo :(

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 12.04.2013 17:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.1.2007
Příspěvky: 611
Bydliště: Opava
REX píše:
Nakonec jsem použil modrý Ply-span na jiné letadlo, jelikož mi na fotkách Fairchildu připadal nic moc a na WWII zespodu nepoužitelný...
Potáhl jsem pevné směrovky a elevony balzového samokřídla velikosti 900mm a jsem poměrně příjemně překvapný, že to vypadá pěkně a barva je celkově taky v pohodě :wink: takže za mě dobrý :mrgreen:
Akorát se mi s tímhle papírem moc dobře nepotahuje... zlatej barevnej Japan, kterýho už mám v zásobách bohužel žalostně málo :(


Možná ti připadal moc průsvitný... Co se s ním dělalo špatně? Mně to šlo celkem dobře, ale je pravda,/i když je to ostuda/, že jsem barevným Japanem nikdy nepotahoval. :oops:

_________________
MX 16S - 35 MHz
Uvidíme, řekl moudrý, oční chirurg ....


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 13.04.2013 8:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Kolegovia, ja som mikelantu normalne farbil vodou, resp. Farbami na farbenie platna , predavalo sa to v drogerii pod oznacenim tusim "duha". Finta bola len v tom , ze tie archy sa museli postrihat na pasy , sirky ako ste ich potrebovali na potahovanie , potom sa na tie uzsie konce prilepili spajdle ,pouzivali sme jaternicove. Duha sa naliala do misiek na vyvolavanie fotografii. Nastrihane pasy sa chytili za spajdle a prevalovanim sa prebehlo tou duhov, zavesil som to za jeden koniec spajdle druha visela dole, tam sa dalo par stipcov ako zataz , uschlo a hotovo.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2013 10:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6869
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
jozefbb píše:
Kolegovia, ja som mikelantu normalne farbil vodou, resp. Farbami na farbenie platna , predavalo sa to v drogerii pod oznacenim tusim "duha". Finta bola len v tom , ze tie archy sa museli postrihat na pasy , sirky ako ste ich potrebovali na potahovanie , potom sa na tie uzsie konce prilepili spajdle ,pouzivali sme jaternicove. Duha sa naliala do misiek na vyvolavanie fotografii. Nastrihane pasy sa chytili za spajdle a prevalovanim sa prebehlo tou duhov, zavesil som to za jeden koniec spajdle druha visela dole, tam sa dalo par stipcov ako zataz , uschlo a hotovo.

Vždyť se tady o tom už několikrát psalo, Mlho! :lol:
Ale vážně, při troše opatrnosti to jde, ale ta obarvená mikelanta, která už jednou přišla do styku s vodou, není už z hlediska povrchu a struktúry taková jako ta, která s vodou do kontaktu nepřišla. Mám s tím zkušenosti a vím, že i když ji stokrát vyžehlíš, tak její povrch už není dokonale hladký. Ale u malých modelů to nevadí, spíš naopak.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2013 22:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Vladan píše:
Co se s ním dělalo špatně?



Asi to byla jen chvilková ,,slabost na ruce,, :lol: :lol: potahoval jsem menší části a nějak mi to nešlo....
Ale před chvílí jsem se vrátil z garáže, dělal jsem žlutým Ply-spanem spodní část celého samokřídla a dnes mám dobrý pocit, že to šlo :wink:

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.08.2021 14:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
REX:
Když jsem před nějakými 12-15lety stavěl volňásky, s radostí jsem používal tenké barevné Japany. Dnes už jsou k dostání jen bílé a je to velká škoda.

Japan občas v nabídce je, ale jak píšeš, jen bílý a pokud vím, tak ve dvou gramážích.
Býval (pokud jsem sehnal) bílý, červený a žlutý, o jiných odstínech nevím; v našich končinách jiné neměli...
Podle některých je ale ten současný trochu jiný než ten původní. S ním se mi pracovalo výborně, asi lépe než s Modelspanem. ;-)

Pajas píše:
Ply-Span je to samý, co Japan a je v různých barvách. Potáhnul jsem s ním Bobíka a pracuje se s ním výborně.


V žádném případě!!!
Ply-Span nemá s Japanem nic společného!
Možná japonský, ale ne Japan.
Japan je (byl) vláknitý papír, používá se - na rozdíl od Ply-Spanu - desítky let a je to zjednodušeně jednostranně hladký Modelspan ;-)
To že ho mladší modeláři neznají je pochopitelné, ale pozor - jejich kategorická tvrzení pletou další modeláře.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz