Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: T-6 Texan "Babywarbirds" - Pelikán
PříspěvekNapsal: stř 11.06.2014 18:57 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 16.7.2013
Příspěvky: 56
Před časem jsem si pořídil ARF stavebnici Texana od Pelikána. A protože se mi celožluté zbarvené moc nelíbilo, rozhodl jsem se o úpravu na Harvard Mk.II, který létá v Plzni pod Classic trainers.

Prvním krokem bylo vyjmutí serv z křídel a táhel z trupu, poté následovalo odbarvení. Celkem mi překvapilo, že různé části modelu "pouštěly" na jiné prostředky, kus šel obyčejným lihem, něco technickým benzínem a nitroředidlem. Ale i tak na dílech zůstaly žluté části, které nešly dolu ničím. Také jsem rozebral překryt, kokpit a ostruhu. Vše šlo velmi dobře od sebe, protože dílenské zpracování bylo celkem mizerné. Nový nástřik jsem začal stříbrným sprejem Styro, který ale velmi rychle došel, takže jsem musel pro další. Když došel i on a ještě zbývala půlka letadla, švihnul jsem s tím do koše a zbytek nastříkal modelářskou Tamiyou. Bohužel, potřebnou fluorescenční oranžovou (DayGlo) jsem ve spreji nesehnal, tak jsem použil akrylátovou barvu Vallejo, která je na bázi gumy, takže je pružná. Ale barva to je pekelná, ucpávala trysku pistole a nastříkání několika vrstev trvalo věky. Další barvy jsou použil opět modelářské. Znaky a čísla jsou obyč papír s potiskem, přilepené a zalakované Sidoluxem. Tím je fouknut i celý model. Úprava na Harvarda spočívá prakticky jen ve dvou věcech, balzová anténa za kabinou a přidané rámování :) Také jsem si z balzy a trochu tmelu vysochal nového pilota.

Bohužel, až v průběhu stavby jsem si přečetl recenzi na modely této série a mám obavu to hodit do luftu. Je to můj první model se stříďákem a ovládáním křidélky (má kariéra je Bendy - Minitornado - Easystar), takže doufám, že to hned někde nerozvěsím.


Přílohy:
Poznámka: Původní podoba.
Harvard01.jpg
Harvard01.jpg
[ 286.86 KiB | Zobrazeno 2061 krát ]

Poznámka: Nový pilot.
Harvard06.jpg
Harvard06.jpg
[ 47.02 KiB | Zobrazeno 2061 krát ]

Poznámka: Upravený kokpit.
Harvard07.jpg
Harvard07.jpg
[ 187.54 KiB | Zobrazeno 2061 krát ]

Poznámka: Hotovo.
Harvard10.jpg
Harvard10.jpg
[ 413.14 KiB | Zobrazeno 2061 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: T-6 Texan "Babywarbirds" - Pelikán
PříspěvekNapsal: stř 11.06.2014 21:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.11.2010
Příspěvky: 707
Bydliště: České Budějovice
Máš to moc pěkný, měl jsi si s tím ale nejdřív sletět, tyhle letadla jsou opravdu velmi živé.
A po odchodu se většinou musí dost korigovat. Jestli můžeš, vrať tam aspoň na první let ten
pevnej podvozek a zkus to ze země. Je to bezpečnější.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-6 Texan "Babywarbirds" - Pelikán
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 7:45 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 16.7.2013
Příspěvky: 56
Díky za radu, v návalu nadšení jsem na zálet prostě vůbec nepomyslel. Podvozek tam jde přidat, takže ho tam přicvaknu a budu hledat nějakou vhodnou plochu na zalétání. Na naší louce bych s kolama ani nehnul.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-6 Texan "Babywarbirds" - Pelikán
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 7:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2007
Příspěvky: 3525
Bydliště: Frenštát p.R.
Já bych u takového prcka naopak hledal louku s pořádně vysokou trávou a nechal bych si to případně někým hodit.
I když se něco přihodí, tak je z toho docela měkké "přistání".

_________________
ROZSYP.CZ - Web o modelech letadel v rozsypu
Už sem nechodím, jsem na mailu, viz můj web.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-6 Texan "Babywarbirds" - Pelikán
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 8:18 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 16.7.2013
Příspěvky: 56
No nejlepší by asi bylo najít louku s vysokou trávou a vedle ní kus asfaltu pro vzlet :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-6 Texan "Babywarbirds" - Pelikán
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 12:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2009
Příspěvky: 542
Z vlastní zkušenosti s modely Spitfire, Corsair a P-40 z uvedené série WB mohu říci, že létání s nimi není žádná tragédie. Pravda, P-40 byl z nich nejjankovatější model, ale i ten se nakonec nechal zkrotit a přežil bez jakékoliv újmy zprvu vyvážení těžký na ocas. Kdesi na Youtube jsem viděl video, jak někdo vzlétl se Spitem od WB. Model se po hození houpal jako na vlnách (sám bych očekával, že tak malá stihačka těžká na ocas půjde do země po prvním zhoupnutí) a dotyčný je rozmlátil až při pokusu o přistání. Pro sichr bych šel s tím Texanem na první starty z ruky někam na pole se vzrostlým obilím (momentálně ideální doba). Pokud máš velký strach z toho, že je to Tvůj první model s křidélky, navíc dolnoploch, tak pole s odkvetlou řepkou to jistí 100% - na něm zaručeně nedojde i při hrubé chybě pilotáže ke kontaktu modelu se zemí. Bohužel, prodírat se řepkou k modelu, to je skoro na mačetu. Základem toho, že model poletí hned napoprvé je kvalitní baterie, vyvážený model a start s plným plynem (no a moc se toho nebát).

_________________
Myšlenka,kterou nelze vyjádřit stručně, nezasluhuje, aby byla vůbec vyslovena.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-6 Texan "Babywarbirds" - Pelikán
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 22:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2011
Příspěvky: 1453
Moc pekna povrchovka.Ani by se mi s tim nechtelo do vzduchu, abych to nerozbil :-D
Na zalet doporucuji louku s vysokou travou a nekoho, kdo ti to hodi.Nebal bych se toho, vypada to docela letave...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-6 Texan "Babywarbirds" - Pelikán
PříspěvekNapsal: pát 13.06.2014 8:26 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 16.7.2013
Příspěvky: 56
Díky za povzbuzení, prostě do toho musím jít rovnýma nohama. Ale opatrnost je na místě, neb je v plánu předvedení majitelům originálu :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-6 Texan "Babywarbirds" - Pelikán
PříspěvekNapsal: pon 10.08.2015 9:30 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 16.7.2013
Příspěvky: 56
Po dlouhé době a sbírání odvahy jsem se pokusil Harvarda zaletět. Nenašel jsem žádnou vhodnou plochu na start ze země, tak jsem ho vrhnul z ruky na louce. A musím říct že to je opravdu HODNĚ živé. Než jsem stačil dát pracku na rádio, letadlo šlo do náklonu a do země. Doposud jsem létal jsem s Minitornadem se Speedem a Easystarem, takže sem nestačil ani mrknout. Výsledkem pádu byl urvaný čep křídla, který zapadá do trupu a praskliny u držáku šroubků spojující křídlo a trup. Urvala se i kabina, pilot byl zbaven interkomu a brýlí. Nicméně trocha Purexu a vteřiňáku to spravila a letadlo je opět připraveno k záletu. Ale té odvahy se mi nedostává. Asi je to na mě opravdu přespříliš a nejdřív bude lepší potrénovat střídavý pohon na něčem stabilnějším. Navíc se objevuje zvláštní jev, kdy mi z ničeho nic nic začnou kmitat všechna serva a na vteřinu se zapne motor. Tohle se mi stalo ještě před letem a myslel jsem si, že jsem jen drbnul do ovladače, nicméně to dělá i když to jen tak stojí zapnuté. Docela děsivé. Takže Harvarda asi složím zpět do krabice a vyčkám až nabydu dalších zkušeností, protože rozmlátit tak pěknej eroplán by bylo škoda. Bohužel, zde se projevila "profesionální deformace" ze stavby kitů :)

Před totální destrukcí se ale Harvard stihl vyfotit se svým větším bráchou, což odhalilo podstatné tvarové rozdíly od svého vzoru :D

A nyní se jdu podívat, jak by se dalo otunningovat mé staré minitornado...


Přílohy:
harvardi.jpg
harvardi.jpg
[ 382.07 KiB | Zobrazeno 1138 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz