Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo Zorro RcFactory
PříspěvekNapsal: čtv 19.12.2019 18:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 0
...kdyby se náhodou někomu hodilo - https://www.thingiverse.com/thing:4057099
Krytka na dráty ve sopdu...

Přílohy:
featured_preview_DSC_4442.jpg
featured_preview_DSC_4442.jpg
[ 40.52 KiB | Zobrazeno 2380 krát ]

PříspěvekNapsal: pát 20.12.2019 9:18 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
Hezký! Nebude to moc křehký?

H

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 20.12.2019 10:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Tiskl jsem to z PLA na 225°C, aby se vrstvy lépe spekly, tak snad ne. Při mačkání se zdá drží. Když tak vytisknout třeba z PET.
Uvidím, ještě jsem s tím nelítal. :)

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 27.12.2019 16:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Tak jsem si byl "šlehnout" a vytáhl na chvíli Zorro se zakrývacím bobkem. Křehký ten kryt není, upevnil jsem ho dvěma kousky (malými) zipu. Budu muset udělat větší nebo zvolit jinou technologii. Úplně přesvědčivě to nedrží. Ale lítá a vypadá hezky...

V rukavicích se blbě řídí... :)

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: úte 14.04.2020 15:54 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

... a ty mrňavé suché zipy taky nic moc. Posledně jsem jeden špatně zacvakl a krytka upadla. Už jsem ji nenašel. Takže vyrobím to stejné z PET a zkusím trochu lépe přidělat. Pak uvažuju o verzi 2, která by se jako trochu navlékala na čumák a zajistila by se nějakou závlačkou nebo zacvakla do "něčeho". Uvidím.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 22:34 
Nováček serveru
Nováček serveru

Ahoj, Nedávno som si toto lietadielko postavil, no nie a nie to nejak rozumne vyvážiť. Lietať to síce lieta, ale nechápem tomu ťažisku.
Nemali ste problém s ťažiskom?

Mám tam odporúčanú výbavu. Motor Volta X2206/1400, regulátor Volta 15A / 2A. Akumulátor 3S/850mAh Turnigy 83g. Ťažisko mám plus-mínus podľa návodu 165mm. Ak ale pustím lietadlo len tak z ruky voľným pádom, aby padalo kolmo dole, tak sa ihneď sklopí na čumák. To naznačuje, že je predok modelu oveľa ťažší, ako by mal byť. Toto potvrdzuje aj zálet, kedy som musel počas celého letu mať pritiahnutú výškovku, aby lietadlo ako tak letelo. Inak smerovalo stále dole. Pri vytrimovaní na nejakú menšiu rýchlosť, t. j. pritiahnutí výškoviek však lietadlo pri ubratí plynu kĺže relatívne dobre, no pri pridaní väčšieho plynu ide samo do oblakov.

Som len začiatočník, ale logické by pre mňa bolo, že ak je lietadlo správne vyvážené, tak by sa pri pustení z ruky, nemal preklápať, ani dozadu, ani dopredu. Viem, že v reálnom svete to tak nie je, ale aj tak by sa mal model preklápať na nos len mierne a nie ísť rovno za nosom do zeme. Takže pri hode by mal mierne kĺzať a po pridaní plynu, v závislosti na rýchlosti, by sa mal vzpínať.

Vie mi niekto poradiť, čo je zlé na mojej teórii?
Ako tom máte Vy na svojom Zorrovi?

PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 23:00 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Tento konkrétní typ nemám, ale pár samokřídel jsem už postavil ...
Citace:
Ťažisko mám plus-mínus podľa návodu 165mm.

To plus, mínus je trochu zavádějící. U samokřídel je použitelná poloha těžiště v menším rozsahu, jak u letadel s ocasem. Takže pokud je doporučeno 165, tak by to rozhodně nemělo být za tím. Pár mm před 165 (odhaduji max. do 5) to udělá tupější na řízení. Pár mm za doporučeným těžištěm z toho udělá zlobivou potvoru.
Citace:
Ak ale pustím lietadlo len tak z ruky voľným pádom, aby padalo kolmo dole, tak sa ihneď sklopí na čumák. To naznačuje, že je predok modelu oveľa ťažší, ako by mal byť.

Toto nic nenaznačuje, takto polohu těžiště neověříš. Takto se uplatní jen hmotnost těžší části a odpor křídel. Není to nic o poloze těžiště.
Citace:
Toto potvrdzuje aj zálet, kedy som musel počas celého letu mať pritiahnutú výškovku, aby lietadlo ako tak letelo.

U samokřídel je obvyklé, že už v základním nastavení mají elevony trochu přizvednuté. Informace o tom, by měla být i v návodu.Takže pokud to NEmáš nastaveno správně a v přímém letu přitahuješ, tak je to vlastně v pořádku.
Citace:
Pri vytrimovaní na nejakú menšiu rýchlosť, t. j. pritiahnutí výškoviek však lietadlo pri ubratí plynu kĺže relatívne dobre, no pri pridaní väčšieho plynu ide samo do oblakov.

Trimováním se určitě rychlost nenastavuje. Předpokládám, že jsi měl na mysli spíše klesání modelu. K tomu, že to jde do nebe, tak to bývá způsobeno polohou osy motoru proti křídlu a to včetně nastavení elevonů. Opět odkážu na návod.
Citace:
Som len začiatočník, ale logické by pre mňa bolo, že ak je lietadlo správne vyvážené, tak by sa pri pustení z ruky, nemal preklápať, ani dozadu, ani dopredu.

To je správná úvaha, pokud je tím puštěním myšlen let s motorem v chodu. Když motor stáhneš, tak model letí dolů a elevony máš možnost při dostatečné rychlosti modelu změnit tvar klesání aby to nebyla jen balistická křivka.
Citace:
Takže pri hode by mal mierne kĺzať a po pridaní plynu, v závislosti na rýchlosti, by sa mal vzpínať.

To není až tak přesné. Při hodu bez motoru a bez zásahu do řízení to půjde po balistické křivce k zemi. Pokud to jde pod motorem, tak u samokřídel se to chová občas tak, že při chodu na 1/2 plynu to letí rovně a při plném plynu to stoupá. Neříkám, že to je optimální, ale funguje to.
Citace:
Vie mi niekto poradiť, čo je zlé na mojej teórii?

K teorii víc výše, k radě - zkus najít v okolí někoho, kdo už má s RC modely nějakou zkušenost. Vím, není to vždy jednoduché, já jsem tak před hodně dlouho dobou začínal jak kůl v plotě, ale s pomocí někoho zkušenějšího bych asi ušetřil nějakou tu korunu.

PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 23:22 
Nováček serveru
Nováček serveru

Ďakujem za rady. Úplný začiatočník nie som. Zopár modelov som už postavil a lietal aj samokrídlo, ale nikdy som nemal takýto problém s ťažiskom. Je však pravda, že Tornado som lietal väčšinou bez motora, no ani s motorom som nemusel stále potláčať/priťahovať. Tornádo malo určitý rozsah rýchlostí, kedy to mierne kĺzalo až letelo rovno a ani razantné zrýchlenie nespôsobilo, že lietadlo šlo do väčšieho stúpania.

Plus-mínus znamená, že nevyvažujem na hrote ihly, ale v mieste ťažiska podopriem model prstami a vychádza to dobre.
No práve naopak. Ak pustím lietadlo z ruky, tak je rýchlost takmer 0, takže odpor krídiel nehrá skoro žiadnu rolu. Takže ak sa model rovno pretáča na nos, tak je asi niečo zle.
V návode sa nič o nasatavení nulovej polohy elevonov nepíše. Preto to trimujem počas letu. Dám ich od oka do nulovej polohy a pri zálete ich vytrimujem. Potom tieto polohy nastavím ako nula, takže mám zasa plný rozsah trimu, ak by som potreboval.
Trimovaním rýchlosť nenastavujem. To ste zle pochopili. Išlo len o to, že som potrebnú kĺzavosť nastavil trimom pre určitú rýchlosť/plyn. Pri tej rýchlosti potom letí relatívne rovno a ak uberiem, klesá, ak pridím stúpa. To je logické a práve preto by som chcel rovný let nastaviť ťažiskom a nie elevonmi.
Takže podľa Vás by to malo byť vyvážené tak, že bez plynu to dosť opadáva, pri polovičnom plyne letí rovno a pri plnom ide razantne hore? To by znamenalo, že musím použiť dosť veľký mix plyn/výškovka.
Laboruje sa u samokrídla s vyosením motora, alebo je to bolbosť?

PříspěvekNapsal: stř 01.07.2020 9:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Tak to už bohužel neporadím. Podle doplnění by mělo být těžiště správně a problém asi nebude v jeho poloze.

Stáhl jsem si obrázkový návod pro Zorro a tam jsou při připojených náhonech skutečně elevony připlácnuté ke stolu a i lože motoru je přilepené bez úprav tak, jak je to říznuté z fabriky. Jediné co mě pak napadá je, že ten vlepený trojúhelník před motorem má na zadní hraně nějaký definovaný sklon a je přilepený obráceně.

K tomu zvednutí dám citaci z návodu k Minitornádu: Táhla. Táhla vyrobíme z přiložené struny. Délku nastavíme tak, aby elevon byl v neutrálu zvednutý o 5mm. Měřeno na konci elevonu ze spodní části křídla. Možná má ale Zorro jiný profil a tam to není třeba. U všech samokřídel, co jsem měl (cca 6 kusů), to ale třeba bylo.

Citace:
Takže podľa Vás by to malo byť vyvážené tak, že bez plynu to dosť opadáva, pri polovičnom plyne letí rovno a pri plnom ide razantne hore? To by znamenalo, že musím použiť dosť veľký mix plyn/výškovka.

Psal jsem "u samokřídel se to chová občas tak". Ideální to není, ale dá se s tím žít. Určitě to ale není o tom, že to letí při plném plynu razantně nahoru. Tam je něco špatně. Myslel jsem tím něco jako "přirozené stoupání" - má to vyšší rychlost, leze to nahoru. Mix nepomůže protože pak se přetlačuje motor s geometrii křídla a lítá to pak všelijak, jen ne dobře.
Citace:
Laboruje sa u samokrídla s vyosením motora, alebo je to bolbosť?

Ano. U samokřídel, co jsem stavěl s pouze dodaných výřezů to bylo skoro vždy třeba. Obvykle bylo třeba mít osu motoru rovnoběžně s horní stranou profilu. Je zde k tomu zde i téma.

Zkus ještě přes SZ kontaktovat přímo Honzu. Bude vědět určitě více, když to létal.

PříspěvekNapsal: stř 01.07.2020 14:45 
Nováček serveru
Nováček serveru

Taky jsem ho před měsícem zalétával. Poprvé se choval hrozně, těžiště moc vzadu. Na další lety jsem mu dal pár gramů do čumáku a vrtuli 7/3,5. Se 7/5 to bylo strašné splašený po lehkým přidání plynu. Pak už jsem byl schopen to uřídit. Elevony při rovným letu musejí být skutečně trochu nahoru. Po tom přidání zátěže na čumák a vytrimování a pár letech jsem dal zpět vrtuli 7/5 a už je to dobrý, jen je to citlivější na plyn, tak jsem dal expo na plyn aby začátek nebyl tak ostrej. S plným plynem to stoupá.

PříspěvekNapsal: stř 01.07.2020 17:33 
Mazák
Mazák

soaron píše:
Som len začiatočník, ale logické by pre mňa bolo, že ak je lietadlo správne vyvážené, tak by sa pri pustení z ruky, nemal preklápať, ani dozadu, ani dopredu.

Tomuto celkom nerozumiem. To akože lietadlo pustíš z určitej výšky naplocho a čakáš, že rovnako naplocho padne na zem? Ak áno, tak takto to práveže nefunguje.

PříspěvekNapsal: stř 01.07.2020 20:30 
Nováček serveru
Nováček serveru

Ďakujem za všetky rady. Skúsim ešte trošku polaborovať s posúvaním ťažiska a potom sa uvidí, či ho umravním. Takto je to pre mňa skôr boj, ako pohodové poletovanie.

macil ak to takto vytrhnete z kontextu, tak sa to zdá nezrozumiteľné, ale ak prečítate všetko, čo som napísal, tak verím, že tomu porozumiete.

soaron píše:
...Som len začiatočník, ale logické by pre mňa bolo, že ak je lietadlo správne vyvážené, tak by sa pri pustení z ruky, nemal preklápať, ani dozadu, ani dopredu. Viem, že v reálnom svete to tak nie je, ale aj tak by sa mal model preklápať na nos len mierne a nie ísť rovno za nosom do zeme. Takže pri hode by mal mierne kĺzať a po pridaní plynu, v závislosti na rýchlosti, by sa mal vzpínať...

PříspěvekNapsal: stř 01.07.2020 21:36 
Mazák
Mazák

Ale takhle to je jen když model "letí", tj. není odtržené proudění. Třeba když model letí s motorem vytrimovaný na vodorovný let a ubereš plyn nebo i zastavíš motor, měl by čumák mírně poklesnout (a ocas se mírně zvednout). Ale při puštění z nulové rychlosti je v pořádku, že se sklopí úplně čumákem dolů, a až by po pár metrech nabral rychlost, tak by možná mírně vyrovnával.

Jak jsem se dověděl ve vedlejším vlákně, aerodynamický střed křídla s odtrženým prouděním (padajícím naplocho dolů) je v 50 % SAT. Takže když má těžiště v nějakých 20-25 %, jistě se bude silně překlápět dopředu, než se proudění stane přilehlým.

Ale třeba jsem jen nepochopil, jak vlastně ten model pouštíš.

PříspěvekNapsal: stř 01.07.2020 22:36 
Mazák
Mazák

Obrázky: 1
Auto-stabilita = výměna výšky za rychlost, platí už od papírových vlaštovek. Popisována při zaklouzávání házedel

Úplné začátečnické základy, seřízení těžiště ( + zatáčení (SOP) / (výchozí úhly křidélek))
těžké na čumák = prudce k zemi - těž. správně klouzavý (šikmý) let - těžké na ocas = houpe (+ seřízení směru)
Hod z ruky mírně šikmo k zemi Ta rychlost hodu musí být přiměřená (vyzkoušená)
jinak před ustálením do skluzu, krátce jde nahoru - příliš prudký hod // krátce dolu - hod malou silou (rychlostí)
Když zaklouzávaný model má porušenou geometrii (garantující auto-stabilitu) pak se plácá nedefinovaně

Velké modely s velkým plošným zatížením (modely tryskáčů) mohou mít potíž s potřenou silou paží pro hod

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: stř 01.07.2020 22:51 
Nováček serveru
Nováček serveru

Asi nemá zmysel teoretizovať o tom, ako to je a ako by to teoreticky malo byť. Takže by som sa nedržal toho, čo bude ak len pustím model z ruky.

Myslím si, že tu bude dosť majiteľov tohto lietadla, tak by som uvítal aj ich názor na to, ako im to lieta. Či posúvali ťažisko nejakým smerom, alebo dali všetko podľa návodu a lieta im to pekne. Prípadne či museli nejakým spôsbom vytrimovať výškovku a ktorým smerom. Ako som však písal, nerád vyvažujem model kormidlami. Potom model pri plnom plyne ide razantne za výškovkou a musí sa použiť veľký mix plyn-výškovka. No je možné, že u tohto modelu sa to tak robí a zbytočne riešim, ako by som to chcel mať a prečo to tak nie je.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další