Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 05.11.2021 22:29 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Zdravím všechny,
zatoužil jsem mít i model na lítání na menším prostoru, který by zvládl základní akrobacii v pomalejším letu, abych se toho kniplu mohl držet i já. Taky jsem chtěl využít šuplíkové zásoby lipolek 1000mAh/2S a dalších komponent, které se hodí do modelu cca 300g. Nakonec jsem vybral stavebnici Flash NG od RC Factory.
Můj dotaz je: Znáte někdo tento model a můžete mi poradit, co mě při stavbě a lítání může čekat, čemu se třeba vyhnout. Má představa je alespoň pro začátek dát menší výchylky všech kormidel, protože na 3D akrobacii prostě nemám a ani mě neláká. Jen tak lítání pro radost a relax na malém plácku.
Děkuji předem za rady i nápady.
Příloha:
FLASH NG 01.jpg
FLASH NG 01.jpg
[ 47.52 KiB | Zobrazeno 7456 krát ]


_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 06.11.2021 9:16 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 29.10.2019
Příspěvky: 19
Pri stavbe sa treba držať návodu. Bublinky je dobré lepiť UHU por, umožňuje korekcie počas stavby, spoje sú pružné. Uhlík samozrejme lepiť CA, pred lepením nezabudnúť povrch prebrúsiť brúsnym papierom. Slabinou je upevnenie podvozka na tenkej sklolaminátovej doske. Pri opakovanom tvrdšom pristátí môže dôjsť k vytrhnutiu podvozka. Riešením je pripevnenie metrickou skrutkou, matku vložiť medzi sklolaminátovú dosku a trup lietadla. Lietanie je pohodové, aero znesie slabý vietor do 2 -3 m/s. Výchylky kormidiel je možné zmenšiť použitím vyššej hodnoty exponenciál, prípadne dvojitými výchylkami.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 06.11.2021 23:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Děkuji za reakci na můj dotaz. Lepení bublinek i uhlíkových pásků dělám stejným postupem, jen CA lepidlo používám dost často i na EPP. To jen z pohodlnosti a úspory času. Tady budu více používat UHU por (koupil jsem novou tubu), aby model zůstal co nejvíce odolný, než si na něj zvyknu. Omezit výchylky chci vyvrtáním dalšího otvoru do prodlužovací páky na servo křidélek a omezím i výškovku, aby lítání bylo přesnější. Expa mám na všech svých modelech. Co se týká podvozku zvažoval jsem lítat bez něj. Uspořím pár gramů, které se u takového modelu budou hodit. Na plánovaném místě pro lítání stejně není vhodný povrch pro start ze země. Budu tam mít motor 32g a lipolka je taky dost těžká, tak by těžiště nemělo být žádný problém. Možná přilepím pásek plastu na přední část spodku trupu, aby se neodíral při přistání na horší povrch. Převážně budu lítat na méně udržované louce. Plánovaný motor jsem ověřoval na Hotwingu a vpohodě jej utáhne při letovce 435g a rozpětí 1200mm. Už aby se zase oteplilo aby lítání bylo pohodovější. Tady je obrázek motoru, pro který budu muset upravit lože. Je to můj oblíbený typ na 2S baterky.
Příloha:
BMA1712-13.jpeg
BMA1712-13.jpeg
[ 34.18 KiB | Zobrazeno 6878 krát ]


_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 06.11.2021 23:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Igor659 píše:
Co se týká podvozku zvažoval jsem lítat bez něj. Uspořím pár gramů, které se u takového modelu budou hodit. Na plánovaném místě pro lítání stejně není vhodný povrch pro start ze země.


Mal som rovnaky model a po zhodeni podvozku som mal casto problem s orientaciou modelu , s podvozkom sa omnoho lahsie zorientujem kde je vrch a kde spodok. Mozno zvlastne ale bez podvozku som o dost castejsie padal prave kvoli tomu. Tak som ho potom znovu nahodil. Startoval som z ruky a pristatie do travy na co najmensej rychlosti , skor "prepadnutim modelu" na padovej rychlosti nez klasicke pristatie pri ktorom podvozok (a hlavne uchytenie a jeho okolie) dost trpi - malinke kolieska do travy nie su vhodne ale co uz .
Velke by vyzerali dost blbo a boli by tazke na takyto model , mozno tak vyrobit nejake z EPP priemer okolo 100mm :D

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.11.2021 6:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Miro_V děkuji za zajímavý postřeh z praxe, toto mi nedošlo. Mám trochu podobný problém se Z-50 od ŠAD, u kterého mi podvozek praskl (model byl z bazaru a podvozek asi 3D výtisk). Klidně jsem jej demontoval, lítal jsem na louce, kde byla tráva nad kolena. Pak jsem lítal na zamračené obloze a měl jsem velký problém sledovat polohu modelu, jak se zrovna naklání v poryvech tehdy dost silného větru. Nastříkal jsem i žluté pruhy na spodní stranu křídel, ale ty na větší vzdálenost přestaly být vidět, zůstal jen tvar modelu a ten se z šedé oblohy velmi špatně četl. Nedávno jsem přemýšlel doplnit poziční světla, které se mi hodně osvědčily na Hotwingu (lítám rád za šera), ale zatím jsem je neudělal. Mám ještě jeden podvozek, jen mám obavy, že nebude mít dlouhého trvání, protože model s Lipol 2200/3S je dost těžký cca 680g a dosednutí se nedá úplně zpomalit. I bez podvozku se model někdy překlopí po dosednutí do větší trávy. Vrtule APC to zatím snáší dobře. Flash NG by naopak měl být lehký a lítat blízko, tak by na čitelnost polohy mohla stačit i kabina, ale tvá praxe je asi dost velký důvod podvozek namontovat a spíše přemýšlet o větší pevnosti uchycení. Možná dám i větší destičku z textitu 0,5mm, aby se síly roznesly dál do plochy EPP a podvozek přišroubuju šroubky M2. To vymyslím, až budu mít stavebnici v ruce. Pak dám vědět, jak to dopadlo. Přidávám fotku světel, kterou jsem tady už někde zveřejňoval.
Igor
Příloha:
Křídlo v trávě.jpg
Křídlo v trávě.jpg
[ 67.94 KiB | Zobrazeno 6834 krát ]


_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.11.2021 21:46 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 2.12.2018
Příspěvky: 26
Tak ten původní podvozek od šad modelu mi taky prasknul. Chlapi mají karbonový. Vhodný karbonový jsem ale nesehnal, tak jsem vyrobil z 1 duralu. Ten se maximálně ohne, tak ho narovnám.
Ta baterka 2200 je asi moc, já lital 1800 a i to mi přišlo těžké. Nově tam půjde jen 1300.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.11.2021 23:15 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Z-50 je z bazaru a je hodně těžká s velkým motorem. Vše je tam po nějaké nehodě zalepené a nedá se s tím moc dělat. Chci to jen dolítat, než se trochu naučím, abych s dalším érem už byl zkušenější. Větší hmotnost je zase výhoda při lítání ve větru, který tady na kopcích funí skoro pořád. Původně byla na 1500/3S a změna na 2200/3S jsem vůbec na letu nepoznal, jen vydrží dýl a hlavně nové baterky jsou 65C, tak dobře lítá i na konci kapacity. Napětí sleduji přes FrSky telemetrii. K mému údivu padesátka naložená na 680g ještě velmi hezky klouže. Starty z ruky nejsou žádný problém. Dám 3/4 plynu a hodím to čtvť otočkou jako F3K a padesátka se okamžitě chytne do letu, nebo zareaguji pravým kniplem, který stále držím. Start jsem se naučil s Hotwingem, se kterým lítám nejvíc a nejraději. To je relax a pohoda. S padesátkou moc nalítáno ještě nemám, musím s ní chodit dost daleko na kopec, proto chci ještě druhé éro pro lítání na menší louce, která je blízko cca 10 minut.
Rozhodnutí o podvozku na Flash NG nechám až budu mít celou stavebnici nastudovanou, jak se to bude lepit. Taky budu muset upravit, nebo udělat motorové lože. Ostatní bych rád nechal v originálu.
Igor

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.11.2021 20:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2009
Příspěvky: 775
Bydliště: Hodonín
hugon píše:
Tak ten původní podvozek od šad modelu mi taky prasknul. Chlapi mají karbonový. Vhodný karbonový jsem ale nesehnal, tak jsem vyrobil z 1 duralu. Ten se maximálně ohne, tak ho narovnám.
Ta baterka 2200 je asi moc, já lital 1800 a i to mi přišlo těžké. Nově tam půjde jen 1300.


Ahoj,

já mám na Z50 od Šadu podvozek od PT model
https://ptmodel.cz/cs/podvozky/podvozky ... etail.html

Ještě je mám na 2 dalších modelech a jsou super


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 09.10.2023 20:24 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 9.10.2023
Příspěvky: 42
Igor659: mirOMi: můžete prosím sdělit vaše zkušenosti s Flash NG ??
- omezení výchylek - jak udělat
- problémy s podvozkem (upevnění a létání bez podvozku)
- doporučení ke konstrukci a létání (motor, vysílač, vítr, přistání do trávy atd...)
Předem díky za info


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 09.10.2023 23:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Omezení výchylek je dvojí. Na modelu je nejjednodušší dát táhlo na servu blíž k ose serva. Kratší páka = menší výchylka na kormidle. Páka na servo křidélek ve stavebnici byla na opravdu brutální výchylky, tak jsem vyrobil z podobného plastu jinou s výchylkami cca +- 35 stupňů.
Já u všech svých modelů raději používám velká expa na vysílači, od 30 do 60 a tím dobře zjemním řízení a neomezím plnou výchylku, která se může někdy hodit. To mi připadne jako lepší řešení.
Zkušenosti z lítání mnoho nemám, model mi zatím nějak nesednul do ruky. Dvakrát jsem lepil v oblasti motoru a tak jsem ho odložil na později. Letos jsem lítal tři jiné školní bublinky a celkem bez problémů, a na Flase a Z50 asi dojde až příští sezonu, pokud zdraví dovolí a budu v lepší kondici.
Ať se ti daří.
Igor

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 10.10.2023 9:54 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 9.10.2023
Příspěvky: 42
Igor659: můžeš prosím sdělit jaké školní bublinky jsi lítal ??


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 10.10.2023 21:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Asi nejvíc jsem lítal se samokřídlem Hotwing 1200,které je tady zobrazené v mém příspěvku ze 7.11. 2021. Nejlíp se s ním lítá navečer, když utichá vítr a vlhne vzduch. Proto jsem dodělal poziční světla. Velmi se mi osvědčily, ale nedávno jsem jej prodal. Pak mám cca 28 let starý Elektrotrenér od Reicharda. Původně model na motor Mig400 a NiCd baterku. Mnohokrát rozbitý od začátečníků, kteří se učili lítat. Nyní má střídavý motor, Lipolku a RC na 2,4GHz. Naprostý relax ušatý pomalý a stále letuschopný otloukánek. Nakonec Sky surfer se setovou výbavou kolegy, který taky začínal na výše uvedených modelech.
Mám i konstrukční modely, ale bez auta musím často dát přednost bublinkám, které líp snáší horší plácky na přistání a někdy i slabší pilotní kondici.

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 10.10.2023 22:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
miran50 jsi asi úplný začátečník, tak si do svého profilu doplň přibližné bydliště a tam se pokus nakontaktovat na místní modeláře, aby tě do modelařiny zasvětili.
Napsal jsem ti soukromou zprávu.

Igor

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz