Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 82 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo Xenie PT models
PříspěvekNapsal: čtv 20.08.2020 10:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Dnes první start z trakaře dobrý. Druhej podobná katastrofa jako včera. Xenie to naštěstí přežila, jen byly dolíky v fólii, žehlička spravila. Akorát zase vrtule v háji. :roll:
Tentokrát vím, co se přesně stalo. Těsně před odlepením jsem asi málo přitáhnul a trakař trojkolák nevydržel dopředný tlak od Xenie a zdvihnul pravý zadní kolo a tím začal zatáčet doleva. No a Xenie už měla rychlost a tak šla rovně a v ten moment se vrtule potkala s pravou bočnicí trakaře. Možná by to zachránilo do široka zdvojený přední kolo jako to má jirry na fotce. Čtyřkolák se stejným rozchodem na předku a zadku jsem nedělal protože nemám 4 stejný kola a asi by byl i problém s nastavením jízdy rovně, případně řízením.
No nic, tudy cesta asi nevede.
V rybářskejch jsem koupil 5 m letecký 5x5, 10 m silonu. Doma jsem vyhrabal třístovku hřebík, matku M12. Jdu to popájet mosazí na zemní kolík gumicuku. Do dna Xenie jsem vlepil 3 mm překližku pro háček 1 cm před těžiště, vlepená matka M3. Háček je z ohnutýho šroubku M3, očko na klíče na silonu. Odpoledne bude další test. :wink:
Poučný, až budu dělat velký samokřídlo, tak bude s podvozkem.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo Xenie PT models
PříspěvekNapsal: čtv 20.08.2020 10:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Celeron píše:
Poučný, až budu dělat velký samokřídlo, tak bude s podvozkem.

Jojo, o to se snažím. Ne že by nelítalo, ale odstartovat se mu nechce. Půl roku s tím laboruju a nic moc... na pokusy si beru kamerku-čelovku a pak doma rozebírám co se zase stalo :-D

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo Xenie PT models
PříspěvekNapsal: čtv 20.08.2020 10:48 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo Xenie PT models
PříspěvekNapsal: čtv 20.08.2020 11:00 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
To dáš. Proudový Messerschmidt taky odstartoval až když pilot přišel na to, že je třeba při plné rychlosti lehce přibrzdit aby se mu zvedl ocas.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo Xenie PT models
PříspěvekNapsal: čtv 20.08.2020 11:06 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Ono když to vhodně potká krtinu, tak to i letí :-D


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo Xenie PT models
PříspěvekNapsal: čtv 20.08.2020 15:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jio píše:
To dáš. Proudový Messerschmidt taky odstartoval až když pilot přišel na to, že je třeba při plné rychlosti lehce přibrzdit aby se mu zvedl ocas.

Nojo, ale to platí jen pro dvoukolák. Proto ho rychle předělali na trojkolák. Jak ten můj trakař, tak N9MB jsou trojkoláky.
To přibrždění má u dvoukoláku velikej vliv i při přistání. Na Spacewalkerovi jsem měl moc měkký a těžký kola který se při přistání dost pomalu roztáčely a měl jsem co dělat aby to nešlo po dosednutí hned na čůňu. Dal jsem tvrdý mechovky a bylo po problému.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo Xenie PT models
PříspěvekNapsal: čtv 20.08.2020 16:09 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
O tom to není. Napsal jsem to proto, že není třeba házet flintu do žita a řešení se nakonec najde. :-) A to jak u Jirky, tak i u tebe. ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo Xenie PT models
PříspěvekNapsal: čtv 20.08.2020 18:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
No uvidíme zítra, háček nainstalovanej, gumicuk vyrobenej. Jen mám bobky, zda Xenie než došáhnu od vrtule na pravej knypl nepůjde na gumicuku do strany a neskončí to hvězdou v zemi. Co si matně pamatuju, tak kdysi dávno mi Štír na gumicuku v největším tahu křížoval ze strany na stranu. Ale tam byl asi háček trošku za těžištěm ale nejsem si tím moc jistej, je to 40 let. :oops:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo Xenie PT models
PříspěvekNapsal: čtv 20.08.2020 19:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Neboj, času je dost. Pokud si vzpomínám, tak jsem levou rukou lehce natáhl výškovku a pravou rukou jsem to držel za vrtuli. Po vypuštění bylo dost času chytit na plyn a přidat. Není třeba z toho mít strach.

Tehdy jsem ještě palcovou vysílačku měl pověšenou na krku, dnes by to bylo možná složitější, protože ji držím jen v rukou. Ale pro tento případ bych si možná ten závěs vzal znovu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo Xenie PT models
PříspěvekNapsal: pát 21.08.2020 10:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Dnes jsem zkoušel Xenii na gumicuku. Poprvé jsem natáhl gumu na 2,5 násobek, dal levou mírně nataženo a pustil z pravý ruky. Šla zcela vodorovně a tak jsem dal plnej. V ten moment od krouťáku motoru se naklonila na cca 45 st vlevo. Tak jsem to s překmitem vpravo srovnal a pohoda.
Další dva lety jsem natáhl na start výškovku asi na půlku dráhy knyplu, Xenie šla pod úhlem cca 25-30 st. nahoru, zase cukla při zapnutí motoru a rovněž pohoda.
Pak přišel čtvrtej start. Gumicuk jsem natáhl stejně ale zdálo se mi, že je nějakej měkkej. Po startu šla Xenie docela rychle k zemi a motor se sice roztočil ale nevzal to. Při doteku roztočený vrtule o zem se urazil, nebo spíš "ukroutil" motorovej domek za křídlem. Buď jsem zapoměl natáhnout před startem výškovku a nebo spíš ten změklej gumicuk nedal dostatečnej tah. Nevadí náhodou gumě když se hodně ohřeje na sluníčku? Případně vrátí se její pružnost zpět?
Oprava bude pakárna, je to ve zlomu rozštípaný a rozkroucený a spousta vydrobených kousků balzy chybí. Váha a těžiště nebude problém, aspoň se zbavím pár deka dovažovacího olůvka vzadu.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo Xenie PT models
PříspěvekNapsal: pát 21.08.2020 10:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Že by guma teplem "změkla", to jsem nezaznamenal. Ale i tak (pokud to mělo alespoň nějaký tah) by to mělo stačit k vystřelení. Spíše bych to taky viděl na tu nepřitaženou výškovku. Takže možná by stálo za to mít 2 letové režimy, jeden pro start a druhý pro let. Ale to jen teoretizuji, nepotřeboval jsem to. Už je to dlouho, ale vzpomínám si, že vlivem háčku před těžištěm, to šlo nahoru spíše samo. Ale byl to jiný typ samokřídla.

To, že to vyžaduje opravu mě mrzí, ale i tak si myslím, že jsi na dobré cestě k úspěchu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo Xenie PT models
PříspěvekNapsal: pát 21.08.2020 10:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Taky jsem včera štípnul jedno samokřídlo :(
Krásně ho guma natáhla do země, nepřitažená výškovka a háček nejspíš nevhodně moc vpředu.... No měl být zálet a místo toho zase lepím dokupy!


Přílohy:
IMG_20200820_195341.jpg
IMG_20200820_195341.jpg
[ 140.67 KiB | Zobrazeno 1026 krát ]

IMG_20200820_195345.jpg
IMG_20200820_195345.jpg
[ 139.21 KiB | Zobrazeno 1026 krát ]


_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo Xenie PT models
PříspěvekNapsal: pát 21.08.2020 16:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Tak to je dost blbý, jestli to bylo úplně nový. :cry:
Já už mám skoro spravíno, ještě doplnit chybějící tříšky, vykytovat a pofóliovat.
to jio: vzletovej režim s asi 3 mm nataženo jsem tam po začátku měl na doporučení výrobce. Ale jak se Xenie rozletěla na plný pecky a pustil jsem knypl, udělala asi 30m lopas. Ona je sakra rychlá, určitě nic u nás na letišti rychlejšího není. Odhaduju to na podobnou rychlost jako měly v 80-tých letech pyloňáky kategorie RC-P Club 20. Ale chvíli ji to trvá, než se na tu rychlost rozjede. Když baterky klesnou pod 3,8V/čl,tak už to takový vzrůšo není. :) Výrobce k stejnýmu motoru (KV) doporučuje jen LiIon dvojčlánek, já tam nacpal LiPol trojčlánek. :mrgreen:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo Xenie PT models
PříspěvekNapsal: pát 21.08.2020 16:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Ty jsi prostě extrémista :-) a extrémní prvky vyžadují extrémní úsilí. Ale i tak věřím, že to zkrotíš. ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo Xenie PT models
PříspěvekNapsal: pát 21.08.2020 19:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Jakej extrémista? :)
Je opravíno, z půl metru to není vůbec vidět.
Příloha:
X po oprave.jpg
X po oprave.jpg
[ 299.92 KiB | Zobrazeno 959 krát ]


Zítra ji zase zkusím střelit. Akorát už nemám původní APC 9/4,5 E a tak jsem v zásobách vyhrabal podobnou Kovozávody 220/120.
Uvidíme, jak to s ní bude lítat.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 82 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz